تاریخ درج خبر : 1392/09/30
کد خبر : ۱۶۳۸۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

“کوچ کوچ” سرگذشت همه مردمان ایل است

سایت استان: کتاب “کوچ کوچتجربه ربع قرن زندگی “عطا طاهری بویراحمدی” از سال 1307 تا 1332در کهگلویه و بویراحمد است که توسط انتشارات سخن به چاپ رسیده است.

به گزارش سایت استان، این کتاب دارای اطلاعات بسیاری در زمینه های تاریخی، جغرافیایی، زبان شناختی، انسان شناختی، جامعه شناسی و… است که در قالب سرگذشت زندگی نویسنده بیان می شود و می توان از منظرهای مختلف آن را بررسی کرد.

در این کتاب برخلاف دیگر کتبی که درباره عشایر نوشته شده است و در آنها تنها اطلاعات جمعیت شناختی، جغرافیایی، اقتصادی و …عشایر دیده می شود، زندگی روزمره مردم ایل نمود بسیاری دارد و می توان آن را بطور زنده تجسم کرد.

عطا طاهری بویراحمدی متولد 1307، در این کتاب علاوه برآنکه سرگذشت زندگی خود را شرح می دهد، مطالب بسیاری را درباره زندگی ایلی بیان می کند و همچنین به تاثیر حوادثی همچون جنگ جهانی دوم، ورود متفقین به ایران و برکناری رضا شاه، جنبش ملی شدن نفت و … بر ایلات و عشایر می پردازد.

این پیر قلم کهگیلویه و بویراحمد در خصوص وضعیت ایل بویراحمد در آن زمان در این کتاب آورده است: راه نبود، روزنامه نبود، کتاب نبود، سواد نبود و آنچه در این خصوص می دانستیم و دل بدان بسته بودیم نفرت شدید از انگلیسی ها و حکومت های دست نشانده آنها و علاقه به کوچ، دام و تفنگ بود.

“کوچ کوچ” زندگی نامه همه مردمان ایل است

اما این نویسنده و پژوهشگر پیشکسوت استان در خصوص کتاب “کوچ کوچ” به خبرنگار مهر گفت: آن کتاب را به صورت زندگی نامه نوشتم زیرا تاریخ نویسی در منطقه عشایری و قبیله ای مشکل است.

عطا طاهری بویراحمدی افزود: براین اساس آنچه بر خودم و مردم در آن دوران گذشته بود و در آنجاهایی که حضور داشتم و کارهایی که در بین عشایر انجام دادم را نوشتم تا فراموش نشود.

وی بیان کرد: در مدت زمانی که تنها بودم و مشغله زیادی نداشتم، توانستن جلد اول کتاب را تا 25 سالگی ام بنویسم و بعد از آن هنوز نتوانسته ام آن را ادامه دهم.

untitled

چاب بخشی از کتاب به زبان آلمانی

طاهری همچنین از چاپ فصلی از کتاب به زبان آلمانی خبرداد و گفت: چند سال پیش فصل آلمانی های این کتاب که در خصوص حضور جاسوسان آلمانی در بین عشایر بویراحمد بود، توسط پژوهشگری به زبان آلمانی چاپ شد.

وی در پاسخ به این سوال که جلد دوم کتاب چه زمانی منتشر می شود، گفت: اگر زمینه و آرامش فکری و فرصتی برایم پیش بیاید، چنین تصمیمی را دارم زیرا افراد مختلفی اعم از هنرمندان، اساتید، دانشجویان و .. نامه هایی نوشته و خواستار نگارش ادامه این کتاب شدند.

IMG_1738

این پیشکسوت فرهنگ استان تصریح کرد: “کوچ کوچ” زندگی نامه همه مردم منطقه و مخصوصا جوانان ماست.

وی همچنین گفت: عشایر بسیار فرهنگ والایی داشته اند اما در دوران ستنم شاهی برخی نویسندگان که وابسته به حکومتها و زورمداران بودند، عشایر را کم فرهنگ و کم سواد معرفی کردند.

طاهری اظهار داشت: عشایر فرهنگ بسیاری زیبایی داشته و دارند و عشایر را به عنوان خانه بدوش دانستن، جفا به این قشر است.

منبع : مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • فرشید عزیزی گفت:

  کاش بتوانیم این همه محبت و مهری را که مردم عزیز و مهربان استانمان به کی عطا طاهری روا میدارند جبران کنیم و چه زیباست که استانی داریم که هنوز مهر و محبت فرای قدرت وجود دارد.

 • فرشید عزیزی گفت:

  خدمت عموی عزیزم نه تنها این موفقیت کوچک را بلکه زندگی سراسر آکنده از موفقیتش را که سرآغازش با کوچ غریبانه پدرش شروع شد را در چهارمین سالروز کوچ برادرش زنده یاد کی سالار عزیزی که همواره مثل دو کوه جدانشدنی و چسبیده به هم استوار برای تحقق رویاهایشان با ناخوشایندی های روزگار جنگدیند و باخوشی هایشان که با دیگران تقسیمش کردند صمیمانه تبریک میگویم و در این راه همراهی طایفه مجترم طاس احمدی را ارج می نهیم.

 • سجاد خلیلیان گفت:

  کوچ کوچ سر گذشت تمام مردم ایل و کی عطا طاهری تاریخ ناطق همه ی ایلات استان ماست، انسانی که داستان استانمان با او شروع میشود، کتاب، کتابخانه، پژوهش و……..
  عطا طاهری لبخند و سخاوت ایلاتی مردمی است که یادگارهای سه ربع قرن از روزگار تبارشان را در او می جویند
  دمش سرنخ تکه ای از پازل کوچ و وُرد و احوال ایل است و باز دمش روشنی راه کتاب و شهر و خانه……..
  راهی که ناگزیر رفتن شدیم تا از کوچ نامی بماند و از ایل مردی
  نفست را برکت خدا بر اهل آبادی خود میدانم حتی از فراموشی بلای جان ایل شده باشد

 • سعيدبخشوده گفت:

  باسلام ودرود بر کى عطا طاهرى که اگربگویم نویسنده تنها در حقشان ظلم است شاخصه هاى زندگى این بزرگمرد انقدر زیاد است که تمام خصایص اخلاقى انسانى و…در نهادشان است.به عقیده این حقیر اقاى طاهرى یک انسان به تمام معناست لذا امید دارم در پناه حق محفوظ باشد

 • درود بر جناب حاج عطا طاهری که از اولین معلمان استان وبخوان را مااز اویادگرفتیم ودرود برایشان که مایه فخر استانمان است .

 • مینا گفت:

  در عجبم از برخی تنگ نطرها !همه میدانند که عطا طاهری هیچ وقت در پی پست مقام نبود در پی ثروت مال هم نبود پس چرا بعضی ازانتخاب شدن کتاب کوچ ناراحت شدند وفورا مقایسه میکنند با دیگر ارزشها این جامعه ,خیلی مسایل است که برای ما ارزش هستند پس تنگ نظرها از بقیه ارزشها برا تنگ نظریهاشون مایه نذارن لطفا!

پربازديد