تاریخ درج خبر : 1392/02/07
کد خبر : ۱۶۳۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -

ازدواج فامیلی مهمترین عامل مادرزادی تیروئید در کودکان

سایت استان: کارشناس مبارزه با بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشت کهگیلویه و بویراحمد گفت: ازدواج فامیلی از مهمترین عامل مادرزادی تیروئید در کودکان است.

نورالله نجاتی  با بیان اینکه کمبود ید و ازدواج های فامیلی موجب ابتلاء به تیروئید می شود، افزود: تیروئید غده کوچک است که در جلوی گردن قرار دارد و با ترشح هورمون تیروکسین نقش بسیار مهمی در رشد و تکامل مغر نوزاد در سه ماه اول زندگی دارد.

وی اظهار کرد: اگر ترشح هورمون تیروکسین در بدن نوزاد کم باشد و عملکرد آن غیر طبیعی باشد موجب بروز بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید در فرد خواهد شد.

کارشناس مبارزه با بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشت کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تیروئید از هورمون های مهم در رشد و تکامل است که کمبود آن موجب عقب ماندگی ذهنی، کوتاهی قد، ناشنوائی و لالی و بغضی از بیماریهای مغزی و عصبی در نوزادان می شود.

نجاتی عنوان کرد: تیروئید تنها با یک آزمایش ساده در روز سوم تا پنجم تولد نوزاد از پای کودک گرفته می شود که در صورت ابتلا کودک به تیروئید با درمان به موقع که قبل از 28 روزگی کودک است از عقب ماندگی در نوزاد مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید جلوگیری می شود.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد