تاریخ درج خبر : 1392/09/15
کد خبر : ۱۵۰۸۸۳
+ تغییر اندازه نوشته -

” برای ماندلا “

سایت استان: محسن خرامین
«وقتی جوان بودم با جمعی از دوستان آفریقایی ام که در لندن تحصیل می کردیم روزی از همین میدان که مجسمه ی بسیاری از شخصیت های جهان نصب شده بود گذر می کردیم به آنها گفتم آیا می شود روزی مجسمه ی یک سیاه پوست اینجا نصب شود و امروز این اتفاق برای آفریقا افتاده است».
این بخشی از سخنان نلسون ماندلا در مراسم رونمایی از مجسمه خودش در میدان وست مینستر انگلستان در نزدیکی پارلمان این کشور بود که روزی آرزویش را می کرد ؛مردی بزرگ و آنگونه که دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس لحظاتی بعد از شنیدن خبر مرگ ماندلا با بغضی اندوهگین گفت:او نه تنها پدر آفریقا بود که پدر همه جهان بود.
مادیبا(عنوانی که مردم کشورش به او می دهند و به معنای پدر می باشد)در نهایت در سن 95 سالگی در گذشت و حالا کودکان بی سرپرستی که ساعت ها و روزها در اطراف بیمارستان محل بستری او برای سلامتی اش دعا می کردند و نقاشی های نمادین می کشیدند ،پدرشان را از دست داده اند و اینک برایش شمع روشن می کنند .
بی شک نلسون ماندلا یکی از از تاثیرگذارترین شخصیت های قرن بیستم جهان بود . مبارزه اش علیه نژاد پرستی ،27 سال زندان،کمک به استقرار دموکراسی با روش مسالمت آمیز و به دور از خشونت در آفریقای جنوبی و بعدها کناره گیری اش از قدرت در اوج قدرت در سال1999، همه و همه باعث گردید آفرقای جنوبی به عنوان کشوری مهم و تاثیرگذار در جهان مطرح گردد.
در حالی که در کشور همسایه ی آفریقای جنوبی زیمبابوه ،یکی از مبارزان همدوره ی ماندلا یعنی رابرت موگابه راهی دیگر در پیش گرفت تا خود را به عنوان یک دیکتاتور منفور و زیمبابوه را به عنوان کشوری با بالاترین نرخ تورم در جهان برای آیندگانش به ارث بگذارد .
زندگی ماندلا پر از فراز و نشیب بود و حوادثی در زندگی او بویژه بعد از به قدرت رسیدن اتفاق افتاد که باورش دشوار است اما همه واقعیت دارد او نه تنها زندانبانش را بخشید که او را به جلسه ی تحلیف ریاست جموری اش در 1994 دعوت کرد و بعد ها با دادستانی که روزی برای ماندلا در خواست اعدام کرده بود بر سر میز شام نشست .ماندلا زمانی در کاخ باکینگهام خظاب به همه جهان گفته بود:ما می بخشیم اما فراموش نمی کنیم .
و امروز اگر خبری از نژادپرستی و تبعیض نیست همه ی جهان مدیون ماندلاست ،هر چند گاهی هرازگاهی در یکی از استادیوم های ورزشی و یا خیابان های غرب شهروندی مست و یا خشونت طلب آموزه های ماندلا را از یاد می برد و توهین نژادپرستانه ای را مرتکب می شود که البته خیلی زود همه و همه این رفتار را محکوم می کنند .
درس ها و مقاومت ماندلا و نهضت ضد نژاد پرستی آفریقای جنوبی موجب شد جام جهانی 2006 آلمان در قلب اروپا با شعار.»برگزار گرددNO RASISM«

تلاش های ماندلا و ملت آفریقای جنوبی کشور را به سمت صلح و دوستی و توسعه به پیش برد و چهار سال بعد در 2010 این بار رویداد بزرگ جام جهانی فوتبال در آفریقای جنوبی برگزار شد و او در روز افتتاحیه مسابقات همراه با همسرش سوار بر خورویی در استادیوم حاضر شد تا ثمره سال ها مبارزه اش را بچشد .هر چند عود گرفتن بیماری اش مانع از حضور او در فینال جام و تبریک به اسپانیا برای اولین قهرمانی شان و حضور در عکس یادگاری گردید.
اما حالا تصویر ماندلا در هر قابی و در هر نقطه و میدانی در جهان بر برج های التحریر آویزان است.
روش مبارزاتی ماندلا سرمشق بسیاری از رهبران و ملت های جهان بود .او خوب می دانست که مسیر آزادی از انتقام و نفرت نمی گذرد و با روحی خالی از نفرت ،مدارا و هم زیستی مسالمت آمیز را در پیش گرفت که در نهایت به پاس مشی و پایداری اش بر اخلاق و انسانیت جایزه صلح نوبل در سال 1992 به او داده شد .
رفتار و گفتار تساهل گونه ماندلا ناخواسته این شعر شاعر بزرگ ایرانی حافظ را به ذهن متبادر می نماید که می گوید :
آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است با دوستان مروت با دشمنان مدارا
در مرگ ماندلا همه متاثر شدند،بسیاری گریستند و خیلی ها هم پیام فرستادند .
باراک اوباما رئیس جمهور سیاه پوست آمریکا که خیلی ها ریاست جمهوری او را محصول مبارزات ضد نژاد پرستی ماندلا می دانند در سخنانی لبریز از احساسات گفت:دنیا احتملا دیگر شاهد ظهور افرادی مانند ماندلا نخواهد بود.
او گفت: ماندلا متعلق به ما نیست ،او متعلق به قرن هاست.و از ماندلا به عنوان سرمشق خود یاد کرد.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل در واکنش به مرگ ماندلا گفت:هیچ کس به اندازه ماندلا در عصر ما برای پیشبرد ارزش ها و آرمان های سازمان ملل تلاش نکرد:
و حسن روحانی رئیس جمهور ایران در پیام تسلیتی به مردم آفریقای جنوبی نوشت: ماندلا به آزادی و برابری انسان ها نه تنها در آفریقا بلکه در پهنه ی جهان،باور شک ناپذیری داشت.
آری ؛مادیبای جهان درگذشت و چه زیباست همگی به احترام آن انقلابی بزرگ دمی سکوت کنیم و در این بیت زیبای محمود درویش شاعر فقید فلسطینی که خود نیز از مبارزان راه وطن،ملت و آزادی بود غور نماییم.
درویش می گوید:
این محاصره آنقدر ادامه خواهد یافت
که محاصره گر هم چون محاصره شده دریابد
«دلتنگی صفتی از صفات آدمی است »

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناصح گفت:

  بشارت جان خودت هم اشتباه نوشتی .
  از عشق بیست سطر نوشتم انگار این محاصره بیست متر به عقب نشست

 • بشارت گفت:

  از عشق بیست متر نوشتم انگار این محاصره بیست متر به عقب نشست (محمود درویش)

 • امید نوروزی اصل گفت:

  از عشق چند سطر نوشتم/ این محاصره چند متر عقب نشست “محمود درویش”
  درود محسن جان

 • ناشناس گفت:

  آقای نویسنده
  این مطالب شما در اینترنت هست و همه خوانده اند …شما باید یک مطلب جدید می نوشتید

پربازديد