تاریخ درج خبر : 1392/09/07
کد خبر : ۱۴۵۶۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -

“توافق ایران و قدرتهای جهان و ترس عربستان”

سایت استان: بهنام محمدپور

واکنش برخی کشورهای منطقه درقبال توافق کنونی ایران در جای خود از برخی جهات دارای ارزش مداقه و بررسی در سطوح گوناگون امنیتی و اقتصادی و تاریخی می باشد.از جنبه ی تاریخی برخی اعراب منطقه از هیمنه ی تاریخی ایران در دوره باستان وپس از اسلام در سه دوره ی مثالی (مغول و صفویه و حتی پهلوی) واهمه دارند و یا شاید هم با بزرگ کردن این جنبه از تاریخ سعی دارند یگانگی عربی و قومی خود را با ریاست عربستان بر دیگر اعراب حفظ کنند. این یخش البته دارای گستره و کارکرد منطقه ای می باشدو از جنبه داخلی این ایران هراسی با دو نگرش تفاوت زبانی و نژادی و دینی در عربستان دارای کارکرد ویژه ای می باشد. دولت بسته و عشیره ای عربستان با بزرگ کردن این تفاوت های عربی-عجمی و شیعی – سنی می کوشد وحدت نظری در داخل کشور ایجاد کرده و به سلطه ی خود بر دیگر مردم شریف عریستانی ادامه دهد.
برای درک بهتر این سخن می توانیم به ابن القعمی خواندن برخی سیاست مداران شیعی عراق پس از صدام اشاره کرد. یعنی آنها معتقد به همدستی عنصر ایرانی و مغول در امر براندازی خلافت عباسی در سال 656 قمری هستند.دخالت شاه در سرکوب جنبش ظفار اگر با دیدگاه عربستان در امر مبارزه با کمونیزم موافق بود اما چون این اقدام ایران معرف هژمونی ایران و زاندارمی منطقه ای ایران بود نمی توانست خوشایند عربستان باشد.
بندر بن سلطان که هم اکنون دبیری شورای عای امنیت ملی عربستان را دارد گویای این نگنه رقابتی و البته تا اندازه ای ضد ایرانی عربستان می باشد همین شخص در جریان مسایل سوریه از انجام برخی کارهای به شدت ضد ایرانی فروگذار نکرد . آنجای که گفت:قسم می خورم بشار اسد سرنگون شود و برای رسیدن به این هدف حتی اگر لازم باشد با ایران وارد جنگ می شویم.بندر حتی اقدام به فرستادن 30 هزار جنگجوی افراطی به سوریه کرد. تلاش او در تشکیل حزب الله سنی در برابر حزبالله شعیعی در لبنان در راستای همین رقابت های پیدا و پنهان عربستان می باشد. نکته جالبتر در فحوای کلام سفیر عربستان در انگلیس است که می گوید اگراسرائیل به ایران حمله کند البته ما در ظاهر محکوم می کنیم ولی در دل خوشحال خواهیم بود.
عربستان در پی بزرگ کردن خطر ایران برای بقیه دنیا هم می باشد تا با فشار قدرتهای بزرگ بر ایران مانع از ایفای نقش تاریخی ایران در جهان و منطقه شود و خود را به عنوان قدرت برتر در خاورمیانه معرفی کند شکست آشکار عربستان در سوریه برای سرنگونی بشار اسد و جایگزینی دولتی در سوریه برای حمایت نکردن از ایران در برابر اقدام ایران در جلوگیری از حمله به سوریه باعث شده که عربستان بیش از همیشه از این توافق ناراضی باشد.برگزاری کنفرانش ژنو آتی و اعلام حضور مخالفان اسد در آن موید ماندن اسد در قدرت و دست بالای ایران می باشد
از نظر دینی هم از ابتدای انقلاب شاهد تلاش عربستان برای به شکست کشاندن ایران در عرصه ی تجربه انقلاب برای الگو قرار نگرفتن پدیده ی انقلاب در مردم منطقه و شکست گفتمان شیعی در عرصه تحولات سیاسی بوده ایم.در شرایط کنونی هم غرب و به ویژه آمریکا با پدیده بنیاد گرایی روبرو بوده و بیشتر این بنیادگرایی ضد جهان مدرن و جدید از سوی عربستان بوده است. این بنیادگرایی در گذشته کمونیزم را و اکنون لیبرالیزم غربی را نشانه گرفته است .واضح است که در عربستان هیچ گونه توان مقابله فکری و فرهنگی با تفکر مهاجم غربی نیست و تنها رویکرد عربساتن تقویت جنگسالاران تندرو میباشد.
پیروزی روحانی در ایران و رویکرد مردم ایران به جهان نو در کنار مولفه های هویتی ملی و دینی خود به غرب نشان داده که گفتمان ایران از اسلام و دین می تواند به تعامل و تبادل غرب مسیحی و جهان اسلم کمک کند و البته که این نگرش می تواند عربستان را بایکوت کند.در این فاصله شش ماه باید مراقب این دسیسه عربستان برای اتهام زنی به ایران و تخریب اوضاع باشیم.در یازده سپتامبر ایران فرصتی به دست آورد تا از آن خوب بهره ببرد ولی به نظر می آید فشار های وارده بر خاتمی و تفکر ایشان در داخل کشور باعث از دست رفتن فرصت شد.
در بعد اقتصادی توافق با ایران باعث جهش علمی و تکنولوژی ایران و به دنبال آن رونق اقتصادی ایران می شود .هر گونه موفقیتی در اقتصاد باعث تقویت هزمونی ایران در معادلات جهانی می شود و این همان چیزی است که در گذشته و اکنون و آینده عربستان را رنجانده و خواهد رنجاند. ضمن اینکه باید آنها را هشدار داد و هشیار کرد که ایران بزرگ علاوه بر این که خطر برای منطقه نیست خود نقطه ی ای است مهم در کنار اعراب برای آرمیدن در کنار این بزرگ بی رقیب یعنی ایران.اکنون این ایران است که با رفع کدورت ها با دیگران می تواند ژاندارم منطقه باشد.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • سیدمحید پرهیز گفت:

    خلاصه و جامع. مثل همیشه بهنام. تفسیر منطقه ای جامعی بود

پربازديد