تاریخ درج خبر : 1392/08/29
کد خبر : ۱۳۹۸۳۵
+ تغییر اندازه نوشته -

لطفا یادتان بماند؛ هم سانتریفیوژ بچرخد، هم چرخ اقتصاد

سایت استان: علی محقق

واشنگتن،‌ مسکو، تل آویو، لندن، پاریس، پکن یا تهران، حتی ریاض و دوحه و ابوظبی، فرقی نمی‌کند. این روزها در مراکز قدرت مستقر در همه این پایتخت‌ها موضوع اصلی مورد بحث سیاستمداران و دیپلمات‌های ارشد و مردم یک چیز است؛ «مذاکرات هسته‌ای ژنو».

1- بامداد یکشنبه هفته گذشته با وجود همه امیدواری‌ها برای توافق، ختم بی نتیجه مذاکرات دور دوم ژنو اعلام شد و فردا قرار است سومین دور از این مذاکرات آغاز شود. در حد فاصل روز پایانی ژنو 2 تا کنون اما حتی برای لحظه‌ای رایزنی ها، یارگیری‌ها و چانه‌زنی‌های مخالفان و موافقان توافق متوقف نشده است و هرچقدر که به صبح روز چهارشنبه نزدیک می‌شویم تحرکات در دو سوی میز بیشتر می‌شود. به عبارت بهتر نیمه شب 18آبان مذاکرات پایان نیافت، بلکه فقط از ژنو به اتاق‌های فرمان هفت کشور به علاوه چند رژیم زیاده‌ خواه دیگر منتقل گردید.
در روزهای اخیر ترافیک رفت و آمدهای دیپلماتیک چنان سنگین و اظهارات و اقدامات سران و دیپلمات‌های اروپایی، آمریکایی، ایرانی، روسی و اسرائیلی و عربی آن‌چنان متنوع و متعدد شده که جمع کردن آنها و پیش بینی و تحلیل پیش از موعد روند گفت و گوها در ژنو 3 ناممکن و بازی‌خوانی طرف‌ مقابل حتی برای سران و دیپلمات‌های مذاکرکننده سخت شده است.
2- زمانی تصور می‌شد همه راهها برای ختم به خیر این مجادله 10 ساله به یک پایتخت خاص ختم می‌شود. خیال می‌شد همه چیز به کوتاه آمدن ایران و آمریکا بستگی دارد و با چراغ سبزی در مسیر تهران تا واشنگتن این ماجرا حل و فصل خواهد شد. اما ماوقع ژنو2 نشان داد که این بازی پیچیده تر از آنی است که روی میز نشان داده می‌شد و بازیگران این بازی پیچیده هم صرفا همان اعضای دور میز نیستند. گروه‌هایی مرئی و نامرئی در زیر و کناره‌های این میز حاضرند که حیات و ممات آنها گاهی به ادامه بی نتیجه گفت وگوها، گاهی به شکست در مذاکرات و گاهی به تشدید و تداوم دشمنی‌ها بستگی دارد. نکته غریب ماجرا اما این است که مخالفان رفع اختلافات تهران با غرب از قضا نه در اروپا و آمریکا که در همین آسیا و خاورمیانه و بیخ گوش تهران حضوردارند. آنها که در همه این ده سال پشت پرده شکست مذاکرات بوده اند این بار و به دنبال تغییر در تهران و روی کار آمدن دولتی با رویکرد تنش زدایانه در کشور، استراتژی خود را تغییر داده‌اند. صهیونیست‌ها به مدد مظلوم نمایی‌ها و حمایت‌ها و اعراب خلیج فارس به پشتوانه دلارهای نفتی این بار همه تخم مرغ‌های خود را فقط در سبد کاخ سفید و جان کری قرار نداده اند.آنها این بار دیگرانی مانند اولاند و فابیوس در فرانسه و سناتورهای تندرو در آمریکا را برای حمل بخشی از تخم مرغ هایشان دست به کار کرده اند. تا در یک سوی این میدان پاریسی‌ها که زمانی خنثی ترین عضو گروه 1+5 بودند، این بار برای خود حق وتو قائل شوند و به اشاره ای از سرزمین اشغالی و شبه جزیره، میز و کافه شبانه را در سوئیس به هم بریزند. در سوی دیگر این آوردگاه هم اهالی کنگره در واشنگتن این بار و در اوج تلاش برای توافق، با اصرار بر تصویب دور تازه ای از تحریم‌ها علیه ایران، ساز و صدایی مخالف با کاخ سفید کوک کنند. این اما همه فضای نامریی صحنه گردانی‌ها در پشت پرده نیست. هیچ اعتمادی نیست و حتی اصلا بعید به نظر نمی‌رسد اگر در ژنو 3 پاریس کوتاه بیاید و این بار برلین یا حتی مسکو و پکن آتش بیار تازه معرکه پیچیده هسته ای شوند.
3- در این بین نکته جالب تر و مهم تر از ماوقع تحرکات دیپلماتیک در مراکز قدرت و پایتخت‌ها، آن چیزی است که در زیر پوست جامعه ایرانی در قبال دور تازه مذاکرات می‌گذرد. واقعیت این است که برخلاف همه 6-7 سال گذشته و مذاکرات استانبول، ژنو، بغداد، مسکو و آلماتی، در یکی دو ماه اخیر و از گفت و گوهای نیویورک به این سو، مذاکرات هسته ای و تحرکات تیم مذاکره کننده ایرانی و طرف‌های اروپایی و آمریکایی با جدیت و تعصبی مثال زدنی و کم سابقه از سوی مردم کوچه و بازار و به خصوص نسل جوان کشور دنبال می‌شود. مذاکره کنندگان ایرانی این بار همانقدر که حمایت مقام‌های ارشد نظام را با خود دارند، حمایت مردمی کم سابقه، فعال و مطالبه گری را نیز به همراه دارند. محتوای کامنت‌های متعدد ایرانیان در زیر اخبار مربوط به مذاکرات در خبرگزاری ها، سایت‌ها و صفحات فیسبوک دیپلمات‌های کشورمان و طرف‌های غربی – بخصوص وزیرخارجه فرانسه – گویاترین سند حمایت هموطنان از روند کنونی مذاکرات است. حمایتی که می‌بایست هم از سوی تیم مذاکره کننده و مسئولان کشورمان و هم از سوی طرف‌های غربی مدعی دموکراسی و صدور آن دیده شده و جدی گرفته شود و اثر آن در توافق نهایی و نتیجه نشست‌های ژنو خود را نشان دهد. بی شک کسانی که با بیم و امید در جای‌جای ایران این مذاکرات را دنبال و از تیم کشور خود حمایت می‌کنند، همچنان مانند آقای روحانی در جریان مناظرات انتخاباتی معتقدندکه« سانتریفیوژها باید بچرخند، اما در کنار آن چرخ اقتصاد کشور و معیشت مردم هم باید بچرخد». چه خوب است که هم نمایندگان دولت و ملت در مذاکرات ژنو، به این وعده آقای روحانی و خواسته عمومی مردم تا آخر کار پایبند بمانند. در سوی دیگر میز هم نمایندگان کشورهای اروپایی و آمریکایی وعده‌ها و ادعاهای خود مبنی بر حمایت از دموکراسی در خاورمیانه و به رسمیت شناختن خواست مردم ایران را فراموش نکنند وآن را به دلارهای نفتی اعراب و جاه طلبی‌های صهیونیست‌ها نفروشند…
سرمقاله ابتکار – سه شنبه 28 آبان 92

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • صدای دهدشت گفت:

  نمی دانم چه اسراری به غنی سازی هست. که این همه هزینه در بر داشت..
  باور کنید اگه یک بیستم این هزینه و تمرکز رو تو میدون های مشترک نفت و گاز
  بکار میگرفتیم اینهمه سفره خالی نداشتیم و لازم نبود باج به روسیه و چین بدیم..

 • جامه بزرگی گفت:

  برنده این ماراتن نفس گیر فقط روسیه و چین اند که با همه ی عقب ماندگی فکریشان توانسته اند در جهت منافع ملیشان گامهای پرسودی بردارند و هر روز به احتمال زیاد در تلاش برای به سرانجام نرسیدن این مذاکرات هستند .آنها با این کار عاقلانه شان توانسته اند تکنولوژی عقب مانده واز کار افتاده ی دوران استالین را به عنوان نیروگاه هسته ای به ما تحمیل کنند و خیلی در مبادلات اقتصادی تراز مثبت کسب نمایند و به ریش ما بخندند دوست گرانمایه ام.

 • علی رضایی گفت:

  اگر قرار باشد سانتریفیوژ بچرخد ولی جیب مردم خالی و سفره فقر و نداری به اکثر خانواده ها بیاید همان بهتر که نچرخد. قرار بود سانتریفیوژ بیاد برقو ارزون تولید کنه که صنعت راه بیفته ولی با یه حساب دو دوتا چهارتا . از زمان شاه تا کنون داریم هزینه می کنیم ولی کی موقع بازگشت سرمایه است . خدا می داند . روسیه بیشترین نفع را از نیروگاه افتتاح نشده ما برده و خواهد برد

 • . گفت:

  کجا میشود توافق کرد وقتی دلارچهار هزارتومان سرمایه داران وصاحبان ثروت یک مرتبه سقوط کند مگر میشود. اگر توجه کنید . هرروز بامیدی از اینکه گروه 5+1کورسویی از امید میدهند. دلار پایین وبالا میرود

پربازديد