تاریخ درج خبر : 1392/01/28
کد خبر : ۱۴۰۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -

شیوه جدید برای مرگ درختان بلوط در استان

سایت استان: بهار آمد و بلوطهای دنا جوانه زدند اما دهها اصله درخت بلوط در منطقه “نقاره خانه” بویراحمد جوان مرگ شدند، سودجویان پوسته درختان را کندند تا در معرض سرما قرار بگیرند و در نهایت بمیرند.

بهار چادرسبزش را بر دشت ها و جنگلهای کهگیلویه و بویراحمد گسترانیده و جشنواره شکفتن در دامنه های دنا آغاز شده اما امسال برخی از بلوطهای ریشه در خاک، بی آنکه نفس های بهار به آنان جان بخشد، نشکفته خشکیدند.

آنان نه به قهر طبیعت بلکه به دست نامردمانی خشکیدند که با دندان طمع بر برپیکر سبز طبیعت زخم می زنند و جان از بلوطهای هزار ساله کوهها و دامنه های دنا می ستانند.

103

بلوطهایی که در طی قرنها میوه شان تنها قوت مردم این دیار در سالهای قحطی و نداری بوده و شاخ و برگشان سقفی برای آنان از گزند سرما و گرمای سالهای متمادی.

اما ما چه فراموش کاریم که همه خوبیهای این همنشین روز و شب های خوش و ناخوش ایل را یک شبه فراموش می کنیم و تبر بر تنش می زنیم.

یادمان رفته آن باور مردمان نیکو سرشت ایل را که به فرزندانشان می گفتند” درخت را نکشید و هر کس درختی را کشت، کسی از خانواده اش می میرد و اگر شاخه تر درختی را شکست، عمرش کوتاه می شود”.

101

این روزها در مساحتی پنج هکتاری از دامنه یکی از کوههای منطقه “نقاره خانه” شهرستان بویراحمد، دهها اصله درخت بلوط خشکانده شدند تا بر زمین زراعی بیفزایند.

متصرف این اراضی با کندن پوست تنه درخت و در معرض سرما قرار گرفتن آن، ایستاده آنها را می میراند و جالب آنجاست که این تخریب به صورت تدریجی و در سالهای متمادی انجام می شود تا در یک پروسه چند ساله جنگلی به زمینی زراعی بدل شود.

102

در این تخرب تدریجی، بلوطهای جوان نیز قطع می شوند و جوان مرگ، تا مزاحم تصرف اراضی منابع طبیعی نباشند.

با این حال تراژدی قطع درختان و تصرف اراضی جنگلی هر ساله و در همه مناطق این استان تکرار می شود و مرگ تدریجی یک میلیون هکتار جنگلهای کهگیلویه و بویراحمد را رقم می زند.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون بیش از 17 هزار پرونده تخلف درعرصه های منابع طبیعی در مراجع قضایی این استان تشکیل شده است.

104

محمد رضا جهان آرا  افزود: برخورد قانونی با متخلفین و متجاوزین به عرصه های منابع طبیعی بدون اغماض انجام می شود و در این راستا دستگاه قضایی استان همکاری بسیار خوبی با این اداره کل داشته است.

رفع تصرف از 80هکتار اراضی ملی

وی بیان کرد: ازطی سال گذشته بیش از 80 هکتار از عرصه های منابع طبیعی از دست متجاوزین رفع تصرف شده است.

جهان آرا میزان تصرف اراضی جنگلی در استان طی سال 90 را 56 هکتار اعلام کرد و یادآور شد: این درحالیست که میزان تصرفات در سال 89 حدود85 هکتار بوده است.
وی، تعداد پرونده های متخلفین معرفی شده به دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در سال های 89 و 90 را به ترتیب 52 و 37 پرونده عنوان کرد و افزود: میزان اراضی تصرف شده در سال 88 و 87 نیز به ترتیب 98 و 66 هکتار بوده است.

105

مدیرکل منابع طبیعی استان حفاظت از منابع طبیعی را نیازمند مشارکت مردم دانست و افزود: باید فرهنگ عمومی در خصوص صیانت از منابع طبیعی نهادینه شود و مسئولین نیز نقش حمایتی خود را به خوبی ایفا کنند.

وی متوسط سن جنگلهای استان را بیش از 500 سال عنوان کرد و گفت: یک گونه بلوط شاید میلیاردها تومان ارزش داشته باشد و هزینه‌های بسیار هنگفتی لازم است تا یک بلوط را به سن 700 سال رساند.

106

جنگلهای استان کهگیلویه و بویراحمد هشت درصد سهم جنگلهای کشور و 20 درصد از جنگلهای حوزه زاگرس را به خود اختصاص می دهند و بر این اساس سرانه جنگل در دنیا هشت دهم، در ایران دو دهم و در این استان 1.7 دهم هکتار است که می توان گفت سرانه جنگل در کهگیلویه و بویراحمد 8.5 برابر کشور و 2.1 برابر دنیا است.

این نعمت خدادادی اینک قدرش آنگونه که باید دانسته نمی شود تا هر روز نعمت از کف برود و آه نسل فردا را از بی توجهی نسل امروز بلند کند. نسلی که حقی از این طبیعت دارند و باید این میراث خدادادی را سالم به آنها سپرد.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • چیتاب گفت:

  مسئولین منابع طبیعی اگربخواهند کسی جرات اینکار رانداره زمین هرکس مشخص است هرمنطقه سه تاچهارمامور افتخاری مشخص کند وماهی یکبار زمینهای کشاورزی رابگردند ودرصورتیکه درختی ازبین رفته بذخورد شود قانون شل است مسئولین منابع طبیعی سهل انگار ومماشات میکنند بامتخلفین. اما دومطلب دیگر دارم برای حفظ جنگل بلوط.یک..افرادیکه شاخه های خشک را از جنگل جمع میکنندخیلی خوب است چون چوبهای خشک افت زا هستند وتمام کرمها وشته های بلوط وموریانه دران لانه سازی میکنند بهتر است که جمع اوری وسوخته شوند. دوم درختان پیر بلوط هرس شوند تاجوان شوند وازبین نرون البته این تجربه خودم است بهتر است کارشناسان نظردهند این دومطلب را

 • آرمين گفت:

  خدایش عشق و حالترین دولت. دولت مردان ایرانند.حتى یکى از شهر هاى ما منفجر بشه آخرین کسانى که میگن چى کجا چى شده دولت مردان دلیر و شجاع ما ایرانیان هستن

 • حسن غفارى گفت:

  این روش طمع ورزى واختصاصى کردن منابع طبیعى در میان لرها تازه نیست روش پدر اجدادى ما لرها است علت آن را باید در ضعف مدیریت کشورى منابع طبیعى ومحیط زیست پیدا کرد . تخریب منابع طبیعى وزیست گاه جمعى انسانها چه کمتر از مباحث اعتقادى دارد ؟

  • غضو گفت:

   ازکجاانقدمطمئنی این کارلراس؟خدالعنت کنه اونایی روکه این کارای احمقانه رومیکنن.

پربازديد