تاریخ درج خبر : 1392/09/30
کد خبر : ۱۶۳۳۲۲
+ تغییر اندازه نوشته -

آیا مدیریت ارشاد تاکنون نامی از کتاب «پایی که جا ماند» نشنیده‌اند؟

سایت استان: سید یوسف مرادی

هفته گذشته جشنواره‌ای برای برگزیدن کتاب برتر، در حوزه های مختلف (کتابهای انتشار یافته در استان در ده سال گذشته) توسط ارشاد استان برگزار شد که استاندار محترم با اشاره به تعداد شرکت کنندگان آن، که ظاهرا «چهل نفر» بوده است، از مردم گلایه کردند که چرا فقط «چهل نفر» در این جشنواره شرکت داشته‌اند. با تبعیت از استاندار محترم اینجانب نیز این جشنواره را «جشنواره چهل نفری» خطاب می کنم. البته در مجالی دیگر به صحبتهای آقای استاندار( که از رسانه ها کمک خواسته‌اند) خواهم پرداخت.

IMG_1678

و اما «جشنواره چهل نفری » ارشاد استان! اگر از همه نواقصی که جشنواره‌های ارشاد همیشه داشته  بگذریم، از اتفاقی که در این جشنواره نادیده گرفته شد نمی توان گذشت. نکته مهمی که هیچ کدام از مدعووین و سخنرانان به آن اشاره نکردند و گویا جریان رسانه‌ای هم از آن غافل مانده است و آن مهم این است که چرا و به چه هدفی مدیریت ارشاد بخش دفاع مقدس را در میان بخشهای مسابقه در حوزه های مختلف نادیده گرفته است؟ این در حالی است که با توجه به تحقیقاتی که اینجانب داشته ام  حداقل 30 درصد کتابهای رسیده به جشنواره ( از 186 اثر) از این بخش بوده است. (کتابهای انتشار یافته توسط ستاد یادواره شهدای استان). آیا مدیریت ارشاد به گونه (ژانر) ادبیات دفاع مقدس که به ادبیات پایداری مشهور است اعتقادی ندارند؟ بر فرض که حتی یک کتاب هم برای داوری در این بخش وجود نداشت آیا مدیریت ارشاد تاکنون نامی از کتاب «پایی که جا ماند» نشنیده اند؟ شاید ایشان آنقدر در مسائل سیاسی غرق شده باشند که از این کتاب و استقبال گسترده مردمی از آن (به گونه‌ای که این کتاب در عرض یک و نیمسال به چاپ شصتم رسیده است) خبری نداشته باشند و لذا وظیفه دانستم که به تعدادی از جوایز و افتخاراتی که این کتاب برای استان عزیز ما به ارمغان آورده است اشاره کنم:

1-نامزد جایزه ادبی جلال آل احمد(مهمترین اتفاق و با ارزش ترین جایزه ادبی در کشور که اتفاقا وزارت ارشاد متولی آن است و داوران آن از خبره ترین ادیبان تارخ معاصر زبان فارسی هستند و کتاب پایی که جا ماند توانست در میان هزاران کتاب جزء هشت کتاب برگزیده شود)

2-انتخاب شده به عنوان کتاب سال دفاع مقدس در سال 1391

3-برنده جایزه کتاب برتر در دومین جشنواره بین المللی دو سالانه شهید آوینی 1392(از میان هزاران کتاب)

4-کسب مقام اول خودنوشت در سومین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری ( دیپلم افتخار و تندیس زرین)

5-کتاب برتر و برنده جایزه ادبی شهید غنی پور( مهمترین جایزه ادبی سالانه در حوزه آثار مربوط به انقلاب اسلامی)

6- ترجمه و انتشار به زبانهای عربی،انگلیسی، اسپانیولی و اردو

7- مهمتر از همه تنها کتاب تقدیر شده توسط مقام معظم رهبری در استان

به راستی نادیده گرفتن کتابی که باعث به وجود آمدن این افتخارات استثنایی برای استان بوده است  به چه هدفی انجام پذیرفته؟

دلایل متعددی برای این اتفاق ناخوشایند می توان متصور شد:

اول:شاید چون این کتاب تولید شده در حوزه هنری استان بوده است آن را نادیده گرفته اند؟ که اگر اینگونه باشد بسیار حقیرانه است و من بعید می دانم!!!

دوم: شاید مدیریت ارشاد این کتاب را فراموش کرده اند که اگر این گونه باشد بهتر است عطای ارشاد و کارهای فرهنگی را به لقایش ببخشند و به شغل دیگری بپردازند.

سوم:شاید هم از اساس با گونه دفاع مقدس و ادبیات پایداری مشکل دارند که بحث دیگری می طلبد.

چهارم: شاید به رسم معمول استان ما که سرشار از حسادت ها و حقارت ها در میان برخی از نخبه گان!!! و مدیران است مدیریت ارشاد تطمیع شده تا نامی از این کتاب در «جشنواره چهل نفری» آورده نشود.

در هر حال هر دلیلی که داشته باشند، مدیریت محترم ارشاد خوب است بدانند که این «جشنواره های چهل نفری» نه بر کتاب جاودانه «کوچ کوچ» چیزی می افزاید و نه از ارزش شاهکار ادبی «پایی که جا ماند» اندکی نمی کاهد. کتابی  که مقام معظم رهبری در قسمتی از تقریظیه شان بر این اثر مرقوم فرمودند:« این یک روایت استثنایی است».

و البته این «جشنواره های چهل نفری» تنها کارکردی که دارند این است که همچون حسگری حساس( به مانند یک دماسنج) اندازه حسادت ها، حقارت ها و نخبه کشی های مدیران و مسوولین ما را به تصویر می کشد و نشانگر خوبی است که اندازه جدایی این آقایان و امثال ایشان را از مردم فرهنگ دوست ما به نمایش می گذارد.

و اما سخن آخر: اگر حرمت تقدیرهای استثنایی مقام معظم رهبری را بر این کتاب نگه نداشتید، اگر حرمت شهدای گرانقدر استان که در این کتاب برای اولین بار حق مطلب برای ایشان ادا شد را نگه نداشتید، اگر حرمت مهمترین جوایز ادبی کشور را نگه نداشتید، اگر حرمت صدهها هزار نفری که در سراسر کشور و استان عاشقانه این کتاب را دوست دارند نگه نداشتید، حداقل حرمت اشکهایی که خود شما و داوران محترمتان با سطر به سطر این «سند مظلومیت ملت ایران» داشته اید را نگه می داشتید!

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم می باشد و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هنری مردی از اکابر شهر گفت:

  برادر مرادی! اینگونه که شما مدیریت ارشاد را با نگاه تنفر تضاد و مقابله زیر سوال برده اید هر منصفی را وامی دارد تا به نتیجه برسد که شما منصفانه و عادلانه نقد نکرده اید.
  مگر قرار است این کتاب همه عناوین را کسب کند؟ شما مثل کسی هستید که هر روز دعا می کرد برنده قرعه کشی بانک شود و امام رضا را به کمک می طلبید. جوک است اما گویا امام را بخواب دیده اند که به ایشان می گوید: پدر بیامرزتو اول برو حساب باز بکن بعد بیا دعا کن! حالا اگر این کتاب در این مراسم شرکت نکرده باشد با زور کدام معجزه انتخاب شود؟ یا اگر مردم انتخابش نکرده اند تقصیر مدیر ارشاد چیست؟
  حرف ناحق نزنیم. کمالوندی جوان خوش فکری ست که باتمام توانش تلاش کرد و کارنامه خوبی دارد. دوست و مراد شما دکتر هدایتخواه که خود عضو موثر کمیسیون فرهنگی مجلس و از بانفوذان اصولگراها بود چه کمکی به اداره ارشاد و هنرمندان کرد؟
  پسر خوب! جوانان این استان که شما حتی نانشان را نمی دانید در معتبرترین مجلات جهان مقاله دارند. کتابها نوشته و ترجمه کرده اند. رتبه ها کسب کرده اند. اما اینجا ناشناخته هستند.چرا؟ چون تفکر حاکم فقط بیت المال را صرف به به و چه چه از خواص خود کرده. از اینهمه شماره چاپ شده چند درصد توسط مردم عادی خریداری شده؟ انبارهای ادارات از این کتابها لبریز است و شما دلتان را به تیراژ بالا خو ش کرده اید!
  برادر عزیز!
  بعلت عملکرد سختگیرانه و نگاه مشکوک و مچگیر حاکم کتابهای خوب و قوی اجازه انتشار نمی یابند. برنامه های فرهنگی و هنری حذف می شوند و هنرمندان در کنج خانه ها مهجور مانده اند و سیما و رسانه های شما پر شده است از ادم های سطحی و کم علم که جز شعارهای تکراری حال بهم زن چیزی برای گفتن ندارند.
  شما از ارشاد خرده می گیرید و لی نمی گویید برنامه های اینگونه را کدام نهاد و چهره و مسول در این استان حمایت میکند؟ با کدام بودجه برگزار می شود؟
  یک جشنواره ملی شعر در این استان داریم که بعلت عدم حمایت به چندسالانه تبدیل شده اما شما و برادران تان بقدر سر سوزی برایتان مهم نیست. می دانی چرا؟ چون کلا برلایهنر احترام قایل نیستید و تنها دنبال تخریب دیگران و تطهیر و توجیه خودتانید.
  اگر دنبال تخریب کمالوندی هستید و چشم تان برای مدیرکلی ارشاد ‘بلو بلو’ می کند لازم نیست اینقدر کلنگ بی انصافی به پیکره یک برنامه خوب(هرچند با نقایص خود) که اولین بار است تجربه می شود بکوبید.
  برادر عزیز. شما که در وادی فرهنگ و هنر نیستی بیهوده از دور به تخریب این فضا تلاش نکن.
  ما سالهاست درمان خود را از ……… گدایی می کنیم و بیهوده می دویم دنبال قطاری که به ریل های خودش هم اعتماد ندارد!

 • ادبیات گفت:

  یوسف جان ما توی ادبیات این استان کسانی رو داریم که بدون حمایت ملی و تبلیغاتی از اثرشون مقام هایی به مراتب بیشتر و بهتر از پایی که جا ماند بدست آوردن، من به زحمات و مشقات مقدس آقای حسینی احترام میذارم و شک ندارم که بار معرفتی این اثر بی همتاست، خود من از ایشون شنیدم که موقع نگارش کتاب هم سختی زیادی کشیدن و برای یادآوری کم لطفی …… و شرح شرایط خودش در زمان کتابت اثر از اصطلاح (ناتور ……) بودن استفاده کرد ولی اون چیزی که در این مراسم ۴۰نفری که خود من هم اثر داشتم ملاک قرار گرفت امری بسیار ساده بود،فرستادن اثر توسط نویسنده اش که نشان از رضایت نویسنده برای شرکت در جشن انتخاب کتاب سال استان باشد.
  ضمنن در کمال ادب عرض میکنم که دوره ی توهمات مقدس معابانه ی هاله نور و اینام فعلاً تموم شده.

 • يك دوست گفت:

  شما نویسنده محترم چند درصد از کتاب را خودتان نوشته اید آیا تمام نوشته های شما حقیقت دارد کتابی که به قول شما این همه جایزه برده و بزرگ بوده چرا خود را در سطح یک جشنواره چهل نفری پایین می آورد .گویا شما در عصر بیفرهنگی خود را مولانا فرض کرده اید که اینگونه براشفته اید

 • رسايي نسب گفت:

  در مورد عدم توجه به این حوزه و به طور ویژه به این کتاب موافقم .

  اما تکرار مکرر “چهل نفر!” یعنی این که اصلا چنین برنامه و مراسمی را قبول نداشته اید و با این رویکرد دلیلی برای نگرانی شما و طرح موضوع باقی نمی ماند.

  شاید بهتر می بود اطلاع رسانی بهتری انجام می گرفت که در این صورت قطعا تنوع کتب معرفی شده و تعداد مدعوین و حاضرین هم بیشتر می شد.

پربازديد