تاریخ درج خبر : 1392/09/12
کد خبر : ۱۴۸۸۱۲
+ تغییر اندازه نوشته -

“صنعت گردشگری نقطه عطف صنایع استان”

سایت استان: سید ماشاالله افسر 

گردشگری در تمام دنیا به عنوان یک صنعت شناخته می شود ، مثل صنعت نفت ، فولاد ، ماشین سازی ، الکترونیک و… مساله ای که در اینجا قابل تامل است این است که آیا در ایران و به ویژه در استان ما به گردشگری با دید یک صنعت نگریسته می شود یا اینکه از گردشگری همان قدر می دانیم که شخصی وارد جغرافیای ما بشود و با محیط و فضای زندگی مان آشنا شده و برود ، دیگر به این مساله اساسی نمی اندیشیم که کسی که به نام گردشگر وارد حوزه جغرافیای ما می شود ، می توان از او به عنوان یک مشتری و یک عامل(agent) برای درآمدزایی و تبلیغ و سرمایه گذاری قابل اطمینان استفاده کرد.

گردشگری که مهمترین صنعت دنیا بعد از صنعت نفت والکترونیک می باشد دارای شاخه های مختلفی است مثل اکوتوریسم ، گردشگری تاریخی، کویرگردی ، گردشگری فرهنگی و… که استان کهگیلویه به لحاظ پتانسیلهای بالقوه و نهفته دارای استعداد شگرفی در اکثر گونه های گردشگری می باشد.

طبیعت بکر، فرهنگ بومی خاص، آب و هوای چهار فصل در هر موقع از سال و بسیاری از مزیتهای دیگر دست به دست هم می دهند تا از این استان منطقه ای منحصر به فرد بسازند، اما متاسفانه به لحاظ زیرساختها و امکانات اولیه برای حضور گردشگر، این استان یکی از محرومترین مناطق کشور بوده که صد البته با کمی تلاش و برنامه روزی کوتاه مدت می توان این مشکل را حل کرد ولی معضل بزرگ و عمده گردشگری در استان، فرهنگییست و رویکرد اشتباهی که مردم و به خصوص مسئولین ما تا به الآن نسبت به مساله ی گردشگری داشتند.

بنا به دلایل بسیاری که نام بردن از آنها لازم نمی نماید و اکثر قریب به اتفاق مخاطبین بر آن اشراف دارند از بردن نام نهادهایی که دخالتهای موازی در امر گردشگری دارند و متاسفانه در اکثر مواقع باعث رکود گردشگری و کاهش توریسم می شوند ، صرف نظر کرده و به جای آن پیشنهاداتی برای پیشبرد این صنعت حیاتی و مهم ارائه میدهم که امیدوارم مورد توجه مسئولین امر قرار گرفته و قدمی مثبت در راستای کمک به اقتصاد استان و اشتغالزایی بشود.

1- جلوگیری از اسکان مسافرین ورودی به استان خصوصا شهر یاسوج که به جای اسکان در هتلها، مسافرخانه ها و مهمانپذیرها، متاسفانه در پارکها ، آبشار ، کنار رودخانه ها خوابیده و یا در کنار جاده چادر می زنند و می خوابند و با حمل سرمایه از این استان و عدم هزینه در آن، ضمن خوابیدن در مکانی نا امن، با تخریب و آلوده کردن محیط، چهره شهر یا پارک را نامتعارف می کنند.

2- ساماندهی و شناسنامه دار کردن باغهای تفریحی، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری از قبیل شناسایی کارمندان، عوامل و سرمایه گذاران و کمک به آنها برای توسعه محیط کار خود، بر اساس فرهنگ بومی و ساختارهای آن.

3- جلوگیری از فعالیت افراد بدون مجوز و کسانی که با مجوز نهادهای دیگری غیر از میراث فرهنگی اقدام به فعالیت موازی می نمایند و دستگاه صادر کننده مجوز در قبال عملکرد آنها پاسخگو نمی باشد.

4- تدوین تفاهمنامه برای اجرای برنامه چشم انداز چندساله جهت پیشبرد اهداف توسعه گردشگری و شناسایی نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف گردشگری در استان.

5- امضای تفاهم نامه با استانداری، فرمانداریها ، شهرداری ها ، مراکز نظامی و انتظامی برای پیشبرد اهداف تفاهمنامه و الزام دستگاه های ذیربط به برخورد قاطعانه با متخلفین.

6- استفاده از هنرمندان و دست اندرکاران سینما و تلویزیون برای تهیه تیزرهای تبلیغاتی و فیلمبرداری از مناطق دیدنی استان(تاریخی،تفریحی،جنگلها،کوهها،رودخانه ها،آبشارها و…)

اما سوای مسائل مطرح شده ، میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان متولی امر گردشگری در کشور و به خصوص در استان ، باید برای اجرا و عملی کردن برنامه های خود ، گامهای جدی تر و محکمتر برداشته و با شناسایی نقاط ضعف برنامه های خود نسبت به برطرف کردن هر چه سریعتر آنها اقدام نموده و توجه خود را معطوف به بخش خصوصی و حمایت از سرمایه گذاران و تشویق آنان به خصوص دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و همچنین تلاش برای معرفی پتانسیلهای گردشگری استان از طریق رسانه هایی مثل صداوسیما و روزنامه ها و مجلات و دعوت از سرمایه گذاران برای توسعه زیرساختهای گردشگری مثل احداث هتلها ، هتل آپارتمانها ، رستورانها و توسعه فرودگاه مرکز استان نماید. امیدوارم روزی فرا برسد که استان زیبای کهگیلویه وبویراحمد در حوزه گردشگری به آنچه مستحق آن است برسد و انشااله صنعت توریسم در استان ما به عنوان صنعت اول بر پیشانی این استان زیبا و چهار فصل بدرخشد. انشاله.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • م.افسر گفت:

  بنده مسائل دیگری را هم بیان کردم که اگر به آنها توجه شود انشااله امیدوارم هتلها و مسافرخانه های ما از مسافر لبریز شود.

 • خ. پارسه گفت:

  سلام

  در این مصیبت اقتصادی همینکه گروهی به به سلامت روحی شان

  بها میدهند و هزینه های سفر را میپذیرند ولو با چادر خوابی در پیاده

  روها صد شکرش باقی است. در ضمن شرمندگی چادر خوابی

  پدر در مقابل خانواده اش کافی است. دیگر با جلوگیری نمک بر

  زخم نپاشیم. چون شناخت نسبی از شما دارم میدانم اگر قرار است جلوگیری به سبک اجبار و گشت ارشادی و انتظامی بشه قطعا مخالفید.

 • میراث بدبخت گفت:

  جناب شما فرموده اید توسعه فرودگاه و هتل و رستوران و …
  مرد مومن فعلا همین فرودگاه و هتلها و رستورانهای و سایر مراکز خدماتی از نبود مسافر و مشتری ، پشه پرانی میکنند نکند شما هوس معاونت گردشگری کرده اید !!!

پربازديد