تاریخ درج خبر : 1391/05/22
کد خبر : ۱۴۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -

مشکل همیشگی بیماران دهدشتی، فرسودگی دستگاههای دیالیز است

سایت استان:  خرابی و فرسودگی دستگاههای دیالیز بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت بیماران را با مشکل مواجه کرده است و هم اکنون نسبت دستگاه دیالیز به بیمار در این بیمارستان 11 به یک است.
بیماران دیالیزی در شهرستان کهگیلویه از فرسودگی و کمبود دستگاه دالیز در تنها بیمارستان دهدشت ناراضی هستند و معتقدند کمبود امکانات در این بخش مشکلات زیادی را برای آنان بوجود آورده است.

بیمارستان امام خمینی دهدشت یک بیمارستان دولتی است که بخش دیالیز دارد ودر این بیمارستان از هشت دستگاه دیالیز تنها چهار دستگاه فعال است و در هفته باید 45 مریض با این دستگاهها دیالیز شوند .

‘محمد درخشان زاده’که ازسال 89 تاکنون هفته ای سه بار دیالیز می شود در این رابطه گفت: بیشتر مواقع به دلیل کمبود، خرابی دستگاها و زیادی مریض های این بخش، پرستاران چهار ساعت دیالیز را به سه ساعت کاهش می دهند که این امر در طول روز باعث مشکلات زیادی برای ما شده است.

وی مهم ترین مشکلات ناشی از کاهش وقت دیالیز را سر دردهای شدید، بالارفتن فشار در طول روز و اضافه وزن زیاد برشمرد.

وی به کمبود امکانات در این بخش اشاره کرد و افزود: عدم استفاده از فیلترهای مناسب، کمبود امکانات اولیه یک محل بهداشتی شامل کمد وسایل بیماران، صندلی برای همراهان و میز و صندلی برای کارکنان و پرستاران و نامناسب بودن تجهیزات الکترونیکی، مستهلک بودن ساختمان و فرسوده بودن دستگاه ها ازجمله مشکلات بیماران دیالیزی در اتاقکی کاملا محبوس است.

‘مهناز کشاور’ بیمار دیگری است که مدت پنج سال است دیالیز می شود و مشکل اصلی این بخش را خرابی دستگاهای دیالیز عنوان کرد و گفت: بیشتر مواقع به دلیل خرابی دستگاها مجبوریم دو سه ساعت صبر کنیم تا دستگاه راه اندازی مجدد شود.

وی کمبود دکتر در این بخش را یکی از مشکلات اساسی بیان کرد وگفت: بخش دیالیز باید به صورت مستمر دکتر متخصص داشته باشد ولی بیشتر مواقع دکتر به این بخش اصلا مراجعه نمی کند.

مسوول بخش دیالیز بیمارستان امام خمینی دهدشت در این رابطه به ایرنا گفت: این بخش 45 مریض دارد که به صورت یک روز در میان دیالیز می شوند.

‘محمد راستی’ فرسودگی دستگاهای دیالیز را مشکل همیشگی این بخش بیان کرد وگفت: با وجود مریض های زیاد و کمبود دستگاه همیشه در فرایند دیالیز با بیمارن دچار مشکل می شویم.

وی افزود: بیشتر مواقع بدلیل خرابی دستگاها و زیادی مریض ها مجبور هستیم ساعت دیالیز بیماران را که چهار ساعت است به سه ساعت کاهش دهیم که این روند مشکلات بسیاری را برای بیماران در طول روز ایجاد کرده است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه فرسودگی و خرابی ماشین های دیالیز را مشکل اساسی این بیماران دانست و عنوان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته وهمکاری دانشگاه علوم پزشکی مشکلات وکمبود دستگاه دیالیز در این بیمارستان برطرف خواهد شد.

سید’عبدالحسین موسویان’ با بیان اینکه این بیمارستان به صورت اورژانسی و ویژه به دلیل وجود بیماران زیاد به چند دستگاه دیگر نیاز دارد تصریح کرد: از همه مسوولان می خواهیم که با تخصیص اعتبارات لازم وخرید چند دستگاه دیگر مشکلات موجود را هر زودتر برطرف کنند.

وی با بیان اینکه بیمارستان دهدشت تنها بیمارستانی است که در سطح استان دارای بیشترین مراجعه کننده و بیمار دیالیزی است اظهار داشت: همکاری همه مسوولان در برطرف کردن مشکلات موجود و به خصوص بخش دیالیز ضروری است.

 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد