تاریخ درج خبر : 1392/09/21
کد خبر : ۱۵۴۹۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -

انتقاد تند سهمگین از مسکن و شهرسازی استان

سایت استان: عدم هماهنگی اداره کل راه و شهر سازی با نظام مهندسی در خصوص برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسی با انتقاد مهندس انتظام سهمگین رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از این اداره همراه بوده است.

1856922-240x180-cropped

به گزارش سایت استان به نقل از سایت نظام مهندسی استان کهگیلویه و بویراحمد، آزمون مقررات ملی ساختمان که به نام آزمون ورود به حرفه مهندسان و کاردان های فنی شناخته می شود، هر ساله به طور همزمان در سراسر کشور برگزار و در نتیجه آن جمع زیادی از مهندسان و کاردان های فنی با اخذ پروانه اشتغال به عرصه ساخت و ساز و ارائه خدمات مهندسی در جامعه ورود می یابند. امسال نیز این آزمون طبق اطلاع رسانی سایت دفتر مقررات وزارت راه و شهرسازی در تاریخ های ۲۱ و ۲۲ آذرماه در مراکز استان ها برگزار می شود. شرکت کنندگان در آزمون اعضاء سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ها می باشند که در سال جاری یا سنوات قبل به عضویت این سازمان در آمده اند.

با وجود آن که کمتر از دو روز به برگزاری این آزمون باقی مانده است متاسفانه همانند چند سال گذشته وزارت راه و شهرسازی در اقدامی عجیب و … از مکان و شرایط محل برگزاری آزمون سازمان استان را مطلع ننموده اند. اینجانب در سال گذشته هم مراتب اظهار تأسف و گله مندی خود را از این اقدام اعلام نمودم. در آن سال متأسفانه به دلیل عدم اطلاع به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، مکان برگزاری آزمون فاقد شرایط منجمله از نظر نور، صدا، سیستم صوتی، گرمایش، میز ترسیم جهت آزمون معماران و …. بود و این موضوع اعتراض شرکت کنندگان را در پی داشت که ما نیز مراتب اعتراض و کمبودهای محل آزمون و پیشنهادات خود را به اداره کل راه و شهرسازی ارائه دادیم. اما به نظر می رسد هیچ توجهی به این امر نشده و قطعا” آنها خود می بایست پاسخگو باشند. بنده بعنوان رئیس سازمان مراتب تأسف خود را از این رویه و اقدام که عملا” بی اعتمادی همکاران راه و شهرسازی را به نظام مهندسی ساختمان نشان می دهد اعلام می نمایم . تأسف از این جهت که اولا” همکاران وزارت ما در کشور و استان دائما” نظام مهندسی ساختمان استان ها را بازوی فنی و توانمند خود می خوانند اما در موضوعات مهمی از جمله آزمون مقررات ملی ساختمان که شرکت کنندگان آن ساختار و بدنه سازمان را شکل می دهد سازمان را مشارکت نمی دهند . طبیعی است که ما نگران این موضوع و اعضاء خود هستیم چرا که شرایط نامناسب احتمالی مکان برگزاری آزمون می تواند مانع دسترسی اعضا ما به هدف خود و ورود به این حرفه که آینده شغلی آنها را هم تحت تأثیر دارد گردد . سکرت و محرمانه گذاشتن محل برگزاری آزمون تا یک روز قبل از آن جای بسی تأمل دارد. در چالش برانگیزترین موضوعات جهان مثل هسته ای هم این گونه عمل نشد و ما این اقدام را که قبلاً هم تکرار شده توهین به جامعه مهندسی می دانیم.

sahmgin

البته متاسفانه این گونه تصمیمات را در سطوح دیگر در استان در یکی دو سال هم شاهد بودیم . آنجا که مسئولین تراز اول استان از ظرفیت و توان عظیم مهندسی استان که بزرگترین تشکل حرفه ای استان است به راحتی گذشته و در مسائل مهم و کلانی از جمله تخریب و تغییر بخشی از مبلمان طبیعی و مکان های قدیمی شهر یاسوج ( ساختمان قدیمی فرمانداری کل استان ، تپه طبیعی و ساختمان اداره کل مسکن و شهرسازی استان ) و همچنین احداث زیرگذر بدون مطالعه گچساران به راحتی از نقش و توان سازمان گذشتند که نتیجه تصمیمات خودسرانه ، عجولانه ، فردی و البته توهین آمیز آنها به جامعه مهندسی بود . از یاد نبرده ایم که این اقدامات واکنش های گسترده ای را در بین آحاد مردم و متخصصین و …. داشت ولی هیچ به نظر آنها ندادند. این ها نمونه عینی نقض حقوق شهروندی و مشارکت اجتماعی و نقض قانون است که استمرار آنها می توانست استان را با عقب ماندگی های اساسی مواجه کند .

همگان تأسف خوردند که چرا در این تصمیمات از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و جامعه علمی و مهندسی استان هیچگونه مشاوره ای مطالبه نشده است . بی توجهی به نظر مردم و جامعه و عدم مشارکت آنها و جامعه مهندسی و نمادهای متخصص در مدیریت شهری نقض صریح اصول و مبنای شهرسازی و مدیریت شهری است . قطعا” استان تا سالیان سال از آثار مخرب این تصمیمات رنج خواهد برد . البته با تحولاتی که در عرصه مدیریتی استان حاصل گردیده امید داریم رویکرد جدیدی در سهیم نمودن سازمان نظام مهندسی ساختمان در تصمیمات اساسی مرتبط با شهر و عمران و نظام شهری حاصل گردیده و از توان و ظرفیت بالای جامعه بزرگ ۲۷۰۰ نفری این سازمان استفاده و بخشی از عقب ماندگی های قبل جبران و شاهد حضور مؤثر همه عوامل اصلی چرخه ساخت و ساز در عرصه عمران و آبادی شهرهای مختلف استان و احیاء نقش اصول و قانونی آنها باشیم .

تأکید می نمایم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با پتانسیل بالایی که در علم و فن و نیروهای انسانی متخصص دارد سازمان پویا و توانمندی است که حذف و کنار زدن آن در تصمیمات مرتبط با امر ساخت و ساز شهری در واقع نقض قانون و توهین به رعایت حقوق شهروندان ، نظام شهرسازی و مشارکت عمومی است که البته سازمان توان بازسازی و جبران هرگونه عمل مشابه را بر پایه این پتانسیل عظیم دارد .

علی ایحال سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اهتمام دارد مسئولین استانی را در ارتقاء و بهبود کیفیت ساخت و ساز در سطح استان به منظور افزایش ایمنی ، دوام ، افزایش صرفه اقتصادی ، ارتقاء اصل زیبا سازی بناها و صرفه جویی در مصرف انرژی یاری نماید تا انشاء الله بتوانیم در صنعت ساختمان خود را به تراز مناسبی در سطح کشور برسانیم .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • شهروند گفت:

    سلام اقای مهندس در خصوص مسکن مهر استان سهمیه نظارت چه کلی به سر اعضا زدید که برای سایر پروزه های بزرک استان خیلی ناراحتید که از سازمان مشورت نکرفتند این نکرانی فقط برای …. خود ودوستانتان هستید نه برای سازمان وکمک به اعضا

پربازديد