تاریخ درج خبر : 1392/09/17
کد خبر : ۱۵۲۱۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

اتاق فکر؛ اقدام خردمندانه استاندار در سطح کلان استان

سایت استان: سیدولی موسوی*
اتاق فکر از واژه‌هایی است که این روزها بسیار آن را می‌شنویم. استاندار فرهیخته کهگیلویه وبویراحمد دراقدامی عالمانه وارزشمند همانطور که در جلسه معارفه خویش وعده کرده بود از همه نخبگان ،صاحب نظران وافراد فعال وتاثیر گذار در عرصه سیاسی ،اجتماعی ،اقتصادی وفرهنگی دعوت کرد تا در فضایی صمیمی ودوستانه به بررسی موانع توسعه استان وفرصتهای پیش رو جهت پیشرفت واعتلای استان بپردازند که این نوع اقدام توسط نماینده عالی دولت در استان درخورتحسین وقابل تقدیراست.
بدون شک امروز در دنیای متلاطم و آشفته‌ای زندگی می‌کنیم که تنها چیز ثابت در آن «تغییر» است. جهانی که مسائل غیرقابل فکر کردن در آن تقریبا دیگر وجود ندارد. جهانی که میل به دانستن وآگاهی در آن لحظه ای شده است وهمه می کوشند که از قافله ترقی وپیشرفت عقب نمانند..جهانی که پیچیدگی، تعامل و وابستگی متقابل و همچنین غنای اطلاعاتی در آن روز به روز در حال افزایش است .دولت‌ها و سیاستگذاران با این مشکل عمومی روبرو می‌شوند که چگونه دانش تخصصی را در جریان تصمیم‌گیری‌های حکومتی دخیل کنند. سیاستمداران و اصحاب حکومت در بسیاری از کشورهای دنیا با کمبود اطلاعات روبرو نیستند؛ بلکه با هجوم بهمن‌گونه اطلاعات و کاغذها مواجهند.که به اختصار می‌توان گفت که سیاستگذاران امروز به اطلاعاتی احتیاج دارند که به روز، متناسب با زمان، قابل درک، قابل اعتماد، در دسترس و کاربردی باشد.
باید اذعان داشت رشد وتوسعه در ابعاد مختلف دراستان تنها با وحدت وهمدلی وتعامل همه سلیقه های مختلف که دغدغه ای جز توسعه وخدمت به مردم ندارند اتفاق خواهد افتاد.
ازبدوتشکیل اتاق فکر توسط استاندارمحترم که از اقدامات جالب وخردمندانه وی در عرصه مدیریتی در سطح کلان استان بود انتقادهایی نیزصورت گرفته که نگارنده ضمن احترام به همه دیدگاهها ونظرات برحسب رسالت مطبوعاتی خویش نکاتی را یادآور می شوم.
1- تشکیل اتاق فکرواستفاده از نظرات وخرد دیگران درباب موضوعات مختلف امری پسندیده است که در آموزه های دینی ما به آن اکیدا سفارش شده است که گامی مهم و کلیدی درپیشبرد اموراست وانسانهای خردمند همیشه ازنظرات دیگران استقبال می کنند.
2- اتاق فکر یکی از ابزارهای آفرینندگی برای حل مسئله و توسعه خلاقیت در هر سازمانی می باشد . مکانی برای اندیشیدن به یک مساله یا موضوع بدون حضور عواملی که مانع آزاد اندیشی و یا محدودیت می شوند . بنابراین می توان گفت که اتاق فکر ، مرکزی مطالعاتی و پژوهشی است که مطالعات و تحقیقات کاربردی انجام می دهد .و برای حل مسائل ایده های جدید تدوین و خلق می کنند همچنین ایده های کلی و شکل نگرفته و پیشنهادهای خام را به سیاست ها و برنامه های دقیق و قابل اجرا تبدیل می کنند
3- اتاق فکر جایی برای تصمیم‌‌سازی است نه تصمیم‌گیری؛ بنابراین بهتر است که محصولات تفکری این اتاق بیشتر از جنس کارشناسی باشد تا از سنخ سیاسی کاری (سیاست زدگی). البته لازم است که از واقع‌بینی نیز غافل نشد. چون اگر نتایج تفکری که به تأیید مدیریت ارشد نرسند زیاد شود، خود منجر به بی اعتباری اتاق خواهد شد.
4- اتاق فکر دوکارکرد ونقش مهم وکلیدی دارد یکی فکر سازی برای مفهوم آفرینی ودیگری گشودن گرهای فکری که در فرآینده های عملی به وجود آمده اند،یعنی حصول موقعیت فکری جدید ویا بهتر کردن وضع موجود. همچنین اتاق فکر با گذشته پیوند تنگاتنگ ونزدیکی دارد ودرعین حال رو به آینده هستند به عبارت دیگر با ارتباط دادن گذشته به آینده فکر آفرینی رخ می دهد که به این طریق اندک اندک با فکر سازی راهی برای شکستن تاریکی ها ودمیدن روشنایی ها باز می شود
5- استفاده از نظرات صاحب نظران در ابعاد مختلف با سلیقه های گوناگون درواقع استفاده رایگان از تجربیات واندیشه انسانهای بزرگی است که سرد وگرم روزگار را چشیده اند و چراغ راهنمای خوبی برای آینده خواهند بود.انسانهای عالم ومنصف همیشه از تجربیات دیگران برای طی کردن قله های ترقی وپیشرفت بهره می جویند وچه زیباست که همیشه در زندگی اجتماعی وفردی خویش هرچه دانا وآگاه باشیم اما در مشورت با دیگران دریغ نکنیم
6- درباب نقدهای مطرح شده باید گفت: نقد دلسوزانه وعالمانه همیشه ودر همه حال خوب وارزشمند است وباعث پیشرفت فردی وسازمانی خواهد بود درواقع نقد سازنده کلید اصلاح امور است . همیشه نقدی ارزشمند وتاثیرگذار خواهد بود که در کنار آن نیز راهکار ارائه بدهیم تا با استفاده ازاین راهکارها زمینه پیشرفت امور فراهم شود.واما نقدی که بوی تخریب می دهد وغرض ورزی درآن آشکار است هرگز نمی تواند بستر ساز اصلاح امور باشد این نقدها اغلب با احساسات وعواطف پاک انسانی گره می خورند وهرگز نمی توانند راهگشا باشند چه زیباست که ضمن احترام حقیقی به دیگران اگر از رفتارهای عملی کسی هم نقد داریم بارعایت اصول وادب واخلاق والای انسانی این نقد را با ارائه راهکارهای لازم انجام دهیم.
7- توسعه وپیشرفت در سایه همکاری وهمدلی واستفاده ازپتانسیلها وظرفیتهای تمامی نخبگان وصاحبان فکر واندیشه میسر است. حذف یا نادیده گرفتن دیگران جزء بلا استفاده ماندن بخشی از توان وظرفیت جامعه حاصلی ندارد به امید اینکه همه به ضرورت بهره گیری از همه توان ودوری جستن از نگاه های سطحی وتنگ نظرانه پی ببریم وبه آن عمل کنیم
8- نباید فراموش کرد که ارج نهادن به منافع عمومی از علائم محبت به قانون و مردم است و هرچند صرفاً با تغییر کارگزاران حکومتی و مدیران اجرایی نمی توان به اصلاح امور اداری پرداخت در عوض با افزایش شیوه های نو می توان به روش های کهنه و ناکارآمد پایان داد که این امر هم در ابتدا نیاز به ارزیابی ها و بررسی احتمالات نو دارد.
9- توسعه بدون همدلی هرگز اتفاق نمی افتد باید بدانیم وحدت بین مسئولان رده های مختلف استان از قبیل نماینده ولی فقیه ، ائمه جمعه ، حوزه‌های علیمه، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، خبرنگاران ،نخبگان وفعالان سیاسی واجتماعی موجب پیشرفت استان زیبا وچهارفصل کهگیلویه وبویراحمد خواهد شد که به نفع امنیت ملی ماست هرچند که همه حرکتها حول محور ومدار قانون باشد وکسی خارج از قانون انتظار غیر معقول وغیر منطقی نداشته باشد
10- اتاق فکر باید پیرامون موضوعات خاص با جدیت پیگیری شود به نحوی که خروجی خوبی داشته باشد وموضوعات ومباحث مطرح شده به نحوی ارزیابی وکارشناسی شده باشد که باعث سیاستگذاری برای توسعه استان در ابعاد گوناگون شود ومنافع عمومی مردم را درپی داشته باشد
11- یکی از آسیبهای جدی در حوزه مدیریتی ، گرفتار شدن مدیران تصمیم گیر در گیر و دار مسایل جاری و اجرایی است که به شکل روال مندی با شرکت در جلسات و پاسخگویی به مراسلات ، چندان فرصت تفکر و اندیشه نمی یابند و در خوشبینانه ترین حالت ، اگر هم فرصت این کار را بیابند در تصمیم گیری ، تکیه بر تفکر فردی چندان تضمینی برای موفقیت ندارد . بنابراین لازمه عبور از این چالش ، ایجاد ساختاری است که بتوان از طریق آن فکر را غنی و بارور ساخت . وظایف اتاق فکر شامل اصالت بخشیدن به روش در چگونگی فکر کردن، اعمال روش جمع اندیشانه در جامعه فکری، تجمیع دانایی های مختلف در پرتو افکار متناظر، بهره گیری از استراتژیست های فکر در سیاست پژوهی و استفاده از خردمندی روشن اندیشان است..
12- خوشبختانه استاندار محترم که چهر ه ای اندیشمند وعلمی هستند با درایت وتدبیر در این مسیر حرکت می کنند ودر همه جلسات وسخنرانی ها ی خویش ضمن رعایت اقتصاد کلام، زیبا وحکیمانه به مسائلی که مانع توسعه استان هستند مطالبی را بیان می کنند که روح امید ونشاط در آنها موج زند. دکتر خادمی با اشراف کاملی که به مسائل استان دارند در بسیاری از صحبتهای خویش به بیان این مطلب تاکید فراوان داشته اند که ما فرصت بحثهای حاشیه ای را در کهگیلویه وبویراحمد نداریم وباید با شناسایی پتانسیلها وظرفیتها وبسیج امکانات ونیروی انسانی به سمت توسعه حرکت کنیم.
13- اتاق‌های فکر سیاست‌ساز هستند نه سیاستگذار؛ بدین معنی که این اتاق‌ها غالبا نهادهایی پیشنهاددهنده هستند و درگیر مسایل تشریفاتی و حقوقی سیاستگذاری نمی‌شوند. همچنین اتاق‌های فکر در تعامل با دستگاه‌های اجرایی، صرفاً تصمیم‌ساز هستند و نباید درگیر مسائل اجرایی و یا توجیه کارشناسانه تصمیم‌های روزمره دستگاه‌ها شوند
14- اتاق فکر هم بالاخره یک اتاق است و هر اتاقی در برابر نوعی زلزله، فرو ریختنی است که لازم است درباره خطراتی که اتاق فکر را تهدید می‌کند خوب بیندیشیم که وارد شدن به یک کار بدون توجه به آفت‌های آن، از مصادیق بارز بی‌فکری است. اتاق فکر دغدغه تفکر دارد دنبال اندیشیدن است دنبال اجرا نیست دنبال تولید اندیشه است.
در تحلیل نهایی، اتاق فکرها به این دلیل ایجاد شده‌اند که تفکر عمومیِ رو به رشد در عرصه تعیین خط‌مشی به این سمت گرایش دارد که اتاق فکرها می‌توانند کارهایی را انجام دهند که کارگزاران دولتی رادر خدمت بهتر به مردم یاری نمایند.امروز بسیاری از اندیشمندان به خصوص در ایالات متحده ،امکان انتقال بنیان‌های پدیده اتاق فکر مستقل از امریکا به سایر نقاط جهان را به شدت زیر سوال برده و حتی منکر شده‌اند، امروزه بسیاری از دیگر کشورهای جهان موفق به ایجاد اتاق فکرهای مستقل شده‌اند که به حکومت‌‌ها در امر «فکر کردن» کمک می‌کنند.
درپایان مجددا از تلاشهای ارزشمند استاندار خدوم وخستگی ناپذیرجناب آقای دکتر خادمی که دغدغه ای جز توسعه استان وخدمتگذاری به مردم ندارند صمیمانه تقدیر وتشکر می نمایم .امید می رود که همه بکوشیم هم به وظایفمان خوب آشنا باشیم وهم خوب به وظیفه مان عمل کنیم وبا تدبیر وهوشمندی راههای ترقی وپیشرفت را با قدرت وقاطعیت بپیماییم.

*مدیرمسئول هفته نامه نسیم دنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • عبداله گفت:

    اتاق فکر سیاسی.قبیله ای .دردی را برای مردم دوا نمیکند حقایق را بنویس خالی بندی نکن

پربازديد