تاریخ درج خبر : 1392/01/28
کد خبر : ۱۴۰۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -

مبارزه بیولوژیک با آفات محصولات کشاورزی

سایت استان: قائم خردمند / مبارزه بیولوژیک با آفات محصولات کشاورزی با مساعدت کشاورزان عملی می شود.

درست است که بوته‌های خیارهای گلخانه‌ای پربارند و محصول بیشتری نسبت به بوته‌های مزرعه‌ای دارند، اما مقاومت این بوته‌ها نسبت به آفات و بیماری‌ها بسیار کم است. از طرف دیگر، شرایط آب و هوایی مساعد گلخانه و مزارع به تکثیر آفات این محصول نیز کمک می‌کند؛ به همین دلیل کشاورزان مجبورند قوی‌ترین سموم موجود در بازار را که مصرف آنها در بسیاری از کشورهای دنیا ممنوع است به کار برند.

یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش مصرف سموم، استفاده از روش‌های کنترل بیولوژیک آفات است که در این میان افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات از طریق پیوند بسیار مورد اقبال است.

عوامل بیولوژیک حشرات مفید و کنه های شکارگر هستند که از آفات تغذیه می کنند و می توانند به صورت چشمگیری آفات را کنترل کنند اما به دلیل نا آشنایی کشاورزان و عدم باور به این روش سموم را به هر روش دیگر ترجیح می دهند. شاید نقش کارشناسان و رسانه های استان از جمله صدا و سیما با نمایش برنامه های مفید کشاورزان را از خطرات سموم و استفاده از روش های بیولوژیک ترغیب کند.

استان های دیگر در این زمینه کم کاری نکرده و شاید مقدار باقیمنده سموم روی محصولات استان ما شاهد این گواه باشد. قائم خردمند کارشناس ارشد گیاهپزشکی و ناظر شبکه مراقبت شهرستان باشت

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد