تاریخ درج خبر : 1392/09/14
کد خبر : ۱۴۹۸۰۹
+ تغییر اندازه نوشته -

یادداشتی بر خبر تائید حکم اعدام دو محیط بان کهگیلویه و بویراحمدی

سایت استان: سید سعید محقق*

شلیک به هر پرنده و هر جانوری اعم از درنده خو و اهلی باعث از میان رفتن حلقه ای از چرخه ی زاد و ولد و مرگ ومیر می شود و با استمرار این کشتن ها و از بین بردن ها سرانجام طبیعتی بدون سر و صدا و سنگ هایی ساکت و رودخانه ای افسرده نصیب مان می شود که علائمی از حیات در آن دیده نخواهد شد.

22312

و اگر این گونه رفتار با طبیعت و اکوسیستم اطرافمان را در زندگی با آدم ها جاری کنیم طی چند سال آینده شهری خالی از سکنه خواهیم داشت.
توجه داشته باشیم بادی که می وزد به حتم سنگ ریزه ای را ته دره ای پرت خواهد کرد، غباری در کوه به جا خواهد گذاشت و شاید کمر شاخه ای را بشکند. باد همیشه در اطراف ما و زندگی شهری و روستایی مان در حال جریان است، باد دیده نمی شود و قدرتی دارد که نخواهیم دید.
آگاه باشیم ما انسان ها آن قدر عظمت و قدرت داریم که جانشین خداوند بر زمین باشیم. و خداوند گاهی برای امتحان ما به باد دستور می دهد، گاهی به باران، گاهی به کوه و گاهی به هم نوع هایمان تا ما را امتحان کند و صبر و بردباری بندگانش را بیازماید.
تمام این حرف ها گفته شد تا خاطره ای تلخ را بازگو کنیم و امیدوار باشیم که پایان تلخ تری نداشته باشد. طی حادثه های دلخراشی در دهه ی گذشته دو تن از محیط بانان اداره ی محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد به اعدام محکوم شدند. تاریخ حادثه ها و اعلام حکم ها به شرح ذیل است:
1.اسعد تقی زاده در سال 1386 در منطقه حفاظت شده ی دنا بر اثر شلیک به مجتبی رضایی دستگیر و در مهر ماه 1390 به اعدام محکوم شد.
2.غلامحسین خالدی در سال 1389 در ارتفاعات 4400 متری دنا بر اثر شلیک به محمد پایه گذار دستگیر و آذر ماه 1392 به اعدام محکوم شد.
برای حفظ جامعه بشری و طبیعت اطرافمان، برای کنترل زوال همه جانبه ی خاک، خانه ها و احساساتمان نسبت به این دو محیط بان رئوف تر تصمیم بگیریم.
از آن جا که سرزمین مادری مان سرشار از گذشت های تاریخ ساز بوده و همواره جهانیان را تکان داده است از خانواده های داغ دیده ی مرحوم مجتبی رضایی و مرحوم محمد پایه گذار خواهشمندیم نسبت به ادامه ی حیات همشهری هایمان اسعد تقی زاده و غلامحسین خالدی همان گونه رفتار کنیم که طبیعت اطرافمان را دوست داریم. آن گونه بخشنده باشیم که آسمان از ما خجالت بکشد. آن گونه پایدار باشیم که کوه از شنیدن ناممان به خود بلرزد. آن گونه زلال باشیم که رودخانه در دلمان گم بشود. ما جانشین خداوند بر خاکیم.
*کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست و مدرس دانشگاه پیام نور دهدشت

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مجتبی محققیان گفت:

  باید خود نویسنده را هم اعدام کرد تا درس عبرت باشه برای همه

 • دلسوز گفت:

  بر سازمانی که خودش اصلحه به دست خدمتگزارش می دهد و بعدا نمیتواند از حقوقش دفاع کند هیچ امیدی نیست ….

 • راوی گفت:

  از امروز به بعد هیچ محیط بانی به سوی شکارچی شلیک نکند.قوانین وضع شود و دادگاه محیط زیست شکل گیرد و شکارچیان متخلف را سنگین جریمه کنند.

 • سید مصطفی عبدالهی گفت:

  مقصر اصلی این حوادث ناگوار سازمانی هست که بدون آموزش و گزینش از لحاظ روحی و روانی اسلحه به دست افرادی بی تجربه میدهد.(مواجه حضوری چندین باره با محیط بانان) نتیجه آن بجا ماندن چندین فرزند بی سرپرست و خانواده داغدار و…
  و اشتباه را با اشتباه بزرگتری پاسخ دادن هست.

پربازديد