تاریخ درج خبر : 1392/09/16
کد خبر : ۱۵۱۰۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -

“نشست وین، توافق ژنو و کابوس عربستان”

سایت استان: بهنام محمد پور
اخباری که از نشست اوپک در وین به گوش می رسد ، نشان از عزم جزم ایران برای حضور دوباره در جایگاه دوم کشورهای صادر کننده نفت اوپک دارد..جایگاهی که در سال های گذشته با حاتم بخشی های عربستان و چماق تحریم ها ، به رتبه ی پنجمی نزول پیدا کرده بود .در شراط کنونی پس از تحریم، ایران با تدبیر دولت و تلاش وزیر با تجربه وعمل گرای نفت در پی بازگشت به شرایط قبلی حتی به قیمت افت قیمت نفت تا 20 دلار می باشد.در کوتاه مدت شایدایران از بابت کاهش قیمت ها ضرر کند ولی در دراز مدت به جایگاه خود و قیمت متعادل بازار می رسد. تاکتیک کنونی، حضور در بازارجهانی و به دست آوردن بازار های از دست رفته ی قبلی است .در این راه قیمت پایین به ضرر ما نیست ، زیرا یا درک مشکلات فروش و دریافت پول حاصل از آن در شرایط پیش از توافق ژنو ، اکنون همان کسر قیمت به گونه ای مانند فروش در شرایط تحریم می باشد .البته در شرایط تحریم تنها ما ضرر می کردیم و دیگرانی مانند عربستان فرصت طلبانه سود می بردند. ولی اکنون ما با شرایط طبیعی نفت خود را می فروشیم و ضرر به همه ی اعضای نا رفیق اوپک وارد می شود.در این جاست که دیگر اعضا به سهم ایران گردن می نهند و ناچار به قواعد بازی سازمانی اوپک و درک شرایط استرتژیک بازار به بازی سود یرای همه و یا ضرر با هم و برای همه روی می آورند.
از سوی دیگر پایین آمدن قیمت هم تا اندازه ای به نفع رشد بازار جهانی و مددکارخروج کشورهای گرفتار در بحران مالی چند سال گذشته خواهد شد.این موضوع هم به رشد اقتصادی کشور ما در کنار دیگر قدرت های بزرگ اقتصادی دنیا ، کمک خواهد کرد.
از زاویه ای دیگر اگر ایران به جایگاه دوم خود برگردد و شاهد افت قیمت نفت نیاشیم ، این شرایط به تحریک شرکت های بزرگ نفتی برای حضور در ایران دامن خواهد زد.حضور آنان هم می تواند به انتقال تکنولوژی نوین کمک کند و هم سرمایه گذاری لازم را یه دنبال داشته باشد.
در مجموع این کنش کنونی نفتی را می توان به پس لرزه های زمین لرزه ژنو یا همان جنیف عربستان به حساب آورد و پی برد که چرا برخی اعراب منطقه از آن به لرزه در آمدند.
در خبرها آمده بود که اظهار نظر بیزن زنگنه که گفته بود :نفت بیست دلار هم شود ،تولیدمان را افزایش می دهیم،باعث تعجب النعیمی وزیر نفت عربستان شده بود.
تلاش هم زمان عراق با اقدامات کشور مان برای افزایش سهم خود تا چهار میلیون بشکه ، عربستان و دیگر اعضا را وادار خواهد کرد تا برای جلوگیری از پایین آمدن قیمت ، تولید خود را کم کنند و به احترام ایران و عراق به پا خیزند.اکنون همه با یک کشتی به سوی یک مقصد می رانند.تدبیر روحانی در وین هم می تواند قفل های دیگری را باز کند.به امید فرداهای بهتر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد