تاریخ درج خبر : 1392/09/02
کد خبر : ۱۴۰۸۴۳
+ تغییر اندازه نوشته -

بین آقای زارعی و هدایت‌خواه از نظر اصولگرایی تفاوتی نیست/ انتخابات نباید رقابت اصولگرا با اصولگرا باشد/ چرا هیچ اصلاح‌طلبی حق ندارد کاندیدا شود؟

سایت استان: سید‌ضیاء الدین رضا توفیقی دارای کارشناسی ارشد تاریخ و از چهره‌های شناخته شده سیاسی استان است. وی در سالهای ۷۷ تا ۸۰ فرماندار کهگیلویه و از ۸۱ تا پایان دولت اصلاحات مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوده است. او مسؤلیت جهاد سازندگی دهدشت در زمان کارگزاران را هم در کارنامه دارد.در ادامه گفت و گو با رضا توفیقی ترتیب داده شد که از منظر شما خوانندگان گرامی می گذرد.

rzatofighe

آقای رضا توفیقی آینده مذاکرات را در دولت آقای روحانی چگونه میبینید؟ آیا سریال مذاکرات تمام خواهد شد؟؟

البته باید گفت من چندان که فکر می کنند مؤثر نیستم.یک عضو کوچک از مجموعه اصلاح طلبان هستم اما در مذاکرات مساله پیچیده است. بدین دلیل که ایران سالها مذاکره کرده است،در دولت آقای خاتمی و احمدی نژاد و دولت فعلی ،بنظر میرسد این دولت به لحاظ دیپلماسی دولت قوی تری است و آقای روحانی با این تیم قوی که انتخاب کرده از تجربیات گذشته هم استفاده میکند،آنچه که مسلم است ما در بحث انرژی هسته ای سرمایه گذاری عظیمی کرده ایم، چه مادی  و چه زمانی و چه هزینه های دیگری که داده ایم،مثل تحریم ها .در نتیجه به این جایی که الان هستیم رسیده ایم . عقب نشینی از آن زیانبار است و ما باید بپذیریم.فرض هم که در گذشته اشتباهاتی انجام شده باشد نباید عقب نشینی کنیم. درست مانند زمانی که زمینی را که در آن ساخت و ساز کرده ایم متوجه بشویم که گران خریده ایم و قصد کنار گذاشتن آنرا بکنیم که این کار اشتباهی است چون ما سرمایه گذاری عظیمی کرده ایم و باید از این سرمایه دفاع کنیم و آنرا نگه کنیم و اینرا بدانیم که کشورهای اروپایی و آمریکا و علی الخصوص اسرائیل به هیچ وجه رضا نمی دهند که ما در شرایط فعلی که هستیم بمانیم و حتی اگر مثل لیبی تمام سانتریفوژهایمان را برایشان بفرستیم  بازهم آنها جلوتر می آیند.

امتیاز خواهی اروپایی ها وآمریکا تمامی ندارد ما باید جلوی آنهارا بگیریم و در عین حال باید با آنها تعامل کنیم.اینکه ادبیات و دیپلماسی ما تغیر کرده معنیش این نیست که دولت باید از منافع ملی عقب نشینی کند بلکه ما باید این دانشی که بدست آوردیم و این سرمایه را حفظ کنیم و هم خودمان اعتماد پیدا کنیم که آمریکایی ها و اروپایی ها واقعا صادقانه در این مذاکرات وارد شدند، اگر چه لفظ صادقانه را در معادلات بین المللی به کار بردن با اغماض است.آنها جز به منافع خودشان به چیز دیگری نمی اندیشند و ما هم باید به منافع خودمان بیندیشیم منتهای مراتب این است که چون اسرائیل میخواهد قدرت اول منطقه باشد و ما هم یک قدرت منطقه ای هستیم نه اسراییل نه کشورهای عربی ونه ترکیه به خاطر منافع مالی که دارد و نه کشورهای اروپایی و نه آمریکا نمی خواهند که ما از همچنین قدرت و دانش و قابلیتی برخوردار باشیم.آنها اینطور فکر میکنند که توازن بهم میخورد و بحث واقعا بحث سلاح هسته ای نیست برای اینکه هم در فردو هم در نطنز و هم در اصفهان دوربین هایشان فعال است و به تازگی هم از آب سنگین اراک اجازه بازدید پیدا کردند.images 6 گفت و گوی چالشی بشار نیوز با آقای رضا توفیقی

در نتیجه به نظر میرسد که بحث داشتن و یا رسیدن به سلاح هسته ای نیست بلکه این را یک بهانه ای قرار دادند تا افکار عمومی بین الملللی هم بپسندد و هر چقدر هم ایران با آژانس مذاکره کرده و مسائل را روشن کرده، ولی باز هم تاکید و اصرار بر این مسأله دارند آنها میخواهند که این قابلیت را نداشته باشیم ما هم اصلا بنایی بر حرکت به سمت غنای ۲۰ درصد نداشتیم، ولی وقتی میله های سوخت را به ما ندادند طبیعتا مجبور بودیم برای مسائل درمانی و سایر کارکردهایی که دارد به این غنا دست یابیم. برای غنای ۴٫۵ و ۵ درصد که در نیروگاه اتمی بوشهر مورد نیاز است و نیروگاه های اتمی دیگر هم نیاز داریم.حتی پیش از انقلاب قرار بود ۲۰نیروگاه در ایران ساخته شود و آنها با این قضیه مشکلی نداشتند ولی الان نمی خواهند که ما مقتدر باشیم.

ما البته اشتباهاتی هم داشتیم و اشتباهات ما همین شعارهایی بود که دادیم و آنها را برانگیختیم و به اسرائیل کمک کردیم بعضی از مسؤلین دولت گذشته با شعارها و مبارزه طلبی هایی که کردند درپیشبرد اهداف اسرائیل و غرب یعنی تحریم های بین المللی و تحریم های یکجانبه غرب کمک شایانی به آنها کردند.ولی اگر با همین مواضعی که در دولت اصلاحات داشتیم و عقب نشینی نکنیم و در عین حال با زبان دیپلماسی با دنیا صحبت کنیم فکر میکنم که بتوانیم شرایط فعلی را حفظ کنیم.حالا اگر جایی هم دولت و نظام تشخیص داد که امتیازاتی داده شود و در عوض امتیازاتی گرفته شود آن به تشخیص دولت و سران نظام است.ولی امتیازات نباید بگونه ای باشد که ایران متضرر شود مثلا در مذاکرات اخیر آنچه که به گوش میرسد می رسد اصلا قابل قبول نیست که ما هم فردو را تعطیل کنیم و هم آب سنگین اراک را و هم بازدیدها بطور مرتب ادامه داشته باشد و هم الحاقیه را امضا کنیم و در عوض آنها بخشی از دارایی های ما را که آنهم در آسیاست آزاد کنند این اصلا قابل قبول نیست. اگر این اطلاعات درست باشد یکی از دلایلی است که در ژنو توافقی صورت نگرفته است و این زیاده خواهی دول غربی است و آنها واقعا امتیازات بالایی خواستن و امتیاز خاصی هم به ما ندادند باید ببینیم در آینده چه میشود.

با توجه به انتخابات آینده مجلس، و تلاش اصلاح طلبان برای بازگشت به قدرت ،آینده  دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا را چگونه میبینید؟

البته الان آغاز دوره اصلاحات نیست.اصلاحات چه در حاکمیت،چه در افکار و مطالبات مردم بیش از صد سال سابفه دارد.در شرایط کنونی اصلاح طلبان طبیعتا باید بدنبال تغییر ترکیب مجلس از طریق انتخابات باشند تا با دولت همسو باشد .همینطور که سران نظام هم میخواهند که دولت و مجلس همسو باشند این مجلس با این دولت چندان هماهنگ نیست و این دولت است که خودش را با مجلس هماهنگ میکند اما مجلس از این حرمتی که آقای روحانی برای مجلس قائل شده است خوب استفاده نمیکند.اما این انتخابات کاملا متفاوت است زیرا در انتخابات دور قبل اصلا  کاندیداهای اصلاح طلبان حضور نداشتند ولی به احتمال زیاد در این دوره حضور خواهند داشت. البته باید شرایط مساعد بشود تا حضور پیدا بکنند در این جا حرف زیاد است حتی اگر این در سؤالهای شما نباشد اضافه میکنم که اصولگرایان باید زمینه را مساعد بکنند تا رقابت سالمی بین دو جریان ایجاد شود و اگر رد صلاحیت ها مثل دوره های قبل باشد وانتخابات رقابتی نباشد فکر کنم بیش از آنکه اصلاح طلبا زیلن ببینند، کشور و نظام متضرر متضرر می شود.

آینده سیاسی اصولگرایان وابسته به خودشان هست . آنها باید چند چیز را رعایت کنند.اول اینکه نهادهای حاکمیتی را رها کنند و بیایند به سمت مردم ،این درست نیست نهادهایی که متعلق به همه مردم است و مربوط به حاکمیت است در انحصار یه جریان خاص باشد و از رانت قدرت استفاده بکنند،برای اینکه مجلس را در دست بگیرند یا ریاست جمهوری را،در همین انتخابات ریاست جمهوری کار درستی صورت نگرفت با آقای خاتمی کاری کردند که از آمدن منصرف شد، آقای هاشمی را رد صلاحیت کردند، بالاخره بین کاندیداها اصلاح طلبان ،آقای روحانی را به خودشان نزدیکتر دیدند و به او رأی دادند این روند حذف قابل ادامه نیست ببینید اگر نهادهایی که متعلق به حاکمیت است درانحصار اصولگرایان باشد اصلا چه رقابتی وجود دارد؟

شما اگر بخواهید مساجد،هیئت های مذهبی، برای احزاب اصولگرا فعال باشند و احزاب اصلاح طلب را تعطیل کنید،رسانه های اصولگرا بیشتر و بیشتر بشوند(که البته هم ما از بیشتر شدنشون خوشحال میشویم)ولی رسانه های اصلاح طلب را یا فیلتر بکنید یا روزنامه هاشون را تعطیل بکنید و احزابشون را تعطیل بکنید، خوب  آیا این به نفع اصولگرایان  یا کشور است؟ خیر به نفع کشور و به نفع ملت هم نیست چرا باید چنین کاری کرد؟ چرا ما نباید یک رقابت سالمی داشته باشیم و واگذار کنیم به رأی مردم؟

حالا نهادهای حاکمیتی را فرض کنیم که در دست گرفتید.اینها مال شما.فرض کنیم نهادهای انتصابی همش ملک طلق اصولگرایان باشد.در کنار نهاد های حاکمیتی دو سه تا نهاد انتخابی وجود دارد.نهادهای انتخابی را مثل شوراهای اسلامی شهر و روستا،مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری،حداقل در همین سه تا اجازه بدهند که رقابت عادلانه باشد.چرا باید رد صلاحیت ها هم در ریاست جمهوری هم مجلس هم شوراها فرصت رقابت عادلانه را بگیرد ومتوسل بشوند به رد صلاحیت ها تا نیروهایی که خودشون می خواهند قبول بشوند؟

ما نباید دایره انتخاب مردم را محدود کنیم تا آنها مجبور بشوند بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنند. آخر دو تا جناح ریشه دار در این کشور بودند و بیش از ۳۲ سال است که دارند با هم کار میکنند و رقابت می کنند و ثابت شده است برای هر دو جناح که مملکت را با یک جناح نمی شود اداره کرد و در هشت سال گذشته دیدیم که نمی شود.

پس چرا رد صلاحیت ها رابه این اشکال انجام می شوند ؟چرا ما باید مردمرا از داشتن نماینده های توانمند و اهل فکر و اهل عمل محروم بکنیم و اجازه ندهیم چنین نیروهایی کاندید بشوند، تا یک مجلس مقتدر و نیرومند و دارای توان کارشناسی داشته باشیم که بتواند به ملت و کشور خدمت بکند؟ انتخابات را در همین استان خودمون در نظر بگیریم و راه دوری نرویم. چه در دور قبل و ما قبل ببینید آیا واقعا این انتخابات عادلانه بوده؟ خوب آقای هدایت خواه حق دارد کاندیدا بشود ما هم براش حق قائلیم آقای زارعی هم همینطور اما چرا هیچ اصلاح طلبی حق ندارد کاندیدا بشود؟ مگر بین آقای هدایت خواه وآقای زارعی از نظر اصولگرایی تفاوتی وجود دارد فقط اینکه شخصیتا با هم متفاوت هستند یا در کهگیلویه شما دیدید که در دور گذشته ما اصلا کاندید اصلاح طلب نداشتیم و همه اصولگرا بودند،آخر مردم چطور باید انتخاب کنند ؟

هدایت خواه گفت و گوی چالشی بشار نیوز با آقای رضا توفیقیimages 7 گفت و گوی چالشی بشار نیوز با آقای رضا توفیقی

شما هیج انتخاباتی را نمیتوانید پیدا بکنید که در آن اصلاح طلبان و اصولگرایان در آن رقابت کرده و اصلاح طلبان پیروز نشده باشند چه در مجلس چه در ریاست جمهوری اگر میتوانید یک مثال بزنید.البته نمی گویم همه نمایندگان ، طبیعتا بعضی از نمایندگان در بعضی از استانها به دلائلی رأی می آورند ولی اگر انتخابات آزاد باشد قریب به اتفاق مجلس اصلاح طلب خواهند بود.اگر انتخابات آزاد باشه هر اصلاح طلبی که کاندیدا بشود برای ریاست حمهوری قبول می شود.دوستاناصولگرایمان سالهاست که به این نتیجه رسیده اند که آرای اکثریت  مردم را ندارند، بنابراین رو آوردند به رد صلاحیت ها. شما ببینید دانشگاهیها چطور فکر میکنند ببینید جوانان و نسل جوان و معلمین و فرهنگیان چطور فکر میکنند .نسبت اصولگرایان با این مردم چیست ؟

اصولگرایان باید از قدرت فاصله بگیرند به مردم ،به کارگران،معلمین،مطالبات زنان،دانشجویان و فرهنگیان نزدیک شوند تا از خواسته های آنها مطلع بشوند و باید به قومیت ها و اقلیت ها بهاء بدهند و بیایند سراغ مردم.رسانه دارند، سرمایه دارند و تشکیلات دارند، اما نباید از زبان وزارتخانه ها حرف بزنند و به عنوان تشکیلات خودشان از آن استفاده بکنند.اصلاح طلبان هم نباید چنین کاری بکنند.هر چند که  اصولگرایان بسیار خوبی در سراسر کشور هست. اما این که ما قدرت را برای قدرت بخواهیم درست نیست و باید قدرت را برای مردم و تغییر و اصلاح و پیشرفت بخواهیم قدرت برای قدرت نه راه دینی است نه راه اخلاقی و نه راه عقلایی .راه درست این است که اصولگرایان معتدل و منطقی و با ایمان راه خودشون را از افراطیون جدا کنند و بیایند سراغ مردم و از قدرت برای رانت ثروت استفاده نکنند. اصولگرایان در حال از هم پاشیدگی هستند باید خود را سازماندهی بکنند و تجدیدنظر بکنند. نمی شود با اقلیتی بر اکثریت حکومت کرد و باید با نزدیک شدن به سمت مردم و با رقابت سالم در انتخابات آزاد مشروعیت کسب کنند برای حکومت کردن .

فکر نکنید اگر اصلاح طلبان را حذف کنید مردم به سمت شما میایند نه خیر مردم به سمتهای دیگری میروند.حالا ممکن است ایراد گرفته شود که شما در انتخابات سالم شورای دوم در تهران رأی نیاوردید ،درسته اما آیا اون رأیی که مردم دور اول شوراها به اصلاح طلبان دادند .در دوره دوم  به اصولگرایان دادند؟ خیر آمار هم کاملا موجوده اصولگرایان در شورای دوم رأیی بیشتر از شورای اول نیاوردند، اما چون مردم نیامدند پای صندوق به هر دلیلی که جاش اینجا نیست اصولگراها پیروز شدند و از همان موقع برنامه ریزی کردند برای ریاست جمهوری و شهرداری آقای احمدی نژاد و اتفاقاتی که بعدا افتاد.

نمیشود که نیروهای دلسوز را با برچسب های جاسوسی،وابستگی،مزدوری و …حذف کنیم و انتخابات یک طرفه بین اصولگرا و اصولگرا برگذار کنیم و اسمش را انتخابات آزاد بگذاریم. لذا اصولگرایان هم باید در قدرت طلبی و هم در استفاده از رانت قدرت  هم در حذف رقیب تجدید نظر بکنند تا دچار از هم پاشیدگی نشوند.در انتخابات از نهادهای دولتی و حاکمیتی استفاده نکنندتا پایگاه بهتری کسب کنند.

منبع: بشارنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هم شهری گفت:

  آقای توفیقی کدوم دانشگاه به شما مدرک داد..
  بابا حالا خوبه تاریخ خوندی ایطوری حرف میزنی..
  خدارو شکر که تو این مملکت کاره ای نشدی وگرنه فاتحه همه چی رو باید میخوندیم..

 • نسرین - ا گفت:

  سلام اصلاح طلبی آقای زارع دقیقا مل اصلاح طلبی ………………… است که هر موقع منفعتی داشت اصلاح طلب و هر موقع به ضررش بود توبه می کرد با حاج آقا بزرگواری بودن .
  استاد عزیز لطفا سعی کنید از همه حزبهای اصلاحطلب نظر بخواهید نه اینکه ببینید منطقیان و لاهوتی و سید باقر چی می گن اینا کین اصلا که بخوان برای بقیه تصمیم بگیرن

 • ناشناس گفت:

  باسلام به نظرم حرفهای اقای توفیقی همان حرفهای زمان خاتمی میباشدکه نمیگویم درست نیست ولی بوی کهنگی میدهدونشان میدهداصلاح طلبان حداقل استانی پوست اندازی نکرده اندوفراموش کرده اندعملکردهشت ساله همین بقولا اصلاح طلبان بودکه منجربه پذیرش احمدی نزادشددرواقع دست گل اونهابوداقای توفیقی دراین زمینه دچارخطای تحلیلی شده اندسال 84میدان رقابت برای اصلاح طلبان کاملا مهیا بودحتی به لحاظاستقراردولت همسوی خاتمی شرایط به مراتب بهتری داشتندبه نظرم بایداصلاح طلبان میبایست ازاین لباس نخوت بیرون بیاینداوضاع ومسایل کاملاباده سال پیش فرق کرده ونبایدزیادخوش بین باشندوهماره خودرامدعی ارامردم بدانند

 • وحيد از مارگون گفت:

  سلام درود بر استاد عزیز احمد شاملو میگه سخت است فهماندن چیزی به کسی که در قبال نفهم بودنش وجهی می گیرد
  درود بر سید عزیز عالی بود اونای که باید بفهمن فهمیدن نفهیدهاش هم که هیچ چون نفهم بودن این وضع رو به بار اوردن

 • فرشیدعزیزی گفت:

  ضمن سلام و تحسین گفته های استاد رضاتوفیقی!
  رقابت هدایتخواه ها با زارع ها مثل تو تمام حوزه های انتخابی ایران حکایت سبد سیب سفید و قرمز است که در کمال آزادی و در هر صورت مردم باید سیب بخورند و حق استفاده از بقیه انواع میوه ها نیست.

 • امام زاده علی (ع) گفت:

  درود وسلام بر رضا توفیقی مرد هزینه وامتحان برای ارمان

 • رضایی گفت:

  دوستان ::به نظرهای شما که نگاه میکنم میشود فهمید شما در یک استان تقریبا یک میلونی کی هستی،کدام فامیل،تعصب قومی عمق فاجعه ای است که کورکورانه در نظرات شما میبینم. اقای رضاتوفیقی یک دغدغه ملی را مطرح کردند وراجع به رد صلاحیتهای گذشته گلایه داشتند و برهمه ما مبرهن است که اگر لطف شورای نگهبان نبود اقای بزرگواری شورای شهر طولیان هم نمیشد .چرا با بی انصافی به یک نفر که از زندگی خود میگذرد و به مشکلات مردم می پردازد حمله میکنیم.کدام اصول گرا که انصاف داشته باشد از موضع گیریهای اخیر اقای بزرگواری در مجلس خوشحال است؟؟کدام دهدشتی از ادبیات اقای بزرگواری احساس خجالت و شرم ساری نمکند. اینها نتیجه رد صلاحیت رای مردم بوده و هست و الا دوستانی که رد صلاحیت شدند هیچ مشکلی نداشتند و ندارند و اقای رضاتوفیق دست روی گوشه ای از حقایق گذاشت که استان از این محروم تر وعقب افتاده تر نباشد

 • درود صد درود به بزرگ اصلاحات استان بزرگی که از منافع شخصی خود زد برای رسیدن به آرمانهای اصلاح طلبی ،باشد روزی که همه ما قدر بزرگانی همچون سید ضیاء ها،حاج بهرام ها و دیگر عزیزانی که جان خود را سپر مردم این دیار کردند…انشاءاله که زنده باشید .به امید موفقیت…

 • صادق گفت:

  اصلاح طلبی و اصولگرایی طیف گونه هستند. ما اصولگرایانی داریم که ته مایه اصلاح طلبی دارند. مثلا همین آقای توفیقیان در باره سیاست خارجی و مسائل هسته ای اصولگرایانه می اندیشد. یا آقای زارع در مقایسه با شخصیتی افراطی چون هدایت خواه که دنیا را سیاه و سفید و مردم را کافر یا مسلمان خیلی متفاوت است. زارع مردی میانه رو و معتدل است. با دولت روحانی همسو است.

 • محقق اینده نگر گفت:

  زارع ثابت کرده که اصلاح طلب است چون از اول کلیه نیروهای که بکار گرفت اصلاح طلب بودند هنوز نیروی اصول گرا بکار نگرفته بیخودی برچسپ اصول گرایی به او نزنید میترسم یه روزی بگید رضا توفیقی اصول گراست

 • محسن گفت:

  من عقاید اصلاحاتی دارم ا
  ما انصافا زارعی به ناچار از طرف اصلاحات انتخاب شد بنظرم زارعی بدردنشستن روصندلی مجلسونداره چون مدیریت سیاسی نداره ایشون فقط رفت به مجلس ومن عذاب وجدان دارم بهش رای دادم

 • بهلول گفت:

  بین زارع و هدایتخواه یک تفاوت وجود دارد و آن این است که هدایتخواه روراستتر و در هر شرایطی بر مواضع و اندیشه اش ( کاری به درست یا نادرستی آن ندارم ) پا بر جاست ولی زارع اینگونه نیست و راه و روشش را ، منافعش تعیین میکند.

 • . گفت:

  آقای واقعیت- ببین جایگاه اصلاح طلبان نزد مردم بیشتر است یا اصولگرایان. حرف از مردم است . انتخاب زارع بعنوان نماینده بویراحمد. انتخاب بین بد وبدتر بود .وگر نه آقای هدایخواه وآقای زارع هردو اصولگرا هستند.حلقه اصلاح طلبی برای تمام اقشار باز است. وشما توجه کنید به قشر روشنفکر جامعه . اساتید دانشگاهها . دانشجویان . فرهنگیان وکارمندان وکلیه اقشار جامعه . میدانید اصولگرایان تنظری است. معروف( بجا نوشتن کلمه مار شکل مار را به مردم نشان میدهند.) وخود را میراث خوار انقلاب ومهریه خود میدانند.آقای رضا توفیقی امتحانش را پس داده آن موقعیکه من وشما در پستو قیم شده بودیم رضا توفیقی بعنوان اعتراض مورد شتم وضرب و زندان رفت. اگر میگویی سید رضا به خیل زارعیان پیوست . کسی نمیداند اگر هم رای به زارع داده بد کاری نکرده شرکت در انتخابات بگفته امام واجب است.

