تاریخ درج خبر : 1392/09/18
کد خبر : ۱۵۲۸۸۲
+ تغییر اندازه نوشته -

“اینجا چراغی روشن است”

سایت استان: حمیدرضا صفایی

(یادداشتی بر سخنرانی دکتر چمن در روز دانشجو)

شامگاه شنبه 16 اذر 1392 مراسم بزرگداشت روز دانشگاه ازطرف تشکل وحدت اسلامی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد درسالن حکیم جرجانی( پدر علم آزمایشگاه درایران) برگزار شد.

سخنران بخش پایانی این مراسم دکتر چمن رییس جدید دانشگاه علوم پزشکی استان بود که خود در بطن فعالیتهای دانشجویی دهه 70 دانشگاه علوم پزشکی شیراز حضوری جدی داشته است.

IMG_5168

هنگامی که ایشان برای ایراد سخنرانی پشت تریبون قرار گرفت تصور بسیاری از حضار که قبلا چنین مراسمی را تجربه کرده بودند شنیدن سخنان و توصیه هایی تکراری وکلیشه ای در باب وظایف دانشجویان بود. اما انچه از زبان ایشان شنیدیم و بخصوص احاطه و تسلط ایشان بر مبانی وتاریخ جنبش دانشجویی در ایران و جهان به راستی حیرت انگیز بود.تبیین نظرات متفکرین غربی و بخصوص “هانا ارنت”، “ژان پل سارتر”و”یورگن هابرماس” در خصوص مرجع وپیشرو بودن ویا نبودن جنبشهای دانشجویی در همان شروع سخنرانی تقریبا اکثریت حضار را قانع کرد که با بحثی جدی و متفاوت در این حوزه روبرو هستند.صحبت از فعالیتهای دانشجویی در اروپا و خصوصا فعالیتهای منجر به”جنبش می 1968″بخش دوم صحبتهای ایشان بود که تحسین حضار را به همراه داشت.

اما بخش اصلی سخنان ایشان در باب فعالیتهای جنبش دانشجویی ایران در قبل وبعد انقلاب اسلامی حاوی یک ویژگی بارز بود. ویژگی که در هشت سال گذشته در تریبونهای رسمی مغفول مانده بود وآنهم “با احترام سخن گفتن” ازشخصیتهایی با گرایشات فکری گوناگون بود. جدا از این ویژگی تسلط ایشان به مباحث کلامی مطرح شده توسط روشنفکران دینی بویژه شهید مطهری ودکتر شریعتی وهمچنین ویژگیهای جنبش از دوران “دکتر تقی ارانی” تا کنون بسیاری را به وجد آورده بود.اشاره به “ضعف تئوریک” به عنوان یکی از آفتهای جدی جنبش دانشجویی از اخرین مباحثی بود که ایشان مطرح کردند.

اما ذکر چند نکته.

1)معاونت دانشجویی وفرهنگی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج میتواند از این سخنرانی به سان یک مانیفست راهبردی جهت تبدیل فضای مرده وراکد دانشجویی به فضایی پویا و سازنده و در عین حال پر نشاط استفاده کند.
2)دانشجویان فعال حوزه های سیاسی وفرهنگی وهنری میتوانند باایجاد جوی عقلانی و به دور از احساسی گرایی صرف ونیز با برگزاری نشست ها وجلسات مستمر با فعالان با دانش و فرهیخته هر حوزه گامی مهم در جهت افزایش دانش تئوریک دانشجویان بردارند.به دوستانم در تشکل وحدت اسلامی توصیه میکنم که اولین گام را باجلسه ای تخصصی در باب بایدها ونبایدهای جنبش دانشجویی و با حضور دکتر چمن بردارند.
3)استاندار محترم میتواند این سخنرانی را تکثیر ودر اختیار مدیران استانی و شهرستانی قرار دهد تا پس ازاین اگر قرار شد در باب مسئله و موضوعی سخن برانند بگونه ای نباشد که نه خود و نه مخاطب چیزی عایدشان نشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • رضا گفت:

  ای کاش همه مدیران ما به اندازه .25درصد علم و درایت دکتر چمن بهره مند بودند شک نکنید که این استان ظرف مدت زمان کوتاهی از لیست مناطق محروم خارج میشد .

 • ع غلامی گفت:

  جناب دکتر چمن بجای این همه سخرانی به فکر سلامتی بهداشت ودرمان کهگیلویه باش شارز موسویان تمام شده

 • تعلیقی گفت:

  درود بر حمید رضا صفایی و نقد و گزارش سرشار و جامعش

 • علیقلی گفت:

  نه جون من! خودت بگو ! دانشجویی واستادی که باید فقط به فکر علم پزشکی خودش باشه ، چه تفاوتی داره با چوپانی که فقط به فکر پرکردن شکم گوسفندان خودشه..؟؟؟
  تازه
  بابا بنده ی خدا کجای دنیایی …؟ هر ادمی توهر حوضه ای که باشه اگه به اوضاع سیاسی اطرافش بی توجه باشه با یه چوپون هیچ فرقی نداره…
  عزیز دلم این همه درس خوندی و اخرش این حرف از دهنت در بیاد خیلی تاسف داره… اگه این ذهنیتته باید بری همون گله تو بچرونییا
  مگه نمگی هرکی به فکر علمش باشه،پس خودتم برو به همون به علمت برس که نظر دادن تو حوزه سیاست به تو نیومده…

 • محمد گفت:

  دوست عزیزی که بنام صادق! مطلب نوشته ای چرا انصاف را رعایت نکرده ای آنهمه شایستگی و توانمندی این استاد فرهیخته را چگونه نادیده گرفته ای مطالب شما چه ربطی به موضوع بالا داشت در حالیکه در انتصابات هم تا آنجا که ما می بینیم و می شنویم همه آدم های منصف و کارشناس شهادت به تصمیم های خیلی خوب آقای دکتر چمن داده اند پس اینجا بهتر است حسادت نداشته باشید و عقده گشایی نکنید. دکتر چمن بهتر از هرکسی رعایت جایگاه مردم را کرده است فراموش نکن همان مناطق هم مردمند همان نمایندگان هم نمایندگان مردمند من و شما از درک افکار بلند دکتر چمن عاجزیم برادر.

 • صادق گفت:

  به نظر میرسد جایگاهها اشتباه شده اند و دوستان خوشحالی میکنند از سخنور بودن و تسلط سیاسی دکتر چمن.
  دانشگاه به ویژه علوم پزشکی جایگاه کسب علوم پزشکی است و نه جایگاه سیاست بازی و جولان سیاسیون
  سخن گفتن به شکل گفتمان دکتر چمن و عمل مغایر با آن به هیچ وجه پسندیده نیست. دکتر چمن در حیطه مدیریت ها و انتصابات نه تنها دچار افراط شده بلکه به شکلی آزارنده تقسیم بندی جغرافیایی را که تاکنون رواج کامل نداشت به رسمیت تبدیل کرد. صرف نظر از این که افراد انتخاب شده چه موقعیتهایی دارند و آیا شایستگی مدیریت را دارند با کمال تاسف بدعتی که گذاشته شد اوج تحمیق مردم است.

  • دانشجوی پزشکی گفت:

   ای آنکه بنام صادق کامنت گذاشته ای دریغ از یک جو انصاف و افسوس از اینهمه حسادت خداوکیلی کلاس بحث و مدیریت دکتر چمن بالاتر از وزراست همه اساتید ما از انتصاب های خیلی خوبش می گویند دانش تخصصی و سیاسی و مذهبی او هم که بر همه روشنه بیوگرافی او هم که خواندنی است یک روستا زاده با اینهمه کمالات و افتخارات قابل تقدیر/ حالا یکی پست گیرش نیومده نظر بی ربط گذاشته آفرین بر آقای صفایی که خیلی خوب مطلب نوشته و آفرین بر مسئولین سایت استان که این مطلب را منتشر کرده اند تا ارزش های دکتر چمن بیش از پیش آشکار بشه و تا کور شود هرآنکسی نتواند دید.

  • عضو هیات علمی گفت:

   واقعا من که در جلسه بودم هم پس از سالها یک سخنرانی روشنفکرانه فوق العاده را شاهد بودم در مورد شخصیت آقای دکتر چمن هم بنده بیست سال است که ایشان را می شناسم فرد متدین و صاحب فکری است. در دانش پزشکی و در کار تخصصصی خودش هم نمونه است. بیاییم و خوبی ها را بیشتر ببینیم و برجسته کنیم و قدر داشته هایمان را بیشتر بدانیم. باید بگویم که هیچ سمتی هم به من نداده ولی در انتخاب همکارانش با تیزهوشی و دقت عمل کرده و مطمئنم که مصلحت مردم را مد نظر داشته. از آقای صفایی و سایت استان هم ازشون ممنونیم که برنامه 16 آذر دانشگاه ما را خوب پوشش دادن.

  • استادیار دانشگاه گفت:

   نه دوست عزیز اشتباهی صورت نگرفته قبول کنیم که بعضی افراد فراتر از یک جایگاه محدودند و دکتر چمن یک شخصیت استثنایی از آنجور انسانهاست. عزیز من کاکای من هم ولایتی چرا برآشفته شده ای تسلط چمن بر علوم و فنون مختلف نهایت نعمت خداداد است که هم خودشان باید شاکر باشند و هم ما قدرشناسش. کاری کنیم که این سخنرانی ها تکرار شود و این فضا بیش از پیش بازتر و بازتر شود. اگر بحث های مدیریتی را هم می دیدید اگر سخنرانی های تخصصی اش را می دیدید آنوقت چه می گفتید. توجه به همه مناطق جغرافیایی هم حسن کار چمن بوده نه نقص حالا من و شما مدیر باشیم یا نه مهم نیست. در ضمن به بهانه احترام به مردم به مردم توهین نکنیم و مطالب را قاطی پاطی نکنیم.

پربازديد