تاریخ درج خبر : 1392/09/27
کد خبر : ۱۵۹۲۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -

تشییع پیکر “مصلح بزرگ ایل” در دهدشت/ گزارش تصویری

سایت استان: مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر مرحوم “حاج شیروان کاظمی نرمابی (آقا شیروان)” از بزرگان ایل بویراحمد با حضور گسترده مردم، ایلات و طوایف مختلف در دهدشت برگزار شد.
این مراسم روز یکشنبه 24 آذر از گلزار شهدای دهدشت به سمت گلزار شهدای روستای دره لبک برگزار شد.
گفتنی است مراسم ختم آن مرحوم روز سه شنبه 26 آذر از ساعت 2 بعدازظهر در گلزار شهدای روستای دره لبک و در جوار مزار آن مرحوم برگزار می شود.

DSCF8866

یکی از کاربران سایت استان با نام “کشاورز” نظر خود را در خصوص این مراسم برای ما ارسال کرده است که عیناً منتشر می شود:

” اجتماع خود جوش و ارادی مردم از اقصا نقاط استان و استانهای دور و نزدیک در وداع با “اقا شیروان” نازنین حاوی مطالبی درس اموز ودارای صحنه هایی زیبا ومواردی نازیبا اما قابل تصحیح بود
ا- کثرت مردم با ایده و مرام های سیاسی گوناگون در تشیع این انسان شریف و اصیل به عنیت ثابت کرد که مشکل تفرقه وجدایی ونفرت موجود در میان مردم نه از طرف بیسوادی بی سوادان خوش قلب ونه از قبل با سوادان عالم وحقیقی است بلکه ناشی از رفتار قشری و سطحی نگر و منعفت جوی کم سوادان پر ادعا است.
۲- حضور بی نظیر مردم در مشایعت این مرد عطوف و مهربان، مهر باطل زد بر ایده و نظر کسانی که نغمه ی شوم ساز کرده ومیگویند مردی ومردانگی مهر ومحبت از دیارمان رخت بر بسته و تعطیل گردیده چرا که با حضور شان نشان دادند در هر کجا ودر هرزمان ودر هر لباس ودر هر مقام ومنصب ارزش و اعتبار ادمها به خصیصه های درونی صداقت و صفای باطن و رفتارهای بیرونی نوع دوستی ومهر ورزی است که این اقلام در انو شیروان کهگیلویه و بویراحمد به وفور موجود بود و مردم هم قدر دانی وسپاس خود را مبذول داشتند
۳- سادگی، ساده زیستی، صله ی رحم، رحم وشفقت به ناتوان، دستگیری ضعیفان، دوستدار مردم بودن، راستگویی از شاخصه روحهای بلند است که اقا شیروان حایز این ویژگیها بود وبه همین دلیل در قلب مردم اشیان داشت و مردم پاک طینت این استان هم به طور ذاتی تیر به نشان می زنند یا نه بهتر بگویم دل به دلبر می سپارند وانچنان که دیدیم چه ها کردند.
۴- اقا شیروان با داشتن ثروت و مکنت فراوان هیچگاه سادگی خاکی بودن را فدای ثروت و سرمایه ی مادی نکرد و وجاهت و ارزشمندی و شرافت را در داشتن خانه ی فراخ و ماشین کذا ندانست وبه همین دلیل مردم از عمق وجود در سوگ ایشان محزون بودند.

اما مواردی که اگر رعایت می شد زیبا تر بود

ا- کثرت نغمه نوازان و طبل زنان وشلیک گلوله های پی در پی از موارد زاید و بدعت گذار بود که خدای ناکرده شاید به یک عادت و رقابت ناصواب تبدیل شود.
۲- ادمهای دوست داشتنی و محبوب دلها در این استان و بویژه در شهرستان کم نیستند که با سر دادن بانگ رحیل ازاین خاکدان بازماندگان را متحمل هزینه هایی نماید که از توان انان خارج باشد چرا که چشم هم چشمی از عادات مذمومی است که در وجود ما ریشه دوانده و قوت گرفته.
۳ – اوج غارتگری قلوب مردم توسط “اقا شیروان” سادگی و بی پیرایگی و بی تکلفی وبی تعلقی ایشان به مادیات در عین داشتن مادیات بود زیباتر این بود که بسان همان رفیق همیشگیش یعنی سادگی ساده تر تشیع میشد.
۴- زندگی وگذران مردم دراین موقعیت سخت و دشوار شده اگر قرار باشد مرگ خوبان و عزیزان هم همراه با هزینه های کمر شکن باشد مصیبت دو چندان خواهد بود ….. که گفته اند
تعلق گر نباشد خوش توان زیست / تکلف گر نباشد خوش توان مرد

گزارش تصویری از این مراسم:
عکس: کیوان سروش مقدم – مسعود آرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ط.امدادی گفت:

  خدا بیامرزدش

 • ط.ب ازکاشان گفت:

  روحش شاد ویادش گرامی باد . سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز مرده انست که نامش به نکویی نبرند

 • تامرادی گفت:

  خدابیامرزدش ادم بزرگی بود

 • بهادران سیامک گفت:

  روحش شاد و یادش گرامی

 • . گفت:

  خدایش بیامرزد.یاد و نام آقا شیروان همیشه زنده خواهد ماند

 • یاسوجی گفت:

  اقای ایمان نجات نیا کاش بازماندگانش هم به بزرگی خودش بودن

 • یاسوجی گفت:

  باید خدمت ضرغام ابادی مقیم تهرون عرض کنم که کل استان می دونن که بهترین زنش کدخدازاده ش مرحوم بی بی مریم بهادران بوده . البته ناگفته نماند که بی بی بلقیس هم زن خوبی هست

  • . گفت:

   بی بی بلقیس دختر کی عبدالرحیم عموزاده و برادر خانم عبداله خان بوده

 • . گفت:

  اولا”جواب دوستمان تحت عنوان-22- که گفته بود در دهدشت خان وکدخدایی نمرده است . خان وکدخدا که مد نظر شما است . دربین مردم مردود است . اگر استقبال مردم از تشیع حاج شیروان را دیدید .برای این بود که آغا شیروان از جنس مردم بود . وهیچ وقت ادعای کدخدایی نداشت . عملکردش در میان مردم اور بزرگ کرده بود.
  دوما”دوست دیگرمان تحت عنوان ضرغام آبادی- که مطلبی که درباره همسر ضرغام آبادی ایشان نوشتی صحت ندارد . و حاج شیروان زنهای محترمی داشت که یکی از آنها هم زن مالخانیش بود ……………….. وموفقیتش تنها تفکر وذات پاک خودش بود.

 • سید گفت:

  عکس ها رو طوری بگذارید بدون کلیک کردن بشه دید ، عکس ها زیاد بودن و همه رو باید کلیک کنی

 • باسپاس وتشکربیکران از آحاد مردم قدر شناس استان وکلیه نهادها وارگانها . قضات محترم استان نیروهای . نظامی وانتظامی استان بخصوص نماینده محترم ولی فقیه حضرت آیت اله سیدشرف الدین ملک حسینی
  وجناب دکتر محسن رضایی سخنگوی محترم تشخیص مصلحت نظام ونمایندگان محترم مجلس استان جناب حاج زارع نماینده محترم بویر احمد ودنا حضرت حجت ااسلام والمسلمین حاج آقا بزرگواری نماینده محترم کهگیلویه ومعاونین محترم استانداری استان جناب حاج آقا سید محمد موحد.جناب حاج آقا مزدهی .وجناب حاج عدل هاشمی وهمه خوبانی که ما را قرین محبت خود قرار داده اند. اگر چه ما نمیتوانیم جوابگوی اینهمه الطاف کریمانه شما باشیم اما از خدواند صبحان میخواهیم که همواره همه شما سلامت وعابرومند باشید. -خانوادهای کاظمی-آرام -احدی

 • سید ایمان نجات نیا گفت:

  تشکر صمیمانه از همه دوستانی که در این ایام ما راهمراهی و همیاری نمودند و در مراسم پدر بزرگ عزیزمان تسلا بخشیدند ,امیدواریم که بتوانیم در شادیهای این عزیزان جبران محبت نماییم.مرحوم حاج شیروان کاظمی متعلق به همه نسلها بوده, هست و خواهد ماند.این از بزرگی مردم ماست که بزرگان را ارج می نهند.

 • با سلام وعرض ادب : محضر دوست فرهیخته وبزرگوار جناب کشاورز وآقای محمود آرام و همه دست اندر کاران زحمت کش سایت استان اوال” آرزوی توفیق وبهروزیتان را دارم- چند مواردی را میخواستم بحضورتان معروض دارم.1- در رابطه با کثرت نوازندگان و تیر اندازی وکتل وسوار کاری وسایر موار جنبی تشیع جنازه حاج شیروان کاظمی چون شما دلسوز هستید وقطعا” سخن چون از دل برآید .بر دل نشیند. اما مستظهر هستید . که طایفه نرمابی چندین تیره زیر مجموعه دارد. از جمله خواجه . فارسی . دیلگونی. وخود نرمابی ها .و بقیه بستگان که در روستای دره لبک و دزک وروستاهای حومه غربی دهدشت. که مربوط به این طایفه است .از همه گروه قبیله وطایفه که در گذشته ظلم دیده به این روستا ها آمده و این تیرها خود خود جوش این کار را انجام داده اند . وحتی طایفه های شیخ ممو و طاس احمدی زنگوایی اولاد میرزالی در تیراندازی هم شرکت داشتند.چرا که قرابت نسبی داشتند.و اگر در فیلیم ببینید بنده که از بستگان حاج شیروان هستم از افرادیکه تیر اندازی میکنند مصرانه میخواستم تیر اندازی نکنند.
  2- همانطوریکه فرمودید . قطعا” بزرگانی در استانمان داریم که از نظر علمی سیاسی و دیگر خایص از مرحوم حاج شیر وان بالا تر هستند. که مایه افتخار اند. وهیچ کس منکر آن نیست. وخوب است بدانید که از بابت تیر اندازی وسوار کاری ونوازندگان خود زیر مجموعه های طایفه نرمابی وخود نرمابی ها این کار را کردند وهمینطور است که میگویید. واله هیچکس نمیتواند این هزینه سنگین را انجام دهند . وفرزندان مرحوم حاج شیروان خود بی اطلاع از این جریان بودند.
  3- نمیدانم تا چه اندازه اطلاع دارید.یکی از خصایص حاج شیروان کاظمی این بود که هرجه را برای خود میخواست برای دیگران و کسانی که به اوپناه آورده بودند . هم میخواست . اکنون افرادی در این طایفه هستند از طوایف مختلف که از نظر زمین واملاک بیشتر از حاج شیروان ملک وزمین دارند. وایشان درواقع((کنار بنگشتان))تظلم دیدها بود .واکنون همان افراد دارای زمین وملک بیشتر هستند . وروح بلند ومردم پذیری ایشان باعث این تجمع مردمی شد . از طرفی میخواستم عرض کنم که حاج شیروان کاظمی سرمایه آنچنانی ندارد .که فر زندان ایشان بتوانند این هزینه هارا پرداخت کنند.مگر هزینه های معمولی وپذیرایی که خود حضرت عالی هم میتوانید تحقیق کنید . وباتوجه به شهرتتان باید از سادات محترم امام زاده علی (ع) باشید. که بنحوی هم بامرحوم حاج شیروان احتمالا” نسبت دارید.وامروز ارتباطات مردمی ونوع دوستی که همواره درمیان مردم مابوده وهست باعث شده که همه همدیگر را میشناسیم. وباید برای همدیگر احترام قایئل شویم – با عرض معذرت وتشکر ازتذکرتان وسلامتی شما ودوستانتان وموفقیت سایت محترم استان – موسی آرام

 • فرهنگ گفت:

  درود بر دکتر ارام ممنون

 • ضرغام آبادي هاي مقيم تهران گفت:

  پشت هرمرد موفقی زنی است که آن زن کسی جز همسر خان زاده اش ( بی بی بلقیس )نیست که همیشه درهمه مجالس و محافل همانندزهرا رهنورد یار وهمراه همسر خود بود

 • آقا فرامرز گفت:

  باسلام
  با سپاس فراوان از حضور تمامی برادران و خواهران گرامی که از تمام ایلات و طوایف مختلف کهگیلویه بویراحمد و از شهرستان های همجوار در تشیع پیکر بزرگ مرد بویراحمد عموی بزرگوارم حاج شیروان کاظمی نرمابی شرکت به عمل آورده اند و از تمامی مخاطبین که پیام تسلیت فرستاده اند کمال تشکر را دارم
  انشاالله در شادیتان جبران خواهیم نمود
  * روحش شاد یادش گرامی *

 • ارین بهادران گفت:

  روحش شاد و یادش گرامی باد

 • همشهری خارج از استان گفت:

  ضمن عرض تسلیت به خانواده محترم نرمابی درود میفرستم به تک تک مردم قدرشناس کهگیلویه و بویراحمد به خاطر مشارکت پرشکوه خود در این مراسم . مشابه این مراسم را نیز در تشییع پیکر مرحوم ” کی سالار عزیزی طاس احمدی ” در آذر سال 88 از نزدیک دیدم و از حضور مردم قدر شناس لذت بردم .
  قدر شناسی از بزرگانی که در راه خدمت به مردم از زندگی خود مایه گذاشتند ، از کارهای پسندیده می باشد .
  درود .

 • بدخشان گفت:

  خدارحمت کندمرحوم اقاشیروان. را

 • ناشناس گفت:

  خدا رحمتش کند روحش شاد واقعا مرد بزرگی بود که برایش اینگونه غوغا کردند وباید از همچنین ادم هایی درس گرفت

 • ehsan گفت:

  ازاقای دکترعلی ارام بابت متن زیباوپرمحتوای که درمورد مرحوم اقاشیروان نوشتن تشکرمیکنم

 • م-صالحیان گفت:

  مرد نکو نام نمیرد هرگز…………………. مصیبت وارده را به خانواده داغدارش تسلیت می گویم.روحش شادونامش افتخارباد.

 • غلامرضاپناه معاون اموراقتصادی سازمان اقتصادی کوثر گفت:

  مرحوم آقا شیروان کاظمی انسانی بزرگ درکمال معرفت ،بلندی روح وعظمت وشوکت قدرت درمیان ایل وتبار ومردم دیارش با خصایل نیکو ومثال زدنیش در اوج مهروعطوفت وسادگی با دارابودن جایگاه ورتبه ومرتبت ،با بذر محبت وصمیمیتی که درنهاد مردمان دورانش کاشته بود با پاسداشتی عظیم و به یاد ماندنی در میان سیل جمعیت وفادارو باشکوهی خاص درمیان تحسین خاطرات گذشته اش که توام با مهر وصلح ومردم دوستی وکمک به ضعفا، درعین شجاعت وجنگ آوری بود وداع کرد فقدان این بزرگ مرد راستین ادب ومتانت مرحوم آقاشیروان کاظمی نرمابی را به مردم شریف استان وخانواده معززش تسلیت می گویم .روحش شاد ویادش گرامی باد.

 • فرود عزیزی طاس احمدی گفت:

  . . . همه نام نیکو بود یادگار .

  خداوند رحمت کند .

 • ناشناس گفت:

  خدا بیامرزش

 • رویا گفت:

  خداوند رحمتش کند روحش شاد ویادش گرامی

 • م عزيزي گفت:

  مردم کهگیلویه قدر شناس کسانی هستند که برای مردم قدمی برداشته اند هرچند این مراسمات برای رفته گان تاثیری ندارد ولی ما بازماندگان باید از آنها درس بگیریم – آقاشیروان و کی سالار نه پست داشتند و نه مقام ولی دیدیم که مردم چطور بصورت خود جوش از آنه قدردانی کردند – ما که خود را در برابر محبت مردم کوچک دیدیم

 • 22 گفت:

  مردم دهدشت نشان دادن هنوز خان وکدخدایی رو فراموش نکردن.درود برغیرتشون

 • اکبر ریواز گفت:

  خدا رحمتش کنه مرد بزرگی بود

 • اکبر گفت:

  خدا رحمتش کنه

 • ناشناس گفت:

  آقای دوربینی استان هم هستن که

 • شهرام گفت:

  خدا رحمت کنه اقا شیروان رو این مراسم نشان بزرگیش بوده . ………….

 • ناشناس گفت:

  خیلی از کدخدیان و خان زاده ها بودن ……………………

پربازديد