تاریخ درج خبر : 1392/11/30
کد خبر : ۱۴۶۷۴۱
+ تغییر اندازه نوشته -

من پاتاوه ام هویتم را دریابید….

سایت استان:عزت اله محسنی پور

اینجا پاتاوه است!!! دیر زمانی است که خستگان از سفر با عبور از پل های تاریخی این شهر و نظاره تخت شاه نشین در کنار امواج خروشان رودخانه بشار، خستگی سفر را با دیدن مناظر زیبا و دل انگیز به فراموشی می سپردند. در آن روزگاران شیر مردان و زنان غیوری بودند که با تمام توان از سرحدات خود نگهداری کردند و گذر روزگار نیز پاتاوه را که زمانی گذرگاه و گریدور شمال به جنوب کشور بود عقب نزد.

پاتاوه

بخش پاتاوه حدود 70 درصد از شهرستان دنا را تشکیل می دهد و قسمت اعظم جمعیت این شهرستان دربخش پاتاوه زندگی می کنند. شاید به شهر سی سخت، در دامنه های زیبای دنا،  نه به عنوان یک جهانگرد و برای انجام کار اداری مسیرمان افتاده است. ترس، دلهره، تهوع، ترمز، بوی لنت، التماس به راننده و … کلماتی است که حداقل در مسیر شهر پاتاوه تا سی سخت و بعد از گذر از توت نده تا رسیدن به مرکز شهرستان، شهر سی سخت همراه لحظه هایت هستند. در زیبا بودن و بهترین نقطه آب و هوایی و طبیعت زیبای شهر سی سخت شکی نیست. اما آیا دردی از مردم محروم بخش پاتاوه دوا می کند؟ چرا تقسیمات ما به گونه ای است که مردم بخش پاتاوه سفر به مرکز استان شهر یاسوج را راحت تر از سی سخت می دانند. جاده نامناسب یا امکانات نامناسب؟ و هر کدام و هر چه باشد تا کی؟ بخش پاتاوه ، در بهترین شرایط از لحاظ مکانی و جمعیتی پتانسیل تبدیل شدن به یک شهرستان ویژه را دارد. سادات بزگوار در سادات محمودی لیاقت داشتن یک بخش را دارند. لوداب و مارگون که به عنوان بخش های شهرستان بویراحمد در تقسیمات کشوری ثبت گردیده اند، به بخش پاتاوه نزدیکترند؛ پس چرا به عنوان بخشهایی از شهرستان بویر احمد قلمداد شده اند؟ بهتر نیست پاتاوه را دریایبم؟آیا حق پاتاوه شهرستان شدن نیست؟

آری پاتاوه گذرگاه بوده و گذرگاه مانده و خواهد ماند. پیشانی استان، نمود و معرف ساختار استان، شهر پاتاوه؛ از نامش و شرایط مکانی و زمانی اش معلوم است باید چه زیبا باشد!. یادمان باشد که هر چه ما در زندگی شهری غرق شده باشیم ولی به گذشته های نه چندان دور و نیاکان خود مراجعه کنیم همه ما عشایرزاده ایم و به عشایر و غیرتمان افتخار می کنیم و رسم مهمان نوازی ما ایجاب می کند که با بهترین شکل ممکن از میهمانان خود استقبال کنیم و این کار را از درب ورودی منزل تا بهترین اتاق های نشیمن انجام می دادیم.

پاتاوه در پیشانی استان کهگیلویه و بویراحمد و روی مرز با استان های اصفهان و چهار محال و بختیاری واقع شده است. دنیای مدرن امروزی شرایط سفر را بر مردمانش راحت نموده است و مسافرین و گردشگران بعد از خروج از استانهای فوق به پایتخت طبیت ایران پا می نهند. در ذهنشان چه می گذرد؟؟؟….به به! باید زیبا باشد … پایتخت طبیعت ایران…. همه جای طبیعت کشور در این استان به ظاهر کوچک دیده می شود…. خستگی سفر کم ولی باید پرفایده باشد. اما آیا وقتی پا به رواق این استان می نهند  به راستی و درستی پایتخت طبیعت را مطابق با ذهنیت خود از این استان  می بینند؟ آیا بعد از برگشت از سفر به این استان،برداشتی که از نام زیبای این استان را داشتند و نام پر زرق و برقش را تداعی می کند؟

من می نویسم و توی خواننده با انصاف جواب بده. آیا غیر از طبیعت زیبایی که خداوند به مردمان این دیار ارزانی کرده، چه امکانات و اقدامات زیر بنایی انجام گرفته است؟ آیا قبول داری که چهره این شهر بیشتر شبیه یک دهستان است تا یک شهر؟ به معابر این شهر دقت کرده ای؟ آیا میدانی که این شهر طولی، فقط یک خیابان اصلی دارد که امکان تردد همزمان دو دستگاه وسیله سنگین ترافیکی را ندارد و در صورت عبور، باید مخابرات و اداره برق و سایر دستگاههای خدمت رسان  به دلیل پاره شدن کابل که برای بوسه با زمین پایین آمده اند!هزینه پرداخت کنند.

آیا میدانی در این شهر خبری از خط کشی و خط عابر پیاده و تابلو های راهنما و علائم هشداردهنده نیست؟ آیا میدانی میدان ورودی این شهر باید در کتاب های گینس به عنوان یکی از عجایب این استان در فنی و مهندسی ثبت گردد؟

شهر پاتاوه بسیارزیباست!. بلوار ورودی اصفهان به یاسوج با قوس های غیر متعارف و دست اندازهای این جاده در پرترافیک ترین مسیر اصلی یکی از شاهکارهایی است، که زبونم لال بعد از افتادن در چاله چوله و دست اندازهای آن خیال می کنی چند لحظه پیش باید خمپاره روی این آسفالت برخورد کرده باشه که اینچنین ناجوانمردانه از میهمانان پایتخت طبیعت استقبال می کند و میزبان را شرمنده می کند. آری اداره راه و شهرداری پاتاوه هم آمدند همه و همه … ولی باور کنید سخت است و نیاز به ورود کارشناسان خارجی است تا عیب یابی کنند . نه برادر سخت نیست عیب در بغل دست توست . شهردار محترم پاتاوه، آبهای  فاضلاب کسبه کناری این خیابان به دلیل عدم جدول گذاری و نا مسطح بودن جاده در این مکان جمع می شوند و آسفالت هم که از جنس فولاد و آهن نیست بعد از چند روز از هم پاشیده می شود. حالا هر روز شما و اداره راه پشت سر هم هی آسفالت نکنید و در عجب نمانید که این جاده با ما سر سازگاری ندارد و به آمدن کارشناس خارجی هم نیازی نیست چون خرجتون زیاد میشه!!!

جناب شهردار پاتاوه، آیا تا به حال به چینش مغازه ها در شهر پاتاوه نگاه کرده ای؟ حتماً می گویی این چه سوال احمقا نه ای است، من شهردارم حتما می بینم. آیا حریم مغازه ها به درستی رعایت شده؟ آیا در یک شهر کوچک به چند مرغ فروشی آن هم به صورت غیر بهداشتی نیاز است؟ چند مرکز و فروشگاه فرهنگی در این شهر است؟ یکی از میراث های این شهر، پل های تاریخی پاتاوه در بغل دست توست چه اندازه اطلاع رسانی شده؟ البته میراث فرهنگی هم باید پاسخگو باشد.

پل عابر پیاده این شهر فقط محلی است برای چسباندن بنر های تبلغاتی و … از عبور عابر پیاده روی این پل خبری نیست که نیست و دلیلش هم معلوم است قرار گیری در مکان نامناسب و عدم توجه به ساختار شهری و ترافیکی این شهر.

تنها درمانگاه این شهر در 100 متری جاده اصلی این شهر واقع شده است، ولی بهتر است بدانیم برای رسیدن به این تنها مرکز درمانی شهر، باید مسیر بیش از یک کیلومتر و جاده نامناسب و خاکی با دست اندازهای فراوان را طی کنیم و  خدا کند که بیمار بدبخت ما نیاز به حمل مناسب نداشته باشد!. مرکز درمانی ای  که به گفته امام جمعه این شهر در برخی مواقع فاقد پزشک می باشد. آیا نباید با معارضین ملکی جاده این درمانگاه به صورت قانونی یا محلی رایزنی کرد و نسبت به حل مشکل و گشودن راه ارتباطی این مرکز حیاتی اقدام کرد؟

مردم به دلیل قرار گیری در منطقه کوهستانی و حداقل زراعت و کشاورزی از لحاظ مالی در شرایط مطلوبی نیستند. و هر آنچه در توان است باید به این مردم محروم کمک شود. شرایط ویژه این شهر و روستاهای بخش وجود پمپ بنزین و جایگاه سوخت CNG  را دوچندان می کند واز عمده دغدعه ها و مشکلات این بخش است. علیرغم اختصاص زمین و انجام امور اداری و تعیین پیمانکار، این پروژه تا به حال شروع به کار نکرده و دلیل آن را عدم تخصیص بودجه جهت مجتمع رفاهی در این شهر عنوان می کنند. جای این سوال باقی است، شهردار محترم تو که از جنس همین مردمی آیا درست است که این جایگاه که به قول خودتان تامین بودجه  شده است  مسکوت بماند. رفاه عمومی مراتب دارد و ابتدا باید به جایگاه سوخت توجه شود و سپس سراغ رستوران و کباب لقمه برویم.

نبود حداقل یک تالار در این شهر جهت برپایی مراسم اداری و عمومی، بعضاً باعث حوادث ناگواری شده است. چطور بگویم ذائقه و توجه مردم به رفاهیات وکمبود مکان مراسم و در پاره ای مواردآنها را تشویق به انجام مراسم عروسی در تالارها نموده است که به دلیل نبود تالار مجبورند مراسم عروسی خود را در مرکز استان شهر یاسوج، آن هم با رژه موتوری و اسکورت پلیس راه انجام دهند. که حوادث مرگباری مانند تصادفات را در پی داشته و مراسم جشن و سرور به عزا تبدیل شده است.

بندگان خدا در این بخش فوت می کنند و جهت هماهنگی و آماده نمودن قبر و غیره به حداقل زمانی جهت نگهداری میت در سردخانه را دارند. ولی در این شهر خبری از سردخانه نیست و باید میت را به شهر یاسوج منتقل کنند سپس با تشیع و قطار های ماشین و در خطرناک ترین محور مواصلاتی استان همراهی کنند که تا کنون جان بسیاری از عزیزانمان را در این جاده از دست داد ه ایم. اگر برای زندگان” تالار بلوط”!!! نمی سازید لااقل، ساخت یک سردخانه برای مردگان رواست.

فضای سبز و چمن وسط تنها بلوار این شهر خشک می شود . دلیل اش چی بود؟.. کم آبی؟…خاک نامرغوب؟… اهمال کارگران و یا مدیریت شما عزیزان؟!… شهر در کنار رودخانه بشار قرار گرفته و فاصله آن تا رودخانه به 500 متر هم نمی رسد، پس کم آبی دلیل خوبی نیست چون با حداقل امکانات و یک دینام میشد آب آن را تامین کرد و از آب آشامیدنی شهر هم استفاده نکرد. دومی هم که خاک باشد شاید ولی نه!!!، چون ما در منطقه ای زندگی می کنیم که انواع و اقسام خاک های غنی برای کاربردهای مختلف به وفور یافت می شود. کارگران هم بی تقصیرند چون منصور و همکارش هر روز شیلنگ به دست مشغول آبیاری چمن بودند. پس آیا ایراد کار در مدیریت نیست؟؟؟

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • پت و مت گفت:

  یه ضرب المثل لری هست که میگه خدا خر رادید که شاخ بهش نداد یه گارازی پاتاوه زده اند هرپاتاوه ای که از راه میرسه از رانندگان کمیسیون میگیره جناب اقای محسن پور باتشکر از شما اهالی بخش پاتاوه مستحق شهرستان شدن هستند نه در خود پاتاوه که فضای شهری ندارد

 • sagha گفت:

  سلام دوست وهم وطن عزیزآقای محسنی پور هفده سال پیش که بعنوان دبیر طرحی در روستای زیبای مارگون که الان به شهری بدل گردیده باتفاق سایردوستان اصفهانی و همدانی وتهرانی و یاسوجی وشمالی مشغول تدریس بودیم از مسیر اصفهان وقتی به پاتاوه میرسیدیم و ترنم زیبای رودخانه بهشتی بشار به گوشمان میخورد و درگرمای تابستان خنکی باد آن به صورتمان خستگی چندین ساعت مسافرت از تنمان بدرمیرفت چه زیباوخاطره انگیز بود پل تاریخی پاتاوه و چه زلال و بی ریا بود بشار . بهار92 که پس از هفده سال از پاتاوه گذشتم غم سنگینی دلمو گرفت .شاید مدرنیته وپیشرفت که ازحقوق حقه مردم باصفای پاتاوه هست به چشم شما نیاید ولی مائی که پس ازچندین سال برگشتیم به این دیار باصفاپیشرفت خیره کننده بود گرچه ما به آن سنت کهن شماعادت کرده بودیم .دوساعت راه خاکی مارگون تاپاتاوه را با ماشینهای باری طی میکردیم تا به دفترمخابرات پاتاوه برسیم و یک زنگی به خانواده میزدیم . مخابراتی پاتاوه گرچه اسمش در ذهنم نیست اما صفایش یادم هست .سلام برپاتاوه واهالی خونگرم وباصفایش .قدرسرزمین زیباکه خداوند به شماهدیه داده بدانید . یک معلم مکتب آموخته از مهر شما از شمال

 • ش م گفت:

  به شهر سی سخت، در دامنه های زیبای دنا، نه به عنوان یک جهانگرد و برای انجام کار اداری مسیرمان افتاده است. ترس، دلهره، تهوع، ترمز، بوی لنت، التماس به راننده و … کلماتی است که حداقل در مسیر شهر پاتاوه تا سی سخت و بعد از گذر از توت نده تا رسیدن به مرکز شهرستان، شهر سی سخت همراه لحظه هایت هستند. یعنی چیییییی؟

 • کچو گفت:

  درود بر محسنی گل-کچو ازگزدون

 • جاوىد گفت:

  برادر محسنى اول برایم توضیع دهید مرکز شهرستان شدن باید کدام زیرساخت را داشته باشد شما بجز ازروستاى کزدون تایاسوج به کدام یک از استانهاى کشور سفرکرده اید به کدامیک از کشورهاى خارجى رفته اید ایا مردم کزدون به کفته هاى غیره کارشناسى شما اعتقادارند

 • ali گفت:

  اگه یه مقدار واقع بین باشیم ومنصفانه فکر کنیم باید پاتاوه به شهرستان تبدیل بشه چون همه ایتمها وپتانسیلها رو داره

 • saeed jsnzamin گفت:

  من فکر می کنم باید پاتاوه مرکز شهرستان می شد سی سخت هم یکی از بخش هاش می شد اسمشو هم میگذاشتن بویراحمد سفلی

 • saeed janzamind گفت:

  Pataveh zadgahe bzorgan ast

 • دنا گفت:

  لطفا ااز روی تعصب روستاهای تابعه شهرستان دنا را با سی سخت و مرکز شهرستان دنا مقایسه نفرمایید ، توفیق همگان را آرزومندم.

 • ایرج گفت:

  اقایانی که می گند پاتاوه روستاست فکر نکنم تفاوت شهرو روستارا بدونن و خیلی تعصبی و متحجرانه و اظهار فضل می نمایند عقده دارند و می خواهند چهره استان ولر را تضعیف نمایند

 • فرزاد گفت:

  قدردانی ویزه از نویسنده روشنفکر و تیز بین و باریک اندیش و اگاه به خاطر انعکاس موضوع

 • فرزاد گفت:

  درود بر لر و پاتاوه

 • حامد گفت:

  مرگ بر دشمن پاتاوه و بدخواهان و سیه دلان و کوراندیشان

 • سعید گفت:

  هر چه باشه از سی سخت جلوتره و توانمندیهاش هم بیشتره .درود بر پاتاوه

 • غلام گفت:

  پاتاوه دیار ایل بزرگ تامرادی وکدخدای معرف کی نصیر بهادر می باشد که جهره ای شناخته شده کشوری و استانی می باشد

 • محسن گفت:

  اقای محترمی که می گی پاتاوه روستاست همه شهرها یه روزی روستا بودند عاقلانه تر نظربده و خام اندیش و جزم اندیش و ساده اندیش نباش پاتاوه بسیار ظرفیت ها و قابلیتها رادارد و حق شهرستان شدن را دارد

 • محسن گفت:

  الحق و انصاف که مسولین کشور و استان به این منطقه ظلم کرده اند و بسیار بی عدالتی را رواج نموده اند اقای استاندار کاری بکن

 • فرشاد گفت:

  درود بر پاتاوه و کی نصیر بهادر

 • فرزین گفت:

  درود بر پاتاوه و ایل بزرگ تامرادی

 • مجید گفت:

  ول کنید این حرفا را…بیدارپور کی میره؟

 • تنبوشه گفت:

  اکه کریدور شاه راهه بدون که شهرستانی حق لماست که دوتا تونل توش رد میشه نه باتاوه که یه تونل داره

 • تنبوشه گفت:

  لطفا لفظ کریدوره برای من معنی کنید یعنی جه ؟

 • پ گفت:

  آقای محسنی پور ما نیاز یه وکیل وصی نداریم.انسان های بزرگتر از شما وجود دارند که بخان این مسائل راپیگیری کنند

 • پاتاوه گفت:

  من به عنوان یک پاتاوه ای اعلام می کنم آقای محسنی پور فقط به خاطر مطرح کردن خودش می باشد.ما از بخش بودن آن کاملا راضی هستیم.آخه شهرستان سدن که الکی نیست باید ظرفیت مناسب را داشته باشه.مگه دیمی است همه چیز.حالا چرام وباشت شهرستان شدن چی عایدشان شد..پاتاوه همین بخش هم برایش زیاد است.

 • بویراحمد گفت:

  من نمیدونم دوستان بر اساس چه تفکری خیال میکنن که با تبدیل شدن یک روستا به شهر یا به بخش یا شهرستان همه مشکلات حل میشه. یا همین سیسخت چه پیشرفتی کرده؟از همون جاده ای رفت و آمد دارن که از قبل انقلاب داشتن.و همون چنتا خیابون که قبل از شهرستان شدن داشتن.تازه از لحاظ فرهنگ و تحصیل پسرفت داشتن. برای تبدیل شدن به یک بخش بزرگتر نیاز به سروت و جمعیت و وسعت و از همه مهمتر فرهنگ هست که در هیچ کجای استان نداریم.

 • خواننده بی طرف گفت:

  توصیف های که نویسنده محترم نموده اند مربوط به شهر نیست.
  ولی به هرحال انشالله یه سری به پاتاوه بزنیم.

 • پاتاوه گفت:

  سلام
  این مطالب آقای محسنی پور حرف حسابه و حرف دله و چون از دل هست بر دل مینشینه. در حق شهر و بخش پاتاوه به دلیل های مختلف با همه وسعت و جمعیت و پتانسیل ظلم شده و مستحق شهرستان شدن هست در ضمن جمعیتش اگه اشتباه نکنم از دو یا سه شهرستان موجود در استان بیشتره…

 • همشهری گفت:

  آقای محسنی پور راستی راستی باورت شده بابا این فرماندار دنا برای جلب حمایت همین 70درصد جمعیت و طومارننوشتن علیه خودش این حرفو علم کرده وگرنه پاش بیوفته اولین مخالف خودشه.

 • استاتیرا گفت:

  بابا بیخیال….
  آخه پاتاوه چیه که شهرستان بشه…..
  باید روستا بشه…..
  فیلگاه باید شهرستان بشه…….

 • امید گفت:

  نماینده محترم من امیدم و تو هم وعده امیدوارکننده به مردم پاتاوه دادی . اگر که به وعده خود وفادار باشی و پاتاوه شهرستان بشه این مردم قدر زحمات شما را می دونند ولی اگر وعده عملی نشه . دور آینده انتظار نداشته باشی که رای تو صندوق بره ……..(المومن وعد وفی )

 • وحید گفت:

  سلام . متن خوبی بود ولی با این وجود تمامی دردهای این مردم زیر نقاب سادگی پنهان شده چراکه هربار مسئولین کشوری به استان امده مسئولین استانی برای شاهکار فقری که در این منطقه با نگاه تبعیض امیز بوجود اورده اند بدون حتی توجه ای عادلانه مانع می شدند که یکی از مسئولین کشوری به این منطقه سفر کنند.
  چرا که خوب می دانستند اگر یک انسان عادل به این بخش پر صلابت بیاید قطعا در جفای ظلمی که به این بخش شده سیل گریه امانش نمی داد.
  پس ای مسئولین از خدا بی خبر شاهد باشید که روزی در مقابل خدای خود پاسخگو خواهید بود .
  انشا الله با پیگیری های مستمری و تلاش های بی وقفه ای که امام جمعه خادم و خالص این شهر دارند به زودی زود این حق مسلم این مردم جامه عمل خواهد پوشانید . دور نیست سرافرازی شهرستان پاتاوه

 • دیوید گفت:

  باسلام .نویسنده ی خوب ما انوقت که شما وامثالکم خواب بودید فرمانداری که حق پاتاوه بودراازدستتون بردند.درموردسردخانه وجدول واسفالت وچمن وراه بیمارستان پول لازمه شما به جای حرف پول بدیداگه درست نشدندبعد. اعتراض کن .شمااگه یکسال کار اجرایی کرده باشی پیشنهاد ملحق شدن مارگون ولوداب رابه پاتاوه نمیدادید پس لطف کن قبل ازقلم زدن یه ذره مطالعه کنید .تازه شما تو نوشته هاتون باهمه دعوا داشتید سعی کنید همه رابرعلیه پاتاوه نشورانید وبرید به روزمرگی خود برسید.

  • با سلام
   دعوا ارزانی آنهایی که در رفاه دست و پا می زنند و خبر از مناطق محروم ندارند و از قدیم چه خوب گفته اند: سواره خبر از پیاده نداره!
   ما مشکلات این شهر و بخش را بیان کردیم و تازه این گوشه ای از مشکلات بود. حالا شاید هم این مطلب و گفتن واقعیات به مذاق عده ای خوش نیاید.!

 • اسد گفت:

  من خواهشم از مسولین اینه برون سوال کنن جمعیت دانش اموزی بخش پاتاوه به اندازه جمعیت شهر سی سخت نیست چرا بی انصافیت چرا این شهر زیبا درکنار رودخانه های زیبا نباید شهرستان بشه انتظار ما ازنماینده محترم اینکه به وعهده اش وفادار باشه

  • تركستان گفت:

   اسد جون یاد بکیر وقتی دنبال إحقاق حقی عقلت رو بکار بندازی لازم نیست برای رسیدن به خواسته ات زوایای تاریک و زشت درونت رو به نمایش بذاری

 • رضااتش زر گفت:

  ای دوست چه زیبا گفتی وزیبا ساختی ان هم برای انهایی که این شرایط رالمس کرده اند.ولی شاید خودت راخسته نمودی! مگرنمیدانی که استان مابه پای دیگراستانها سوخته است؟ودر این استان ؛پاتاوه (همانطور که از اسمش پیداست)باید به پای (تابه ی) دیگر شهرها وبخش ها بسوزد؟!

 • تهران گفت:

  برادر محسنی پور:من تشکر می کنم از نکته ها و توضیحات مفیدتون. این بخش که در تمام مناسبت ها ازجمله مذهبی و ملی ومناطق جغرافیایی نگیم حرف اول را در کشور می زنه بلکه مثال زدنی است……………
  ولی لذت بردم،پاینده باشی

 • من گفت:

  سلام
  دست مریزاد می گویم
  خدا خیرتان دهد
  مشکلات زیاد است و بعضی از مسولین بی توجه.
  امید است با این مقاله پردرد اما زیبا مشکلات را بررسی وحل نمایند

پربازديد