تاریخ درج خبر : 1392/02/08
کد خبر : ۱۶۷۵۶
+ تغییر اندازه نوشته -

موانع تجلیل از اولین معلم استان را بردارید

سایت استان: غلامرضا تاجگردون طی نامه ای به مدیر کل آموزش و پرورش استان، از وی خواست تا موانع تجلیل از زنده یاد مرحوم اندرزی-اولین معلم استان– را برطرف نموده و مکانی به نام ایشان نام گذاری شود.

2015

متن نامه به نقل از پورتال ارتباطات مردمی تاجگردون به این شرح است:

بسمه تعالی
جناب آقای طاهری

مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان
با سلام و احترام:
ابتدا پیشاپیش فرارسیدن روز معلم را به تمام معلمین عزیز استان و به پیشگاه رسول اکرم (ص) اولین معلم دین مبین اسلام تبریک عرض می کنم.
از حضور رئیس محترم آموزش و پرورش شهرستان باشت درخواست نمودم در ایام تجلیل از مقام شامخ معلم از زنده یاد مرحوم اندرزی اولین معلم استان که توانست با سخت کوشی و ممارست پایه گذار علم و دانش در منطقه و بالاخص باشت و باوی شود تجلیل در شأن شده و در این ایام مکانی که به نام وی نامگذاری شود. گویا بدلایلی که ممکن است تصمیمات گروهی و یا آئین نامه ای باشد با اختصاص مکانی به نام ایشان مخالفت گردید و شاید بهانه باشد از این جنس بسیار باشد و نتوانیم پوشش دهیم.
به استحضار حضرتعالی که یقیناً شناختتان نسبت به ایشان و حوزه انتخابیه اینجانب کم بوده متأسفانه اطرافیان تصمیم گیرتان هم اطلاعی از موضوع ندارند برسانم، آن زمان که مدرسه و معلم به این خطه نیامده بود مرحوم اندرزی که اصالتاً بومی منطقه نبود پای برعرصه باشت و باوی گذاشت و مدرسه و مکتبی بنا نهاد که امروز کهنسالترین سواد دار این منطقه آموزش دیده آن مکتب و مدرسه است بزرگان که محصلین منطقه بوده و هستند و اولین دانشگاهیان و پزشکان این استان دست پرورده آن مدرسه و مکتب است.
شاید نتوان به امروز نشست و دیروز دیر را بدرستی تحلیل کرد ولی واقعیات امروز بیانگر سخت کوشی دیروز است.
مرحوم بهمن بیگی در جمعی در تجلیل از فرهنگ باشت باوی اینگونه بیان می کرد « که وقتی من سواد را به عشایر بردم ایل باوی سواددار بودند ولی در عین حال مرا خیلی دوست داشتند»این بیان خلاصه ماحصل ارزش کار آن بزرگ ایل و عشایر بود.
جناب مدیر کل؛
آنچنان با گذشتگانت برخورد کن که دوست داشته باشی آیندگان با تو اینگونه برخورد کنند. تجلیل از ایشان که نه به قومی وابسته است و نه خانواده اش در کشمکش جریانات سیاسی آلوده به فرهنگ بد سیاسی منطقه هستند تجلیل از ارزشهاست.
بگذارید اولین دست پرورده های ایشان که اندکی از آنان باقی مانده اند و اکنون جزء بزرگان منطقه هستند به چشم خود تجلیل و نامگذاری یک مکان به نام آن مرحوم را نبینند و معلمین امروز و فرزندانمان با این تجلیل ارزش علم و علم آموزی را بیش از آنچه که شعارش را می دهند لمس کنند.
از آن نترسید که دیگر معلمان و دیگر خطه استان چنین درخواستی داشته باشند. بزرگ مردانی از ایل بویر احمد، طیبی و بهمئی و… میشناسم که کم از اندرزی نداشته و در خور تقدیرند. برخی در قید حیاتند که تا دیر نشده تجلیلشان کنید و برخی بر خاک سرد گور آرامیده اند که یادشان کنید. هر چه به علم و اندیشه و مروجین علم بپردازید کم نگفته و نکرده اید.

ارادتمند

غلامرضا تاج گردون

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  لازم بود دوست عزیز بدانی که باشت و باوی در سال 1304 مدرسه ابتدایی،ثبت احوال،ژاندارمری و بخشداری داشت.زمانی که در استان مامعلمی نبود آقای اندرزی بعنوان اولین معلم وارد منطقه شدهمین آقایان دکترهدایت خواه،سیدقدرت الله حسینی …. در همین مدرسه درس خواندند

 • م-ر گفت:

  اقای تاجگردون باسلام بایدبه عرض شمابرسانم اولین معلم استان آقای اندرزی نیست بهتراست یامطالعه دقیق تری بفرمایید یاازبزرگان استان دراین موردسوال بفرمایید.

  • علی گفت:

   آفرین به غیرت و قدرشنایست تاجگردون بزرگ.خدا رحمت کند اندرزی بزرگ را که در روزگار بی فرهنگی فرهنگ را به منطقه ی باشت آورد و بزرگانی چون شما تربیت نمود.روحش شد

پربازديد