تاریخ درج خبر : 1391/06/06
کد خبر : ۱۴۲۳
+ تغییر اندازه نوشته -

یاسوج بیشترین جمعیت شهری استان را دارد

سایت استان : مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: براساس اطلاعات سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ ، ۵۲ درصد از جمعیت استان در مناطق شهری زندگی می کنند و به این ترتیب برای نخستین بار جمعیت شهری این استان از ساکنان روستانشین آن پیشی گرفته است.


حمزه کرمی با بیان اینکه طبق سرشماری سال گذشته ۳۴۶ هزار و ۶۲۶ نفر در شهرهای استان سکونت دارند ،گفت: این عده نزدیک به ۵۲ درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند که برای اولین بار جمعیت شهرنشینی در استان از روستانشینی بیشتر شده است.

وی جمعیت مناطق روستایی استان را نیز ۳۱۰ هزار و ۵۱۸ نفر عنوان کرد که ۴۸ درصد جمعیت منطقه را شامل می شود که در سرشماری سال ۸۵ نسبت بین جمعیت شهری و روستایی عکس نسبت کنونی بوده است.

کرمی اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد ۱۶ شهر دارد که پر جمعیت ترین آن یاسوج مرکز استان ۱۰۸ هزار و ۵۰۵ نفر و کم جمعیت ترین آن گراب سفلی ۴۹۲ نفر جمعیت دارد.

وی جمعیت شهرهای دوگنبدان ۹۱ هزار و ۷۳۹، دهدشت ۵۶ هزار و ۲۷۹، لیکک ۱۷ هزار و هفت، چرام ۱۲ هزار و ۶۳۴، لنده ۱۱ هزار و ۶۷۰ و مادوان را ۱۰ هزار و ۷۷۷ نفر عنوان کرد.

کرمی بیان کرد: جمعیت بقیه شهرهای استان زیر ۱۰ هزار نفر است که شامل باشت با ۹ هزار و ۲۶۶ ، سی سخت هفت هزار و ۳۸۹، سوق پنج هزار و ۹۹۳، دیشموک چهار هزار و ۸۷۵، قلعه رییسی سه هزار و ۵۶۲، مارگون دو هزار و ۷۰۶ نفر می شود.

وی گفت: روستاهای شهرستان بویراحمد با ۱۲۱ هزار و ۲۳۶ نفر بیشترین جمعیت روستایی استان را تشکیل داده است و پس از آن به ترتیب کهگیلویه با ۷۱ هزار و ۲۱۸، دنا با ۴۰ هزار و ۹۱۹ و گچساران با ۲۶ هزار و ۲۸۳ نفر پرتعدادترین جمعیت روستایی استان را در خود جای داده اند.

کرمی جمعیت استان را ۶۵۸هزار و ۶۲۹ نفر در سرشماری سال ۹۰ و نرخ رشد آن را ۷۶/ درصد نسبت به سال ۸۵ عنوان کرد.

بر اساس این سرشماری هم اکنون ۷۰ درصد جمعیت کشور در شهرها و ۳۰ درصد در روستاها زندگی می کنند.

 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد