تاریخ درج خبر : 1392/09/13
کد خبر : ۱۴۹۴۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -

سخنان شنیدنی معلول نخبه هم استانی/واژه “توانخواه” اجحاف به معلولان است

سایت استان: یک معلول نخبه کهگیلویه وبویراحمدی با بیان اینکه درسایه اراده و هدف می توان به هر توفیقی دست یافت افزود: نبود روح خودباوری بزرگترین نوع معلولیت در جامعه است.

دکتر مختار دهراب پور که به مناسبت هفته معلولان روز چهارشنبه از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز یاسوج بازدید کرد ،افزود: معلولیت معذوریت دارد اما محدودیت ندارد، با این حال معلولیت نوعی محبت خالق به مخلوق است.

این معلول ساعی که از وجه تسمیه عبارت معلول برای معلولان ابراز ناخرسندی دارد معتقد است تمامی انسانها معلول قدرت خالق هستند، آنهایی که معلولیت دارند، خدانشان هستند، زیرا مشمول محبت بیشتری خواهند شد.

وی می گوید: به کاربردن لفظ ˈ توان خواهˈ برای معلولان هم نوعی احجاف و نادیده گرفتن توانمندی آنهاست، زیرا معلولان اگر از جایی از بدن دچار اختلال و نارسایی هستند به طور قطع در ابعاد دیگری نظیر هوش،ذکاوت و یافتن اراده قوی برای فایق شدن بر مشکلات صاحب توان ذاتی و استعداد بالایی هستند.

این عضو جامعه معلولان کهگیلویه وبویراحمد که در پایان دوره تحصیلات دکترا در رشته حقوق خصوصی است از زمان طفولیت نیمی از بدن وی دچار عارضه شد و هم اینک دست راست وی نیز معیوب است، می گوید: ناامیدی بزرگترین و بدترین عامل شکست انسان در رسیدن به هدف است.

استاد رشته حقوق دانشگاه پیام نور یاسوج جایگزینی درک نیازها و توانمندی های معلولان به جای ترحم و دلسوزی این قشر را راهگشای حل مشکلات و مسیر هدف این افراد خواند و افزود: ظرفیت بکر معلولان در پشت نارسایی های سیمای ظاهری این قشر محبوس شده است.

وی گفت: باید امکانات، بستر و مقدمات رشد معلولان از سوی خانواده ها و جامعه فراهم شود تا در عمل دید که معلولیت محدوبت نیست بلکه نعمتی است که شکوفایی آن به خلاقیت ها و هنرهای ماندگار تبدیل خواهد شد.

این استاد دانشگاه پیام نور یاسوج با بیان اینکه ˈاستفهان فاولیک ˈفیزیکدان و نجوم دان انگلیسی یک معلول بود گفت:کم نیستد معلولانی که هنرهای آنها تحسین برانگیز است با این وجود آنچه معلولان را رنج می دهد کمبود امکانات و فراهم نبودن بستر برای بلوغ توانمندی های این قشر است.

وی اشتغال را یکی از مهمترین مشکلات این قشر ذکر کرد و گفت: قانون سه درصد حق جذب سهمیه معلولان در آزمون استخدامی از سوی سازمانها ونهادها در عمل اجرا نمی شود.

عضو جامعه معلولان کهگیلویه وبویراحمد اجرا نشدن قانون جامع 22ماده ای حمایت از معلولان را یکی دیگر از مشکلات این قشر برشمرد وافزود: نبود امکانات ورزشی، حمایت نکردن از ورزش معلولان مشکل دیگری است که این قشر با آن مواجه اند.

وی بیان کرد: اگر چه مسوولان بهزیستی با دلسوزی سعی در حل مشکلات قشر معلول دارند اما خدمات این دستگاه به لحاظ محدودیت های مالی ، منابع و امکانات کافی نیست و ساماندهی نیازهای این بخش از جامعه نیارمند حمایت بین بخشی تمامی دستگاههای اجرایی و مسوولان است.

عضو جامعه معلولان کهگیلویه وبویراحمد انتخاب مشاور معلول از سوی استاندار و دیگر مسوولان اجرایی بویژه در حوزه اجتماعی و خدمات رفاهی را یکی از حقوق و نیازهای فراموش شده جامعه معلولان برشمرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه معلولیت مشکلات خاص خود را دارد و عوارض آن تنها برای فرد معلول نیست بلکه بخش زیادی از آن متوجه خانواده فرد هم می شود از همراهی و امعان نظر خانواده های معلولان و جامعه در کمک به حل مشکلات وترقی معلولان تقدیر کرد.

این استاد دانشگاه بخش زیادی از موفقیت خود را مدیون همسر و والدین خود دانست و گفت: همواره از آنها مدیون و در عین حال سپاسگزارم .

عضو جامعه معلولان کهگیلویه وبویراحمد در این بازدید به نمایندگی از این قشر از خبرگزاری جمهوری اسلامی و دیگر رسانه ها که نسبت به احیای حقوق جامعه معلول اطلاع رسانی دارند، تقدیر کرد.

منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    جالبه بدانید دکتر مختار دهرابپور مدتی رئیس دانشگاه پیام نور یاسوج بوده مدتی هم معاون دانشگاه پیام نور استان بوده است و سردفتر اسناد رسمی هم میباشد

  • ناشناس گفت:

    دکتر مختار دهرابپور افرین بر شما و بر اراده تان که اینچنین پله های ترقی را طی نموده ای

  • بی غرض گفت:

    دکتر مختار یکی از نیازها و الویت های کاری وخدمت شایان توجه شما با توجه به اشنایی ودرک شما به بار معانی و پیام وخاستگاه کلمات می طلبد که بر گزاری کلاس اموزشی برای کسانی باشد که ابزار روزمره انان در محاورات و مکاتبات با مراجعین و ادارت مربوط به امور معلولین محتر م میباشد …….؟؟؟؟با دنیایی تاسف امروز ه بعضی از کسانی که توفیق خدمت به این قشر مستحق احترام ونه ترحم را در سطح مرکز و شهرستانهای استان بر عهده گرفته اند که نه بار دانش کافی برای بکار بردن کلمات روحیه وامید بخش وزندگی ساز این عزیزان را دارند ویا چون براساس ارتباطات خطی و انتخاباتی از اداره ای دیگر بر این سازمان مظلوم تحمیل شد ه اند نه درک لازم را برای رفتار متناسب با شرایط جسمی و روحی انان را دارند خدماتی موظفی که گاهی برای معلولین انجام میدهند هم انرا لطف وصدقه ای از طرف رییس و مدیر و وکیل میدانند ؟؟؟؟؟

پربازديد