تاریخ درج خبر : 1392/09/18
کد خبر : ۱۵۲۱۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -

سخنان متفاوت دکتر چمن در روز دانشجو/ گزارش تصویری

سایت استان: کریم بنام

مراسم روز ۱۶ آذر در دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در یک فضای با نشاط و منطقی و با حضور معاون سیاسی استانداری با اجرای برنامه‌های متنوع دانشجویی برگزار شد.

IMG_5167

دانشگاهیان علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در حالی ۶۰ ساله شدن ۱۶ آذر را جشن گرفتند که فضای جدید به وجود آمده در دانشگاه‌ها، بیان مطالبات آنها را راحت‌تر کرده است.
رضا چمن در این مراسم باشکوه که در سالن مجهز حکیم جرجانی این دانشگاه و با نظم خاصی برگزار شد، شناخت جنبش دانشجویی را مستلزم مطالعه تاریخ دانست و اظهار کرد: اگر چه عدم ثبت برخی وقایع این جنبش، محدودیت‌هایی را ایجاد کرده ولی با مطالعه تاریخ جنبش دانشجویی در طول این ۶۰ سال می‌توانیم برای آینده حرکت این جنبش تاثیرگذار در جامعه، چراغ راه مناسبی را ترسیم کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با مروری بر تاریخ این جنبش در غرب و ایران افزود: نمی‌توان از جنبش دانشجویی یادی کرد ولی نام دکتر علی شریعتی و حضرت امام خمینی (ره) را بر زبان نیاورد.

* جنبش دانشجویی علی‌رغم تشتت آرا باید وحدت رویه خود را حفظ کند

وی گفت: در ۱۴ و ۱۵ مهرماه که برای نخستین بار در تاریخ این مرز و بوم دانشجویان به صورت علنی علیه استعمار و ظلم در خیابان‌ها شعار دادند، نطقه عطفی است که با حمله مزدوران شاهنشاهی در روز ۱۶ آذر و شهادت سه دانشجو تکمیل شد و برای همیشه در تاریخ ماندگار شد.
چمن، با مقایسه جنبش دانشجویی قبل و بعد از انقلاب، تاکید کرد: قبل از انقلاب علی‌رغم تفاوت‌های جدی ایدولوژیکی از وحدت رویه مثال‌زدنی برخوردار بودند که امروز نیز باید از آنها درس گرفت.
این مسئول دانشگاهی با تقسیم جنبش دانشجویی به دوره قبل از ۷۶، از ۷۶ تا ۸۴ و از ۸۴ تا ۹۲ بیان کرد: هم در دوره اصلاحات و هم در این دوره آسیب‌های جدی به پیکره جنبش دانشجویی وارد شد و اساس چالش‌ها در این دو دوره بود.

* فضای آزاد به معنای جولان یک گروه خاص نیست/ نباید دوباره در دام انحصارطلبی بیفتیم

وی با ذکر خاطراتی از دوران فعالیت دانشجویی‌اش در تشکل انجمن اسلامی در سال سال ۷۳ تصریح کرد: تا قبل از سال ۷۳ هر تشکل و جریان فکری ضمن برگزاری اجتماعات و برنامه‌ها و بیان طرز فکر خود، بدون تنش و التهاب در مسائل کلی با وحدت رویه عمل می‌کردند که این خطر بعد از آن در کمین جنبش دانشجویی بود.
چمن ادامه داد: آخرین سخنرانی و نوشته‌های سید محمد خاتمی، رئیس جمهمور اسبق کشور در مورد افراطیون هر دو جناح و مسائل حاکم بر جنبش دانشجویی خواندنی و گویای همه چیز هست؛ نه افراط و نه خمودگی، هیچ‌کدام پذیرفتنی نیست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از صحبت‌هایش ابراز داشت: در هشت سال گذشته هیچ‌کدام از تشکل‌ها از پویایی لازم برخوردار نبودند چرا که اصولا بدون رقیب و فضای باز، پویایی معنایی ندارد.
چمن یادآور شد: منظور از فضای باز، فضایی نیست که یک گروه خاص آزادانه هر کاری می‌خواهد بکند بلکه باید با جدیت مراقب باشیم تا در دام انحصارطلبی‌های گذشته نیفتیم؛ به قول امام راحل (ره) ، لعنت به دست‌هایی که نمی‌خواهند دانشجو سیاسی باشد.

* التهاب در دانشگاه علوم پزشکی یعنی تهدید سلامت مردم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در بخش پایانی صحبت‌هایش با تاکید بر لزوم فضای آرام و عقلانی بر فعالیت‌های دانشجویی خاطرنشان کرد: التهاب و تنش در مجموعه این دانشگاه به معنی التهاب و تهدید سلامتی مردم است و وجود چنین فضایی در این دانشگاه، جامعه را به پرتگاه می‌برد.
وی از همه دانشجویان این دانشگاه خواست تا برای ایجاد فضای وفاق و همدلی تلاش کنند و با کمال آرامش، متانت و وفاق ضمن تضارب آرا و اختلاف سلیقه‌ها، وحدت رویه لازم را برای رسیدن به یک هدف والا و مشترک حفظ کنید.
در پایان این مراسم که با استقبال بسیار خوب دانشجویان علوم پزشکی مواجه شد، رئیس این دانشگاه یکی از شعرهای قدیمی‌اش با عنوان “یک با یک برابر نیست” که یادآور فضای آن روزهای دانشگاه در دوران دانشجویی‌اش بود را در جمع دانشجویان و در میان تشویق‌های مستمر آنان قرائت کرد.

گزارش تصویری خبرنگار سایت استان از این مراسم:

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • نادر گفت:

  واقعا خوب حرف زد تو این سالها ندیده بودم کسی ب این شیوه صحبت کنه

  • ناصر گفت:

   زعمل کار برآید به سخنرانی نیست. انشاا… شاهد تحولات اساسی در حوزه سلامت خصوصا پزشک خانواده و ارتقاء کیفیت آموزش باشیم

 • استادیار دانشگاه گفت:

  می شود گفت “سخنرانی هیجان انگیز و غیر قابل پیش بینی” تیتر خوبی هم شما انتخاب کردید تحلیل های سیاسی تاریخی دکتر چمن واقعا شگفت انگیز بود بنازم به این هوش و حافظه و بیان بارک الله به امید تکرار خسته شدیم از حرف های تکراری و عام پسند دمت گرم دکتر چمن برتر از همه سیاسیون نطق کردی ماشاالله

 • یک مدرس گفت:

  واقعا که، فقط مجیزگویی های چمن را منتشر میکنید؟

 • مهمان گفت:

  سخنرانی استاد چمن بسیار عالی بود هم علمی وهم منطقی بود …

 • عضو هیات علمی گفت:

  بعد از سالها شاهد یک سخنرانی ارزشمند و آموزنده از آقای دکتر چمن بودیم و الحق که به داشتن همکاری چون ایشان در علوم پزشکی افتخار می کنیم البته خیلی از صحبت هایشان را نیاورده اید یا تغییر داده اید بهتر بود عین گفته هایش را می نوشتید مثلا راجع به نقش استاد مطهری و دکتر شریعتی و شهید بهشتی و …در روشنگری جنبش ها چیزی ننوشتید. بهتر بود که یکسری بحث ها در نشست های مختلف داشته باشند تا فشردگی مطالب پیش نیاید که در این همایش مشکلی بود.

 • دانشجوی کارشناسی ارشد گفت:

  بسیار زیبا و عالی سخنرانی کرد سطح بحث ها خیلی بالا بود و استفاده از نظریات اندیشمندان خارجی و ایرانی در کنار اشعار زیبا و آیات و احادیث فضای باورنکردنی بوجود آورده بود افسوس که وقتشان کم بود فکر می کنم برای همه اساتادای ما و حتی استادهای علوم سیاسی هم مطالبشان آموزنده بود. در طول دوران دانشجویی چنین سخنرانی ندیده بودیم آنهم از یک پزشک متخصص.

 • دانشجوی بهداشت عمومی گفت:

  واقعا تیتر خوبی انتخاب کردید سخنانی متفاوت و هیجان انگیز از آقای دکتر چمن که فکر نمی کنم هیچ پزشک متخصصی اینقدر اطلاعات گسترده سیاسی تاریخی داشته باشه و از چنین بیان شگفت انگیزی برخوردار باشه ما همه حیرت زده شده بودیم تازه خیلی از مطالب برجسته صحبتها را ننوشته اید به وجود چنین رییس دانشگاهی افتخار می کنیم.

  • همکلاسی سابق گفت:

   البته سطح بحث آقای دکتر خیلی بالاتر از این مطالبی بود که نوشته اند و ایرادات املایی انشایی این نوشته هم در بیانشان نبود شاید دوست عزیزی با عجله گزارش کرده اند باز همینقدر هم که برنامه علوم پزشکی در رسانه ها منعکس شده ممنونیم. واقعا مباحث ایشان خیلی خیلی با سایر برنامه های کشوری و استانی متفاوت و ممتاز بود. خدا قوت به همه نیک اندیشان و نیک نویسان و نیک گویان روزگار ما

 • مهرداد گفت:

  واقعه عالی حرف زد

پربازديد