  • پاسخی برای شما گفت:

   اولا منظور من این بود تا کاندیدای اصلاح طلب داشتیم و همه مدعی بودند که مردم نیز حامی اصلاحات هستند چرا از یکی از سه نفر را انتخاب نکرده و با بیانیه و … از مردم نخواستند به ایشان رای دهد. در سال 82 آقایان موسوی و مندنی پور نامزد اصلاح طلب بودند که هر دو رد صلاحیت شدند . در 86 حدود 15 نفری نامزد شدند و 3 نفر در صحنه ماندند ولی بیشترین تخریب را همین نامزدهای رد صلاحیت شده انجام دادند و چنان خودشیفته بودند که حتی حاضر به تبریک خشک خالی به آنها نشدند . سران احزاب نیز حمایتی نکرذند . منفعت طلبانی هم بودند برای اینکه کیسه ای بدوزند به زارع پیوستند. تلاش سه نامزد اصلاح طلب برای بی طرفی دوستان ثمری نداد. 2 نفر از سه نفر به هدایتخواه رای دادند چرا که تشخیص دادند هدایتخواه می تواند برای مردم مفید تر باشد به جای بد و بدتر اصلح تر را انتخاب کردند ولی همین منفعت طلبان تا انتخابات 88 که زارع برای احمدی نژاد ستاد بپا کرد بدترین تهمت ها را نصیب آن دو نمودند غافل از اینکه اگر اشتباهی بوده کار خود آنها بدتر بود. برو سراغ بگیر از سران به اصطلاح اصلاح طلبت که حاضر نشدند از انها حمایت کنند آیا تاکنون از آن دو نفر دلجویی شد یا نه . در ضمن آن دو نفر هیچگاه در پستو نبودند و همیشه شجاعانه از اصلاحات حمایت کردند اسنادش هم وجود داره . یکی بازنشسته شده ولی دیگری در صحنه می باشد. معیار اصلاح طلبی این نیست که حتما باید آقایان رضا توفیقی و عسکری و دور و بریهاشان دیگران را تایید کنند. اگر آقایان در سال 88 کتک خوردند ثمره این بود که با خودخواهی خود نیامدند در سال 86 از یاران اصلاح طلب خود حمایت کنند . برادر عزیز مگر همیشه باید ما روی موسوی و مندنی پور و… نظر داشته باشیم . آیا نباید به دیگران هم بها داد؟!

 • واقعیت گفت:

  برادر عزیز بعد از شش سال حالا بیان می کنی بین هدایتخواه و زارعی تفاوت نیست . فرصت طلبان دور و بر خودتان و آقای عسکری در یاسوج حاضر نشدند از کاندیداهای اصلاح طلب در سال 86 حمایت کنند به بهانه اینکه آراشان کم بود و به اصلاحات ضربه وارد می شد اما تک تک به سپاه زارع پیوستند تا هم منفعتی گیرشان بیاد و هم به نحوی به هدایتخواه ضربه برسانند اما امروز می بینید هزینه سه دور حمایت از زارع کمتر بود یا حمایت نکردن از آن سه اصلاح طلب . تازه اکنون هم حلقه اصلاح طلبی را محدود به خود کرده و حاضر نیستید دیگران را بپذیرید . کار آنها را اشتباه ولی عمل دور و بریهای خود را بی عیب می دانید. با این تفکر ، اصلاح طلبی به جایی نمی رسد و تک صدایی جواب نخواهد .

 • یک دوست گفت:

  این رضا توفیقی چرا خودش رو نخود هر آشی میکنه. خیلی بلند پروازی فکر میکنه.

پربازديد