تاریخ درج خبر : 1391/05/30
کد خبر : ۱۳۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -

کارشناس میراث فرهنگی استان: یاسوج ییلاق دولت بزرگ عیلامی بوده است

سایت استان: کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: یافته های اخیر باستان شناسی روشن می کند که شهر کنونی یاسوج، ییلاق دولت بزرگ عیلامی بوده است.
‘علی اصغرآتش فراز’  در گفت و گو با ایرنا افزود: در گورستان بزرگ لما در شهرستان بویراحمد و دهنو در نزدیکی شهر یاسوج نشانه هایی مبنی بر محل استقرار فصلی اقوام عیلامی یافت شده است.

وی اظهار داشت: شمال کهگیلویه و بویراحمد، بخش سردسیری استان محل کوچ عشایر در طول تاریخ بود که بیش از سه هزار سال ادامه داشته است.

آتش فراز بیان کرد: جای جای بخش سردسیری استان بویژه دره زیبای بشار از حدود مکان امروزی درب کلات تا شهر کنونی یاسوج به عنوان استقرارگاه های تمدن عیلامی و تمدن های بعدی آریایی بود.

وی عنوان کرد: در طول این دره شکوهمند، گورستان هایی همچون ‘دهنو’ مشاهده شده است که حکایت از این امر می کند.

آتش فراز گفت: در چند محل دیگر در شهرستان های دنا و بویراحمد نیز آثار گورستان های مشابه و استقرارگاه های فصلی مشاهده شده است.

وی افزود: وجود این گورستان ها نشانگر ورود اقوام جدید آریایی و نیز استفاده از این محل ها به عنوان ییلاق تمدن های گذشته است.

آتش فرار بیان کرد: این روند بیش از سه هزار سال ادامه داشته و تا دوران کنونی نیز همچنان پابرجا بوده است.

وی عنوان کرد: وجود این گورستان ها در استان، فرصت مناسبی را فراهم کرده تا با پژوهش در مورد شیوه زندگی هزاره اول و دوم قبل از میلاد اقوام ایرانی آگاه شویم.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد