تاریخ درج خبر : 1392/09/18
کد خبر : ۱۵۲۸۵۶
+ تغییر اندازه نوشته -

کاش در استان ما هم ماندلایی پیدا شود

سایت استان: روح الله طباطبایی
این روزها همه از ماندلا می گویند ،از مردی بزرگ که سال ها علیه تبعیض و بی عدالتی مبارزه کرد و در آخر توانست الگویی مناسب در آفریقای جنوبی بنا نهد که این دست آورد او سرمشق سایر ملت ها نیز قرار گرفت. امروزه کشورهایی که از روش ماندلا پیروی کرده اند کشورهای دمکراتیک و توسعه یافته اند و آن کشورهایی که راه استبدادی و دیکتاتوری در پیش گرفته اند در فساد و تباهی دست و پا می زنند.
مقوله تبعیض و آپارتاید نه تنها در حوزه نژاد پرستی که در همه حوزه ها قابل ردیابی است. شاید فرصت نباشد که این مقدمه بیش از این طولانی شود و زمان آن است به اصل سخن بپردازیم و که اصل سخن ما تبعیض های مختلف در حوزه های گوناگون در همین استان می باشد. تبعیض هایی از نوع بسیار زشت و ناپسند که البته متاسفانه وجود دارند و نه تنها کورسویی برای اصلاح آنها دیده نمی شود بلکه در حال تبدیل شدن به یک رویه می باشند. از انجا که بنده خود را علاقه مند به حوزه هنر و ادب می دانم ترجیح می دهم به همین حوزه و تبعیض هایی که در آن وجود دارد بپردازم. متاسفانه ما در طول سال ها در نهادهایی که متولی فرهنگ سازی در استان می باشند. نه تنها کار فرهنگی و هنری ندیدیم که خود این نهادها محمل رفتارهای تبعیض گونه از جمله تقسیم هنرمند به خودی و غیر خودی بودند و در جدیدترین اظهار نظر هنرمندان متعهد هم استانی را به «شبه روشنفکر» تشبیه کرده اند. نهادهای فرهنگی استان و مدیران آن در طول سال های گذشته کاری جز حمایت از برخی نورچشمی ها نداشته اند. شاعران مورد نظر آنها تقدیر شده اند ،تنها به نمایشگاه دوستان خود مجوز داده اند و کتاب هایی هم که چاپ شده است کاملا سفارشی و صرفا ویترینی بوده است.
در این نهادها مسئولین فرهنگی بعضا خود از مروجین قومیت گرایی و قبیله پرستی هستند . اگر نگاهی کوتاه به نحوه ی بکارگیری نیروها در این نهادها داشته باشیم همه چیز دست مان می آید و جالب است که در کنار این نگاه قوم گرایانه یک نگاه سیاسی نیز در این رفتارها دیده می شود ولی حالا خود همین آقایان دایه مهربان تر از مادر شده اند و از حضور سیاسیون در فرهنگ گلایه مندند ولی خوب بود انها آنقدر شهامت داشتند که به مردم بگویند خود چگونه آمدند و در طول این سال ها چه رفتارها و تبعیض های سیاسی را که مرتکب شدند.
این آرزوی ماست و شاید آرزویی محال که ای کاش «نلسون ماندلا»یی هم در این دیار پیدا می شد که مردانه با این بیماری بزرگ به مبارزه بپردازند و این لکه ننگ را از پیکره ی سیاست ،فرهنگ و هنر این استان برچینند و شایسته سالاری را جایگزین آن نمایند.
پس به امید آن‌روز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • کامیار گفت:

  عالی بود آقای طباطبایی
  کاش در استان ما هم ماندلایی پیدا شود

 • طرح ارتقاء شاخص ها گفت:

  پول طرح ارتقا شاخص های فرهنگی به کجا رفت ؟ پیدا می شود نگران نباشید . پیدا می شود .

 • جونباز گفت:

  از مصیبت های جامعه ما این است که مهمترین اقدام افراد تازه به دوران رسیده استان این است که هر کسی فکر می کند برای مطرح کردن خود از نردبانی استفاده کند و لذا پس از جستجو تنها نردبان را تخریب دیگران و پایمال کردن گذشته گذشتگان می یابد و وقتی چراغ راه آینده یعنی گذشته وجود نداشته باشد پس از مدتی کل جامعه را به انحطاط می کشانند

 • دولتخواه گفت:

  معیار قضاوت اگر براساس میزان توجه و حمایت از من باشد میشه این مطالب و باعث بی اعتباری گوینده. اما اگر بر مبنای عملکرد و کارنامه چیز دیگری ازش در میاد. واقعا در حسن نیت اقای طبا طبایی و مدیریت این سایت شک کردم . چون هدف تان تخریب است و مطالب و کامنت ها راگزینشی و هدفمند انتخاب میکنید. رسانه اعتبارش به اعتماد مخاطبانش است خداوکیلی دیروز نظرم را گفتم اما چون همراه و موافق با شمانبود حذفش کردید . انصافا از مخاطبان شما بودم که از شما سلب اطمینان شده.

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   دوست عزیز سلام
   مطالبی که حاوی توهین به شخصیت حقیقی نویسنده باشد منتشر نخواهد شد. شما می توانید به شدیدترین شکل ممکن متن و مطلب منتشر شده را نقد کنید و ما نیز منتشر خواهیم کرد.
   موفق و بهروز باشید.

 • معلم بازنشسته. گفت:

  اقای طباطبایی واقعا نمدانم نیتت چه بوده . دقیقا هم نمی شناسمت . حقیقتا من از نزدیک گاهی تو برنامه های این نهاد فرهنگی شرکت میکنم همیشه هم با استقبال خوبی مواجه می شه و هم رضایت خوبی هنرمندان ومردم دارند. الان به پشتوانه تولید اثار باکیفیت و ماندگار بسیار محبوب و با اعتبار شده است . استقبال پیشکسوتان و رضایت همکارانش در کنار فضای صمیمانه و دوستانه اش زبانزد است . واقعا فکر نمی کردم هنرمندی جوان بتواند در مدیریت اینچنین موفق باشد . خداوکیلی نسبت فامیلی و یا سیاسی با انها ندارم اما به حسن نیت شما شک کردم .این حرف ها عامه پسند و غیره کارشناسی است چون امروز مردم همه انها را به نیکی شایستگی و کارهای خوب می شناسند .چه کسی هست از مطالعه کتاب ملی تولیدشده این نهاد مقدس احساس غرور نکنه ؟ کدام دستگاه فرهنگی اینقدر توفیق در عمل داشته ؟ اگر صادقانه دغدغه فرهنگ داریم خوبی ها را بگوییم تاجامعه مملو شود از زیبایی . چرا در استان ما تخریب ،تهمت،توهین،نامه نگاری و مستندنگاری علیه هم نهادینه شده؟ قضاوت مان همیشه سیاه است یاسفید ، چرا اصحاب فرهنگ و هنرمندان فضا را تلطیف نمی کنند؟ چرا همیشه سرمایه های فرهنگی و اجتماعی خودمان را اینگونه چوب حراج می زنیم ؟ جامعه نیاز به ارامش برادری ،همکاری دارد . واقعا بعضی اوقات که اینچنین مطالب و مواضع تخریبی را در سایت ها مطالعه می کنم اوقاتم تلخ میشود. به قول سهراب :چشم ها را باید شست . جور دیگر باید دید.

 • امیررضا گفت:

  آقای طباطبائی خداهم رو باید در نظر آورد و صحبت کرد آخه توصحبتای شما همه خشک و تر دارن میسوزن ما که کتابامون چاپ شد به والله هیچ نسبتی نداشتیم آخه این همه افترا رواست؟! کاش ازاین دلسوزا همیشه بودن و با تهمتای نا روا عقب نرن

 • امید گفت:

  به همین خیال باش ککاجون عدالت،آزادی،عشق مهر،محبت و….چه بگویم همه درراهند دارند بقچه بقچه میکنند برات بیارن؟؟

 • فریدون هاشمی گفت:

  روح اله و امثال او که کم نیستند تنها با همت و تلاش و استعداد خود و البته با حمایت انگشت شمار افراد فرهنگ دوست در پیکره نهادهای مختلف سالها بعنوان شاعری با استعداد در جشنواره های دانش اموزی و … اثار زیبایی افرید.
  اما نبود ساختار سالم، هدفدار، دایمی و موثر و عدم وجود نهادهای حمایت از هنرمندان باعث شد بدنبال نان و زندگی کمکم از دنیای زیبا و بی الایش هنر فاصله بگیرد.
  روح اله درست می گوید. ایشان و دیگر هنرمندان حق دارند ساعت ها از وضعیت فرهنگی در این استان گله کنند. اما آیا گوشی شنوا هست؟
  در این سال او برخی مدیران خوش فکر و کارا هم بودند که برغم کمبود امکانات کارهای ماندگاری انجام دادند. رضا توفیقی، آشنا، کمالوندی و … هرکدام تنها با قدرت مدیریت و نفوذ خود خدمات خوبی انجام دادند.
  اما نکته مهم همان است که بیان شد، نبود ساختار سالم و نگاه صرفا هنری و فرهنگی به حوزه هنر.
  مدیریت حوزه های فرهنگی صندلی شده است که می توان انرا به هر فرد سیاسی یا فامیل و اشنا و بانفوذ و …. تعارف کرد.
  ما در هنر این استان این موارد را واضحو روشن می بینیم و می فهمیم و در ذهن مان می ماند.
  پس ، مسوولین محترم، فکر نکنید براحتی می توانید از این صندلی بهره ببرید و خود را توجیه کنید.
  مشکل شما در این وادی فهم و تیزبینی و حساسیت هنرمندان است. قلم ما بی پروا و نقاد اماده است. برای مصلحت هم که شده به حوزه هنر و فرهنگ ظلم نکنید.

 • بهزاد بحرانی گفت:

  جناب آقای روح الله طباطبائی با سلام مقاله ی شما را با عنوان «کاش در استان ما هم ماندلایی پیدا شود» خواندم ، مقاله بدون ویراست با چهار غلط املائی یا تایپی در سایت قرار داده شده بود که خود جای گلایه دارد. شروعِ مقاله با مقدمه ای بود با یاد ماندلا . این مقدمه را که پر از شعارهای ساده اندیشانه بود ، نپسندیدم. فرموده بودید « ماندلا الگوی مناسبی بنا نهاد که سرمشق دیگر ملت ها قرار گرفت» به هیچ وجه چنین نیست ، گذشت و بزرگواری او در بخشیدن کسانی که در آزار و اذیت او دخالت داشته اند با «الگو سازی برای ملتها» تفاوت زیادی دارد و بعد فرموده اید « امروزه کشورهایی که از روش ماندلا پیروی کرده اند کشورهای دمکراتیک و توسعه یافته اند و آن کشورهایی که راه استبدادی و دیکتاتوری در پیش گرفته اند در فساد و تباهی دست و پا می زنند.»شعاری است بی ربط و باز هم به هیچ وجه این چنین نیست و توسعه یافتگی کشورها ی دمکراتیک به عوامل بسیاری بستگی دارد و نبود تبعیض در جامعه یکی از این عوامل است و ضمنا « کشورهائی که در فساد و تباهی دست و پا میزنند» به همان علتی است که خودتان فرموده اید ، یعنی «استبداد و دیکتاتوری» ، نه به خاطر عدم وجود تبعیض نژادی. درست است که رژیم آپارتاید دیگر در کشورآفریقای جنوبی بر حکومت نیست ، ولی این به معنی از میان رفتن اندیشه ی آپارتاید نیست، چنا نکه هم اکنون در ذهن و عمل تعداد زیادی از حاکمین جهان به وضوح دیده میشود. شما از این مقدمه به اصل موضوع مقاله ورود فرموده اید که « تبعیض در استان ما هست و این خیلی هم بد است» که البته راست میگویید :هست و خیلی هم بد است. اما آپارتاید و تبعیض نژادی از منظر معنی کلام و شیوه ی عمل با اتفاقی که در استان می افتد ، متفاوت است چرا که ما درگیر تفاوت نژادی نیستیم ، ما دچار برتری جوئی و رقابت فامیلی هستیم ما دچار شهری و غیر شهری هستیم . یک آمار ساده از همین تبعیض ها و شهری و غیر شهری ها : من که سرودن شعر را هفت سال زودتر از شما شروع کرده بودم هرگز – تاکید میکنم هرگز – به هیچ جشنواره ای فرستاده نشدم اما شما در 45 جشنواره شرکت نموده اید. حالا شما آرزوی « نلسون ماندلا » برای استان میکنید که بیاید واصلاح امور بفرماید ،اما نمیدانم! ، میدانید که همین جناب ماندلا در اول کار جزو مبارزین مسلح علیه آپارتاید بود ؟ ایشان بعد از گذراندن بیست هفت سال زندان با تغییر و تحول در نحوه ی انتخاب مبارزه ی سیاسی به دیدگاهی رسید که ما آن را میستائیم. حالا بفرمائید این مبارز« مسلح » که باید بیست و چند سالی به زندان تشریف ببرد و بعد در هیبت یک «مصلح» قدم بیرون بگذارد و دردهای استان ما را درمان کند را از کجا بیابیم؟!

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   غلط های املایی مربوط به سایت بود که با تذکر شما دوست عزیز برطرف شد.
   موفق و بهروز باشید

 • احسان گفت:

  کاش در ایران ماندلایی پیدا شود !!
  خوب که بنگریم ریشه تمام تبعیضها و کج روی ها نه در استان که در سطوح بالای کشور است !!
  از آنجاست که همه این سیاستهای نادرست دیکته میشود و از آنجایی که ما در محیط کوچکتری هستیم این ناهنجاری ها بیشتر به چشم می آید !!!!!!

 • سعید گفت:

  این حرفها را آقای پارسیان نژاد در دیدار هنرمندان با ایت الله ملک حسینی زدن و گفت هنرمندان شبه روشنفکرن .استاد طباطبایی خیلی خوب جوابش را دادند

پربازديد