تاریخ درج خبر : 1392/08/28
کد خبر : ۱۳۸۹۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -

مسجدی که قبل از ساخت به ویرانه تبدیل شده است

سایت استان: محسن تباری

در روزهایی که از هر تربیونی خطر تهاجم فرهنگی را تذکرمی دهند اما انگار در اینجا مسئولان بدون توجه به سخت افزارهای لازم برای مقابله با این تهاجم به شعار سرایی پرداختند.
بی شک مساجد یکی از مهم ترین ارکان فرهنگی، عبادی در طول ادوار بوده که توانسته در جذب جوانان نقشی بی بدیل داشته است.
دردهدشت ،باسابقه ترین شهرکهگیلویه وبویراحمد ،اگرچه ساخت وسازفعلی قدمت کمتری از شهرکهنه دارد اما هستند اماکنی که برای چند دهه در این شهر به یک نماد تبدیل شده اند، میتوان از مسجد جامع دهدشت نام برد.

1384754940_img_7498
مسجدی که اگرچه مناره نداشت اما صدای گرم اذانش در غروبهای سرد وبارانی زمستان گرمای خاصی به دل ها میداد،مسجدی که به کانون اقشار مختلف مردم این شهر باسابقه تبدیل شده بود ،محلی برای برگزاری مناسبت های دینی تا سخنرانی وهمایش های سیاسی.اجتماعی و…
هرچه شهر توسعه میافت باز همین مسجد نقش مهم ترین محورگرد آوری بچه های مسجدی بود تا اینکه مسئولان دست بکار شدند تا همزمان با توسعه خفیف شهری ،بر فضای این مکان عبادی بیفزایند.
اتفاقی که اگرچه باید در آغاز بفال نیک میگرفت اما زمان بر شدن پروژه برای مردم شهر دهدشت وعلاقمندانی که ماه های رمضان با صدای موذن مسجد جامع افطاری وسحر باخبرمیشدند وحالا در کنار میدان مرکزی شهر دیگرصدایی از بلندگوی مسجد جامع در دهه ی محرم چند سالی هست که نمیشنوند ،طبیعتا نگرانی وگلایه هایی بهمراه دارد.
معطل ماندن پروژه نه چندان بزرگ یک مکان مهم عبادی مانند مسجد مرکزی بزرگترین شهر کهگیلویه با بهانه هایی مانند کمبود اعتبار نمیتوان توجیهی منطقی برای مردم فهیم این شهرستان باشد.

1384754947_img_7500
این روزها وقتی از خیابان امام خمینی جنوبی درشهردهدشت گذر میکنی دیگر از آن باسابقه مسجد خبری نیست، هرگزچشمت خیلی از مردمی را که بعلت ازدحام جمعیت در پیاده روی کنارمسجد می ایستادند نمی بیند.

حالا آنچه را میبینی دیواره ای است که درون مسجد تخریب شده را به تو نشان نمی دهد تا ندانی حال روز این بنای عبادی چگونه است.ونتوانی تخمین بزنی کی دوباره اینجا میشود ر برسجاده ای گذاشت وخدای خود را بجماعت ستود.

بهرحال مسئولان فرهنگی باید بپذیرند هر روز که این پروژه به تاخیر بیافتد خطر سرازیر شدن یک نوجوان هم شهری بسوی کانون های افیونی مخدر ومبتذل، صاحبان فردای این شهر را تهدید میکند.

امیدواریم این آخرین مطلبی باشد که برای یاد آوری به مسئولان فرهنگی ومتولیان این بنای بلاتکلیف در مرکزشهرستان کهگیلویه منتشر میکنیم وخوش بین هستیم به گوش های شنوایی که با جدیت وتا اتمام ساخت وساز مسجد جامع دهدشت ازکوششی دریغ نفرمایند. 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمد حسین گفت:

  یادش به خیر اخخخخخخخخخخخخ سی پسینل خهسه بی صدایه اذان سی حاصل و شعرلی که ایگو

 • غم خوار گفت:

  ایاامام جمعه این گزارش میخواند انشاله که مطالعه نماید وباجدیت کامل پیگیری کند چون بیشتر مردم دهدشت از نمایند خود مایوس هستند وامید به امام جمعه محترم شهر دارند خدایا خودت به حال این مردم بسوزد

 • . گفت:

  بیشترین ضعف عدم توجه مسئولین به این مسجد متوجه نماینده محترم دهدشت در مجلس شورای اسلامی وامام جمعه محترم شهر دهدشت است که دراین تقسیم غنایم دولت گذشته نتوانستد .کمکی یا سهمی بگیرند. چرا که در دورترین روستاها این استان مساجد زیادی ساخته شد وآنهم بر اساس پی گیری نمایندگان شهرستانهای استان وائمه جمعه آنها بوده از امام جمعه دهدشت میخواهیم که هرچه سریعتر این مسئله را پیگیری کنند.

 • محسن تباری گفت:

  از تمام همشهریان دهدشتی ام درسراسر ایران که این گزارشو میخوانند ازشون میخوام برای رضای خداواین ماه مبارک برای تنها مسجد جامع شهرمان هرگونه کمکی ازدستشون میاد چه شخصی ویا از طریق دوستان خود درسراسر کشور کمک نمایند جهت اطاعات بیشتر وهرگونه کمک با اقای ارام سردبیر سایت هماهنگ کنید انشاله دراینده نزدیک بتونیم در مسجد جامع شهرمان نماز بخوانیم تا خاطرات گذشته مان زنده بشه انشاله

 • بچه مسجدی گفت:

  اقای مدیر کل اوقاف شما که سید هستید وچندبار قبل در جریان تخریب وساخت این مسجدبودید وهستیدخداوکیلی هیچ فکری در مورد این مسجد قدیمی کردید همه میدانند که شما اصلا نمی دانید که چنین مسجدی وجوددارد حداقل ذبخاطر این ماه عزیز یه تکونی بخور

 • . گفت:

  منتظر دولت تدبیر وامید یادگاری از دولت سازندگی

 • در چهارسال گذشته دولت آقای احمدی نژاد در طرح های عمرانی در استان بیشترین عملکرد وساخت متوجه مساجد و اماکن مذهبی شد ولی در شهر دهدشت باسابقه ترین مسجد دهدشت که به وسیله مردم اداره میشد.وقبلا” زمین آن به وسیله آقای کشوری که یکی از خیرین این شهر بود . واکنون مقیم بهبهان است.اهداء شد . اکنون که سی و سه سال از انقلاب اسلامی میگذرد . مسجدی که قدیمی ترین مسجد شهر است . تخریب شد وبه ابتکار آقای سردار هاشمی مقرر شد که ساخته شود . وچون آقای هاشمی از موقعیت شغلی خود به جای دیگر انتقال یافت . دیگر کسی پیگیر آن نشد .در جلسه تودیع ومعارفه استاندار قبلی آقای صابری و آقای دکتر خادمی در عملکرد آقای صابری عنوان شد که بیشترین بودجه متوجه ساخت ساز مساجد وامام زادگان شده ولی در شهرستان کهگیلویه بخصوص دهدشت این امر به چشم نمیخورد ومسجد جامع شهر که در میدان اصلی شهر ودر چشم هر تازه واردی بسیار زننده ونشان از مخروبه بودن شهر میکند.بسیار تاءسف انگیز است در دهدشت که مرکز شهرستان کهگیلویه بود وجمعیت کهگیلویه بیشتر از بقیه شهرستانهای دیگر است .متاءسفانه عملکرد اوقاف ودست اندر کاران رسیدگی به مساجد بسیار ضعیف است . از طرفی در این سی وسه سال انقلاب نه نمایندگان محترم در رابطه با مسجد جامع شهر اقدامی نمودند. ونه مسئولین ذیربط. مسجد جامع دهدشت یادآور دوران دفاع مقدس و یادگار شهدای کهگیلویه است . وقتی از کنار مسجد جامع دهدشت میگذری گویی باتو حرف میزند ودرد دل دارد. و در آن دیگر نه نصیحتهای بی تعارف وآتشین میر احمد تقوی را میشنوی ونه اذان سید حاصل را .واز سوی دیگر وقتی قدم در شهر کهنه دهدشت میگذاری که شهر شاهپورش مینامند . که در دوران صفویه اوج رشد آن بوده و نشان از رنگ وبوی اسلامی داشته و در هرکوی وبرزن آن نشانی از حمام ومسجدی است . که بقایای مخروبه آن هنوز پا برجاست وهمچنان باتو حرف میزند واحساس میکنی اذان این مساجد در گوشت بعد از چهاصد سال هنوز طنین انداز است. امیدواریم مسئولین وبخصوص استاندار محترم که خود بومی وهم استانی است بذل توجه وعنایتی داشته باشد. تا بار دیگر صدای اذان مسجد جامع دهدشت طنین انداز شود .

 • بهاء الدین گفت:

  درود بر همه
  واقعأ حیف.دلمون برای صدای سی حاصل تنگ شده.غروب و ماه های رمضون با صدای حس نوستالژی خاصی پیدا میکردی.آقایون همه چیزو از ما گرفتن این حس نوستالژی هم روش

 • آخ و بختم گفت:

  زارعی همین هفته یک میلیارد تومان گرفت برای شهرستانش

  بزرگواری هم تو چند تا از مسئله هایی که دز حدشون نبود و تحلیل درستیم ازشون نداشت دخالت کرد و باعث دو اتفاق بزرگ شد
  1> آبرومون رو برد
  2>مردم بیچاره حوزه های انتخابیش رو از برکت دولت کم نصیب تر کرد

پربازديد