تاریخ درج خبر : 1392/09/10
کد خبر : ۱۴۷۵۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -

دیدار صمیمانه هنرمندان استان با آیت الله ملک حسینی/ گزارش تصویری

سایت استان: هنرمندان استان در دیداری صمیمانه  گوشه ای از مشکلات و مسایل پیرامون هنر و هنرمندان را با آیت الله ملک حسینی در میان گذاشتند.

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه جای هنرمندان در آمایش فرهنگی و هنری و شورای فرهنگ عمومی استان خالی است، گفت: باید هنرمندان در این عرصه حضور یابند و به مردم، حقوق و تکالیف شهروندی را در عرصه فرهنگ عمومی با زبان هنر آموزش دهند.
آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی در دیدار جمعی از هنرمندان و مدیران فرهنگی استان، با تقسیم بندی هنر به هنر واقعی و هنر غیرواقعی اظهار داشت: هنر واقعی آن هنری است که با جان انسان متحد است.

IMG_4703

وی با بیان اینکه هنر در درون انسان است، افزود: هنر متحد با وجود و هویت انسان هنر حقیقی است و هنر مجازی و غیر حقیقی، هنر نیست بلکه زبان هنر است.

آیت الله ملک حسینی با بیان اینکه خط، تئاتر، عکس، شعر و.. زبان هنر هستند، گفت: امروز به آنچه زبان هنر است، هنر اطلاق می شود و آنچه که زیباست آن هنر واقعی است و آنچه زیبایی را نشان می دهد، زبان هنر است و بین این دو باید تفکیک کرد همچون تفاوت بین ادب و ادبیات.

وی گفت: در زبان اصطلاح روز، به هنر غیر واقعی هنر می گویند و معتقدم بسیاری از کسانی که زبان هنری دارند در واقع هنرمند هم هستند و هنرمند واقعی خلاقیت، شخصیت و کرامت انسانی، درک حقیقت، اندیشه و… دارد.

آیت الله ملک حسینی تصریح کرد: اگر تراوش زبان و قلم و انگشتان بر دوربین و حرکت های موزون یک بازیگر، مجازی نباشد و زبان هنر درونی اش باشد، این به حقیقت به زبان امروز هنر است، اگرچه در واقع زبان هنر است.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری همچنین گفت: فرزندان این استان استعدادهای هنری فراوانی دارند و بی تردید باید این استعدادها شکوفا شود.

وی هنرمدیریت را در عرصه فرهنگ و هنر ضروری دانست و افزود: هنر مدیریت یعنی استفاده از ظرفیتهای موجود و شکوفا کردن هنرمندانه این ظرفیتها.

آیت الله ملک حسینی با بیان اینکه برخی مواقع سرانه ها بر انسانها توزیع نمی شود بلکه بر موقعیتها توزیع می شود، اظهار داشت: یک هنرمند به مثابه هزاران انسان است و اگر قرار باشد دنیای هنر رشد کند باید بودجه بر تعداد هنرمندان توزیع شود.

وی همچنین مدیریت زمان در عرصه فرهنگی را ضروری دانست و گفت: هر موقعیت و ساختاری هنر متناسب با خود را می طلبد و معتقدم به کنترل گرفتن زمان و استفاده بهینه از آن هم هنر است.

آیت الله ملک حسینی همچنین گفت: هنرمند قبل از اینکه زبان هنر باشد باید شیر باشد و اگر وجود انسان مالامال از شجاعت باشد او هنرمند واقعی است و زمانها نباید به گونه ای در او تاثیر بگذارد که یک زمان از تاثیر سایه شوم سیاست بر هنر حرفی نزند و یک زمان با آزادی فضا سخن گوید.

وی تصریح کرد: هنر شما هنرمندان این است که در سخت ترین شرایط هم از سایه شوم سیاست بازی گله کنید.

وی با بیان اینکه باید از سایه شوم سیاست زدگی و سیاست بازی بر عرصه فرهنگ گله کرد، گفت: هنر هم سیاست انسانهایی است که می خواهند حقوق انسانها را بدست بیاورند.

آیت الله ملک حسینی با اشاره به مذاکرات ژنو گفت: تیم مذاکره کننده، تیم سیاست ایران و هنرشان مقابله با ترفندهای دشمن در این عرصه بود.

وی خطاب به هنرمندان تاکید کرد: در آینه وجود خودتان، به هنرمندی خود در اینکه شجاع هستید و حریت دارید، افتخار کنید.

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد همچنین با بیان اینکه جای هنرمندان در آمایش فرهنگی و هنری استان و شورای فرهنگ عمومی خالی است، گفت: باید هنرمندان در این عرصه حضور یابند و به مردم، حقوق و تکالیف شهروندی را در عرصه فرهنگ عمومی با زبان هنر آموزش دهند.

وی افزود: برخی اوقات یک خط و یک نقش آنچنان تاثیر می گذارد که هزار تابلو، سوت و باتوم پلیس و شلاق اثر نمی گذارد و بازدارنده نیست.

آیت الله ملک حسینی همچنین با اشاره به گلایه هنرمندان از کم توجهی به حوزه فرهنگ در توزیع بودجه گفت: ابتدا باید در زندگی خودمان زمان و موقعیتی را که برای هنر، فرهنگ و معنویت خالی می کنیم با سایر عرصه ها مقایسه شود.

وی افزود: وقتی بررسی کنیم می بینیم که برای سایر عرصه ها آنچنان وقت می گذاریم که زمان کمی برای عرصه فرهنگی باقی می ماند.

در ابتدای این دیدار برخی از هنرمندان و مدیران فرهنگی به بیان پاره ای از مشکلات عرصه فرهنگ و هنر استان پرداختند.
گزارش تصویری از این مراسم:

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مجید گفت:

  اقای ارام 4 غلط املایی داره اما 5 درسته

 • مجید گفت:

  …. بیشتر از هر پزشکی هر معلمی هر مهندس و بازاری و هنرمندی حق دارد در جلساتشون شرکت کنه اونا که موقع حرف زدن یا چیزی نمیگن یا به تعریف و تمجید می پردازن اما ……. محکم و استوار مثل همیشه عقاید خود رو بیان میکنه بدون ترس . زنده باد ………..

 • ناشناس گفت:

  خداییش هنر ……… چیه که با هنرمندا همه جا میره

 • فریدون هاشمی گفت:

  سال هاست همه از کمبودها در عرصه هنر و فرهنگ حرف می زنند و موقع سخنرانی و پشت تریبون فرهنگ را زیربنای جامعه و رکن اصلی جامعه بشری می شمارند اما انچه در عمل اتفاق می افتد بی توجهی مفرط و شرم اور به این مولفه موثر و نماد بودن و هویت جامعه است.
  بزرگترین ارمان ها و افکار بشری تنها با زبان هنر و از رگ های زنده فرهنگ به نسل های اینده منتقل شده است. تاریخ جز با فرهنگ و هنر حرفی برای گفتن ندارد. حتی جنگ ها و رزم ها در زبان هنر شیرین و ماندگار می شود
  با نگاهی گذرا و حسابی سرانگشتی به بودجه فرهنگ این استان مظلوم مهجور اشفته بی حساب درمیابید که مسولان و بعبارت واقعی تر روسای این استان چقدر دغدغه فرهنگی دارند؟
  براستی کدام چهره هنری در این استان مورد تکریم و احترام است؟ کدام هنرمند در رسانه های این استان به مردم معرفی شده و از اثارش به نحو مطلوب استفاده شده است؟
  هنرمندان فقیرترین، بی جایگاه ترین، بلاتکلیف ترین و مظلوم ترین افراد این ولایت شده اند. نه بیمه ای دارند نه تسهیلاتینه شغلی نه درامدی نه حتی در حرف و سخنی خالی مورد تکریم هستند.
  کدام مدیر استان ما توانسته است جایگاهی به واقع ملی و افتخاری جهانی کسب کند؟ واقعا چند مدیر به واقع کاردان و موثر داریم که خود کارکنان زیرمجموعه قبولش داشته باشند؟
  در استانی چنین، هنرمندان ما بالاترین رتبه های هنری را کسب کرده اند اما اواره شهرهای بزرگ شدند تا نانی به کف ارند و با زن و بچه هایشان زنده بمانند. نه برجی ساختند نه چهارراهی را اشغال کردند انگونه که مدیران ما با دو روز تکیه بر مسندی اداری صاحب شدند!
  وقتی که هیچ برنامه و هیچ تصمیم و ایده ای برای هنرمندان ندارید و تنها بلد شده اید که هنرمندان را موعظه کرده و براه راست هدایت کنید بگذارید در دنیای کوچک مان نفس بکشیم. ما سال هاست در این عرصه پیر شده ایم و لطفی ندیده ایم. مشکلات هنر و هنرمند بررسی لازم ندارد که اظهر من الشمس است. اگر کاری از دست تان برمی اید بسم اله و الا مارا به خیری امید نیست .

 • ناشناس گفت:

  عجیبه این آقای …. دیدار هنرمنداس تشریف دارن
  عروسی اصلاح طلباس تشریف دارن
  تودیع و معارفه پزشکاس هم هستن
  فک کنم ایشون آخر و عاقبت میشن آقای دوربینی استان ما

  • ناشناس گفت:

   آقای ….. .. عزیز ار خیلی از به اصطلاح سیاست مدار ها دارای بینش سیاسی قوی تری ست و همواره چهره ای فرهنگی بوده و زندگی ش را در این راه گذاشته و انسانی ازاده و ازادی خواه ست و البته از بسیاری از به اصطلاح هنرمندان حاضر هنرمند تر است
   خدا حفظ ش کند و صدای دلنشینش هم همواره گرم بماند

پربازديد