تاریخ درج خبر : 1392/09/06
کد خبر : ۱۴۴۵۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -

“در دفاع از محمود منطقیان”

 

سایت استان: لطیف رستاد
بازرگانی را هزار دینار خسارت افتاد. پسر را گفت: باید که این سخن با هیچ کس در میان ننهی. گفت: ای پدر، فرمان تو راست ولیکن می خواهم که بدانم در این مصلحت است؟ گفت: تا مصیبت دو نشود: یکی نقصان مایه و دیگر شماتت همسایه.

چندی پیش مطلبی در یکی از سایتهای استان پیرامون یکی از پیشکسوتان عرصه ادبی و سیاسی استان خواندم و بر خود لازم دانستم در حد معرفت و آگاهی خویش به چند نکته اشاره کنم.

گرچه براین باورم که نقد تعریفی جزء اصلاح ساختارهای نادرست ندارد و هر انسان عاقل و دور اندیشی برای پیشرفت، توسعه، تکامل و صیقل دادن خود بایستی از آن استقبال کند لیکن حفظ حرمتها و حریم ها در هر نقدی لازم است تا خدای ناکرده سایه پندارهای نادرست بر آن مستولی نگردد.

u29

و این را نیک می دانیم که اندیشیدن و اظهار نظر نمودن از حقوق مسلم افراد و مثابه اکسیری است که هر جامعه پویایی برای رشد بدان محتاج است.

اما موضوعی که ذهن آدمی را به خود مشغول و آن را به کنکاش و چالش وا می دارد این پرسش است که چگونه می توان برای در مان دردها ، سختیها ، مرارتها ، کاستیها و لغزشها و …. فکر و اندیشه را به راه درست و نیک سوق داد؟

راهی که درآن برای پاسخ دادن به هر پرسشی و حل هر مجهولی بایستی صفات ممدوح انسانی (اخلاق مداری ، انسان دوستی ، عدالت محوری ، حق محوری و احترام بزرگان و ..) در آن تجلی نماید.

در این روزگار سخت نفس گیر و درین دنیای عبوس و پر از رنج با آرزوهای فرو خورده می توان به خود بیاییم و با تاسی گرفتن از آموزه های دینی و ملی سرزمین پارسا منشانه خود ، ناصافی ها و نا خالصی ها را با بزرگ منشی پالایش داده و خود و دیگران را در بزرگراه پاکیزه گرایی ، صلح مداری هنر دوستی ، زیبا بینی و منزه طلبی و …مدد و یاری رسانیم

اتحاد ، انسجام ، یکپارچگی ، تفاهم ، حرمت گذاشتن به پیشکسوتان و بزرگان شرط مهمی برای نیل به این مقصد است و بجای آنکه خود را در چنکال پندارهای غلط و باورهای پوسیده اسیر نماییم می توان با تکیه بر خردگرایی ، دور اندیشی و رفتار معقولانه توام با صیانت و پاسداری از سرمایه های انسانی ، راه را بر هر گونه واکنش های احساسی ، هیجانی، خودشکن ، نا پخته و نسنجیده مسدود کنیم چرا که همه این رفتارها نشانه بارز عقب ماندگی فرهنگی است

اکنون که به یمن حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری ، فضایی برای به خوداندیشیدن و پالایش و پیرایش عملکرد گذشه فراهم گردیده، زیبنده است اصحاب قلم و رسانه و البته سیاسیون محترم بانگاهی منصفانه ، منطقی و به دور از هر گونه کینه ، عداوت و تفرقه افکنی و … بستر را برای حرکتی جدید و خیزی مجدد هموار نمایند.

در این رهگذر آنچه که مهم و ارزشمند است حفظ حرمت بزرگان و جلوگیری از تخریب شخصیت آنهاست . صفت بارز و پسندیده ای که ریشه در فرهنگ کهن ایران زمین و منش آریایی و مذهب ما دارد.

اما در رابطه با نقد وارده لازم دانستم موارد زیر را یاداوری نماییم:

آقای منطقیان یکی از شخصیت های متنفذ ، تاثیر گذار ، اخلاق مدار و از پیشگامان شهر ستان کهگیلویه بوده و هستند و قطعا بزرگی و سوابق درخشان ایشان به این سادگی مخدوش نخواهد شد.

از انصاف بدور است که وقتی صحبت از جریان اصلاح طلبی در شهرستان کهگیلویه به میان می آید نام بزرگانی مانند محمود منطقیان ، سید ضیاءالدین رضا توفیقی، سید قادر لاهوتی ، مهندس طاهری ، حاج آقا صدوقی به واسطه تعصبات کور و اخلافات سطحی و سلیقه ای به بوته فراموشی سپرده شود.

اگر امروز در دورترین نقطه شهرستان های کهگیلویه ، چرام ، بهمئی ، لنده و در جای جای آن خطه تفکر اصلاح طلبی در شریان های مردم جاری و ساری ایست ، قطعاً بخش عظیمی ازین حرکت حاصل زحمات شبانه روزی این بزرگان بوده و هست.

این پیشکسوتان به اندازه کافی از جریان رقیب نامهربانی ، بد اخلاقی ، تهمت ، افترا ، بهتان ، تخریب و …. دیده اند و امروز اگر دوستی از سر عصبانیت راه رفته رقیب را می رود لاجرم هم ظلم به خود کرده هم آب به آسیاب رقیب کرده.

ناقد محترم در بخشی از مطلب خود به دوره ای که اینجانب در عرصه رقابت انتخابات مجلس شورای اسلامی حضور داشته ام ، اشاره به قوم گرایی و کم کاری بعضی از دوستان نموده است.

در این که جریان رقیب به هر ترفندی برای برنده شدن متوسل می گردید ، شکی نیست ولی زحمات بی دریغ دوستان را نادیده انگاشتن گناهی است بزرگ.

مگر می شود زحمات صادقانه بی ریا و جریان داری آقای منطقیان را نادیده گرفت؟

آیا می توان این فرمایش ایشان در همایش انتخاباتی چرام که فرمودند : “من نه تنها می خواهم به رستاد رای دهید بلکه انتظار دارم برای موفقیت او تلاش مضاعفی نمایید.” به این سادگی فراموش کرد ؟ همان زمانی که رقیب ما با دامن زدن به مسایل ایلی و فامیلی عرصه را بر ایشان و سایر دوستان تنگ نموده بود .

جای هیچ شکی نیست که آقای منطقیان و سایر دوستان در آن روزهای معدود، نهایت تلاش و همکاری را برای موفقیت مبذول داشتند چرا که توفیق در آن مقطع، موفقیتی برای ایشان و جریان تلقی می گردید.

امروز ما بایستی با هم و در کنار هم برای آینده طرحی نو در اندازیم

همه دلسوزان می دانند فرصت و زمان مناسبی برای نقد همدیگر نیست چرا که رقیب هر لحظه رفتار ما را رصد می کند و از کوچترین اختلاف نظر ما بهره فراوان می برد لذا ما بایستی هوشیار و عاقل باشیم و زمینه را برای جولان رقیب فراهم ننماییم.
عیب درویش و توانگر به کم و بیش بد است / کار بد مصلحت آن است که مطلق نکنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • گلو گفت:

  آقای رستاد…شما خودتون در یکی دو سال گذشته پشت منطقیان رو چندبار خالی کردین….حالا که به انتخابات مجلس نزدیک میشیم دوباره میاین تو جبهه منطقیان؟!!!
  حتی اگه منطقیان بخاطر سادگیش از شما حمایت کنه دیگه جایگاهی ندارین.
  امروز کهگیلویه نیروهای شایسته ی زیادی داره که باید از همین حالا شخص اول و دوم برای انتخابات رو مشخصص کنن تا کار به جایی نکشه که اگه منطقیان رد صلاحیت شد در روزهای پایانی و از سر ناچاری باز دست به دامن کسانی مثل رستاد و بنام بشیم

 • فولادیان... گفت:

  فقط یک سوالو همتون جواب بدین.چرا وچرا مرد واستادی فداکار وکوچک نظمو خوش بیانی چون استاد منطقیان چند سال پیش زیرپاشو خالی کردن وکسایی رو که حرف زدن ساده هم بلد نیستنو…
  مرده باد همچین سیاستی…

 • عینعلی حسینیجمال گفت:

  تنها تنها تنها گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس در حوزه کهگیلویه -بهمئی -لنده و چرام کسی شایسته تر از مهندس رستاد نیست و همچون شخصیتی در بدنه اصلاحات یافت نمی شود . رستاد مرد شعار نیست مرد عمل است .کهگیلویه -بهمئی -لنده و چرام برای برون رفت از بن بست و صنعتی شدن نیاز شدید به مهندس لطیف رستاد دارد تا در مجلس بدرخشد و پشتوانه محکمی برای مردم مظلوم این مرز وبوم باشد

 • عینعلی حسینیجمال گفت:

  مهندس رستاد یک انسان با عاطفه و دردمند و دردبین که با خلوص نیت و با تفکر سلیم ارزوی حل مشکلات مردم و جوانان این دیار را دارد.مهندس عزیز خیلی دوستت دارم خداییش خیلی عزیز خاکی و با مروتی درود بر افکارنابت درود بر صداقتت

 • حسینیجمال گفت:

  درود بر تفکرات مهندس رستاد خداییش جریان اصلاح طلبی در دوره ی معدود چیزی برای مهندس کم نذاشت

 • ارش گفت:

  اقای رستاد وقتی شما اصلاح طلب هستید و از اصلاح طلبی حمایت میکنید دیگه باید فاتحه اصلاحات را خوند.یادتان رفته شما از طرفداران سرسخت اقای موحد بودین.

 • نادان گفت:

  عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه سرشت که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت
  من اگر نیکم و گر بد تو برو خود را باش هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

 • فریدون هاشمی گفت:

  روح بزرگ و انسانی منطقیان را در سال های تحصیل در دبیرستان و شاگردی ایشان لمس کردم.
  یک انسان با عاطفه و دردمند و دردبین که با خلوص نیت و با تفکر سلیم ارزوی حل مشکلات مردم و جوانان این دیار دارد.
  منطقیان را به درستی می شناسم و دغدغه های انسانی و محترم ش را دوست دارم.
  اما طبیعی ست که در این زمانه کلاغ پرست انسان هایی که هوچی گری و اوباشی نمی کنند و با زور ثروت و زد و بندهای سیاسی و طایفه ای … کنار نمی ایند هیچگاه فرصت پیشرفت و کسب جایگاه شایسته نخواهند یافت.
  بگذار محمود منطقیان همچنان یک استاد ادبیات و شعر بماند و برای جوانان و نوجوانان این دیار یک نمونه عاطفه و اخلاق باشد.
  زنده باشی استاد خوبم. یاد لبخندها و دغدغه های زیبایت هنوز به من انگیزه می دهد.

 • چ-پ گفت:

  کار دنیای به کجا رسیده و کشیده که امثال …… و بزرگتر و یا کوچکتر از آن می خواهند جامعه را به سامانی برسانند.صدها جوام میانسال نخبه روشنفکر در کهگلیویه دغدغه نان امنیت دارند چه وحشتناک است که به این دوستداران قدرت چه آنانی که اتکت اصلاح طلی را به گونه ای دن کیشونی بر سینه دارند و چه آنانی که مهر تزویر بر پیشانی دارن…همه اصلاح طلبان استان را جمع کنید و یک بحث عمیق ریشه دار را شروع کنید و آنوقت خارج از آن ژست ها ،ببینید چه دارند.اصولگرا ها که دیگر بمانند مردمان زرنگ عهد عتیق و اصحاب کهف…فاجعه خیلی وقتس است که در این استان رخ داده…

 • احمد رضا الهی گفت:

  ضمن تشکر از جناب اقای رستاد از دفاع از استاد بزرگ از استاد منطقیان هرچند دلایل زیادی درعدم پیروزی اصلاح طلبان در کهگیلویه وجو داشته ولی بدون شک وجود افرادی مثل استادان لاهوتی و منطقیان و پذیرش و زنده نگه داشتن این جریان در اخرین ساعات انتخابات از سوی مهند س رستاد با حمایت همه جانبه اقای منطقیان برای همه اصلاح طلبان قابل ستایش است

 • جمشیدی گفت:

  باتشکر از جناب مهندس رستاد . کسانی که بدنبال تفرقه هستند ره به جائی نمی برند ومتاسف برا کسانی که در هنگام همایشهای انتخاباتی ترس حضور در همایشها را داشتند وگه گاهی که هم حاضر می شدند در تاریکی محض ودر نتقطه ائی کور 5دقیقیق ائی را نظاره گر بودن و حالا دارند خط ونشان برا جریان اصلاحات می کشند کجا بودند در زمانی که اقای منطقیان خسته از راه رسیده وبودن اینکه امادگی داشته باشن بیش از 1ساعت به تحلیل اصلاح طلبی پرداختند واین اقایان ذره ائی به گردن اصلاحات حق ندارن وبهتر است خط خود را از اصلاحات جدا کنند . ایکاش در خلوت ودر کمال ارامش وبدون داشتن دغدغه فکری خود را ارزیابی کنند وببین چه کاری برای اطلاحات انجام داده اند ویا در کجا از هم اندیشی ووحدت صحبت کردند جز حرفی از تفرقه ما چیزی از انها ندیدیم .” زنده باد اصلاحات ودرود بر کسانی که در جهت رشد وشکوفائی و وحدت بیشتر به اصلاحات کمک می کنند . باتشکر از اقای رستاد جناب منطقیان وهمه کسانی که در این راه هزینه داده اند .

