تاریخ درج خبر : 1392/09/03
کد خبر : ۱۴۲۹۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

علایم مسمومیت با منواکسیدکربن، مشابه سرماخوردگی است

سایت استان: مسئول آموزش معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با اشاره به شیوع مسمومیت با منواکسیدکربن در ماه های سرد سال، گفت: علایم این مسمومیت مشابه سرماخوردگی است.

دکتر عبداله ارجمند افزود: یکی از شایع‌ترین انواع مسمومیت که این روزها به قربانیان آن افزوده می‌شود، مسمویمت با گاز منواکسیدکربن است که گازی بی‌رنگ و بی‌بو بوده و حاصل احتراق ناقص است.

وی با بیان اینکه سیستم تهویه نامناسب بخاری، آبگرمکن، شومینه و اجاق گازها موجب این نوع از مسمومیت می‌شود، اظهار کرد: غالب کسانی که دچار مسمویت با گاز منواکسیدکربن می‌شوند، به اشتباه فکر می‌کنند به دلیل سردی هوا دچار علایم سرماخوردگی شده و محیط را ترک نمی‌کنند.

گیجی و خواب‌آلودگی بی مورد را جدی بگیرید

مسئول آموزش معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: حضور طولانی مدت در محل آلوده به گاز منواکسیدکربن موجب سردرد، گیجی، خواب‌آلودگی، وزوز گوش و ضربان شدید شقیقه شده و کودکان نیز اغلب دچار حالت تهوع، استفراغ و اسهال می‌شوند.

ارجمند بیان کرد: یکی دیگر موارد ابتلا به مسمومیت با گاز منواکسیدکربن که در فصل سرما اتفاق می‌افتد، استفاده از گاز پیک‌نیک برای گرم کردن ماشین و یا چادر در مسافرت بوده که تاکنون قربانیان بسیاری داشته است.

وی ابراز داشت: برای نجات جان فردی که با گاز منواکسیدکربن مسموم شده است، ابتدا او را به فضای آزاد انتقال داده و در صورت قطع تنفس او، باید احیای قلبی آغاز شود، هم‌چنین هرچه سریع‌تر با مرکز اورژانس 115 تماس بگیرید.

مسئول آموزش معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، لحظات اولیه پس از بروز مسمومیت را در نجات زندگی فرد مسموم بسیار حیاتی برشمرد و یادآور شد: وزارت بهداشت با ایجاد 34 مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، زمینه پاسخگویی به سوالات مردم در زمینه مسمویت‌ها را ایجاد نموده و برای ارتباط با این مرکز، می‌توان با شماره تلفن 1490 تماس حاصل نمود.

منبع:وب دا یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد