تاریخ درج خبر : 1392/09/18
کد خبر : ۱۵۲۸۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -

“نقدی بر مسکن مهر”

سایت استان: اسداله الوندی زاده*
مسکن به عنوان سرپناه از دیر باز مورد توجه بشر بوده است و به عنوان یک نیاز اساسی برای زندگی انسان بشمار می رود. در اصل چهل سوم قانون اساسی ایران نیز بر تأمین مسکن در کنار پوشاک، بهداشت، آموزش و … به عنوان یک نیاز اساسی تأکید شده است . بخش مسکن با دارا بودن ارتباط پسین بسیار قوی با سایر بخشهای اقتصادی از اهمیت بسزایی در اقتصاد کشور برخوردار است. مطالعات مختلف نشان می دهد که ایجاد رونق در بخش مسکن معادل ایجاد جهش در رشد اقتصادیست و عمده نوسانات رشد اقتصادی در کشورهایی که متکی به نفت نیستند مربوط به بخش مسکن است. در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بخش عمده ای از سرمایه گذاری بخش خصوصی متعلق به بخش مسکن بوده است. یکی از بزرگترین طرحهای دولت نهم و دهم برای ایجاد عدالت اجتماعی و کاهش فاصله بین طبقات طرح مسکن ارزان قیمت برای آحاد مردم یا به عبارت دیگر توسعه مسکن مهر توسط دولت بوده است. طرح مسکن مهر که در دولتهای نهم و دهم مطرح شد صرف نظر از فشاری که به نظام بانکی وارد کرد، اگرچه در تئوری قابل دفاع اما در عمل ایرادات جدی به این طرح وارداست من جمله:
در رابطه با محل اجرای پروژه کمترین مطالعه ای توسط کارشناسان و واحدهای ذیصلاح (ملی و استانی) انجام نگرفت و دولت بدون در نظر گرفتن تفاوتهای فرهنگی و موقعیت ژئوپلتیکی هر شهرستان، با معماری یکسان و یکپارچه واحدها را احداث کرد.
دولت در تأمین مالی پروژه مسکن مهر از منابع بدون پشتوانه و استقراض از بانک مرکزی روی آورد که پیامدهای نامناسب من جمله تورم سرسام آور بدنبال داشت.
توسعه این طرح در کشور باعث گسترش پدیده جایگزینی جبری شد به گونه ای که سهم بخش دولت از سرمایه گذاری مسکن بیشتر و سهم بخش خصوصی کمتر شد.
در بسیاری از سایتهای واگذار شده به مردم، هنوز حداقل امکانات زیربنایی مثل شبکه حمل ونقل عمومی، شبکه فاضلاب، فضای سبز، پارکینگ، اماکن ورزشی، مسجد و … وجود ندارد.
در باره ی فضای فیزیکی واحدها ابهاماتی راجع به مقاومت ساختمان در برابر زلزله، نوع مصالح به کار رفته، عمر مفید ساختمان، نحوه مالکیت و خرید و فروش واحدها وجود دارد.
تمایلات و سلیقه ی مردم جایگاهی در انتخاب آنها ندارد.

* کارشناس ارشد اقتصاد و مدرس دانشگاه

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حمیدی گفت:

  در پاسخ به شهروند یاسوجی:
  بابا نمی خواد زور بزنی خدای ادبیات
  توهم از قیافه 6*8 خودت عکس بزن
  کامنتتات بوی ادب نمیده برادر

 • زهرا گفت:

  مرگ بر عقده ایییییییییییییییییییییی ها

 • محمد گفت:

  در پاسخ به شهروند یاسوجی :
  بابا ایشون یه اظهار نظری کرده شما چراه عقده ای هستد؟ عقده تونو جای دیگه خالی کن. شما هم از چهره ی شیش در هشتتون یه عکس بزن دیگه…………………

 • شهروند یاسوجی گفت:

  برادر زیاد خودتو با کلاس و اعلم و فاضل و همه فن حریف نگیر با اون ادبیات ت .. موفق باشید – نمیخوام نشونم بدی !!!!!!!!!

 • شهروند یاسوجی گفت:

  البته برادر عزیز زود رنج …من خودم تفکرات منطقی اصلاح طلبی دارم نه از جریان مخالف؛من گفتم که مطلب اقتصادی است اما شما تحت تاثیر احساسات سیاسی نوشتین و بعد در نقد باید پیشنهاد هم نمود ممکنه بفرمائید پیشنهادت کجا درج شده؟ ایا میشود چون دولت سابق اشتباه کرده در دولت فعلی بی توجه شد و فقط انتقاد نمود؟ ایا نیاز به چکش کاری اون طرح نیست تا نظر مردم بیچاره و متقاضی ان جلب بشود و در مقابل دولت فعلی موضع مخالف و رای مخالف ندهند ؟ با حلوا حلوا که دهن شیرین نمی شود؟ ما یه نظر دادیم خیلی ناراحت شدی گفتی اقتصادی نوشتم بله ما هم متوجه شدیم هرچند هیچ امار یا ارقام نشان از علمی بودن موضوع ارائه نشده و فقط گفتیم پیشنهاد هم بده که مقاله کپی برداری نباشه ، بعد با لفظ جگر جواب دادی که شایسته به بقولان استاد نیست زیاد شل و ول حرف بزنه ؛ نقد جدی بر نگارش شما شد جدی جواب بده – ما دیگه نظر یا ایراد نمیدیم ……………….

  • اسد گفت:

   سلام آقا درست می فرمایی یه جایی که امکانش باشه وعده بذار تا هم آمار ارقام بهت بدم و هم نشون بدم که از انتقاد بدم نمیاد. خیلی از مسائل رو نمیشه علنا بیان کرد. بعدش ما مشاور دولت فعلی نیستیم که پیشنهاد بدیم . ولی وقتی ما گفتیم سرمایه گذاری مسکن از بخش خصوصی به دولتی رسیده واین درست نیست یعنی دولت چه؟ وقتی ما گفتیم برای اجرای طرحها مطالعه نشده یعنی چه؟ ….!

 • شهروند یاسوجی گفت:

  باسلام- شاید حرفهای من پخش نشه اما میگم – اسد جان این حرفا ها رو که هر روز شبکه های مختلف سیما یا سایر رسانه ها بیان میکنند و حتی ننه اسا محمود هم این ها را میدونه به نظر شما بجای تبلیغات همراه با …………….. بهتر نبود که مطلب جدید همرا با پیشنهاد برون رفت از مشکلات مسکن مهر بیان می نمودی؟ شما که فرد فرهیخته ای هستید چرا با انصاف مطلب را بیان ننمودی یعنی ایراد همرا پیشنهاد و چرا دچار احساسات سیاسی شدید؟ بجا بود پیشنهاد نمائید هر چند مسکن مهر معظلات زیادی دارند اما این به معنی شانه خالی کردن دولت های بعدی نیست ؛ مگر کشور ما تا می باید ازمون خطا باشد؟ ضمن انکه دست به قلم شدن باید انصاف و عدالت در بیان موضوع داشت و موضوع کامل کالبدشکافی گردد نه صرفا سحطی نگری و …. باشد.

  • اسد گفت:

   به نام خدا
   دوست عزیز اول تشکر میکنم از اینکه مطلب ما رو مطالعه کردید، بعدش عکس فتوشاپ شده یا نشده کار عکاس بوده نه بنده حقیر. شما در طول 8 سال دولت احمدی نژاد یه رسانه ای رو نام ببر که نقدی بر مسکن مهر داشته. دوست عزیز تمام امکانات کشور برای این جریان بسیج شد آخرش هم شد دادگاه و فلان و فلان …… مسأله بعدی اینه که نقد بنده کاملا اقتصادی هست و نه سیاسی یه بار دیگه بخونش جگر.

 • راحیل گفت:

  درود….

  ما تماشاچیانی هستیم،

  که پشت درهای بسته مانده ایم!

  دیر آمدیم!

  خیلی دیر…

  پس به ناچار

  حدس می زنیم،

  شرط می بندیم

  شک می کنیم…

  و آن سوتر

  در صحنه

  بازی به گونه یی دیگر در جریان است!

 • حاتم ش گفت:

  آقای الوندی، واقعا لیاقتشو داری.
  همین

 • لل گفت:

  درود بر اسد.
  چه زیبا معضلات مسکن مهرو به تصویر کشیده،و حالا باید به فکر تشکیل کمیته ای به نام(کمیته معضلات مسکن مهر استان) باشیم

 • حسن گفت:

  خدا وکیلی مو بی استاد الوندی 3 ترم درس دارم واقعا باسواده هرچه و اقتصاد یاد گروتمه و ایشونه خدا حفظش کنه

 • شهروند گفت:

  این مطلب را می نویسم شاید هم نشان داده نشود اما بدانید وبدانیم ودر اینده نزدیک متوجه خواهیم شد که مسکن مهر عامل اصلی قهر خانواده ها خواهد شد وچه پیامدهای شومی برای مردم ایجاد خواهد کرد در ضمن سوئ استفاده هایی که در اغاز طرح مسکن مهر شده را نباید فراموش کرد

پربازديد