تاریخ درج خبر : 1392/09/21
کد خبر : ۱۵۵۳۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -

“گستره های فرهنگ”

سایت استان: عبدالرسول شریفی

اصولا خروجی و برون داد فرهنگی که ماحصل داده های اجتماع است مجموع فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها
می توانند در طرح های کلان تر و جدی تری دنبال گردند که یکی از آن همه مهم می تواند مهندسی فرهنگ باشد که این روزها در جامعه با اقبالی جدی مواجه گردیده است که بیشتر از همه مسئولین فرهنگی نظام در رأس و اصول طراحی آن گام بر می دارند.

این نقشه و طرح اساساً می تواند مؤید اثربخشی راهبردهای اساسی،کلان و کاربردی برای اصلاح و ارتقای فرهنگ نیز باشد .از میان فرایندهای عمومی و خصوصی ارتقاء شاخص های فرهنگ و از همه مهمتر مهندسی فرهنگ به اختصار می توان به فاکتورهایی همچون1-تخصص2-آرمان گرایی- واقع بینی- آینده گری3- مشارکت و اجماع4-انسجام- استناد5 – مراتب تکامل را نام برد که نقشی تعیین کننده و افزایشی در ایجاد و شکل گیری بستر راهبردهای فرهنگی واقع گردد. مسلماً واقع افتادن مقولاتی همچون طراحی و پیش بینی چشم انداز توسعه فرهنگ نیازمند مباحثی همچون واکاوی و تدوین در ساختار اصلی بدنه اجتماع-ضرورت و ارج دانستن معیارهای ارزش و اخلاقی تعیین کننده و حتی بازخورد و رویکرد اجتماع نسبت به مقوله هویت می باشد. پژوهشگران این علم امروز بر این باورند که حادث شدن مهندس فرهنگی در بدنه اجتماع اصول و فرایندی دارند که می توان به 1-انجام دادن پژوهش ها و تحقیقات مورد نیاز در زمینه نیاز سنجی –آسیب شناسی-اولویت گذاری و … 2-کارشناسی و استنباط سازنده و مفید از نتایج پژوهشها3-تدوین و تولید راهبردها-الگوها و راهکارها و پیشنهاد دادن تصمیمات جانشین پذیر و تبدیل پذیر(تصمیم سازی)4-نظرخواهی و اعتبارسنجی تصمیمات پیشنهاد شده و گزینش اجرای پذیرفتنی در نقشه مورد نظر . 5-تصمیم گیری و تعیین راهبردها و راهکارهای مطلوب 6-اجرای آزمایش و ارزیابی نتایج7-اصلاح و تعمیم اجرای طرح و بازخورد سنجی و مطالعه مجدد برای مرحله بعدی اشاره کرد که به طور قطع یقین تعمیم و جایگزینی مقولات فوق در بستر اجتماع نیازمند طراحی الگوهای همه فهم و قابل تعمق را دارد که این مهم (نظریه ملی فرهنگ) تنها می تواند در لایه های اثربخشی تئوری تئوریسین های فرهنگی ما ختم به خیر گردد .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ت گفت:

  دستم دردنکنه که مطلب شماراخواندم

 • مکارمی گفت:

  مجددا از تلاش های خوبت سپاسگذارم .

 • ایم خلق و کلاکرو. گفت:

  ایی اطلاعات از خودته یا از جایی گرفتی ؟ اگر جایی مطالعه کردی اخلاقا ذکر منابع الزامی است . .

 • اوستا بارانی گفت:

  نمونه این حرفها همین دانشنامه اخییرحوزه که هیچ کار اصولی نداشت به عمل کار براید به مطلب زدن درسایت خلقی فامیل به سالن اوردن و…نه

 • سیدمحید پرهیز. گفت:

  سلامی دورادور به رسول عزیز.
  این دغدغه و این دانش در استان باشد آنوقت یک مسیر پژوهشی و یک سیتم پژوهش خواه و یک جامعه پژوهش پذیر وجودنداشته باشد به واقع جای تاسف دارد! هر چند خود ما مقصر هستیم مخصوصا شما. در سه دستگاه فرهنگی فعالیت دارید و باید مدیران فرهنگی چه اهل دانش و مرتبه و چه بی سواد و وارد شده باشند باید این مقاله را به آنها حاکم کنی و بقبولانی.
  مثل همیشه موفق بودی. احسنت.

پربازديد