تاریخ درج خبر : 1392/10/01
کد خبر : ۱۶۵۰۱۰
+ تغییر اندازه نوشته -

بیماری های قلبی و عروقی شایع ترین علل مرگ و میر در استان/ 10درصد زنان استان مواد دخانی مصرف می کنند

سایت استان: رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با ارائه نمایی از سیمای سلامت عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: 15 تا 20درصد جمعیت بالای 35 سال استان کهگیلویه و بویراحمد به بیماری پرفشارخونی و 7 تا 10 درصد نیز به دیابت مبتلا هستند.

به گزارش سایت استان، دکتر رضا چمن در هفتمین نشست کارگروه شورای سلامت و امنیت غذایی استان که روز شنبه به ریاست برگزار شد، افزود: شایع ترین علل مرگ و میر در این استان ” بیماری های قلبی و عروقی” ، “سوانح و حوادث” و “سرطان و تومورها” است.

7shora_slamt

مردم در زمینه اصلاح رفتارهای مخاطره آمیز همیاری داشته باشند

وی افزود: آمار نشان می دهد که الگوی مرگ و میر در استان به سمت “الگوی مدرن” سوق پیدا کرده و بر خلاف گذشته، دلیل مرگ و میر بیماری های عفونی و واگیردار نیست و این نشانگر هشداری است که مردم باید آن را جدی گرفته و به حوزه سلامت در زمینه آموزش، پیشگیری و اصلاح رفتارهای مخاطره آمیز همیاری بیشتری از خود نشان دهند.

خدمات خانه های بهداشت به سلامت مردم قابل تقدیر و تحسین است

دکتر رضا چمن در ادامه یادآور شد: تاکید داریم که “سیمای سلامت کهگیلویه و بویراحمد” و حتی کشور را “مراقبت های اولیه بهداشتی” متحول نموده است و این تحول بیش از هر چیز مدیون فعالیت های خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی است.

با همه توان در زمینه کاهش موارد مرگ مادران باردار تلاش می کنیم

وی در ادامه شنیدن خبر مرگ مادر باردار را برای فعالان حوزه سلامت خبری تلخ و ناگوار دانست و تاکید کرد: متاسفانه در سال گذشته 6 مورد و در سال جاری نیز تاکنون 5 مورد مرگ مادر باردار اتفاق افتاده است و ما مکلفیم که به صورت ویژه و با همه توان در زمینه بهبود این شاخص و جلوگیری از مرگ مادر باردار برنامه ریزی و اقدام کنیم.

10shora_slamt

سواد زنان 15 تا 24 ساله استان نامطلوب است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در ادامه با اشاره به یافته های مطالعه “سیمای سلامت و جمعیت در ایران” به برخی شاخص های اجتماعی از جمله ” سواد” اشاره نمود و افزود: در این شاخص در دسته دوم استان های با وضعیت نامطلوب سواد زنان 15 تا 24 ساله قرار داریم؛ هم چنین در شاخص تنبیه بدنی کودکان نیز در زمره استان های با وضعیت نامطلوب هستیم.

استفاده 6 تا 10 درصد زنان استان از مواد دخانی و قلیان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به شاخص دیگری اشاره نمود و تاکید کرد: در زمینه استعمال دخانیات در بانوان نیز بر اساس نتایج مطالعه مورد اشاره، 6 تا 10 درصد زنان این استان از مواد دخانی و قلیان استفاده می کنند که در این شاخص نیز تنها چهار استان وضعیتی بدتر از ما دارند.

دکتر چمن افزود: در استفاده از آب آشامیدنی سالم، علی رغم پیشرفت های حاصل شده، بر اساس نتایج این مطالعه، تنها دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان در شرایطی نامطلوب تر از ما قرار داشته اند.

کمبود وزن و کوتاه قدی کودکان را جدی بگیریم

وی با اشاره به دو شاخص دیگر کمبود وزن و کوتاه قدی کودکان در استان تاکید کرد: در این دو شاخص نیز در گروه استان های با شرایط نامساعد قرار داریم.

دکتر چمن با طرح اولویت های نظام سلامت در شرایط کنونی تخصیص نظام مند و سطح بندی شده منابع و تلاش بیش از پیش در جهت اصلاح رفتارهای مخاطره آمیز با تکیه بر اصول عدالت اجتماعی، مشارکت مردمی و همکاری بین بخشی را ضرورتی اجتناب پذیر دانست و برنامه عملیاتی حوزه های مختلف دانشگاه را یادآوری نموده و خواهان تشکیل جلسه مشترکی با حضور استاندار و معاونین وی و همچنین هیات رئیسه دانشگاه به منظور چاره اندیشی در این زمینه شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • کارشناس گفت:

  درایت وتسلط دکتر چمن برسیمای سلامت کشور واستان علمی ومنطقی وقابل تقدیر است .رسانه ها ومسئولین استان جهت خدمت به مردم محروم استان همکاری وهمراهی نمایند تا دردی از دردهای مردم کم شود.

 • پزشک گفت:

  فقط سرمایه گزاری بر روی پیشگیری و آموزش و مراقبت است که می تواند جلوی آسیب های جدی و مرگبار را بگیرد ولی متاسفانه همه دنبال خدمات تخصصی و فوق تخصصی هستند اگر بتونیم همین فرهنگ را درست کنیم خیلی هنر کرده ایم.

 • محمد از دهدشت گفت:

  درست گفته اند که بیشتر این آسیب ها رفتاری است و نیاز به همکاری همه خصوصا رسانه ها و صدا و سیما دارد .

 • رضا از یاسوج گفت:

  مشکلات سلامت جز با اصلاح اعمال پر خطر قابل حل شدن نیست همه سازمانها و ادارات و خود مردم مسئولند با این عادات خطرناکی که شایع شده از دست پزشکان و بیمارستان ها هم چندان کاری ساخته نیست.

 • همکار دانشگاهی گفت:

  احسنت واقعا گزارش مختصر و مفیدی از سلامت استان ارائه داده اند باید همینجوری دردها را تحلیل و چاره جویی کرد به امید اینکه همه مسئولین یاد بگیرند که اینجوری مدیریت کنند با اطلاعات روشن و دقیق و هدف گرفتن درست مشکلات.

 • هم استانی گفت:

  بالاخره یک عزیز اندیشمندی بنام دکتر چمن آمده که مشکلات را خیلی خوب و با منطق علمی پیگیری می کند و کلاس کار مسئولین استانی را بسیار بالا برده است دعا می کنم که در کارش موفق باشند.

پربازديد