تاریخ درج خبر : 1392/10/02
کد خبر : ۱۶۵۸۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

“مدیریت رانتی و رابطه‌ای”

سایت استان: غریب واحدی پور

آقای روحانی درجلسه معرفی وزرا در مجلس و هنگام معرفی وزیر نفت گفت: ملت ایران من کسی بهتر از زنگنه را برای وزارت نفت سراغ ندارم. نه اینکه نیست. بلکه رئیس جمهور نیافته است.

درجریان اوج گرفتن تب استفاده از بازنشسته ها دروزارتخانه ها و نگرانی نمایندگان مجلس که تلاش آنهابرای مسدودکردن این روش را با توسل به قانون بدنبال داشت جناب آقای لاریجانی سخنی به این مضمون داشتند که “سن وزرا بالا ست وطبعا” می خواهند از دوستان خود برای تصدی سمت ها استفاده کنند”.

به این مفهوم که گزینش مدیران رده دوم کشور پس از وزرا هم در دایره هم سن وسالان و دوستان وزرا است.

نماینده صاحب نامی هم که بنا به ادعای خود از افتخاراتش این است که بواسطه درخشش او در دانشگاه توسط اساتید با نفوذش در عنفوان جوانی در حلقه مدیران قرار گرفت و از استانی به استانی دیگر رفت ودر نهایت معاون وزیر و از نزدیکان دو رئیس جمهورشد و با تمام این مشغله ها مدرک دکترایش را هم اخذ کرد. اکنون خود معرف افراد برای معرفی به بزرگان جهت تصدی سمت های مدیریتی ملی و محلی است.

مدتی قبل هم سایتی مجازی در استانی تیتری نزدیک به این عنوان زده بود که نمایندگان حوزه های انتخابیه ….برخی از خویشاوندان خود را برای احراز سمت هائی معرفی کرده اند.

خود نیز شاهد بودم که فردی با حداقل صلاحیت برای یک سمت سازمانی مهم علی رغم وجود افرادی به مراتب توانمندتر و با صلاحیت تر از او برای احراز آن سمت با روابط خاص نسبت به تلاش برای دستیابی به آن جایگاه صرفا” با انگیزه قرار گرفتن در حلقه مدیران وبدون توجه به عدم کارائی اش در سمت جدید اقدام کردو هفت خوان رستم موانع قانونی سر راه مدیر شدنش از منطقه تا وزارت راهم به اعجاز روابط خود به سهولت طی کرد.

این چندمورد را از بی شمار موارد مربوط به چگونگی انتخاب مدیران خرد و کلان کشور ذکر کردم که بگویم “دکتر صالحی از اساتید صاحب نام دانشگاههای کلان شهر اهواز، درمقاله ای تحلیلی آورده است که کشور ما همه چیز دارد و تنها عامل عدم توسعه آن مشکل مدیریت است .

این گونه ادامه می دهد که: مهاتیر محمد با انقلاب مادر مالزی قدرت را بدست گرفت و کتابی نوشته است که هر صفحه آن با آیات قرآن شروع می شودیعنی اینکه با مدیریتی بر گرفته از اسلام توسعه و پیشرفت را برای کشورش به ارمغان آورد.”

بااین اوصاف بدیهی است که تعهد،تخصص و دین داری که از عوامل اثرگذار در انتخاب مدیران توانمند و با صلاحیت است در کشور اگر نگوئیم رنگ باخته اند کمرنگ شده اند و اکثریت قریب به اتفاق مدیران بیش از آنکه انتصاب خود را مدیون عملکرد،استعداد و دانش خود بدانند آن را مدیون افراد وروابط خاص هستند.

بنابراین، بدیهی است که بجای عملکرد اثربخش برا ی تأمین منافع عموم،نه تمام هم و غم خود را صرف حفظ آن روابط وا فراد خاص می کنند بلکه چون دوام و بقای خود را به آنها بدهکارند گاهی در این راه منافع کشور را نیز قربانی می کنند.

به گونه ای که، علاوه بر اعمال هزینه سنگین مدیریت ناکارامدشان بر ملک و میهن ،بواسطه اینکه تداعی کننده و تقویت کننده فضای بی عدالتی و غیر رقابتی نیزهستند موجبات سلب انگیزه بسیاری از فرزندان ایران درحوزه های علمی،ورزشی و غیره را هم ایجاد می کنند.

نتیجه این می شود که با گذر زمان:

1- نگاه سیستمی و معطوف به رعایت مصالح سازمانی،ملی تضعیف می شود.

2- روابط در سازمان ها و ارگان ها بجای ضوابط حاکم می گردد.

3- مافیاهای مختلفی که از زمان قاجار تاکنون در شکل های مختلف عرض اندا م کرده و مانع عمده عقب ماندگی وعدم توسعه کشور بوده اند، بیش از هرزمان دیگری در حوزه های مختلف ریشه زده و فعال می شوند.

4- سرمایه های پایان ناپذیر انسانی کشور تلف شده وتراژدی فرار مغزها همچنان تکرار می شود.

5- روحیه تعاون و همکاری در قاطبه ملت برای تلاش جهت تحقق اهداف خرد و کلان ملی تضعیف می شود.

و……..

به امید روزی که مدیریت علمی و ضابطه ای جایگزین مدیریت رانتی و رابطه ای در کشور گردد.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد