تاریخ درج خبر : 1392/09/29
کد خبر : ۱۶۳۱۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -

مناظره دانشجویی با موضوع “مذاکرات ژنو؛ مثبت یا منفی” برگزار شد

سایت استان: مناظره دانشجویی با موضوعِ «مذاکرات ژنو؛ مثبت یا منفی» امروز در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز برگزار شد.

حسین شهبازی، دانشجوی مخالف توافقات ژنو با اشاره به اینکه من صحبتم را با دو گزاره از ظریف شروع می کنم، گفت: قبل از مذاکرات وزیر امور خارجه گفت که ما درمورد رابطه با آمریکا می خواهیم نظر سنجی کنیم که کار تخصصی، نظر سنجی عوام فریبی و کارِ پوپولیستی است!

IMAGE634982529289072627
این فعال دانشجویی بیان کرد: اصلا در کار علمی ما دیکتاتوری دلیل و بیّنه داریم و اگر ما در اینجا ۵۱ نفر باشیم، ۵۰ نفر بگویند زمین گرد نیست چون شما تعدادتان بیشتر است دلیل نمی شود که ما بپذیریم زمین صاف است! باید به دلیل منطقی تر تمکین کرد.
شهبازی تصریح کرد: دومین عبارت ظریف که به نظر من شاهکار(!) بود این است که آمریکایی می تواند با یک بمب، سیستم دفاعی ما را نابود کند.
وی افزود: فارغ از درست یا غلط بودن این حرف، گفتن این حرف در شأن کسی که می خواهد از طرف ایران مذاکره کند نیست و این باعث می شود شما در مذاکره دست پایین را داشته باشید.
این فعال دانشجویی ادامه داد: بعد از این که آقای ظریف از محل مذاکره بیرون آمدند، تصور ما این بود که آمریکا و غرب از همه کرده های خود پشیمان است.
شهبازی بعد از این مقدمه ها تصریح کرد: شاه بیت گزاره های آقای ظریف این بود که غربی ها انرژی هسته ای را به رسمیت شناختند که وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری بعد از مذاکرات ژنو گفت ما حق غنی سازی ایران را به رسمیت نمی شناسیم.
وی بیان داشت: ما نگرانیمان این است که دیگر چیزی برای چانه زنی نداریم و آنها از حقوق ما که بلوکه کرده اند و درجیب گذاشته اند درصد پایینی را تحت عنوان کمک بشر دوستانه به ما داده اند.
مهدی غلامی، دانشجوی موافق با مثبت بودن مذاکرات با اشاره به اینکه دوران حرف های پوپولیستی تمام شده است، بیان کرد: انرژی هسته ای از زمان شاه شروع شد و بعد از جنگ، شرکت آلمانی زیر تعهدات خود زد و به تعهدات خود عمل نکرد.
وی ادامه داد: بعد از جنگ در دولت آقای هاشمی برای پیگیری خسارات وارده به نیروگاه ها، شورای عالی فناوری هسته ای تشکیل شد که در این شورا رئیس جمهور کنونی نیز حضور داشت.
غلامی افزود: بازرسان سازمان ملل بعد از اطلاع از برنامه هسته ای ایران آمدند برای تست سانتریفیوژها که بعد از نمونه گیری بازرسان متوجه غنی سازی ۷۰ درصدی ۵۴ درصدی و ۳۶ درصدی شدند.
این فعال دانشجویی تصریح کرد: برای مذاکره با سه کشور اروپایی کار به شورای عالی امنیت ملی سپرده شد که دور اول ما برای اعتماد سازی غنی سازی را به مدت دو سال تعلیق کردیم و هشت سال بدون در نظر گرفتن سیاست های کلی نظام مقاومت کردیم.

یوسفی، دانشجوی موافق بیان کرد: دکتر روحانی در زمانی وارد پرونده ی هسته ای شد که نومحافظه کاران با مشی جنگ طلبانه قدرت را در آمریکا در دست داشتند.
وی ادامه داد: دولت اصلاحات، دولت صلح، دوستی، آرامش، ثبات در کشور بود و سردمداران اصلاحات با تدبیر، درایت و فهمی که داشتند روشی را پیش گرفتند که کشور دچار بحران نشود.
این فعال دانشجویی بیان کرد: ما اصلاح طلبان به مشی خود پایبندیم و می گوییم «زنده باد مخالف من» و علاقه ای به آرامش گورستانی نداریم.
احسان یوسفی گفت: اصولگرایان ناجوانمردانه در مورد مسئله هسته ای نظر می دهند که گویا تاریخ را فاتحان نوشته اند.
وی افزود: دولت اصلاحات به رهبری سید محمد خاتمی، چرخه را کامل کرد در آن دوران بود که تحریم ها به فرصت تبدیل شد و پرونده ما به شورای امنیت نرفت.
این دانشجوی موافق مذاکرات ژنو ادامه داد: اصلاحات می خواست هم چرخ هسته ای بچرخد، هم چرخ اقتصاد بچرخد، هم چرخ آرامش، ادب، اخلاق و انسانیت بچرخد.
احسان یوسفی گفت: ما در دوران اصلاحات با وزیران خارجه کشور ها مذاکره می کردیم و این عزت ملت ایران بود.

شهبازی، دانشجوی مخالف مذاکرات و توافقنامه ژنو، گفت: در دوران انتخابات روحانی، دوستانشان گفتند که مشکلات اقتصادی ما حداقل اگر نگوییم همه، بخش اعظمی از آن، مشکلات فرهنگی، شکاف طبقاتی مربوط به سیاست خارجی است و ما مرد آن میدان هستیم.
این فعال دانشجویی بیان کرد: اما ما در این صد روز و درگزارش دولت تغییراتی را مبنی بر رفع مشکلات اقتصادی ندیدیم و دولتمردان تا الان نشان دادند که مرد این میدان هم نیستند.
وی در پاسخ به شهبازی گفت: صفحه ای از کتاب روحانی را می خوانم در مورد بیانیه سعدآباد که نوشته «طرحی به عنوان اقدام برای خروج از بحران هسته ای تنظیم و آن را برای مقام معظم رهبری و رئیس جمهور ارسال کردم که هم رهبری و هم رئیس جمهور به طرح فوق پاسخ دادند و تایید کردند!».
این دانشجوی موافق ادامه داد: چیز جالبی که الان هست این است که به اصلاح طلبان همیشه می گفتند چرا حرف هایی می زنید که در راستای اسرائیل و آمریکا قرار می گیرید اما الان از شما می پرسم در توافقنامه ژنو شما چرا با اسرائیل و جمهوری خواهان آمریکا در یک مسیر قرار گرفته اید؟
وی در جواب غلامی مبنی بر مشکلات اقتصادی دولت قبلی افزود: درست یا غلط، در یک فرآیند دموکراتیک یک نفر به عنوان رئیس جمهور انتخاب می شود؛ اما به محض اینکه وی رأی می آورد، هشت ماه مملکت را دچار بحران امنیتی می کنید، رأی مردم را وتو می کنید، به دموکراسی احترام نمی گذارید، پدر رئیس جمهور قانونی مملکت را در می آورید و او را دچار حاشیه می کنید.
این دانشجوی مخالف توافقات ژنو بیان داشت: ما معتقدیم مشکلاتی که آن موقع وجود داشت و دوستان به عنوان چماق بر سر دولت قبلی کوبیدند در واقع کار خودشان است.
شهبازی گفت: هشت ماه این ها مملکت را دچار بحران کردند به دلیل اینکه رأی مردم را بر نتافتند.
این فعال دانشجویی ادامه داد: کدام زنده باد مخالف من؟ این چه جور احترام به دموکراسی است؟ ما معتقد نیستیم که وضعیت نابه سامان اقتصادی فقط مربوط به تحریم هاست.
وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از بودجه خوزستان را کم کرده اند، بیان کرد: عدالت یعنی به همان میزانی که به تهرانی ها بودجه می دهند؛ به زاهدانی ها هم بدهند! به کنگانی و بوشهری هم بدهند.
این فعال دانشجویی ادامه داد: اصلا فرض می گیریم که مشکلات به مذاکرات ژنو مربوط باشد، اگر این گام اول است من به شدت ابراز نگرانی می کنم در گام های بعدی این مسیری که دوستان می روند به ترکستان است.
شهبازی در پایان گفت: وقتی گام اول همه چیز را دادیم دور بعد می خواهیم بر سر چه چیزی مذاکره کنیم؟ ما می خواهیم چه چیزی بدهیم و امتیاز از آنها بگیریم؟من می گویم مسیر مذاکره، نگران کننده است. منبع: دانشجو

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد