تاریخ درج خبر : 1392/09/10
کد خبر : ۱۴۷۵۸۹
+ تغییر اندازه نوشته -

انتقادهای تند رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در همایش روز ملی صادرات

سایت استان: رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج  در همایش روز ملی صادرات انتقادهای تندی را پیرامون وضعیت صادرات، قوانین دست و پا گیر اداری و همچنین مغفول ماندن ظرفیت شرکت نمایشگاههای بین المللی در استان بیان کرد.

IMG_4890

جبار کیانی پور گفت: اعتقاد دارم که صادرات غیر نفتی استان کهگیلویه و بویراحمد مغفول مانده است.

وی افزود: هفت سال است که پشت این تریبون قرار می گیرم و در هر هفت سال از وضعیت صادارات استان گلایه داشتم با همه تلاشی که مدیر کل و مجموعه صنعت، معدن و تجارت استان انجام دادند و می دهند اعتقاد دارم که صادرات غیر نفتی استان کهگیلویه و بویراحمد مغفول مانده است.

وی اظهارکرد: از برگزاری روز ملی صادرات به این شیوه انتقاد دارم چراکه صادرات یک کشور یعنی عزت و اقتدار آن در عرصه تجارت بین الملل اگر گرامیداشت این روز در روز مشخص شده است برگزار می شد تأثیرگذار خود را داشت.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج خاطرنشان کرد: صادرات کشور یعنی اقتدار، عزت و سرافرازی کشور بی جهت نیست که مقام معظم رهبری می فرمایند؛”ای کاش روز درب چاههای نفت بسته شود و صادرات غیر نفتی جایگزین آن شود”.

تعداد کم صادرکنندگان زیبنده کهگیلویه و بویراحمد نیست

کیانی پور تصریح کرد: دو سه شب پیش رییس جمهور کشور در پایان گزارش 100 روزه اش دو جمله بکار برد “سپیده در حال دمیدن و توسعه در راه است” پس در چنین شرایطی بخش خصوصی و دولتی بخصوص دولت «تدبیر و امید» که با رویکرد بهبود فضای کسب و کار و معیشت مردم اعتماد مردم را کسب کرد.

وی ادامه داد: تعداد کم صادرکنندگان استان آیا زیبنده استان است که این همه پتانسیل و منابع خدادادی و ظرفیت در زمینه آب، گردشگردی و طبیعت، انواع گُل، گونه های گیاهان دارویی، نفت و گاز دارد؟ هرگز . میزان صادرات سه میلیون دلاری که امسال افزایش پیدا کرده است اصلا زیبنده استان کهگیلویه و بویراحمد نیست.

IMG_4878

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج بیان کرد: در سند 20 ساله چشم انداز این استان باید به رقم 70 میلیارد دلاری در زمینه صادرات غیر نفتی برسیم اما با صادرات گریس، دوغ، سیمان و چند تنوع کالایی اصلا شایسته این استان نیست، یک اشکال اساسی وجود دارد که پررنگ ترین اشکال نبود فرهنگ صادراتی است و عدم شناخت از بازار های هدف افرادی که می خواهند کار صادراتی کنند نمی دانند که به کجا بروند و کشورهای هدف را شناسایی کنند.

صدور بخشنامه های شبانه صادرات کشور و کهگیلویه و بویراحمد را متلاشی کرد

کیانی پور عنوان کرد: در چند سال گذشته صادر کردن بخشنامه های شبانه و پی در پی که در واقع صادرات استان کهگیلویه و بویراحمد و کشور را متلاشی کرد، وضعیت نابسامان نرخ ارز و توزیع ناعادلانه آن، قوانین دست و پا گیر گمرکی، مشکلات بانکی و کمبود زیرساخت های حمل و نقل در استان از سایر مشکلات صادارات استان و کشور بودند.

وی اضافه کرد: ضمن تقدیر و تشکر از استاندار کهگیلویه و بویراحمد و تیم همراه اش گفت: در این مدت که شروع بکار کردند غوغا به پا کردند در این دو ماه شورای گفت و گو بخش خصوصی و دولتی دو جلسه برگزار کرد، هر هفته تعیین و تکلیف 10 طرح تولیدی و تیم مشاوران اقتصادی برای خود تشکیل داد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج اظهار کرد: باید کارگروه توسعه صادرات استان جدی گرفته شود که متأسفانه در دوران تصدی دو استاندار قبلی واقعا به حداقل ممکن جایگاه رسید در حالی که این کارگروه از اساسی ترین کارگروههای دولت است.همچنین کمیسیون با تیم متخصص در زمینه تجارت خارجی تشکیل شود.

نمایشگاه بین المللی کهگیلویه و بویراحمد بلاتکلیف مانده است

کیانی پور عنوان کرد: 6 سال است که بر اساس یک ایده نادرستی نمایشگاه بین المللی استان کهگیلویه و بویراحمد که باید با کمک های انجام شده از سوی سازمان توسعه تجارت و با داشتن زمین 37 هکتاری احداث و راه اندازی و فعال می شد متأسفانه هیچ کاری انجام نشده و بلاتکلیف است.

وی ادامه داد: نمایشگاه بهترین ساختار توسعه تجارت استان است که باید جدی گرفته شود چراکه ظرفیت های استان را معرفی می کند و ظرفیت های دنیا را به استان می آورد، 6 سال است برای تغییر ساختار تعاونی به خصوصی بر اساس یک جنگ فرضی و بی حاصل بر زمین مانده و بلاتکلیف است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج تصریح کرد: اعزام و دعوت هیأت های تجاری و حضور در نمایشگاههای ملی و بین المللی در دستور کار ما قرار گیرد اینکه بهانه ی اینکه مدیر به خارج کشور می رود بگوییم آیا تفریح می کند یا نمی کند دلیلی نمی شوود که توسعه استان متوقف شود قطعا با اعزام هیأت های تجاری و اقتصادی به دیگر کشورها دستاوردها و تأثیراتی در استان خواهد داشت، شک نکنید که با گفت و گو در عرصه بین الملل توسعه ایجاد می شود.

کیانی پور تأکید کرد: سالهای سال است فریاد می کشیم که رسانه ملی به بحث صادرات استان وارد شود، که برنامه ها، میزگرد و نشست های تخصصی در زمینه صادارات با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دولتی مسایل و اقتصاد استان را تحلیل و بررسی کنند و در جهت ترویج فرهنگ صادراتی استان نقش ایفا کند و باید سهم این بخش از اقتصاد در صداو سیمای استان بیشتر دیده شود.

وی افزود: پتانسیلهای کشاورزی بزرگترین ظرفیت برای صادرات این استان است اما متأسفانه یک سردخانه مطلوب برای نگهداری محصولات کشاورزی نداریم یک سردخانه داریم که با سرمایه گذاری هفت هشت میلیاردی احداث شده برای اینکه نیاز به 210 میلیون تومان دارد ماه هاست که متوقف است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج خاطرنشان کرد: باید بانکهای استان برای فعال شدن تولید و اقتصاد استان و توسعه صادرات بسیج شوند.

کیانی پور عنوان کرد: بخش توسعه صادرات بخش صدور کات های بازرگانی را با مشکل مواجه کرده بطوریکه امروز حدود 20 کارت بازرگانی استان کهگیلویه و بویراحمد بواسطه قوانینی که امروزه اصلا زیبنده نیست، مانده است. قوانین دست و پا گیر برای صدور کارت بازرگانی جوانان تحصیلکرده استان را که می خواهند وارد این عرصه شوند را کلافه کرده است. باید این کارتها بر اساس وضعیت استان و یا منطقه صادر شوند.

وی اضافه کرد: فعالان اقتصادی بخش خصوصی باید آنچنان با شتاب حرکت کنند که صدای چرخ های شتاب را بشنویم، وضعیت و شرایط هم اکنون فراهم است باید اعتماد مدیران دولتی را جلب کنیم آستین ها را بلا بزینم و کمربند ها را محکم ببندیم و کفش های آهنی بپوشیم چراکه سپیده در حال دمیدن و توسعه در راه است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • درگیر بااین مشکل گفت:

    کیانی پور عنوان کرد: بخش توسعه صادرات بخش صدور کات های بازرگانی را با مشکل مواجه کرده بطوریکه امروز حدود ۲۰ کارت بازرگانی استان کهگیلویه و بویراحمد بواسطه قوانینی که امروزه اصلا زیبنده نیست، مانده است. قوانین دست و پا گیر برای صدور کارت بازرگانی جوانان تحصیلکرده استان را که می خواهند وارد این عرصه شوند را کلافه کرده است. باید این کارتها بر اساس وضعیت استان و یا منطقه صادر شوند

    جناب کیانی پور باسلام جسارتا برای حل این مشکل که ماهها طول کشیدتا رضایت شرکتهای خارجی را جلب کنیم متاسفانه حالا که بستر آماده شد کارت بازرگاتی تمدید نمی شود واسباب خجالت ما را در تهیه مدارک فراهم کرده جسارتا فکری به حال حل این مشکل شود

پربازديد