تاریخ درج خبر : 1392/09/04
کد خبر : ۱۴۳۵۲۵
+ تغییر اندازه نوشته -

تایید صلاحیت ها عادلانه نیست/ اختلاف اساسی بین اصلاح طلبان وجود ندارد/ شعار اعتدال متعلق به هاشمی است

سایت استان: بعد از انتشار بخش اول مصاحبه  با آقای رضا توفیقی و استقبالی که به عمل آمد ما را بر آن داشت تا بخش دوم را سریعتر آماده کنیم و جهت اطلاع مخاطبین عزیز سایت منتشر کنیم. در این بخش آقای رضا توفیقی در مورد استاندار و اتاق فکر ایشان و همچنین مجلس دهم و… نقطه نظرات خود را بیان می کنند.

z.r

آیا سران اصلاحات استان برای دور بعد مجلس برنامه خاصی دارند؟

با سلام به شما و خوانندگانتان و آرزوی موفقیت در رسالت رسانه ای برای شما

تا الان برنامه مشخص، معین و مدونی وجود ندارد، ولی طبیعتا اصلاح طلبان دوست دارند که در دور آینده از سه حوزه انتخابیه، سه نماینده اصلاح طلب بفرستند.

الان دوتا از نمایندگان استان ما اصولگرا هستند و ما برایشان احترام قائلیم، ولی اگر بخواهند که ترکیب مجلس تغیر کند طبیعتا اصلاح طلبان استان هم باید به فکر باشند که برای دور آینده برنامه ریزی بکنند به شرطی که زمینه فراهم بشود و شرایط مساعد بشود و اغماض بشود از طرف هیئت های نظارت،تائید صلاحیت ها و رد صلاحیت ها مر و بر اساس قانون باشد آن قانونی که مجلس تصویب کرد و مجمع تشخیص هم تائید کرد، ملاک عمل باشد.

نمیشود که همینجوری ما برچسب بزنیم و یا تحقیقات محلی بکنیم، براساس قانون باید عمل بشود مراجع چهارگانه باید نظر بدهند و بر اساس نظر آنها هیئت های نظارت صلاحیت ها را تائید یا رد بکند. بالاخره در این صورت رقابت سالم برگزار شود. البته در بعضی شهرستانها برای قبولی ،ما مشکل کمتری داریم.اما حوزه انتخابیه کهگیلویه که شامل چهار شهرستان بهمئی و چرام ولنده و کهگیلویه میشود، اصلاح طلبان مشکلات بیشتری دارند تا دو حوزه دیگر، به شرط اینکه تائید صلاحیت ها مطابق قانون باشد.

آیا شخص یا اشخاصی بصورت پیشاپیش برای انتخابات فعالیت تبلیغاتی خود را شروع کرده اند؟

تا آنجایی که من اطلاع دارم نه دربویراحمد و نه در کهگیلویه اصلاح طلبان توافقی بر سر کاندیدای مشخصی ندارند و نکردند،توافق قطعی بر روی یک نفر صورت نگرقته ،اگر چه این خطر همیشه برای ما هست.اصولگرایان این مشکل را ندارند و میتوانند از همین الان برای یک کاندیدا فعالیتشون را شروع کنند به مدت دو سال و هر چه قدر که میخواهند تبلیغات کنند وبرنامه ریزی بکنند.اما ما تا زمان اعلام تائید صلاحیت ها نمیدونیم کاندیدامون تائید صلاحیت میشود یا نه.

این واقعا عادلانه نیست که یکی فرصت دو ساله داشته باشد و بداند تائید صلاحیت میشود و یکی تا هفته ای که تائید صلاحیت ها اعلام میشود،تا هفته آخر که تا زمان شروع تبلیغات رسمی یه هفته هم بشتر نمونده ،نداند که تائید میشود یا نه؟ آیا این عادلانه است؟ آیا این انصاف است؟ آیا این رقابت درستی است؟چرا همیشه اصلاح طلبان باید دغدغه این را داشته باشند که آیا کاندیداشون تائید میشود یا نه؟ حتی کاندیداهایی که در گذشته تائید شده اند به محض اینکه احتمال رأی آوردنشون برود، رد صلاحیت می شوند.این خطر را ما از دوره چهارم مجلس بیخ گوش خودمون احساس میکنیم.

حتی اگر افراد اون جناح هم خیلی خوب باشند این کار درستی نیست .در روزنامه کیهان خودشون را جای پیامبر(ص)و حضرت علی(ع) میگذارند و بقیه را جای طلحه و زبیر و معاویه و یزید میگذارند این کار غلطی است، ما تکرار تاریخ نداریم هر کس فکر میکند تاریخ تکرار میشود، هیچی از تاریخ نمیداند، اما مشابهت های تاریخی هست.

در چهار سال گذشته بخصوص ،دوستان اصولگرا ما را به چه چیزی تشبیه نکردند؟ چه شخصیت زشتی در تاریخ بوده که به ما را به آن تشبیه نکردند از معاویه و یزید گرفته تا…. این کار درستی نیست ما هم میتوانیم تشبیه کنیم اما چون کار درستی نیست نمیکنیم و نه خواهیم کرد.

آیا شما برای انتخابات مجلس قصد کاندیدا شدن را دارید؟

بنده تا الان که خدمت شما هستم چنین قصدی را ندارم و فکر نکنم در آینده هم داشته باشم. دوستانی میتوانند برای مردم و استان کاری اساسی بکنند که طمع کاندیداتوری یا پست و مسؤلیت و بطور کلی قدرت نداشته باشند.ولی در عین حال در برابر گرفتاریها،مشکلات،فقر،درد ،رنج و غم مردم احساس مسولیت بکنند. قدرت طلبی انسان را محافظه کار و سوداگر می کند.همه این ها آدم را وادار به سازش کاری می کند . این خصلت ها آدم را وادار میکند که بر سر مصالح ملی با بیگانگان و یا بر سر مصالح مردم یا یک جناح با اهالی قدرت ساخت و پاخت کند و وارد زد و بند های سیاسی بشود و اون روی سکه ی سیاست که آلوده و کثیف است، ظاهر بشود.

قدرت فقط برای مصلحت مردم خوب است .قدرت از آن منظر که قدرت است هیچ ارزشی ندارد و فکر میکنم که کسی کاندیدا بشود، در حالی که هدف کمک به مردم و کشور را نداشته باشد زیبنده نیست. بنده پرهیز دارم و مدتهاست به این نتیچه رسیده ام و اگر اوایل مسؤلیت قبول کردم واقعا نیتم همین بود و موفقیتم هم بسته به لطف خدا و نظر مردم دارد و می خواهم با دوری از قدرت اگر بتوانم خدمتی به مردم و نسل جوان بکنم.

آیا بین اصلاح طلبان استان اختلاف نظری بوجود آمده است؟

اختلاف نظری نیست.طبیعتا همانطور که اصولگرایان طیف وسیعی از افراطی تا معتدل و میانه رو دارند ،اصلاح طلبان هم طیف وسیعی هستند، گرایشات هست اما سر جمع اختلاف مهمی در مبانی و ماهیت ندارد.

z.r1

درباره انتصابات جدید در استان سلیقه های گوناگونی بین اصلاح طلبان استان وجود دارد.اما خوشبختانه تا کنون اختلاف فکری یا اساسی که نگرانی جدی ایجاد کرده باشد روی نداده است واصلاح طلبان باید آستانه تحمل خود را نسبت به خود و حتی رقبای اصولگرایشان بالاتر ببرند.ما نماینده اصلاح طلبی (آقای دکترغلام رضا تاجگردون)داریم که ممکن است دوستان به عملکرد ایشان انتقاد داشته باشند اما به معنی تخطئه کل عملکرد ایشان نیست یا آقای استاندار که خیلی زود هست در مورد ایشان نظر بدهیم،بنده ایشان و آقای تاجگردون رو بیش از سی سال است که میشناسم هر دو خوب و شریف هستند و نیاز به حمایت دارند. اما اگر جایی نیاز به نقد باشد نقد صورت میپذیرد اما تا کنون نقد رسانه ای صورت نگرفت چون تا الان هم لازم نبوده است .

رابطه شما با آقای استاندار محترم چگونه است؟

بنده بیش از سی سال است که آقای خادمی را میشناسم آدمی است هم نجیب هم پاک سرشت و شخصا آدم شریفی هستند و بنده میدانم که ایشون در مسائل اقتصادی و عمرانی ، متخصص و صاحب نظر است، قطعا اگر در پروژه سیاسی در حال اجرا موفق باشد در بقیه موارد هم موفق خواهد بود.منتهی هنوز زود هست که در مورد ایشان نظر بدهیم. ارتباط من با ایشان تا قبل از استانداری این طور بود.ولی از زما ن استانداری به بعد ایشان را ندیدم و خدمتشان نرسیدم.

نظر شما در مورد اتاق فکر استانداری چیست؟

در مورد اتاق فکر،خوب شما یک رسانه اصولگرا هستید و طبیعتا انتظار ندارید که من اگر نقدهایی دارم در رسانه شما عنوان بکنم. اتاق فکر تشکیل شده را باید فعلا تشویق کرد،منتهی میتوان اسم آنرا یک لویی جرگه ناقص گذاشت،لویی جرگه که میدانید در افغانستان تشکیل می شده از سران طوایف و ایلات ،برای حل مشکلات و کمک به دولت.به این دلیل هم میگویم ناقص، که باید افراد بیشتری حضور پیدا میکردند به هر حال اسمش را نمیتوان اتاق فکر گذاشت. این کار البته باید مورد حمایت قرار گردد.کار خوبی بود، آقای استاندار میتواند هر ماه بزرگان طوایف و ایلات استان را جمع کند و از آنها نظر خواهی کند، ولی هر اسمی را نباید روی آن گذاشت این را نمی توان اتاق فکر گفت، زیرا باید تعداد افراد اتاق فکر محدود باشد و افرادی باید در اتاق فکر باشند که دارای فکر راهبردی و استراتژیک باشند.هر چند که در بین این افراد هم چنین آدمایی وجود دارند ، اما این جلسه ای با این وسعت را میتوان یک جلسه مشورتی با استاندار نامید و افراد اتاق فکر باید خلاق باشند و متخصص باشند و در عین حال نباید طمع شخصی داشته باشند و اینها هم نباید مشخص باشند ،ولی من هم این جلسه تشکیل شده را لازم میدانم البته در سطح وسیعتر، با نام شورای مشورتی آن هم از شهرستانهای مختلف. اما اتاق فکر باید راه کارهایی به استاندار بدهد برای حل مشکلات اقتصادی و زیرساخت ها ، مشکلا ت سیاسی استان ، امنیت وانتخابات.افراد اتاق فکر باید بی غرض باشند و خیلی وابستگی سیاسی خاصی نداشته باشند.البته بعضی افراد این شورا میتوانند اعضاء اتااق فکر استاندار باشند.

از دیدگاه شما آیا این دولت، دولت اعتدال است؟

دولت شعار اعتدال را انتخاب کرده که در اصل این شعار متعلق به آقای هاشمی است،برای اینکه آقای هاشمی همیشه از اول انقلاب سعی میکرد که بین جناح های سیاسی بالانس ایجاد کند و شعار اعتدال می داد و منتها ما می دانیم که اعتدال یک اصل اخلاقی است ،یعنی میانه روی کردن.فرض کنید می گویند بین تهور و ترس شجاعت است،انسان نباید ترسو باشد و نباید متهور باشد یا سایر خصلت های فردی که بیشتر امری فردی است منتهی می شود این را در مسائل سیاسی اقتصادی و اجتماعی هم تعمیم داد.بدین معنی که ما در امور اقتصادی ،سیاسی و امور فرهنگی میانه روی را پیشه کنیم و افراط و تفریط نکنیم.این اصل یکی از اصول اصلاح طلبی است.

اما در مورد دولت،ترکیب دولت بیش از آنکه معتدل باشد اصولگراست.اگر ترکیب وزارت خانه ها و وزرا را نگاه کنیم بیشتر اصولگراهای معتدل و سنتی به وزارت رسیده اند وتعدادی هم اصلاح طلب هست که محدودند.به هر حال دولت با تجربه ایست و دولتی است که باید حمایت بشود و الان هم در شرایط سختی است،هم شرایط خارجی هم شرایط داخلی و هم اقتصادی و نیاز به حمایت داردو البته اصلاح طلبان حمایت کردند تا دولت به قدرت رسید.

به نظر شما رابطه اصلاح طلبان و کارگزاران دچار خدشه خواهد شد؟

به هر کسی که در این مملکت خوهان تغیر تدریجی و قانونی و معطوف به پیشرفت باشد می توان اصلاح طلب گفت.اما آن اصلاح طلبی که مدنظر اصلاح طلبان اصیل است تفاوت هایی با دیگران دارد.،مثلا یک نفر ممکن است بخواهد تغیرهایی کودتایی انجام بدهد این اصلاح طلب نیست و یا اینکه یک نفر قصد انقلاب دارد،که انقلاب یعنی دگرگونی بنیادی در مناسبات سیاسی و اقتصادی و این هم اصلاح طلب نیست،کسانی که تغییرات دیگری می خواهند مثل بازگشت به گذشته این هم واپس گرایی است . پس هر تغیری معنایش اصلاح طلبی نیست و تغیر باید معطوف به پیشرفت باشد،پیشرفت جامعه ،کشور، پیشرفت سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی این اصلاح طلبی است. کارگزاران هم بخشی از اصلاح طلبان هستند اما ما باید بدانیم که به لحاظ اقتصادی به عنوان بک مجموعه از اصلاح طلبان با مجموعه های دیگر اصلاح طلب تفاوت هایی دارند.من یادم هست یکی از اعضا برجسته کارگزاران،اگر اشتباه نکنم آقای مرعشی بود ،گفت که ما لیبرال دموکرات هستیم اما جریانهای دیگر اصلاح طلب را برخی سوسیال دموکرات نامیدند. در حال که اصلاح طلبان اصیل نه سوسیال دموکرات هستند نه لیبرال دموکرات . اما اگر بخواهیم این دو را ملاک قرار بدهیم اصلاح طلبان اصیل بیشتر به سوسیال دموکراسی نزدیک تر هستند تا لیبرال دموکراسی ،بدین معنی که عدالت برای اصلاح طلبان یک اصل بسیار مهم و اساسی است همانطور که آزادی هم بسیار مهم است،بنابراین شاید سیاست های اقتصادی کارگزاران که در دوره آقای هاشمی اجرا شد بیش از هر کس مورد انتقاد اصلاح طلبان بود نه مورد انتقاد اصولگرایان،اگر همان سیاست های اقتصادی بخواهد اجرا شود و طبقات پائین بخواهد در نظر گرفته نشود ، طبیعتا اصلاح طلبان منتقد خواهند بود.ما معتقدیم که آزادی و عدالت نباید از هم تفکیک شوند و هیچ کدام را بر دیگری نباید ترجیح داد هم باید عدالت اقتصادی،اجتماعی ،سیاسی ،حقوقی ،جنسیتی و قومی هم آزادیهای مشروع و قانونی مثل آزادی احزاب، اتحادیه ، انجمن ها ،انتخابت قلم و بیان راعایت شود.

به نظر بنده اخلاق مطلق است و نه نسبی مثلا در همه زمان ها و مکان ها از آغاز تاریخ تا انجام تاریخ ،دروغگویی ،خیانت در امانت و عهد شکنی زشت بوده و هستند و خواهند بود.صداقت و راست گویی ،امانت داری و وفای به عهد پسندیده بوده و هست و خواهد بود.خودم و شما را توصیه میکنم به رعایت اخلاق.

و در نهایت برای جنابعالی و سایتتون آرزوی موفقیت میکنم وامیدوارم هم امانت دار باشید هم آگاهی بخش و بتوانید در ارتقاء سطح آگاهی مردم استان کمکی مؤثر کنید.

منبع:بشارنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ا--ف گفت:

  واقعیات جامعه رابازگو فرمودید .ولی قدرت وپول کورشان کرده

 • دنا گفت:

  درمورد مجلس بهترین گزینه سید باقر موسوی هست و باید همه باهم از او خواهش کنیم و راضیش کنیم ک در انتخابات شرکت کند و البته پشت او باشیم تا تأیید صلاحیت ک حق اوست انجام شود،

 • نسرین - ا گفت:

  سلام جناب استاد
  استاد عزیز اگر منظورتان اشخاص تمامیت خواه و سهم خواه مانند …… – ……. و ….. هست باید بگویم که نگرانم کردید اما اگر سایرین هستند جای تشکر دارد .

 • اصلاح طلبه اصلاح طلب گفت:

  بسیار خوب وشیوا بیان کردی

پربازديد