تاریخ درج خبر : 1392/09/21
کد خبر : ۱۵۶۵۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -

10جلد کتاب دانش نامه فرهنگ و تمدن استان رونمایی شد/عکس

سایت استان: 10جلد کتاب دانش نامه فرهنگ و تمدن کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج رونمایی شد.
این مراسم شامگاه پنجشنبه با حضور مدیرکل امور استانها و مجلس حوزه هنری کشور، معاون سیاسی و امنیتی استاندار و جمعی از مدیران استانی، پژوهشگران و هنرمندان برگزار شد.

80948593-5306635

کهگیلویه و بویراحمد یکی از کهن ترین زیستگاههای کشور است

مدیرکل امور استانها و مجلس حوزه هنری کشور در این مراسم با اشاره به پیشینه غنی فرهنگی در این استان گفت: تدوین دانش نامه نشانه ای از توجه به این پیشینه کهن دارد.

مجید مصلحی افزود: کهگیلویه و بویراحمد بدون هیچ گزافه ای یکی از کهن ترین زیستگاههای کشور است که اقوام هخامنشی در آن زندگی می کردند و دفاع مردم این دیار در مقابل حمله اسکندر مقدونی، آزادی طلبی آنها را به اثبات رساند.

وی بیان کرد: نشانه هایی در دل تاریخ، آثار به جا مانده از باستان و نواها، آیین ها و آواهای مردم این دیار و شیوه های زیست آنها بر این دلالت دارد.

مصلحی اظهار داشت: برای انتقال این میراث بزرگ به آیندگان باید گامی بزرگ برداشت و آن را به نسلی که فردای این دیار ازآن اوست سپرد.

وی تدوین دانش نامه فرهنگ را گامی کوچک اما محکم در راستای رسیدن به این هدف دانست و گفت: این کار حاصل زحمات برخی از زبده ترین پژوهشگران این دیار است که می تواند چشم اندازی برای آینده باشد.

هر قوم و ملتی به فرهنگش زنده است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار استان هم در این نشست با بیان اینکه خداوند به قداست قلم و صداقت خبر قسم خورده است، گفت: مبانی فکری و اعتقادی ما برگرفته از معارف قرآنی است و این مبانی نقش مهمی در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی بشر دارد.

فتاح محمدی با اشاره به نقش علما در حفظ هویت فرهنگی و فکری جامعه افزود: تاریخ و فرهنگ یک جامعه هویت آن است که باید از خطر فراموشی مصون بماند.

وی بیان داشت: اگرچه ثبت هویت تاریخی این دیار دیر شروع شده است اما همین شروع پسندیده است و باید آغاز راهی باشد که در سالهای آتی ادامه یابد.

محمدی ابراز امیدواری کرد: فرهیختگان با احساس مسئولیت در تدوین گذشته تاریخی مردم استان این هویت را به نسل های آینده انتقال دهند.

معاون استاندار استان با بیان اینکه هر قوم و ملتی به فرهنگش زنده است، گفت: جمع آوری دانش عمومی ملت و انتقال آن به نسل های آینده به عنوان یک غذای فکری و روحی کاری بسیار ارزشمند است.

چاپ 20جلد دانش نامه فرهنگ و تمدن استان تا پایان سال

رئیس حوزه هنری استان هم در این آیین به پیشینه غنی فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: ثبت و ضبط این پیشینه برای جلوگیری از خطر فراموشی در اولویت کاری این نهاد است.

رضا پارسیان نژاد افزود: تدوین و انتشار دانش نامه فرهنگ و تمدن استان در 10 جلد در این راستا صورت گرفته است.

وی بیان کرد: مجموعه ضرب المثلهای لری، آداب و رسوم، صنایع دستی، غذا های سنتی، پوشاک سنتی و سنگ نوشته های استان و .. از جمله این کتابهاست.

پارسیان نژاد اظهار داشت: تلاش می شود تا پایان سال 20جلد کتاب دیگر نیز به زیر چاپ برود.

این مسئول یادآور شد: در یک برنامه دراز مدت 110 جلد از این کتب باید تدوین شده و به چاپ برسد.

وی افزود: این کتابها می تواند ظرفیت خوبی برای پژوهش در حوزه فرهنگ و هنر استان در دانشگاهها ایجاد کند.

وی مشکلات مالی، گرانی کاغذ و کمبود اعتبار را مهمترین موانع در تهیه و تولید دانش نامه فرهنگ و تمدن استان دانست.

در پایان این مراسم از یعقوب غفاری، سید محمود موسوی پور، فریدون داوری، فیض الله افرازی زاده، حسین آذرشب، کشواد سیاهپور، عبدالرسول شریفی و پیمان نعمتی که در گردآوری این آثار تلاش کردند تجلیل به عمل آمد.

همچنین به مناسبت هفته پژوهش از برخی از پژوهشگران فرهنگ بومی استان تجلیل شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سی سخت گفت:

  ز آب خرد ،‌ ماهی خرد خیزد
  چه چیزی در استان ما اصالتش باقی مانده است و معنی اش درست و حسابی و مقبول طبع صاحب نظران است که این یکی نیست .
  اینکه استان ما از تمام کشور جلوتر است مال همین ادعاهای عجیبت و غریب مان است که چیز ی نمانده که مدعی شویم اصلا پایگاه مذهبی ایران از اول هم یاسوج بوده ونه مشهدو قم .
  و سرزمین شعر و ادبیات ایران هم فیمابین میمند تا ما پرویز .
  یقین صنعت گران اصفهان هم صنعت ما را به نام خودشان ثبت کرده اند .
  این نقوش زیبای قالبهای کرمان و کاشان و تبریز و کردستان را هم که در مناطق نامرعی کوه دنا می بافند و از طریق هلیکوپتر یا همان بالگرد ساخت بچه های دبستانی استان ، به این استانها میبرند و دوباره از این استانها به استان خودمان می آورند . خوب ما هم یاد گرفته ایم . مگر ما چه چیزمان از تهرانی و شیرازی و کرمانی کمتر است که لباسهای وطنی را میبرند کیش و دبی و مارک های فرنگی به آنها میزنند و دوباره به خودمان به چند برابر قیمت میفروشند . تازه متجددین ما چقدر پزش را هم میدهند .
  این دفعه آخری که رفته بودم فرنگ چند دست از این لباسها را برای والده … آودره بودم که چون در سفر قبلی از همین مارکها آورده بودم و فراموش کرده بودم که مارک جدیدتری بیاورم . این بود که خانم قهر فرمودندو لباسها را نمی پوشند …

 • هنرمند گفت:

  دانش نامه؟! چند دانشنامه در این مملکت هست؟ خداوکیلی ملت را مسخره کرده اید؟ دانشنامه فرهنگ استان؟ یک نفر این عنوان و ترکیب را برای من معنی کند!
  پدربیامرزها توی خونه نشستن و یکماهه کتاب نوشتن دانشنامه نمی شود.
  سالها مطالعه و فیش برداری و تحقیق میدانی و کتابخانه ای و مصاحبه و منابع مکتوب و شفاهی لازم است. این کارها کجا انجام گرفته؟
  تا جایی که ما می دانیم نوشتن چند کلمه و جمله و پایان نامه شخصی دانشنامه نیست.
  هرچند کار فرهنگی و چاپ کتاب و جمع اوری اطلاعات فرهنگی وین استان مظلوم کار پسندیده ای ست اما در حد و عنوان خودش باید معرفی شود نه با اسم پرطمطراق دانشنامه!
  حوزه هنری باید پاسخ بدهد که جایگاه ش در میان هنرمندان کجاست؟ حوزه هنری تبدیل شده به جاییبرای کارهوی دولتی و شعارگونه و رفع تکلیف.
  مهم مدیر بودن فلانی و فلانی ست نه کار فرهنگی و هنری. این را همه می دانند و درد این است!

 • س ن گفت:

  اگه تونستین رابطه اضلاع این مثلث رو پیداکنین مشکل فرهنگ هم حل میشه ضلع اول رئیس حوزه یاسوج -دوم عسل وحوزه تهران -سوم اون انتشاراتی که دانشنامه رو چاپ کرده که البته اصفهانیست وانجا هم مستقره./ محض اطلاع خودمون انتشاراتی دراستان داریم ودر تهران که متعلق به بچه های استان است وبه مبزان کافی عسل مرغوب در تهران موجود میباد

 • ر آ گفت:

  در تلاشهای فردی چون یعقوب غفاری شکی نیست ولی ایشان در حوزه گرداوری مسائل مربوط به فرهنگ زحمت کشیده اند که قابل تقدیراست اما وقتی بحث پژوهش ودانشنامه انهم در خصوص استان باشد نه تنها به صورت تخصصی نیست بلکه ناقص بوده وبه عنوان مرجع مورداستناد نمیباشد بخشی ازاین دانشنامه هانیز کپی پایان نامه های دانشجویان در مقطع کارشناسی وکارشناسی ارشد مبیاشد که مورد سو استفاده قرار گرفته اند.دانشنامه زمان زیادی میطلبد ونیاز به تحقیقات میدانی درسطح استان میباشد ومنابع مکتوب البته بارضایت واطلاع صاحب پژوهش ،ضمن انکه دانشنامه دارای تعریف میباشد. البته به اعتقادمن حوزه هنری از مطلعین بومی ما سیاستفاده کرده وای عزیزان را پله معرفی ورشد خودکرده اند که اگر انسانی فکرکنیم کارعاقلانه ای نیست زمان زیادی لازم است تابتوانیم باکمک متخصصان پژوهش کاری که بسیارناقص ارائه شده را تصحیح کنیم وشای ازنو بایدکاری کرد امدوارم اچه لایق مردم استان است اتفاق بیافتد نه انچه که مدیران بخواهند از ان ارائه امار وگزارش به ولی نعمتان زمینیشان هدیه دهند وکاسبی برای خود راه بیاندازند.

 • چاپ و رونمایی از 10جلد کتاب که توسط برخی از بهترین نویسندگان استان به رشته تحریر درآمده است، نشان داد که اگر حمایت و برنامه مدونی باشد انگیزه و عزم برای تحقیق و پژوهش درهمه حوزه ها در استان وجود دارد. پرداختن به مقوله فرهنگ و تمدن استان از جمله نیازمندیهای و بویژه حوزه دانشگاه می باشد. کارهای درخوری که حاصل سالها تحقیق می باشد و آنگونه که حسین آذرشب نویسنده 3جلد کتاب ضرب المثلهای استان می گوید که از کلاس سوم راهنمایی تاکنون که بازنشسته شده ام در حال تحقیق و پژوهش می باشم.البته این شروع راهی طولانی است. شکی نیست که ما تاکنون در عرصه پژوهش کوتاهی بسیاری داشته ایم و نهادهای متولی این امر هنوز نیز اقدامی نکرده اند و حوزه هنری با بضاعت اندک خود راهی بلند را شروع کرده است که امیدواریم همراهی و همکاری جامعه علمی و پژوهشی استان ما را در این مسیر سخت یاری نماید.

 • هموطن گفت:

  آقای کوشکی عزیز ، این دوستان عزیز که از آنها قدردانی شده به خصوص آقای یعقوب غفاری را همه در اسنان می شناسند و کتاب تاریخ اجتماعی ایشان بی شک یکی از بهترین کتب پژوهشی استان می باشد و ایشان نیاز به تعریف و تمجید ما و شما ندارد . من سالهاست که از ایران عزیز و به خصوص استان به ناچار جلای وطن کرده ام ولی همواره نگران فضای مسمومی هستم که در استان می باشد و افسوس می خورم

 • کارمند حوزه گفت:

  شما خیلی دارین اشتباه می کنید.هرجی باشه ایشون یه مدیر فرهنگیه و با ید حمایت بشه

 • فرهنگ سیاه پوش گفت:

  باز هم سایه سرد سو استفاده از پیشکسوتان و هنرمندان و بودجه های فرهنگی برا ی بیشتر ماندن و………………………دانشنامه استان هنرمندان گمنامی هستن که شما راهشونو برای ورود بستین ………………..هنرمندا هم یه کمی به خودتون بیان.این همه هنرمند تحصیلکرده و با فکر وجود داره.چرا اینا مدیران فرهنگ و هنر نباشن با تعامل بهتر ،سواد به روز و مدیریت نو.

 • نازنین حسینی گفت:

  حاشاوکلابایدبه تدبیراین …………… چی گفت….فقط بایدافسوس خوردوبحالش گریست چون فهم وادراک مردم خیلی بالاست وهمه میدانندکه این کارای فرمایشی هیچیودرست نمیکنه تمهیدات ایشون تنهابقول دوستمون بدردخودشواحمدی نزادمیخوره

 • مهدی کوشکی گفت:

  آخه این کجا اسمش دانشنامه س؟ هنرمندان وپژوهشگران واقعی این استان تو خونه منزوی شدن اون وقت دوستانی که بیشتر مطلع اند تا پژوهشگر و با همه احترامی که براشون قایلم اصلن این کاره نیستند و.به واسطه اینکه فقط سنی ازشون گذشته و دارند از شخصیتشون سواستفاده می کننددارند اعتبار خودشون رو خرج کسانی می کنند که کارنامه شون مشخصه ودنبال آمارو ارقام احمدی نژادی هستند. خدا اون روز رو نیاره که آینده فرهنگ دست این جماعت بیفته.لازم است یادآوری کنم دانش نامه اساسن نمیتواند مولف داشته باشد چرا که دانشنامه میبایست بر اساس فرهنگها. خرده فرهنگها.ادبیات بومی و قومی و تمام ظرفیتهای موجود گردآوری شود نه نگاشته شود پس نویسنده ای وجود ندارد که دوستان بر روی جلد کتابها نوشته اند نویسنده: فلانی.. ضمن یکی از این کتابها پایان نامه خود یکی از نویسندگان است که یک سوتی ادبی محسوب میشود. لازم است اشاره کنم حوزه هنری رسالتش جمع آوری ضرب المثل نیست آنهم ضربالمثلهایی که پیش از این در یک نهاد فرهنگی همسو به جاپ رسیده است.در پایان بایدعرض کنم که اجرای این برنامه آنهم در شرایط سیاسی موجود فقط یک فرضیه را میتواند پررنگ نماید و آن فرضیه این است که ………. دارد به هر دری میزند که در این وانفسا پستی دست و پاکند

 • رحیم بلندنظر گفت:

  تااونجایی که مامیدونیم کتاباروخیلی وقته بچاب رسوندن ولی چراحالارونمایی میشن کاملاروشنه که میخان استفاده سیاسی ازش کنن الحمدالله مسولین استانی مابسیارروشنن……….

 • یه فرهنگی بازنشسته گفت:

  ایکاش فرهنگ وهنرنحیف شده ماایقدرموردسواستفاده مدیران استانی وبرای حفظ بقاومقاصدشان هزینه نمیشد.بیخیالی مدیران ارشداستانی نسبت به این مواردتابه کی؟

پربازديد