تاریخ درج خبر : 1392/09/25
کد خبر : ۱۵۹۲۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -

دکتر خادمی، آمپول اشتباه نزن

سایت استان: سجاد خلیلیان
دیر بازی است که هنر استان کهگیلویه وبویراحمد به همت تفکر فرزندانش، جایگاه خود را در سطح ملی و بین المللی یافته است و این جایگاه متناسب با عملکرد مدیران فرهنگی استان دستخوش نوسانات چشمگیری نیز شده، که جبران آنها تنها بار مسولیت هنرمندان آگاه استان را بیشتر کرده است.
نگاه مدیران به هنر، به عنوان جوشش و کوششی در وجود هنرمند که چنان چشمه ای، راه خود را در دل سخت ترین سنگ های تحجر و بی فرهنگی پیدا می کند، می تواند آرمانی ترین نگاه برای کمک به هنر و فرهنگ این خاک چهارفصل باشد.
جامعه ی کوچک هنرمندان استان، به عنوان جامعه ای متعهد و روشن بین، با آگاهی از منزه بودن هر امر مقدسی در دین مبین اسلام، سعی در خلق آثاری فاخر کرده و به یقین پرافتخارترین جامعه ی اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد طی سالهای اخیر بوده است.
حضور همیشه ی هنرمندان استان در جشنواره ی بین المللی فجر و کسب عناوین متعدد ملی تنها با انتشار یک گزارش عملکرد چند ساله از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بر همگان روشن می شود.
و این در حالیست که هنر استان طی سال های اخیر هرگز با دو پای خود راه نرفته است.
حوزه هنری به عنوان دومین پایگاه فرهنگی استان، مبتکر روشهای من درآوردی ترس از خدشه دار شدن امور مقدس دینی به دست هنرمندان بوده و هرگز واقعیت تعهد و تدیین فرزندان این خاک پاک را باور نکرده است.
بی اعتمادی وبی اعتنایی به توضیح هنرمندان برای پرهیز از برداشت شخصی وغیر کارشناسانه مدیر از دو موضوع دین و هنر، نتیجه ای جز هجرت هنرمندان حوزه هنری و فعالیت هایی چون جشنواره ی ملی داستان کوتاه متیل به اداره فرهنگ وارشاد نداشته است.

آقای استاندار

هنرمندان استان با حمایت حداکثری خود از شعارهای اعتدال گرایانه ی دولت تدبیر و امید، به دنبال برون رفت از تصورات غلط مدیریتی و مجال برای توضیح پاره ای از مطالب زیر بوده اند.
بیان برخی مسایل عقیدتی برای بهانه تراشی موجه از سوی یک مدیر، می تواند بزرگترین اشتباه و مصداق دین ستیزی در یک جامعه ی اسلامی باشد، چرا که هنر ما یک هنر دینی و هنرمندان ما انسانهایی بزرگ و وارسته اند و به بیان مقام معظم رهبری هنر دمیدن روح تعهد در کالبد انسان است.
امر مقدس به دلیل مادی نبودن منزه و پاک از تمامی تفکرات دنیوی است و تنها تصویر یک امر مقدس به شرط ( تعمد ) میتواند خدشه دار شود.
برای روشن شدن موضوع مثالی می آورم:
شهید و مقام والای شهادت در تفکر و فرهنگ بر گرفته از اسلام ناب محمدی (ص) امری مقدس است و نه تنها ارزش رفیع این مقام هرگز بر هنرمندان ما پوشیده نبوده که بخشی از اثار فاخر هنری این عزیزان مستقیما به درک بهتر این موضوع می پردازد.
این تفکر والا هرگز به امور دنیوی نمی آمیزد و از آن خدشه بر نمی دارد و تنها تصویر آن می تواند مورد تعارض افکار پلید و سود جو قرار گیرد.

آقای استاندار

هنرمندان استان با توضیح اینکه استفاده از نام مقدس شهدا برای بدست آوردن مدیریت یک مجموعه فرهنگی می تواند بیشتر از تهمت های بی اساس نسبت داده شده به آنها ارزش ستیزی به حساب آید، تصریح می کنند که تعریف و تمجید از رشد و تعالی هنر استان در وضعیت کنونی، نه تنها دردی از هنرمندان استان دوا نمی کند که ممکن است باعث بروز اشتباهات فاجعه باری در این عرصه شود.
از این رو بررسی عملکرد مدیران بصورت تخصصی و رضایت مندی هنرمندان به عنوان بهترین ناظر مدیران فرهنگی و تنها کارشناسان هنر و دغدغه های متعهدانه ی هنرمندان استان، شرط عقل به نظر می رسد.
گرگها خوب بدانند در این ایل غریب / گر پدر مرد تفنگ پدری هست هنوز
گرچه مردان قبیله همگی کشته شدند / توی گهواره چوبی پسری هست هنوز

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محکوم هنر گفت:

  عرض ادب وسلام .
  من در استان نیسم وفقط خواهشی دارم هر گاه کمالوندی وعبدالی رفتن
  ممنون میشم وسپاسگزار اگه منو اطلاع بدین
  آخه آن روز خورشید می زمشرق ساغر طلوع میکنه

 • محکوم هنر گفت:

  سلام . باید بگم چرا همه ما مرغ همسایمون غازه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  هر مدیر غیر بومی میاد همتا نداره ولی زاده خاکمون ودلسوز هنر وفرهنگمون یه جاییش میلنگه آخه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  کمالوندی هم با آن معاون هنری خود( عبدالی) گل کاشت استانمون رو گلستون کرد
  بابا چه خدمتی غیر از عدم اطلاع از فرهنگ وهنرمون وتموم اقوام وفامیل خودشو همراش آورد یه کم تعمق وحوصله تا فردا بشه همه چی روشن میشه .

 • شوسهون گفت:

  کارمند حوه هنری احتمالا …. حوزه هنری هستید یا نه خانم ش پ هستید . فیلم بلند ؟ بیا و تحویل بگیر . آخه دو تا مستند شاخ و شاق………. و بیار نشون ما بده . بزار تو همون حوزه اکرانش کنیم و تماشاش کنیم . مطالبی که بر روی سایت ها قرار می گرفت با نام ………. به قلم دیگران بوده . خدا وکیل یک بار در عمل انجام شده قرارش بدید تا در مورد فرهنگ استان بنویسن شادی به زور و جبر ده خط بتونه بنویسه اون وقت شما این قدر بزرگش می کنید . زهی خیال باطل !

 • میهمان نواز فرهنگی. گفت:

  این مزاری که روش شیون می کنی هیچی توش نیست .مدیرکل محترم هم خودش میدونه که …

 • کامند حوزه هنری گفت:

  پارسیان تنها مدیر توانمند فرهنگی استان است که کارشناسی ارشد مدیریت فرهنگی خونده . هنرمند فیلمسازی که تا هنوز مستندهای با موضوع دفاع مقدس اش از سیمای استان و شبکه های سراسری پخش می شه . اتفاقا کارگردان و تهیه کننده تلویزون بوده که اگر از انجا مامور به حوزه هنری نمی شد الان فیلم بلند سینمایی می ساخت .گوشه ای از قلم و اندیشه اش را در همین صفحه از سایت بنگرید . عملکردش تو حوزه هنری از او مدیری فرهنگی باتراتز ملی ساخته . اینو دوست و دشمن همه تایید می کنند اگر تردید دارید علت این همه محبوبیت و رضایت از کارش با وجود بی پولی ناشی از چیست ؟ کتابهای ماندگاری که ده تا ده تا تولید میکنه و با چه استقبالی . هنر شما جز تخریب چیه؟ سابقه هرکس و اعتبار هرمدیر را هنرمندان میدانن برا رای و نظر هنرمندان احترام قایل شوید، کسی که در نقدش یه نکته مثبت در عملکرد این مدیر و همکارانش هم ندیده هم مسله ای است قابل درنگ . کدام استان حوزه هنری اش تونسته مثل حوزه هنری استان دل رهبری را با عملکردش راضی کنه ؟ کی توان داره کتاب ملی بالقوه را از کتاب های سطحی و نازل تشخیص بدهد و در عمل هم اثبات کنه ؟ کی دیدیم به اندازه این چند سال گروههای تعزیه ملی را به استان بکشونه ؟ کی تا حالا نمایشگاه عکس و فرهنگ استان را در سطح ملی و خارج از کشور رسونده ؟ به غیر از صداو سیما کدام دستگاه مانند حوزه هنری از کار طنز بومی مثل کاست غضنفر حمایت کرده؟ کدام استان در باب انتظار مثل حوزه هنری فعالیت های هنری و ادبی داشته ؟کجا این همه مدبر واحد هنری توانمند داره و انگیزه داده تا انها هم دست به کار شوند و کتاب بنویسند ؟ و… و..و… حالا همه هم شنیده اند که سه جلد کتاب ملی دیگر از خاطرات رزمندگان استان در نوبت چاپ است . همه شنیده اند تا چند ماه دیگر بیست جلد دانشنامه فرهنگ وتمدن استان چاپ می شه . پارسیان شعارش و عملش کار ،کار ،کار است و بس . برا فرهنگ دیارش احترام قایل است حماسه های هم استانی هایش را می شناسد ، به بالندگی و اعتلای هنر دیارش عشق می ورزد و نام اش با عملکردش و دوستان هنرمندش در تاریخ فرهنگ استان می ماند .

 • دوست قدیمی/ گفت:

  فکر کنم تنها کسی که از رفتن کمال وندی ضرر کنه همین برادر باشه که برا دو روز بیشتر ماندن جناب مدیر کل بیش از خود مدیرکل اینقدر خودشو به اب و اتش می زنه . …………… بی دردسر هم خودش دلیل خوبیه که همه هم میدونند . یه روز با شهردار حمله میکنه یه روز به پارسیان و یه روز هم به .. .

 • یک مخلص دیگه گفت:

  آرام
  آرام بگیر و سانسور نکن مطالبو

 • مهمان اسلام نژاد گفت:

  آغا هنر چه…..هنر مند چه…..
  په ……… سرایدار مدرسه بیه بعدش هم فارغ التحصیل پیام نور…..هنرش کوچه بیه که هنرمند پرورش بیه?

 • احمد گفت:

  دوتا کاره مفیدشو میشه بگی بیراحمد ؟

 • آزاد گفت:

  احسنت بر سجاد خلیلیان،امیدوارم که همیشه حرف جامعه هنری رو بزنی و از بیان نا اهلی نا اهلان نترسی،هنرمند باید شجاع باشه،هنرمندی که بترسه هم به اسمش و هم به جامعه اش خیانت کرده،خوشحالم که قلمت برای فردای بهتر مینویسه.

 • بیر احمد گفت:

  خودتان هم خوب می دانید که حوزه هنری بعد از پارسیان نژاد حوزه هنری شد با دست خالی بزرگترین فعالیتهای فرهنگی را داشته بهترن رویداد های فرهنگی که در این استان برای اولین بار اتفاق با فکر و زحمت اقای پارسیان نژاد و همکارانش بوده.

 • خودمانی گفت:

  اقای خلیلیان به فکر نان باش که خربزه اب است

 • سعید گفت:

  من هرچی این نوشته ی سجادو میخونم ایراد و ابهامی توش نمی بینم بسیار صحیح و به جا بوده تشکر میکنم ازت سحاد جان که حداقل تو تونستی همچین بحثیو باز کنی . اون دوستمون هم که میگه سجاد تو کجای هنر جا داری لازم به ذکره که بگم ما نه در عرصه ی هنر استان و نه در سیاست استان همچین کسی رو نداریم که اسمش تقی باشه پس هویت داشته باش دوست عزیز تو اسم داری اسمتو بنویس .
  ما در هنر استانمون یک انسان خوشتیپ و دستو دل باز نمی خوایم اینا خصوصیات شخصیه آقای ……. هستش ما کسیو میخوایم که خاکی باشه خوشتیپ نباشه هنر زندگیشو فلج کرده باشه داریم خیلی از این کسان . هنر جای تجارت نیست

 • امرایی نژاد گفت:

  اگه منم از رانت ….. استفاده میکردمو از کارگری به حوزه هنری میزسیدم
  ازش دفاع میکردم

 • سیف اله گفت:

  از کسی که از جعبه سانسور استانی! بر مسند حوزه هنری نشسته بیش از این انتظار نمی رود.یاد حاج اقا تقوی به خیر که نتیجه تلاشهایش تبدیل به ویرانه ای خانوادگی شده است

 • تاتر گفت:

  کمالوند اونقدر ی برای هنر و فرهنگ این استان پدری کرده که هنرمندان با عزت و احترام بدرقش کنن،

 • کارمند ارشاد اسلامی دهدشت گفت:

  برا ماندن کمالوندی میهمان عزیز ما خودتو به اب و اتش نزن . خوبیت نداره برادر انصاف هم خوب چیزیه. خداوکیلی پارسیان باید مورد انتقاد قرار بگیره یا ان برادر.

  • سجاد خلیلیان گفت:

   کمالوند هم میره دوست من و بعد از رفتنش قدرش رو بیشتر خواهیم دونست ولی حرف ما بر موندن کمالوند نیست
   ما از استاندار و مجموعه ی استانداری میخوایم که نظر هنرمنداش رو بپرسه و بهتر از کمالوند رو جایگزینش بکنه
   نه تنها کمالوند بلکه همه ی مدیران فرهنگیمون،ما اینها رو داریم،استانداری بهتر بودن گزینه ی بعدیش رو نه از من،که از هنرمنداش بپرسه و به هنرمندای استانش اعتماد بکنه
   با تشکر از نظرت امیدوارم نظر بعدیت رو با هویت واقعیت بخونم و جواب بدم

 • کهگیلویه گفت:

  با نظریه پردازی نه ما به جایی میرسیم نه تفکر مدیران عوض میشه،سجاد جز بچه یاسوجی هایی که همیشه دلش برای هنر و نه خودش سوخته،اگه هزار تا فاشم بهش بدید حرفش رو زده ودرست هم زده، …… همه بچه هنری هارو فراری داده و یه عده کارگرو آورده جاشون

 • گرمسیر گفت:

  محمود چرا سانسور میکنی حرف بچه ها رو

 • بهمن اردوان گفت:

  اگه فضای حوزه متفاوت از بقیه اماکن فرهنگی و هنرمندان رو به خاطر هر چیزی از خودش میرونه چرا آقایانی که دل خوشی حتی از انقلاب ندارن این چند سال مدام تو حوزه هستند

 • هنر گفت:

  گرگها خوب بدانند در این ایل غریب / گر پدر مرد تفنگ پدری هست هنوز
  گرچه مردان قبیله همگی کشته شدند / توی گهواره چوبی پسری هست هنوز

 • تقی گفت:

  هنر بیار و زبان‌آوری مکن سعدی

  چه حاجت است که گوید شکر که شیرین است
  ……مخلوط صرف صیغه قاتی به شکل هنریشه برادر هنرمند

 • میرزا قلی گفت:

  زیگموند فروید میگه
  هنر تبلور امیال سرکوفته ی آدمیان است..
  این هم هنر این برادرمون جناب نویسنده هستش.

 • هنر مند گفت:

  هنر رو چه به سیاست؟؟؟؟؟
  اگه سیاسیون هنرمند رو راحت بذارن و مثه آقا بالا سر جاش تصمیم نگیرن که نه هرکسی مدیر میشه نه دل هنرمندا درد میگیره که انتظار درمون داشته باشن از دولت جدید

 • تقی گفت:

  دوست عزیز سجاد خلیلیان یه سوال ….شما کجای هنر استان ایستاده ای که شدی مطالبه گر …و برای خودت از زبون جامعه هنری استان تز میدی..مطالیات گروهای هنری هرگز در افتادن با این و اون نیست هنر چه به سیاست ..اگر چه در این بین دوستانی چون شما که هیچ کاری جز ……………………………… به این و اون به نوایی میرسه….اما خواهشان ما هنرمندان رو با خودتون مخلوط نکنید…

 • بهمن اردوان گفت:

  خداکنه کمالوند تورواستخدام کنه تاکمترجوش بزنی

پربازديد