تاریخ درج خبر : 1392/09/14
کد خبر : ۱۴۹۸۲۳
+ تغییر اندازه نوشته -

راه سه آذر اهورایی ۱۶ آذر فراموش نشده است

سایت استان: علیرضا کفایی

بار دیگر روز دانشجو فرا می رسد تا صلای مبارزه دائمی علیه استبداد و خودکامگی را در دلها و نوای دلنشین آزادی و رهایی را در جانها یاد آورد . دانشجویان سفیران دانش و فرهنگ ، عقیده و جهاد در مسیر طولانی تاریخ ، از گذشته تا کنون و تا همیشه پیشتاز و پیشگام ملت ما برای رسیدن به آزادی و استقلال و سربلندی بوده اند . نمی توان از پیروزی انقلاب اسلامی سخنی به میان آورد و نقش بی بدیل دانشجویان را نادیده انگاشت . دانشگاه و دانشجو در راس هر تحلیل و تعریفی از مبارزات ملت قرار دارد .

” شانزده آذر حادثه بزرگی بود که در سرمای استخوان سوز حاکمیت استبداد و استیلای جهانخواران رخ داد و مردم ما با پیشتازی دانشگاه ما و دانشجویان ما در مقابل کودتای آمریکایی و انگلیسی ایستادند و ابراز وجود کردند. کودتایی که به دست عوامل آمریکا و انگلیس، علیه دولت ملی دکترمصدق رخ داد. و ملت ما اعتراض خود را به این جریانی که ایجاد شده بود نشان داد و دانشگاه و دانشگاهیان ما هم در این امر پیشتاز بودند؛ خون سه شهید بزرگواری که در ۱۶ آذر به زمین ریخته شد آفتابی شد برای زندگی ملت ما و نشان داد که جنبش دانشجویی با ملت ما و خواست های او همراه است بلکه در عرصه های حساس و تعیین کننده نقش پیشتازی را دارد و پرچم دار حرکت کارهایی است که تا رسیدن به آزادی و استقلال و حاکمیت بر سرنوشت خود آرام نخواهد گرفت حرکتی که تداوم یافت و در انقلاب کبیر اسلامی تجلی ویژه‏ای داشت. ” (1)

پس از وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، تظاهرات‌ و اعتصابهای پراکنده‌ای در دانشگاه تهران از جمله در تاریخ ۱۶ مهر و ۲۱ آبان، در اعتراض به محاکمه مصدق برگزار شد چند هفته پس از این وقایع، وقتی دولت وقت اعلام کرد که ریچارد نیکسون به ایران خواهد آمد. اعتراضات دانشجویان وسعت بیشتری یافت ، تظاهرات دانشجویان تمامی محوطه دانشگاه تهران را فرا گرفت. حکومت برای سرکوب دانشجویان معترض ، به سربازان و نیروهای ویژه ارتشی دستور حمله به دانشگاه و کلاسهای درس را صادر نمود ، صدها دانشجو بازداشت و بسیاری را بشدت مورد ضرب و جرح قرار دادند ، ۱۶ آذر ۱۳۳۲ نیروهای امنیتی در دانشکده فنی، اقدام به شلیک مستقیم تیر کردند و سه دانشجوی این دانشکده به نامهای احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا را به شهادت رساندند . این سه قطره خونِ آن سه یار دبستانی همچنان بر چهره دانشگاه تازه و گرم است تا بیادمان آورد که دانشگاه زنده است و دانشجو بیدار و همواره بر علیه تفرعن و خدایگان و استبداد در نبرد دائمی است . از این پس ۱۶ آذر، روز دانشجو نامیده شد و دانشجویان پس از آن، هر سال در این روز اعتصابهای دانشجویی به راه می‌انداختند .

این روز معیار خوبی است برای ارزیابی میزان نفرت از حکومتهای دیکتاتور و توانایی دانشجویان برای مبارزه علیه خودکامگان و تاکید بر حقوق حقه ملت . این روز از آنزمان، همچنان از اهمیت تاریخی برجسته‌ای در ایران برخوردار بوده است . جنبش دانشجویی هیچگاه در برابر ظلم وستم تسلیم نشده است و دانشجویان رسالت خود را در بیداری و بیدارگری ، روشن بینی و روشنگری با دقت و آگاهی و با حضور در متن جامعه و دفاع از آرمانها و اهدافش ادامه می دهند . آنان که دانشجو را مانعی بزرگ بر سر راه خود می بینند و می دانند که با حضور فعال جنبش دانشجویی نمی توانند به مقاصد شوم خود دست یابند ، سعی بر غیر سیاسی کردن دانشگاه و منفعل نمودن دانشجو داشته اند و هرگاه که در رسیدن به هدف خود در مانده اند با حمله و هجمه به دانشگاه و سرکوب دانشجویان تلاش نموده اند تا یاس و ناامیدی ، رعب و وحشت را به فضای فرهنگی وارد کنند .

وقایع کوی دانشگاه در 18 تیر 78 نقطه سیاه و لکه ننگی بود . حمله به خوابگاه جوانان و دانشجویان حادثه تلخ و غیر قابل قبولى بود. حمله به منزل و مأوا و مسکنِ جمعى ، بخصوص در شب یا در هنگام نماز جماعت ، به هیچ وجه در قابل قبول نیست. اما سرکوبگران و مخالفین جنبش دانشجویی باید بدانند که هویت دانشجویی و قدر و منزلت دانشگاهیان در ضمن فراگیری دانش و رسیدن به قله های علمی و کسب مدارج تخصصی و مهارت اندوزی ، پرداختن به امور سیاسی و جهاد عقیدتی تعریف می شود و دانشگاهیان را نمی توان از سیاست جدا کرد .

” فشارهایی که روی بسیاری از اساتید و دانشجویان می آید، درخور و در شان دانشگاه نظام جمهوری اسلامی نیست …..امروز نقش مهم روشنگری، ایجاد تفاهم، اصلاح طلبی، عدالت خواهی، آزادی جویی و… مسایلی است که بر عهده همه دانشجویان به خصوص دانشجویان مسلمانی است که دلبسته به این انقلاب و نظام هستند و از روش هایی که می توانند در درجه اول لطمه به خود نظام بزنند، ناراحت اند و انکار می کنند….. باید امیدوار بود، باید تلاش کرد و از دادن هزینه ها نهراسید و البته همواره روشی که عرضه شده است و روشی که دانشجویان ما به آن پایبند هستند و اصلاحات ما به آن پایبند است، پیروی از روش های مدنی و پرهیز از خشونت و نفی خشونت از طرف هرکس که می خواهد باشد. چه از طرف کسانی که قدرت را در دست دارند و چه از طرف کسانی که به هر حال ممکن است مسایل و اعتراضاتی داشته باشند…..راه ما راه آرام جنبش مدنیست و پایبندی به معیارها و موازینی که ملت ما داشته است و از جمله در انقلاب بزرگش تجلی داشته است. ” (2)

۱۶ آذرماه یادآور حادثه ای است که در آن دانشجویان هوشیار و پیشتاز ایران، به خاطر اعتراض به استبداد داخلی و استعمار خارجی، به خاک و خون کشیده شدند؛ روزی که نشان داد سرکوب برای بقای بیشتر تکیه گاه بدی است. روز دانشجو گرامی باد .

——————————————

1 – 2 : سید محمد خاتمی

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بئاتریس گفت:

    جناب کفائی. غم عشق آمد و غمهای دگر پاک ببرد. …………….. به کلی از یاد ها برده است .

پربازديد