تاریخ درج خبر : 1392/09/17
کد خبر : ۱۵۲۳۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

16 آذر …

سایت استان: محمد بهشتی*
16 آذر … چه حکمتی است که این روز هر چه می گذرد تازه تر می شودو به سان ققنوسی است که در اوج التهاب و آتش دوباره جان می گیرد و جوان می گردد. 60 سال گذشت …60 سال پرالتهاب … 16 اذر 60 ساله شد و این روز به اندازه تمام سال هایی که از عمرش می گذرد، خاطره دارد. خاطرات سرخ، سبز و سفید
خاطرات تلخ و شیرین، خاطرات با هم بودن و با هم ماندن…
16 آذر روز ایستادگی بر آرمان ازادی خواهی و آزاداندیشی نسلی که با قلم خود در مقابل استبداد و سیاهی ایستاده و خواهد ایستاد.
آری آن زمان که مثلث شوم استبداد، استعمار و مغزهای منجمد کودتای ننگین 28 مرداد را علیه ملی ترین و آزادی خواه ترین جنبش یک قرن اخیر ایران رقم زدند و مصدق را تبعید و خیمه استبداد را دوباره برافراشتند همه آرزوها بر باد رفته به نظر می رسید ولی آنچه در 16 آذر 1332 روی داد گواهی بود بر آن که روح مردم و خواسته های تاریخی شان هنوز زنده است. 16 آذر حادثه بزرگی بود که در زمستان آزادی و حاکمیت استبداد رخ داد و دانشگاه با پیشتازی ذانشجویان در مقابل عوامل کودتا ایستادند و فریاد ملتی شدند که از حاکمیت استبداد به تنگ آمده بود.
آن سه قطره خونی که چهره دانشگاه را گلگون کرد همچنان گرم و تازه است تا هر زمان به یاد صاحبان قدرت بیاوریم که دانشگاه زنده است و دانشجو بیدار و همواره بر علیه خدایگان قدرت، استبداد و استثمار در نبرد دائمی است. جنبش دانشجویی در تاریخ معاصر ما همواره نوعی پرچم و گواه برای حرکت مردم بوده است و هیچگاه در برابر ظلم و ستم تسلیم نشده است و دانشجویان رسالت خود را که همانا آگاهی و روشنگری است با دقت و حضور در متن جامعه و دفاع از ارمان های بلند این جنبش ادامه می دهند. باید امیدوار بود و باید تلاش کرد و از هزینه دادن نهراسید راه ما راه آرام جنبش مدنی است و پایبندی به معیارها و موازینی که مردم در جای جای تاریخ این سرزمین فریاد زده اند.
واضح است که بسیاری از فعالان دانشجویی امروز گردانندگان فردای کشور خواهند بود به جاست با پرورش این نیروها خارج از نگاه های مغرضانه و امنیتی و همچنین خودی و غیر خودی کردن آینده کشور را از نظر داشتن نیروهای مجرب بیمه کرد. ولی به جرات می توان گفت در سالیان گذشته سخت ترین دوران برای فعالان دانشجویی بوده است در سالهایی که گذشت فشارهای زیادی بر تشکل ها و کانون های دانشجویی وارد شد به گونه ای که بسیاری از تشکل های دانشجویی مستقل تعطیل شدند و یا توسط نهادهای قدرت تغییر ماهیت پیدا کردند. امروز در دانشگاه های کشور دیگر گروه منتقدی نمانده است و تشکل های موجود گویای تکثر در دانشگاه نیستند بلکه صرفا گروه های یکسانی هستند که همواره صدای واحد و یکسانی از آنها به گوش می رسد.
ولی اکنون فضا فضای امید و اعتدال است. مشارکت و کنش جمعی شهروندان ایرانی در انتخابات 24 خرداد ثمره ای امید بخش به همراه داشت که روزنه های امید را در کشور و وجدان جمعی جریحه دار شده را تا حدی التیام بخشید.
امیدواریم که تدبیر برآمده از رای ملت همچنان که در رابطه با سیاست خارجی و پرونده ی هسته ای گام های بلندی برداشته است در حوزه سیاست داخلی و فضای امنیتی حاکم بر کشور قدم های بلندتری بردارد. حال که در ایران عزیزمان نسیم خوش امید و اعتدال وزیدن گرفته است به جاست جنبش دانشجویی و در این فرصت تاریخی با دوری از افراطی گری و با طمئنینه همراه با مطالبه و پرسش گری در پیش برد توسعه کشور گام بردارد.
زمان، زمان تاختن به احزاب و شخصیت ها نیست. عمر افراطی گری پایان یافته است. زمان، زمان تغییر است. همه با هر تفکر و اندیشه ای در این زمان حساس و سرنوشت ساز باید به اشتراکات بیاندیشیم و به فکر اعتلای کشورمان باشیم. مردم از افراطی گری به تنگ آمده اند. باید دایره خودی ها تا مرزهای ایران ادامه داشته باشد همه ملت ایران خودی هستند با هر عقیده و مذهبی که دارند و قلب شان برای ایران می تپد و دل در گرو ایران دارند. چه چیز عایدمان شد از این که هر روز دایره ی خودی ها را تنگ تر کردیم تا دلسوزان نظام و مدیران لایق خارج از این دایره قرار گرفتند و دلسوزانی در کنج خانه هایشان و یا در زندان محبوس شدند.
خانه کوچک مکانی است فقط برای “من” اما خانه بزرگ برای دیگران هم جا وجود دارد.
بیایید ایران خانه ی امنی باشد برای همه ایرانیان.

*فعال دانشجویی و مسئول تشکل وحدت اسلامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  اره

 • به تو چه گفت:

  کجاش خوب بود؟
  خیلیم مسخره بود
  موندم شماها با این همه …. چطور نترکیدین؟ به خدا خیلی خوب موندین

  • مهین گفت:

   به نظرم ی سری مطالبات کشوری بود و خوب مطرح کردند
   با تسلط صحبت کرد
   ندیدم جایی بگه ک ما خیلی زجر کشیدیم؟!!!! ک شما میگین چرا نترکیدین!!!!
   حرف دل خیلیا بود مخصوصا قسمت فشارها بر مدیریت دانشگاه های کشور خوب بود و واقعی
   قسمت تفکیک جنسیتی ک واقعیت بود
   و آخر صحبش واقعا عالی بود از هم دلی گفتن و ب فکر کشور بودن و اینکه همه ایرانی ها خودی هستن
   واقعا خوب نوشته بودن
   دستشون هم درد نکنه

 • مینا گفت:

  درود بر بچه های اصلاحات
  واقعا خسته نباشی

 • سعید گفت:

  خانه کوچک مکانی است فقط برای “من” اما خانه بزرگ برای دیگران هم جا وجود دارد.
  بیایید ایران خانه ی امنی باشد برای همه ایرانیان.

 • محمود گفت:

  واقعا حرف دل همه دانشجویان رو زدید

پربازديد