 • ناشناس گفت:

  باسلام :جناب استاد منطقیان مردی شریف و دلسوز و دوست داشتنی هستند و همیشه در قلب ما بوده و هستند.انشاالله خداوند همه کسانی که برای پیشرفت و آبادانی استان و دهدشت تلاش می کنند را موفق و سربلند می گرداند

 • عزيز.ع گفت:

  عقده ها و حسادتهایی که دو جریان طایفه ای و باندی اصلاحات(………..) در این چند سال داشتند ما را به این روز انداخت.همین الان گروه …….. مخفیانه برای خودشان رایزنی میکنند با استاندار و گروه ……… هم جدا.تا کی باید این طور باشد.اگه قرار باشه اینطوری باشه درود بر همون اصولگراها که با همه مشکلاتشون متحدند.

 • دهدشتی با غیرت گفت:

  برادر عزیز من نمی دونم وجود جریان اصلاح طلبی در دهدشت برا چیه
  آخه 34 سال از انقلاب گذشت ولی به غیر از دوره جناب بهرام تاجگردون هیچ زمانی نبود که شما تونسته باشین از این حوزه انتخابیه بر جریان رقیبتون پیروز شده باشین

 • مسعودي گفت:

  اقای رستاد کمی بیشتر به عملکرد منطقیان و نیروهایش فکر کنید. شما در یاسوج سکونت دارید و از مسائل کهگیلویه بی خبرید.

 • دانشجوی زیرتل گفت:

  با سلام…..متاسفانه همین کوته بینی کسایی که خود را اصلاح طلب مینامند و از رهگذره به قدرت رسیدن روحانی همه ناقوس ((من هزینه داده ام))را به صدا دراوردند میباشد که این استان و مردمش باید هنوز که هنوزه از فرط استیصال بدنبال القاب ((سید))،((استاد))،((مهندس))باشند فارغ از اینکه خود به فکر گذرگاهی هرچند کوچک ازین تالاب گندیده باشند وقتی کسایی که در زمان انتخابات ستاد اقای جلیلی رو میگیرن ولی الان میشن هییت موسس جوانان اصلاح طلب ایا باز باید به اصلاح طلبی خوشبین بود؟ایا زمان روی کار بودن اصلاح طلبا چیزی جز روابط فامیلی تاثیر گذار بود؟ایا تلافی کردن اصولگرایان چیزی جز(( چیزی که عوض داره گله نداره ))میباشد. ای اقای رضا توفیق در جلسه اصلاح طلبا با استاندار حضور نداشتن؟ایا در ان جلسه اصلاح طلبا با پاسخ تند اقای خادمی که درخواست پست داده بودن مواجه نشدن؟پس جان کلام اینکه اگه رویه ای که سران اصلاح طلب با طرفدارانشون پیش گرفتن ادامه پیدا کند بسان خود کرده را تدبیر نیست میباشد.

  • ناشناس گفت:

   کی تو ستاد جلیلی بود و حالا شد هیت موسس جوانان اصلاح طلب ؟

 • سعيدبخشوده گفت:

  با سلام وعرض ادب خدمت دوست گرامى جناب مهندس رستاد.تشکر ویژه اى دارم بخاطر مطلب زیباتون در دفاع از استاد منطقیان الحق که حق مطلب را ادا نمودید.

  • در جواب سعيد بخشوده گفت:

   اما همین استادت الان داره روی نیروهای بزرگواری کار میکنه برای تصدی پستهای مختلف.
   نمونه اش ……………

 • دانشجو گفت:

  منطقیان در دفاع از رستاد کاری اخلاقی کرد اما امان از کسانی که با نقشه و دسیسه با باقریان مخالفت کردند و حتی مانع حمایت منطقیان اخلاقی ساده شدند .

 • علی گفت:

  ببخشید اسم بنده علی هست و کامنتم اشتباهی توسط خودم به دلیل عدم توجه به قسمت نام محسن ثبت شده است

 • محسن گفت:

  سوالی دارم از آقای رستاد مگر شما از طریق آقای رضاتوفیقی و … و دیگر دوستانت پیگری بسیار زیادی برای ریاست ستاد عارف در استان را نداشتید و هنگامی که به دلایلی صورت نپذیرفت؟ پس چگونه شد که بسیار سریع و ماهرانه سراغ ستاد آقای روحانی رفتید؟
  آیا این قدر روحانی و عارف در موضع گیری و خاستگاه حزبی نزدیک بود؟
  آیا در ستادهای انتخاباتی هم این قدر تنشه ی خدمت و اثبات اصلاح طلبی هستید؟
  آیا این طرز ریاست ستاد گرفتن و تغییر موضع و شخص مورد نظرتان(هنگامی که از این ریاست ناامید شدید و چگونه معرفی کردن خود به بالانشینان) در فاصله ی یک روز را متناسب با روحیه و افکار اصلاحاتی و ثابت قدمی فکری می دانید؟
  و خیلی سوال های دیگر که اگر به اینها با صداقت جواب دادید بقیه را هم می پرسم.

 • محمود مومن نسب گفت:

  ضمن تشکر از دوست عزیزم و انقلابیم جناب آقای رستاد استحضار داشته باشید نشانه گرفتن افراد متدین با صداقت، وطن دوست و طاهر نظیر منطقیان – رضاتوفیق – عسکری – ……… آرزوی کسانی است که متاسفانه قصد دارند بصورت خزنده آن را به منصه ظهور برسانند و برخی انسانهای شریف و بعضا ساده لوح ناخواسته در حال افتادن در این مسیر غیر اخلاقی هستند؟

 • کوروش رفیعی گفت:

  کسانی که حاضر نشدند به آقای رستاد رای بدهند و حتی دیگران را تشویق می کردند تا به کس دیگری غیر از ایشان رای بدهند خود خواه بودند که با این رفتارها در طول دهه ی گذشته باعث شکست اصلاح طلبان حق ندارند به شخصیت آقای منطقیان توهین کنند صف و صداقت استاد منطقیان بر هیچ کس پوشیده نیست .

 • همشهري گفت:

  با درود به مهندس رستاد بخاطر دفاع منطقی از منطقیان متاسفانه اصلاح طلبان استان از هول هلیم افتاندند در دیگ استانداری.
  دیدار زود هنگام اصلاح طلبان و اردوکشی به سالن جلسات استانداری نتیجه ای جز خفت ونادیده گرفته شدن برای اصلاح طلبان نداشته است.
  اینک بزرگواری همچنان با چماق خود بر در استانداری ایستاده است و حتی به سایه اصلاح طلبان هم رحم نمیکنند.
  آقای مهندس رستاد عدم حضور شما و رضا توفیقی در اردوکشی اصلاح طلبان برای شادباش به موسی خادمی درایت شما میرساند ولی خط بزگواری ودستخط ایشان اکنون نسخه شما و یارانتان را میپیچید. تا دیر نشده یاران خمار خودرا بیدار کنید. استاندار کهگیلویه و بویراحمد اصلاح طلبان را سرکار گذاشته است.

  • دیشمکی مقیم تهرن گفت:

   به خاطر اختلاف بین منطقیان ولاهوتی دردوره سیاه جنگ قدرت آنها رانخواهم بخشید

 • حسنعلی شابون گفت:

  درود بر مهندس رستاد حلالت باشد سی هزار. رای بویر احمد در عوض چهل دو رای دشمن زیاری به منطقیان .وماموریت ها ی م.د برای حمایت منطقیان و برپا کردن جلسات برای موحد بعد گزارش دروغ به بزرگان اصلاحات و ادامه دارد .اما شما مرد هستید ودوستت داریم

 • محسن گفت:

  احسنت مهندس جان . واقعا اخلاق و منش انسانی خودتان را به خوبی نشان دادید و امیدوارم این پایانی باشد بر اختلافات و دعواهای بی مورد اصلاح طلبان دهدشت . درود درود درود

 • اردوان گفت:

  جناب مهندس نه فقظ منطقیان بلکه سایر کسانی که نام بردید اگر از طرف جریان رقیب تحت فشار بودند متحمل هزینه ای شدند،لاجرم از مواهب مدیریت در عصر اصلاحات هم به نحوی منتفع شدند،و اما اوج کار جریان منتسب به اصلاحات انحصار طللبی و تمامیت خواهی و بی خردی دو طیف کاذب که متاسفلنه فاقد بن مایه فکری و اندیشه ای هستند،در انتخاباتهای گذشته نمود پیدا کرده که کم ضربه ای از همه حیث به وضعیت شهرستان کهگیلویه نزده،و نهایتا با پوست اندازی و رو شدن چهره حقیقی و میانمه شان در انتخابات گذشته مجلس یه عینه مشاهده شد!
  اگر این جریان اصالت داشت،مجموعه عملکردش به زد و بندهای فامیلی وابی گری برای عده ای فرصت طلب منتج نمیشد،جریان انحصار طللبی که با زیرکی تمام شعارها و آرمانهای رای آور را مصادره نموده و سرانجام فقط ماهیت و ارزش آنها را دردر حد یک ژست سیاسی تقلیل میدهد .و….

پربازديد