تاریخ درج خبر : 1392/09/19
کد خبر : ۱۵۳۱۸۱
+ تغییر اندازه نوشته -

درگیری در جلسه مناظره دانشگاه یاسوج / هدایتخواه:میرحسین و اصلاح طلبان به دنبال تغییرنظام بودند / وکیلی: مردم تفکر معجزه هزاره سوم و هاله نورش را کنار زدند

گزارش زنده سایت استان از دانشگاه یاسوج: جلسه مناظره ستار هدایت خواه و محمدعلی وکیلی با درگیری هواداران دو طرف متوقف شد.

به گزارش خبرنگار سایت استان از سالن شهیدچمران دانشکده علوم پایه این جلسه که ساعت گذشته آغاز شده بود در میان صحبت های دو طرف پس از دفاع هدایتخواه از عملکرد دکتراحمدی نژاد با اعتراض دانشجویان همراه شد.

325654

* تا لحظه مخابره این خبر به دلیل جو متشنج و درگیری هواداران دو گروه مناظره متوقف شده و با وجود تلاش دکتر وکیلی برای آرام کردن جو، روبروی سن دانشجویان به دکتر هدایتخواه که آرام روی صندلی خود تکیه داده است اعتراض می کنند.

* هدایتخواه: اگر موسوی رای می آورد به دنبال تغییر نظام بود. برنامه اصلاح طلبان در صورت پیروزی تغییر نظام بود.

* وکیلی: همه دست به دست هم دادند تا احمدی نژاد را معجزه هزاره سوم بنامند و گفتند حمایت از او واجبه و هاله نورش را در بوق و کرنا کردند ولی به جایی نرسید و مردم این تفکر را کنار زدند.

3000

* جلسه دوباره متشنج و متوقف شد.

* دفاع محکم وکیلی از خاتمی با شعار درود بر خاتمی دانشجویان همراه شد.

* تنش مجدد و توقف جلسه

25654789

* شعارمرگ بر روسیه در مقابل آهنگ آمریکا أمریکا در آخر برنامه سر داده شد.

+مشروح مناطره
دانشگاه یاسوج پس از سالها میزبان یک مناظره گرم و جدی بود به طوری که سالن برگزاری این مناظره جای سوزن انداختن نداشت و بخش زیادی از دانشجویان پشت درهای سالن جلسه ماندند. مناظره ای که در دو طرف آن دو هم استانی از دو طیف مختلف سیاسی حضور داشتند. دکتر محمد علی وکیلی مدیرمسئول اصلاح طلب روزنامه ابتکار و ستار هدایتخواه نماینده اصولگرای بویراحمد و دنا در مجلس هفتم و هشتم.

در این مناظره که نزدیک به سه ساعت به طول انجامید، دو طرف مناظره مباحث و انتقاداتی را بیان کردند اما در این بین بیشترین مباحث مربوط به عملکرد دولت خاتمی و احمدی نژاد بود.

اصلاح طلبان غرب زده اند

ستار هدایت خواه که آغازگر این مناظره بود ابتدا به تشریح تفکر اصولگرایی پرداخت و گفت: اصولگرایی گفتمان اصلی امام و انقلاب است.

وی یکی از تفاوت های اصولگرایان و اصلاح طلبان را قائل بودن اصولگرایان به کارآمدی دین در همه عرصه های زندگی بشر عنوان کرد و افزود: اصلاح طلبان این مسئله را در نظر و عمل نپذیرفته اند و به مبانی غربی گرایش دارند.

جریان اصولگرایی پاسخگوی هشت سال گذشته باشد

مدیر مسئول روزنامه ابتکار نیز در ادامه گفت: امروز باید کارنامه اصلاح طلبی و اصولگرایی را بالای سر بگیریم و معدل را بر اساس افکار عمومی و نمره ملت مقایسه کنیم.

محمد علی وکیلی افزود: نشستن اینجا و ادعا کردن و بر اصول نظری پای فشردن صورت مسئله را پاک کردن است.

وی بیان کرد: جریان اصولگرایی که همه ارکان کشور را در دست داشته اکنون باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.

وکیلی با بیان اینکه کسی در توانمندی های اسلام در اداره زندگی و پاسخگویی به نیاز بشر شکی ندارد، گفت: با چه ضمانتی باید قرائت برخی افراد را از اسلام ناب قلمداد کنیم اما قرائت خاتمی را نه.

وکیلی تصریح کرد: اینکه دین مردم را مصادره به نفع سیاست کرده و آن را نردبان قدرت کنیم، درست نیست.

این روزنامه نگار همچنین گفت: گفتمان اصلاح طلبی از ابتدا قائل به اسلام سیاسی بوده است.

دانشگاه را از سرهنگ گرفتن و به دانشگاهیان سپردن عین کارآمدی است

وی همچنین با اشاره به استقبال باشکوه دانشجویان از این مناظره اظهار داشت: یکی از مدلهای کارآمدی این است که دانشگاه را ازدست سرهنگ ها گرفت و به دانشگاهیان سپرد.

وکیلی تصریح کرد: اگر دیوارهای آهنین دانشگاه ظرف این هشت سال شکسته می شد و دانشگاه کارکرد خود را داشت و دانشگاه و دانشجو فرصت اظهار نظر پیدا می کرد و امکان گفتگو فراهم می شد، شاهد هیجان و احساسات در این گونه برنامه ها نبودیم اما با این حال این اتفاق مبارک است.

کشور تنها 8 سال در دست اصولگرایان بود

در ادامه هدایت خواه در دفاع از عملکرد اصولگرایان گفت: کشور 24 سال در دست اصلاح طلبان بود و تنها هشت سال به دست اصولگرایان افتاد.

وی بیان کرد: در 24 سال یک طبقه برخورداری شکل گرفته که بر منابع قدرت و ثروت دست انداخته بود و چون نتوانستند دولت احمدی نژاد را تحمل کنند موانعی ایجاد کرده و پس از آن فتنه 88 را بوجود آوردند تا این حرکت را با کندی مواجه کنند.

وی افزود: ضمن اینکه من از شش سال دولت احمدی نژاد حمایت می کنم و در دو سال دیگر حاشیه سازی هایی برای دولت ایجاد کردند که دولت از برخی مبانی عدول کرد.

در فتنه 88 اصلاح طلبان به دنبال براندازی بودند

هدایت خواه به حوادث سال 88 اشاره کرد و گفت: در فتنه 88 اصلاح طلبان به دنبال براندازی بودند و می گفتند این نظام دیگر پاسخگو نیست و باید تغییر کند.

این نماینده سابق مجلس یکی دیگر از مبانی اصولگرایی را قائل بودن به صدور انقلاب دانست و اظهار داشت: انقلاب اسلامی آغاز حرکتی است که به دنبال زمینه سازی برای حاکمیت اسلام در جهان است و یکی از اصولی که اصولگرایان به آن پایبند هستند بحث صدور انقلاب است.

وی افزود: اصلاح طلبان بارها گفته اند که به دنبال صدور انقلاب نیستند و می خواهند مشکلات مردم و معیشت آنها را حل کنند و کاری به صدور انقلاب ندارند.

هدایت خواه سومین اصل اصولگرایی را استکبار ستیزی دانست و گفت: اصلاح طلبان به این موضوع اعتقادی ندارند و مواضع آنها منجر به اشغال دو کشور در همسایه ما و محورت شرارت نامیدن ایران شد.

وی بیان داشت: نگاه سران اصلاح طلبان به غرب است و اندیشه خاتمی متاثر از اندیشه غربی است.

جزم اندیشی در اندیشه و قضاوت یکی از مشکلات جریان اصولگرایی است

در ادامه وکیلی، سیاه و سفید دانستن مسائل را از تفاوت های اصولگرایان با اصلاح طلبان دانست و اظهار داشت: جزم اندیشی در اندیشه و قضاوت یکی از مشکلات جریان اصولگرایی است.

وی تصریح کرد: ما مجاز نیستیم فهممان را به دین نسبت بدهیم و با شاغول فهم خود عده ای را باطل و عده ای را حق محض معرفی کنیم.

وکیلی همچنین با اشاره به حاکمیت هشت ساله اصولگرایان گفت: در این هشت سال آنچنان سران اصولگرایان در تقدیس احمدی نژاد جملاتی را بیان کردند که احمدی نژاد باورش شد و ادعا کرد که در سازمان ملل هاله نور دیده است.

وی افزود: آنها تا توانستند برای احمدی نژاد و کابینه اش از دین و خدا و پیغمبر خرج کردند و نیروهای اصیل انقلاب را برای او به مسلخ بردند اما دیدیم که در نهایت چه شد.

وکیلی همچنین در خصوص صدور انقلاب اظهار داشت: اگر ملت ایران به عزت برسد، اشتغال برای جوانان بیکار کشور ایجاد شد و جامعه به جایی برسد که اعتیاد و فساد در آن نباشد، آنگاه الگویی برای جهان هستیم و شاهد صدور انقلاب خواهیم بود.

فتنه 88 از 20سال پیش کلید خورد

همچنین هدایت خواه در ادامه این مناظره بازهم به حوادث سال 88 اشاره کرد و گفت: طراحی این فتنه از 20 سال پیش و از حلقه کیان آغاز شده بود.

وی بیان داشت: دلیل آنها این بود که دستشان از قدرت و ثروت کوتاه شد و می خواستند نظام را استحاله کنند تا به اهداف خود برسند.

هدایت خواه با بیان اینکه اصلاح طلبان به دنبال فروپاشی بودند، گفت: آنها برای سال 88 طراحی کردند و اگر موسوی در آن انتخابات رای می آورد برنامه اصلی شان تغییر و براندازی نظام بود.

خاتمی قانون اساسی را میثاق ملی می داند

در ادامه وکیلی با دفاع از خاتمی گفت: به رغم همه تهمت ها، افتراها، ظلمها و توهین ها، آقای خاتمی هیچوقت ذهنیت عبور از رهبری را نداشته و پیوسته به ریسمان جمهوری اسلامی چنگ زده است.

وی افزود: آقای خاتمی همچنان قانون اساسی را میثاق ملی می داند و این را فریاد می زند اما در محضر آقایان پذرفته نیست و گویاآنها نقش کشیشان گذشته را پیدا کرده اند.

وکیلی بیان داشت: برعکس دیدیم که کار رئیس جمهور جریان اصولگرا در نهایت به کجا ختم شد.

مردم در 24 خرداد قضاوت کردند

وی همچنین گفت: طی هشت سال تلویزیون با استفاده از چهره های متنفذ اصولگرا، اصلاح طلبان را خائن، جاسوس، آمریکایی و … نامیدند اما در انتخابات 24 خرداد مردم قضاوت کردند.

وکیلی بیان داشت: در هشت سال گذشته دنیا علیه ایران بسیج شد اما در این 100روز که فرصت دادند اراده مردم تجلی یابد دیدیم که در صحنه سیاست خارجی آنچه در این هشت سال به نام مدیریت جهانی آب به آسیاب دشمن ریختند با تدبیر و حکمت و اعتماد رهبر انقلاب گام اول را برای گره گشایی برداشتند.

در ژنو امتیاز نسیه گرفتیم/ مذاکرات ژنو نتیجه عملکرد دولت احمدی نژاد بود

در ادامه هدایت خواه نیز در خصوص مذاکرات ژنو گفت: 10 تا 20امتیاز دادیم و چند تا امتیاز نسیه گرفتیم و امیدوارم آمریکایی ها صداقت داشته باشند و نسیه ها را بدهند و باید منتظر ماند.

وی افزود: مذاکرات ژنو نتیجه عملکرد دولت احمدی نژاد بود زیرا بیشترین پیشرفت در این دوره انجام شد و توان هسته ای ما به جایی رسید که دنیا مجبور شد ما را بپذیرد.

هدایت خواه در بخش پایانی سخنان خود گفت: در هشت سال گذشته در تمامی عرصه های عمرانی گاهی به اندازه همه 24 سال قبل از آن و گاه چند برابر آن کار شده است.

دولت پس از پایان کار کشور را با خزانه خالی تحویل نمی دهد

وکیلی هم در بخش پایانی سخنان خود گفت: این دولت پس از دوره خود با خزانه صفر و تورم 45 درصد و نرخ رشد اقتصادی منفی کشو را تحویل نخواهد داد بلکه کشوری تحویل می دهد که مثل پایان دوره خاتمی خزانه آن پر باشد.

 

hjk

 

گزارش تصویری از این مناظره:

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مردی از سرزمین بی جواب گفت:

  …………. که اینطوری اظهار نظر می کنی

 • از اصفهان گفت:

  با سلام خدمت مردم شریف یاسوج. ببینیدمن یک اصفهانی هستم این رو هم بدونید مردم اصفهان دکتر هدایت خواه رو خوب میشناسند تا جایی که دکتر کامران نمایند اصفهان در مجلس توی نماز جمعه اصفهان برای سلامتی دکتر هدایت خواه درخواست صلوات میکند انوقت با یک ورشکسته سیاسی که روزنامش شده تریبون کج فهمان بی بصیرت که تمام ادعاشان شده زانو زدن در مقابل نظام سلطه مقایسه میکنید.مردم یاسوج به والله دکتر هدایت خواه توی مجلس خط میداد به جریان اصولگرا ولی دکتر وکیلی عریضه نویسی بیش نیست.

 • طاها گفت:

  وکیلی نیروی خوبی هست برا استان اما قابل مقایسه باهدایتخواه نیست

 • مهمان گفت:

  ضمن احترام فراوان به دکتر وکیلی و خطاب به استاد هدایتخواه انسانی مومن و با معرفت شجاع و خطیب سالها بگذرد و چون تو نیاید دکتر اما نیک می دانیم که راه راست رفتن در این دوره سخت است میدانیم که انسانهای خوب همیشه کمتر بوده اند و مومن در مناظره ها همیشه پیروز است پیروزیت مبارک

 • ازجلیل گفت:

  سنگ دیگران رابه سینه زدن چه فایده ای برای استان دارد جایگاهی راکه گذشتگانمان باهمان سادگی خودشان وزیربارنرفتن بدست اوردند باکدام ایده وفکرمیخواهیم بارورکنیم.این افرادی که کرسی نواندیشی راه انداخته اند.اگربه فکرمردم این استان هستند.به جای اینکه بیایندوجوانان راتحریک کنندومقابل هم علم کنند.بجای این بیایندوباهم همفکری کنندکه دردکسانی را که به نان شب نیازمندهستند راچاره کنند. بگوییدچقدرازجوانان استان ما معتادشده اند-چقدربیکارنسبت به همین استانهای همجواردراستان ماوجودداردوالا ماشاالله ووو ……..-چندکارخانه دراستان وجودداردکه فردی ازاستان -نه ازفامیل خودتان درآن مشغول به کاراست.بیاییدحقایق راباورکنیم ودردمردم استانمان رادوا کنیم که باانک زدن به هم بجایی نمی رسیم.

 • فریدون هاشمی گفت:

  استاد هدایتخواه و دکتر وکیلی هر دو از خوبان و چهرا های موثر و محترم دو گفتمان اصولگرایی و اصلاح طلب است. چه بخواهیم یا نه، این دو جریان بصورت ریشه دار و گسترده بعنوان دو جناح برتر در این مملکت وجود دارند. وقتی دو فرزند خوب و باسواد از این استان در این دو جریان نماینده من و شما هستند بهتر است به خود ببالیم و به نگاه و نظر و گرایش سیاسی هردو احترام بگذاریم.
  مهم این است که ما دو سرمایه مهم و ارزشمند داریم که هرکدام می تواند قشری از جوانان این استان را یاری نموده وبه پیشرفت انها کمک کند. ایندو سرمایه های انسانی ما هستند.
  ضمن نقد به سیاست ها و نقد نگرش انها به موضوعات مختلف، حتما باید احترام آنها را حفظ کنیم.
  اخلاق انسانی را رعایت کنیم. این اختلافات همیشه وجود خواهد داشت و از بین نخواهد رفت. انچه می ماند خاطره نوع عملکرد ماست. مهم فرهنگ ماست. فرهنگ. فرهنگ. فرهنگ

 • N:M گفت:

  هدایت خواه برو خجالت بکش با چه رویی میایی از احمدی نژاد دفاع میکنی مگه همین احمدی نژاد نبود که مقابل رهبر ایستاد وکشور را به سوی فقر بردن تمام اختلاس ها توی دوره ی اصولگرایان رخ داد

 • ناشناس گفت:

  این آقا (هدایت خواه)با این مناظره کذاییش فقط …… را میرسونه ! که شاید محفل نشینان تهران را به وجد بیاره …..

 • رضا گفت:

  زنده باد تفکر اصلاح طلبی و لعنت خدا بر افکار طالبانی اصول گرایان

 • بهلول گفت:

  هدایتخواه : کشور تنها ۸ سال در دست اصولگرایان بود.
  بهلول : وبه اندازه ی 800 سال مملکت را به قهقرا بردند. انصافا این تصویر آقای هدایتخواه سر درون ایشون را نشون میده خیلی شبیه طالبان است . نکنه ایشون از رهبران طالبان ایرانی باشه!!! در اینکه رهبر طالبان استان است ، شکی ندارم.

 • حسین گفت:

  حقگو مگر تونه براتعلی ذهونم نخوارن بخدا اگه یکبار دیگه کامنت گذاشتی پشیمون می شی الله اکبر……………………….

 • زنده باد اصلاحات

 • حق گو گفت:

  اشکلی نی عزیزم ……. حالا که چند بار داد کشیدی و فریاد زدی باید راحت شده باشی ….. می دونم از کجا می سوزید از اونجایی که استاد داغتون کرد ….. مطمئن باشید به قول استاد اگه پیشانی های این طیف هم بیاین ایشون کم نمیاره ….. دمت گرم که مایه مباهاتی ….. وکیلی جان شاید در این گیر و دار هوس جاهایی را کردی ولی بدون هر جا برید باید ترس قوه استدلال استاد و سایه بزرگ ایشان بر شما سنگینی می کنه … مواظب این بچه ها از جمله اونی که اونجوری جوگیر شده باشید نکنه یه وقت بگذارید آرامش واقعی بهشون بخوره …. بیچاره ها رو چه جوری دکمه احساساتشون رو فشار دادین که این طوری به بالا و پایین می پرند ..

  • ناشناس گفت:

   جناب حق گو قوه استدلال و منطق استادتون رو هم دیدیم.می گفتید یه چند کلمه هم خودشون آماده می کردن و می گفتن .اینا که همش حرفای حسین شریعتمداری بود

   • حرف حق بزن از آن هر کسی هم که باشه … مشکل شما همینه که با افراد مشکل دارید اون را به پای افکار می گیرید

 • بویراحمدی گفت:

  خدایا از شر آمران و عاملان گمراه طالب هدایت، به قلبم که تجلی گاه توست پناه می برم. پروردگار یکتا قوم من از دیرباز یکتا پرستی مکتبشان بوده و راستگویی مرامشان، آنگاه که شاهان حاکم بودند پناهگاهشان درگاهت بود، امروز به کجا پناه آوریم. متشرعین دنیادوست درگاهت را انحصاری جلوه می دهند راه رسیدن به کبریا را تنها از بیراهه ای که خود ترسیم نموده اند نمایش میدهند. پروردگارا در تاریخ هزاران ساله این مرز وبوم، دین را، مذهب را، مکتب و آیین را اینگونه مهجور نیافتم.
  آقای هدایتخواه، از اصلی ترین دغدغه های مرحوم آیت اله طالقانی در سال 57، آنگونه که در زندان به مرحوم آیت اله منتظری بیان نموده اند، نابودی حداقل دیانت مردم ایران زمین بود، الحق و لانصاف دغدغه آن مبارز و انقلابی واقعی کاملا بجا بود.
  آقای هدایتخواه، امثال شما و حسین …..، همردیف با اسراییل و طالبان و ….. کمر به ….. ایران و ایرانی بسته اید.من و ما دیگر، به سیاهی پیشانی و محاسن ……. وقعی نمی نهیم، راهمان را در راستی و اخلاقیات جستجو خواهیم کرد. اگر رستگار گشتیم، شفاعتتان خواهیم کرد، اگر هم بخطا رفتیم چون راستی و اخلاق چراغ راهمان بوده است از پروردگار یکتا انتظار بخشش داریم، نه از بندگانی که آن یکتا را منحصرا برای خود میدانند.

 • ناشناس گفت:

  راستی این آقای عینکی دانشجویه …. من که فکر نمی کنم …… دانشجو هم عزت داره …. با بالا و پایین شدن که چیزی درس نمی شه راست میگفتین همون نماینده تون که داشت مناظره می کرد باید جواب می داد نه با لگد به شخصیت خودت و اصلاحات می کوبیدی منطق گفتمانی هم چیز خوبیه . خدا میزونت کنه جوگیر .

 • ناشناس گفت:

  خدا وکیلی هدایت خواه را با ….. مقایسه نکنید

 • امین گفت:

  هدایت خواهان با منش ورفتارهای طالبانی سعی در نابودی اتحاد مردم ونظام رادارند

  • طالبان از توی عکس ها با رفتارهای انحصار طلبانه مشخصه … طالبان از روی خشم چهره مشخصه … کافی کمی زبان تن بدونی تا یاد بگیرید طالبان واقعی کیه … شما که آداب و مهارت ارتباط برقرار کردن را ندارید چطوری دم از تساهل و مدارا می زنید … جای شگفتی است که بار اصلاحات را به زعم خودمون می کشیم غافل از اینکه افکار هیتلری داریم … داد اصلاح می زنیم و مخربی ( به روایت تصاویر ) بیش نیستیم … واقعا نیاز به خانه تکانی حسابی هست …. منصور باشید .

 • امراله گفت:

  خدایا هدایتخواهان را،هدایت فرما

 • ناشناس گفت:

  وکیلی هدایت خواه ترکوند

 • مجید خرمی گفت:

  تلاش برای دوباره احمدی نژاد شدن قطعا با ناکامی روبرو خواهد شد. پشت پرده این تمنا ها،چهره افراد نه چندان مردم پسندی وجود دارد که خود شکست خورده واقعی انتخاب مردم اند. کسانی که از رو نمی روند . خواهان تمامیت هستند. چرا گروهی هنوز نمی خواهند به شعور مردم احترام بگذارند .این مردم هرکدام در انقلاب خود سهمی داشته اند. چرا عده ای با یال و کوپال ظاهر سازی شده ، می خواهند همه سرمایه های معنوی و مادی مردم را تصرف کنند.

 • سيد سيدمحميد گفت:

  مرگ بر طالبان از یاسوج تا تهران

 • ناشناس گفت:

  دورغ های هدایت خواه جالب بود مثل احمدی نژاد

 • از سخنان هدایت خواه مى توان فهمید ایشان از مرکز ماموریت نماینده شدن داشتند نه دغدغه استانى وبومى

  • سید شفقت گفت:

   با این دید کوتاه و نوک انگشتی که داری قاعدتاً نمی تونی در تصمیم گیری های کلان حرفی برای گفتن کاری برای انجام داشته باشی
   اذعان شبکه BBC و شبکه های غربی اینبود که ایشان بلبل مجلس شورای اسلامی بود.
   اکثریت نظریه های فرهنگی مجلس از زبان ایشان مطرح می شد.
   امام علی علیه السلام فرمود:
   کسی که انصاف ندارد دین ندارد.

پربازديد