تاریخ درج خبر : 1392/09/20
کد خبر : ۱۵۴۸۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

ما را چه به ماندلا؟

سایت استان: امیر هاشمی مقدم
ماندلا به‌عنوان نماد مبارزه علیه نژادپرستی و همچنین سمبل بخشش، هفته پیش از دنیا رفت و ایرانیان هم مانند سایر مردم جهان، از این رویداد ناراحت شدند. عکس پروفایل بسیاری از کاربران فیس‌بوک تغییر کرد؛ پیامک‌های بسیاری درباره ماندلا به وسیله تلفن‌های همراه رد و بدل شد؛ جملات قصار بسیاری از ماندلا روی وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها و پیج‌های ایرانیان در فیس‌بوک نقش بست. دسته گل های بسیاری به سفارتخانه آفریقای جنوبی در تهران فرستاده شد و بحث‌های بسیاری درباره اینکه بالاخره نماینده ایران در مراسم تشییع جنازه ماندلا کیست، میان مردم جاری شد اما واقعاً چرا ما ایرانی‌ها از مردن ماندلا ناراحت شدیم؟ چرا این همه برای‌مان اهمیت دارد؟ مگر ماندلا همان کسی نیست که سفیدپوستانی را که سه دهه از جوانی او را به واسطه زندانی کردنش گرفتند، بخشید؟ آن هم کسانی که از آن سر دنیا آمده و خاک کشورش را مدعی شده بودند؟ آیا ما هم به اندازه ماندلا مخالف نژادپرستی هستیم؟ آیا ما نیز توان بخشیدن به اندازه او را داریم؟ بی‌رودربایستی: به هیچ وجه. مگر این ما نیستیم که با افغان‌ها بدترین رفتارها را داریم؟ همان افغان‌هایی که تاریخ‌شان، دین و مذهب‌شان، زبان‌شان، فرهنگ و آداب و رسوم‌شان، مشاهیرشان و همه داشته‌ها و نداشته‌های‌شان با ما یکی است؟ سه دهه است که میزبانی ما برای افغان‌ها، میزان نژادپرستی‌مان را نشان داده است. واژه «افغانی» را جز برای تحقیر به کار نمی‌بریم. مسئولان کشورمان آنان را از ورود به برخی پارک‌ها منع می‌کنند. برخی استان‌هایمان اصلاً اجازه ورود به آن‌ها را نمی‌دهند. دانشجویان‌شان را که دارند همه هزینه تحصیل را می‌پردازند، بدون دلیل از دانشگاه اخراج می‌کنیم. تیم‌های فوتبال‌شان را وقتی به مرحله نهایی می‌رسند، بدون دلیل حذف کرده و غیرقانونی اعلام می‌کنیم.
گزارشگر مسابقه تکواندوی‌مان به حریف افغانی‌ای که روبه‌روی حریف ایرانی ایستاده، به صراحت توهین می‌کند. اکثر قریب به اتفاق ما ایرانی‌ها در برابر افغان‌ها دو دسته‌ایم: یا برخوردها و نگرش‌های توهین‌آمیز به آنان داریم، یا در برابر توهین‌های دیگران به آنان سکوت پیشه می‌کنیم که عملاً فرقی با دسته اول ندارد. ندرتاً افرادی همچون زیباکلام پیدا بشوند که از حقوق این مردم بی‌پناه دفاع کنند. وقتی ما با مردمانی که از میان بیش از 200 کشور جهان، بیشترین نزدیکی را با ما دارند، اینگونه رفتار می‌کنیم، با دیگر مردمان دنیا چگونه خواهیم بود؟ آیا همانگونه که یکی از سرمربیان مطرح فوتبال کشورمان، بازیکن سیاهپوست را «آدمخوار» نامید؟ ما هنوز وقتی واژه «عرب» را بر زبان می‌آوریم، تا دو تا ناسزا پشت‌بندش نباشد، جمله‌مان را پایان یافته تلقی نمی‌کنیم. «ما» و «دیگری» در فرهنگ ایرانی نه تنها بسیار برجسته است، بلکه به نوعی توهم خودبرتربینی برای گروه «ما» و توهین و فحاشی برای گروه «دیگری» انجامیده است.
متأسفانه در چند سال گذشته به واسطه رواج لمپنیسم میان برخی مسئولان دولتی و همچنین نبود نظارت کافی بر برنامه‌های صدا وسیما، این رفتارها بسیار شایع‌تر شده است. دوستی تعبیر زیبایی داشت و می گفت: «ما همه ماندلا هستیم؛ مانده لای سنت و مدرنیته». اما به نظر می‌رسد مانده لای سخنان زیبا و رفتارهای زشت هم هستیم. واقعاً جای یک ماندلا در ایران خالی است؛ ماندلایی که یادمان بدهد چگونه نژادپرستی را کنار بگذاریم و ظرفیت تحمل‌مان را بالا ببریم.

منبع:قانون

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • یه قدیمی گفت:

  مستر عباس لطفا نام آقای ماندلا رو با کسایی که داشتن کشورشون رو تسلیم استعمار می کردن همطراز نکنید . ماندلا رها شده از استعمار بود. میت رو تو گور نلرزونید.

 • عباس گفت:

  سلام و درود. مرگ بر نژاد پرستی- درود بر همه ی انسان ها به دور از اهل کجا هستم- مرگ بر دروغ- مرگ بر تبعیض و زنده باد ماندلا و زنده باد ماندلای ایرانی میم خاتمی

 • سعيدبخشوده گفت:

  باسلام خدمت اقاى هاشمى مقدم.امیر جان دست روى نقطه حساسى از احساسات هم وطنان گذاشتى.من این نوع برخورد را قبول ندارم ,لیکن علت اینکار را خدمتتان عرض میکنم.افغانستان دیر زمانى نیست که از ایران جدا شده لذا این برخورد نتیجه عملکردافاغنه مهمان هستند انها علاوه بر کسب درامد در کشورمان کارهاى زشتى انجام داده اند از قبىل تجاوز ,قتل و ادم ربایى….علاوه بر این کاشت و ترانزىت مواد مخدر به کشورمان,نابودى جوانان زیادى واز هم پاشیدن خانواده ها از شاهکار اىن همسایگان است.در مورد اعراب خیلى هاعقیده دارنداظمهلال کشورمان و نابودى فرهنگ و ادب ایرانى بدست اعراب بوده.اىن است عامل بدبینى هموطنان

  • یه قدیمی گفت:

   از این بدتراشو خود ایرانی ها مرتکب میشن. تنها کاری که باید انجام بشه نظارت بیشتر دولت بر ورود مهاجران به داخل کشور است . مهاجرانی که به صورت قانونی وارد میشن مثل یک شهروند ایرانی باید قابل احترام باشن . مثل سایر کشورها. حتی اگه غیرقانونی هم وارد شده باشن باز هم انسانن.

پربازديد