تاریخ درج خبر : 1392/09/23
کد خبر : ۱۵۷۱۲۲
+ تغییر اندازه نوشته -

آیا سونامی چمن در راه است؟

سایت استان: سید امین صداقتی نیا

دانشگاه علم پزشکی یاسوج پس از کش و قوس های فراوان بالاخره شاهد تغییرات کلان مدیریتی بود که پس از برکناری دکتر نبوی زاده، دکتر چمن سکان هدایت این دانشگاه را به دست گرفت.

دکتر نبوی زاده که همواره شاهد موج انتقادات در سال های پایانی ریاست خود بود پس از چندین سال و به گفته دکتر چمن با بدهی های سرسام آور از این استان رفت.

دکتر چمن پس از به روی کار آمدن با سیاست تغییر و تحول ایجاد به برکناری بسیاری از معاونین و روسای بیمارستان های استان کرد و برطبق گفته های وی از هیچ نماینده و مسئولی خط نگرفته است !

چمن که در مدت زمان ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان همواره به استقلال فکری و کاری خود اهتمام تام دارد نشان داده که در حذف برخی معاونین و مسئولان بهداشتی استان نیز استقلال کامل داشته اند که این نشان از شناخت بالای ایشان از وضعیت موجود در فضای مدیریتی بهداشت و درمان استان دارد.

و حال این سوال مطرح است که دکتر چمن که در سال های گذشته در خارج از استان مشغول فعالیت بوده اند چطور در این مدت زمان اندک به چنین نتایجی درخصوص تغییرات کلان مدیریتی و آن هم بدون هماهنگی و مشورت با دیگران و در استقلال کامل فکری رسیده است؟

دکتر چمن در ابتدای راه و با سیاست تغییر اقدام به برکناری کسانی کرد که همواره یا مورد انتقاد و یا ستایش بوده اند که بسته به نظرات و سلیقه ها این تغییرات با نظر شخص ایشان صورت گرفت.

عوارض و صدمات جانبی ناشی از یک انفجار امری اجتناب ناپذیر است و چنین تغییر و تحولاتی در مدیریت کلان بهداشت و درمان استان کهگیلویه و بویراحمد بدون شک داری حسنات و تبعاتی خواهد بود که باتوجه به سخنان دکتر چمن مربوط به امر مدیریت صحیح و بهبود فضای بهداشتی و آموزشی در استان باید منتظر آینده و اتفاقات آن باشیم.

در نشست خبری دکتر چمن با اهالی رسانه موضوعات مختلفی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که علاوه بر نبش قبر خدمات و وظایف مدیریت قبلی و انواع ضعف ها و بدهی های سال های گذشته سیل وعده ها و قول ها روانه شد که باتوجه به تغییر فضای مدیریتی و به طبع آن عدم آشنایی مدیران و معاونان جدید با فضای مدیریتی بهداشت و درمان، احتمال ایجاد خلاء در این تحولات و خدمات بهداشتی درمانی و حتی بدتر شدن وضع موجود دور از ذهن نیست.

در صحبت های دکتر چمن که رنگ و بویی مستقلانه مدیریتی داشت هیچ اثری از تعامل با بخش خصوصی برای بهبود وضعیت نابسامان اورژانس ها، بیمارستان ها و تجهیزات پزشکی استان نبود و همواره به نقاط ضعف مدیریت سابق، بدهی ها و برنامه های آرمانی اشاره شد که تغییرات اولین نشانه برنامه ریزی های به عمل آمده در این برنامه ها بود.

در فضای کنونی و موج بی رضایتی مردم از خدمات مراکز بهداشتی و درمانی، تغییر مدیران بهداشتی استان برای بهبود وضعیت موجود مرحمی بر زخم های جامعه است و حال آن که این مرحم موقتی است یا دائمی؟

مردم ما با تغییرات و حذف مدیران چندان ناآشنا نیستند و پس از گذشت زمان به این مهم رسیده اند که به همان اندازه که حذف مدیران ناکارآمد به نفع جامعه است کنار گذاشتن مدیران ارزشی و دلسوز به همان اندازه به ضرر جامعه و مردم تمام می شود.

ایجاد فضایی آزاد برای دانشجوها و فعالیت های دانشجویی از دیگر سیاست های دکتر چمن بود که با اشاره به فعالیت های دانشجویی خود به بهبود فضای سیاسی و مقهور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تاکید ویژه داشت.

اکنون باید این سوال را پرسید که دکتر چمن علاوه بر تغییر و نه حذف ، چه کار مفید دیگری در مدت زمان تصدی گری خود برای بهبود فضای بهداشت و درمان استان انجام داده است.

زمان همواره صحنه نبرد حرف و عمل بوده و اکنون که شاهد انجام کارهای بزرگ و تغییرات کلان مدیریتی در زمان کوتاه هستیم منتظر روزهای خوب در آینده خواهیم بود و رسانه نیز که تاکنون به عنوان یک ابزار شخصی وسلیقه ای در سازمان علوم پزشکی استان به آن نگاه می شد بیش از پیش منتظر این روزهای خوب خواهد بود.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم می باشد و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مجید گفت:

  تسلط دکترچمن در امورات بهداشتی ودرمانی فوق العاده است .در همین مدت کوتاه اکثریت بیمارستانهای استان ومراکز را بازدید نمودند مراکزی که ارزوی دیدن رئیس دانشگاه را سالها در دل داشتند ودر حد امکان مساعدت لازم را جهت تسهیل امور داشتند.

 • محمد ولی خان پشام گفت:

  خواهشا آقای صداقتی اول اصول و مبانی خبرنگاری رو یاد بگیر بعد دم از خبر نگاری بزن
  نوشته ها غیر خرفه ای و سطحی هستند

 • شهروند گفت:

  خطاب به منتقدین صداقت نیا: اکنون که مدعی مطالب خلاف واقع نسبت به دکتر چمن هستید و آن را شایسته وی نمی دانید در حالی که ایشان بیشتر رهنمود و نظر داده!
  جای تعجب است چرا شما مدعی شایستگی با حملات غیر اخلاقی علیه نوشته یک خبرنگار و نویسنده جوان و خوشفکر وی را اینچنین زیر سئوال می برید
  آیا اگر شایستگی یک ملاک باشد کار شما ناشایست نیست؟

 • شهروند گفت:

  چمن چقد خاطرخواه داره !!
  ولی من بیشتر فکر می کنم این یه ضدخبر بود برا بزرگ کردن چمن

 • کارمند بازنشسته دانشگاه گفت:

  سلام آقای کارمند بازنشسته لطفا اگر آقای دکتر چمن به حرف شما توجه می کند به ایشان بگوئید اصلا لازم نیست نیرو عوض کنید و با این جابجائیها وقت تلف کنید شما دنبال اعتبار باشید که اول بتوانید اون بدهیهایی را گه می گوئید ÷رداخت کنید وبعد حقوق ماهی ……….. خودتان وامثال شما در دانشگاه پرداخت شود و بعدا اگر خدای ناکرده خواستید توجه خیری به ما بازنشسته گان و وارثان دورانهای ……… ریاستهای قبلی دانشگاه که پر شده از نکبت و ظلم و بی عدالتی ولطفا اون چندغاز مطالبات مناطق محروم ما را که برای هرنفر به یک هزارم حقوق شما مسیولان وعضوهای هیئت علمی نمی شود را ÷رداخت کنیدولی بعید است شما هم مثل بقیه فقط سرمان را گرم می کنید تا یکی یکی بمیریم

 • کمی تا قسمتی منصف گفت:

  دوست عزیز اگر با یک فرد خاص در علوم پزشکی مشکل داری چرا عملکرد مدیران این دانشگاه را تخریب می کنی شما چه اطلاعاتی از علوم پزشکی و بهداشت و درمان داری که اینجوری به قضاوت می پردازی و بر نوشته ها ی خودت اصرار داری این کار شما جز ایجاد بدبینی نسبت به خبرنگاران چه نتیجه ای دارد.

 • خبرنگار قدیمی گفت:

  آقای صداقتی! واقعا با عمری کار حرفه ای در رسانه با این کامنت شما کاملا فهمیدم که از رسالت رسانه ای خود خیلی فاصله داری و اخلاق را هم رعایت نکرده ای برگرد کامنتت را بخوان(…. نه از چمن و نه حتی وزیرش …) اینگونه مطالب جز نفرت از نویسنده نتیجه دیگری ندارد در ضمن بی مهابا مدعی شده ای که خبرنگاران به فکر خیانت به مردم هستند و نان به نرخ روز می خورند و…با این الفاظ حیف جایگاه خبرنگار و جمله آخر کامنتتان هم که دستتان را رو کرد که منافعتان بعله!(بد نیست این مثل را یادآوری کنم که کافر همه را به کیش خویش پندارد!) .

  • بدخواه! گفت:

   واقعا”م” خوب شناختت که به علوم پزشکی راهت نداد! انگار مردم منتظر عذرخواهی تو هستند. ادب هم خوب چیزیه. شما نظرت را گفتی بقیه هم نظرشان را دادند. نقد کننده باید نقد پذیر هم باشه. کمی به فکر عزت و منش و اعتبار خبرنگارای زحمت کش این استان هم باش. توی جلسه خبری با دکتر چمن هم فرمودی به من فلش و غیره نمیدن!همه موندن توی این عرایض گرانقیمتت. خدا عاقبت به خیرت کنه جوون

 • سید امین صداقتی نیا گفت:

  به نام خدا
  ضمن سپاس از مدیریت محترم سایت استان
  خدمت دوستان عزیزی که به اسم همکار کامنت گذاشته اند باید بگویم که رسالت خبرنگاری به دور از منافع و مطامع شخصی بوده و همچون گذشته که نقطه مقابل مدیریت سابق علوم پزشکی به خاطر عملکرد ضعیف مدیرتی بودم اکنون نیز به عنوان یک خبرنگار آزاد به فعالیت خود ادامه می دهم و هرگز خودم را با برخی خبرنگاران نان به نرخ روزخور که در پاراگراف آخر همین نوشته بدان اشاره کرده ام همکار نمی دانم.
  اما درخصوص کامنت هایی که بر استاد و دکتر و مدیر و لایق بودن آقای چمن تاکید دارند و بنده را به انواع تهمت و طعنه نشان گرفته اند ابتدا باید اذعان داشت که دغدغه همه رفاه حال جامعه است چراکه ما هنوز فوت کودکان در بیمارستان، فوت یک مادر در بیمارستان دهدشت، وجود گربه در بخش های مختلف بیمارستان و سومدیریت های قبلی بهداشت و درمان را فراموش نکرده ایم و شک نداشته باشید که رسانه ای که مدیری را نقد نکند و در فکر تعریف و تمجید از آن باشد به جامعه و مردم خیانت می کند.
  ثانیا خطاب به کسانی که نظرات خود را بر بنده روا داشته اند باید بگویم که بنده به عنوان یک خبرنگار حرفم را زده ام و نه از چمن و نه حتی وزیرش هم عذرخواهی نمی کنم و همانطور که در نوشته بالا هم گفتم زمان همواره صحنه نبرد حرف و عمل بوده و ما نیز امیدواریم که مدیریت کنونی موجب بهبود وضع کیفی بهداشت و درمان استان شود و ما نیز از دور نظاره گر هستیم چرا که هیچ وقت دیگر به اصطلاح همکاران رسانه ای اجازه همکاری ما را با علوم پزشکی ندادند !

  • همکاری از سایت.... گفت:

   آقای صداقتی اگر بخواهیم خبرنگار باشیم باید رسالت حرفه ای خود را رعایت کنیم و به همه مردم، مسئولین و همکاران احترام بگذاریم. رعایت ادب و اخلاق بر همه ما فرض است. اگر ما خودمان اینجوری برآشفته شویم مدیرانی را که زیر تیغ انتقاداتی(که معمولا چندان کارشناسی شده هم نیست) می بریم چه انتظاری ازشان داریم باید در کارمان منصف و متواضع باشیم.

  • سی سخت گفت:

   اقای صداقتی عزیز حرفایی که شما زدین واقعا حرف حقه و حرف دل مردم .. اینایی هم که کامنت گذاشتن برعلیه شما تعدادشون به سه چهارنفرم نمیرسه واز دوستان واشنایان اقای …. هستند و میان توهین میکنند .. خسته نباشید واقعا امیدوارم در همه ی خبرهاتون بتونید صداقت داشته و رک حرف دل مردم رو اعلام کنید .. باتشکر

 • مهمان گفت:

  حیف است شخصیتی روشنفکر وبا تجربه مثل دکتر چمن را مورد توهین واهانت قرار دهیم .بجای ان کمک کنیم دردی از دردهای مردم کم شود ومسئولین امر را یاری کنیم تا شاهد ارتقائ شاخصهای سلامت استان باشیم.

 • پزشک گفت:

  با حضور دکتر چمن دانشگاه علوم پزشکی در حال احیائ است کمک کنید وتخریب نکنید .خداوکیلی مدیریت علمی ومنطقی بر دانشگاه حاکم شده است و انشائ الله نتیجه ان را در اینده نز دیک خواهید دید.ریئسه .انشائالله که قلممان وقدممان وکلاممان در راه خدا وجهت تصحیح امور باشد.

 • همکار گفت:

  آقای صداقتی از آقای دکتر چمن و همکارانش عذرخواهی کن چرا که مطالبت دور از حق و انصاف است شاید به دلیل نداشتن اطلاعات کافی این حرف ها را زده ای واقعیت ها غیر از این است و زمان بیشتر نشان خواهد داد قضاوتتان خیلی زود بود.

 • همکار گفت:

  ای کاش تعداد ده نفر نیروی کار امد وشجاع مثل دکتر چمن در استان داشتیم .واقعا بی سر وسامانی دانشگاه را سامان بخشیدند.جا دارد از درایت وهمت دکتر چمن قدر دانی شود. مدیری که برای سامان دادن شب وروز درگیر مشکلات مردم است وسلامتی وبهداشت ودرمان مردم را با هیچ چیز دیگر عوض نمی کند.

 • موافق با متن گفت:

  دکتر چمن صرفا عرصه رو برای فعالیت یک عده ی خاص اونم از یک منطقه خاص باز کرده که تا یک مدت دیگه همه خواهند فهمید که چه فضایی را به وجود اورده است .افرین و احسنت صداقت جان

 • مهمان گفت:

  نویسنده محترم در چند جا بدون توجه به جایگاه دکتر چمن به ذکر فامیلی ایشون بدون عنوان دکتر یا ریاست نموده که کار درستی نیست و تا حدودی نشون میده که نویسنده محترم با دکتر چمن زاویه دارد

 • کارشناس دانشگاه گفت:

  مدیری عملگراتر از دکتر چمن ما کی داشته ایم مگر دکتر نیکبخت با ین تفاوت که حساسیت و قاطعیت چمن را در مبارزه با تخلفات نداشت آقای سید امین صداقتی لااقل به این القاب و اسامی خودت توجه کن و سعی کن قضاوت خداپسندانه داشته باشی برادر مگر نمی دانی که آقای دکتر چمن تا همین چند سال پیش عضو هیات رئیسه دانشگاه خودمان بوده و سالهای اخیر هم در جریان همه مشکلات بهداشت و درمان استان بوده پس چه نیازی به مشورت و بررسی و امروز و فرداکردن داشت انشاالله که این سونامی تا رفع همه مصیبت های سالهای اخیر دانشگاه ادامه یابد. تا به الان که عملکرد دکتر چمن فوق تصور بوده است.

  • کارشناس ارشد گفت:

   بیایید خدا را در نظر بگیریم و قضاوت درست داشته باشیم در همین مدت یکی دو ماه بنده خدا دکتر چمن خواب و آرام و قرار ندارد و شبانه روز مشغول پیگیری و نظم دادن به امور است. کدام رئیس دانشگاه اینهمه جلسات و بازدیدهای عصر و شب داشته …. با کارشناسا با استادا با مردم با دانشجوها با مسئولین استانی و کشوری و بالاخره اینهمه نظم و ساماندهی مشکلات در همین مدت کوتاه جای تحسین دارد نه که منفی بافی کنیم.

 • کارشناس گفت:

  اقای صداقتی نیا …. کسی در استان نیست که شناخت کافی از توانایی ودرایت دکتر چمن نداشته باشد. . ا

 • دانشجو گفت:

  استاد چمن بیشترین سوابق مدیریتی را در بهداشت ودرمان کشور دارد و قریب یازده سال در دانشگاه سابقه مدیریت دارد ویکی از موفق ترین مدیران با سابقه ذرخشان می باشد.و نه تنها برای استان بلکه برای بهداشت ودرمان کشور صاحب نظر است .وشناخت کامل از توانایی معاونتهای دانشگاه دارد .و با اکثریت انها کار کرده است.انشائ الله مردم محروم استان از خدمات ارزنده ایشان بهره مند خواهند شد.

 • کارمند دانشگاه گفت:

  اجازه بدهید تا من که از نزدیک در جریان امور هستم وجدانم را قاضی کنم و بگویم که تا همین الان آقای دکتر چمن به بسیاری از وعده هایش عملکرده است:
  1- جلوی جابجایی های غیر قانونی را گرفته است(دهها مورد)
  2- جلوی بکارگیری های خارج از ضوابط را گرفته است حتی قول و قرارهای قبلی را هم لغو کرده است(دهها مورد).
  3- نقل و انتقالات نادرست نیروها را متوقف کرده است.
  4- جلوی ریخت و پاش هزینه ها را گرفته است.
  5- توزیع اعتبارات را منظم کرده است.
  6- با بیمه ها رابطه خوب برقرار کرده است و بخشی از پولها را از آنها گرفته است.
  7- از خیلی بخش ها بازدید نموده است.
  8- وضعیت اورژانس ها را سر و سامان داده است.
  9- بودجه 93 را خیلی خوب پیگیری کرده است.
  و بسیاری موارد دیگر.. پس بیایید مستندا حرف بزنیم

 • ناشناس گفت:

  تغییرات در دانشگاه علوم پزشکی بسیار لازم بود ودکترچمن بهترین کار راانجام داد هرچند تغییر مدیران سریع مدیران میانی هم لازم است چون بخش عمده تخلفات کار اینها بود بکارگیری صدها نیرو ازبستگانشان بصورت غیرقانونی …متاسفانه نماینده قدرتمند گچساران با تحمیل برخی نیروهای کم تجربه مانع شد تا معاونین جدید ازمیان مردان باتجربه اصلاحات انتخاب شود بهرحال دست دکترچمن درد نکند …کارمندبازنشصته دانشگاه

 • ناشناس گفت:

  ک. ب؛ عزیزم! طنز جالبی بود. تاکنون هیچ رئیس بیمارستانی عوض نشده! هیچ مدیر میانی و ستادی دانشگاه تغییر نکرده! تازه مردم تغییر را میخان و این خاسته جدی آنان است. این آقا امین و دوستانش که تا دیروز حرف تغییر را می زدن احتمالا “ته دیگ” با امدن چمن همچون دوره نبوی سهمش نشد حالا….
  کلاس سایت را حفظ کن برارم.

 • عضو هیات علمی گفت:

  واقعا جای بسی تاسف است که چگونه آقای صداقتی نیا و سایت استان به خودشان اجازه داده اند اینهمه مطالب ناروا و دور از واقعیت علیه یکی از اندیشمندان صادق این مرز و بوم یعنی استاد دکتر چمن منتشر کنند در همین مدت کوتاه ایشان جلوی بسیاری از تخلفات را گرفته اند و نظم و قانون را بر همه برنامه ها حاکم کرده اند. شما بهتر دکتر چمن را می شناسید یا ما که بیست سال است ایشان را می شناسیم و با او کار کرده ایم و می دانیم که او مرد عمل است هیچ کس بهتر از او بهداشت و درمان استان و آموزش و پژوهش را با همه آدماش نمی شناسه چگونه بخود اجازه می دهید در حالیکه او با انصاف آسیب ها را شناسایی و در حال برطرف کردن آنهاست اینگونه مورد مطالب نادرست و غیر واقعی قرار دهید. از خدا بترسید از خدا بترسید از خدا بترسید…

 • یه قدیمی گفت:

  موندم چرا سایت استان در مورد بسیاری از مطالب توهین آمیز که با خط فکریش موازیه این مطلب داخل پرانتز رو ضمیمه نظر نویسنده محترم نمی کنه. به هر حال مهم آزاداندیشیه . لطفا مدیر سایت بنده رو مجاب کنن. ممنون

  • دانشجوی پزشکی گفت:

   ما در عجبیم که مدیر محترم سایت استان چگونه اجازه دادند این مطالب توهین آمیز علیه ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان که یک روشنفکر متخصص و مذهبی است منتشر شود. آنچه ما تاکنون شاهد بوده ایم عمل به وعده هایش در مورد تشکل های دانشجویی بوده و آنگونه که استادای منصف ما می گویند در همه بخش های مدیریتی دانشگاه قاطع و علمی عمل می کند حیف است که چنین چهره هایی را به همین راحتی هدف تخریب کنیم اتفاقا او بخشی از عملکردهای مثبت مدیران گذشته را همیشه یاد آوری می کند که ما خودمان در چند جلسه بودیم. یادمان باشد که فردای قیامتی هم هست.

پربازديد