تاریخ درج خبر : 1391/06/07
کد خبر : ۱۶۸۱
+ تغییر اندازه نوشته -

برای ماندگاری k-b.ir

محمد ذکاوت- همه چیز با یه ایده شروع شد. ایده‌ای که این بار نه بر روی کاغذ و خط خبری اینترنتی بلکه با سبک و سیاقی متفاوت آن هم در دنیای مجازی پا به عرصه رسانه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد گذاشت؛ با شعار سایتی “مردمی، گسترده و مستقل.” ایده نوظهوری که اولین بار در بهار سال 83 در کلاس آموزش طراحی وب‌سایت مرکز آموزش مدیریت دولتی استان در شهر یاسوج شکل گرفت. تنها بعد از چند ماه سایتی به آدرس “k-b.ir” با فضایی هر چند اندک و تنها در حوزه معرفی دست‌آوردهای فرهنگی، هنری و گردشگری استان شروع به فعالیت کرد. بعد از اندک زمانی و با پیوستن خبرنگارانی از باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای مرکز استان و خبرگزاری دانش‌آموزی پانا به این سایت، بخش خبری آن راه‌اندازی شد. در کنار همین فعالیتها با استفاده از عکاسان زُبده استان چون حسن غفاری در تهران و اسحاق آقایی در یاسوج بخش عکس و موسیقی نیز شروع به فعالیت کرد. خبر، عکس و موسیقی در کنار هم کم‌کم علاقمندان سرگردان در دنیای مجازی استان که بیشتر در فضای چت و یا دنیای وبلاگی روزگار می‌گذراندند را جذب سایت استان کرد. همین استقبال کاربران اینترنتی موجب ایجاد “تالار گفتگوی” سایت جامع استان شد که مباحث و دیدگاههای روز شهر، شهرستان، استان، کشور و حتی دنیا در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، هنری، ورزشی و … در آن مطرح و مورد تبادل نظر قرار می‌گرفت.

شاید خیلی‌ها از مردم دنیای حقیقی، سایت جامع استان کهگیلویه و بویراحمد را فقط بر اساس اخبار آن می‌شناختند ولی اکثر کاربران اینترنت در استان نه تنها اخبار این سایت را رصد می‌کردند بلکه در مباحث مطرح شده تالارهای گفتگوی آن شرکت و به بحث می‌پرداختند.

زمانی که هنوز اخبار موسوم به “نرم خبر” در خبرگزاری‌ها و سایتهای خبری مرسوم نشده بود، عکس خبری را فقط خبرگزاری ایرنا آن هم با کمترین کیفیت روی خروجی خود قرار می‌داد، اصلاً خبری از گزارش تصویری نبود، اخبار از دادن نظر یا همان (کامنت) بی‌بهره بودند و  لینک دادن حتی در سطح وبلاگها عادی هم خیلی کم وجود داشت؛ سایت جامع استان کهگیلویه و بویراحمد عرصه خبر سنتی (فلان مسئول گفت، افزود، اظهار و بیان داشت) در استان که محدود به چند سایت خبری خبرگزاری‌ها و هفته‌نامه‌ها ـ البته اگر به صورت هفتگی منتشر می‌شدندـ را شکست.

این سایت نه تنها وبلاگ‌ها و وب‌سایتهای استان را در قالب دولتی، غیردولتی، شخصی و گروهی سازماندهی کرد بلکه حتی در همین اواخر فعالیت خود فایل صوتی را که اکنون در اکثر سایت‌ها خبری همراه خبر (ویژه و یا به قولی مورد‌دارکه قابلیت تکذیب دارد، منشر می‌شود) قرار می‌داد.

سایت جامع استان عرصه‌ای مناسب برای قلم‌ به دستان و صاحب‌نظران توسعه، فعالان سیاسی و حتی مردم عادی شده بود به طوری که از قدیمی‌ترین معلمان استان (دبیرستان عشایری‌ها)، اساتید دانشگاه و دانشجویان که دغذغه توسعه استان را داشتند برای آن مطلب و یادداشت ارسال می‌کردند. افراد فعال سیاسی به خصوص در زمان انتخابات برای سایت مطلب می‌نوشتند و حتی رفتگران شهرداری یاسوج که با تجمع‌ جلوی شهرداری این شهر می‌خواستند حق و حقوق عقب‌مانده خود را مطالبه کنند؛ زمان برگزاری آن را از پیش برای پوشش خبری در اختیار سایت استان قرار می‌دادند.

در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان هر یکی از نامزدهای سه حوزه انتخابیه سعی می‌کردند به نوعی در سایت استان که در آن زمان به خوبی جا باز کرده بود، خود را نشان دهند. گاهی با خبر احساس تکلیف هدایت‌خواه و سونامی ارجمندی و یا خبر عدم حضور موحد در کهگیلویه و درگیری‌های انتخاباتی در گچساران بین حامیان جعفری، حسینی‌پور و تاجگردون.

“تک خبر‌ها” یا همان اولین‌های خبر هم به نوعی در بخش خبر سایت جا باز کرده بود. اخبار نارضایتی‌های از عملکرد مدیریتی در دانشگاه یاسوج که باز قبل از تجمع دانشجویان زمان برگزاری تحصن را به سایت استان خبر می‌دادند. اخبار مربوط به جهاد کشاورزی استان نیز جذابیت‌های خاصی داشت از جمله گوشت‌های آلوده در سردخانه یاسوج و تلف شدن مرغ در پشت درب کشتارگاه این شهر. از اولین استاندار بومی استان “سید مسعود حسینی” نیز در سایت یاد می‌شد. شاید یکی از مهمترین اولین‌های خبری سایت استان، انتشار خبر مربوط به حوادث سهمیه‌بندی بنزین در تیرماه سال 86 در شهر یاسوج به رغم سانسور خبری توسط رسانه‌ها و مطبوعات بود که به همراه گزارش تصویری روی خروجی رفت. سایت استان به منبعی قابل اعتماد بین مردم و مسئولان تبدیل شده بود که حتی استاندار وقت آقای حسینی برای اطلاع‌رسانی با k-b.ir‌ مصاحبه می‌کرد. گاهی هم دوستان برادر که اخبار حوادث و امنیتی آزرده‌خاطرشان می‌کرد سلامی نثار سایت استان می‌کردند. البته نباید برخورد‌های مناسب آنها به خصوص در مجموعه اسبق نیروی انتظامی استان که به جای برخورد سرهنگی برخورد فرهنگی؛ بر خلاف ادعای دهن پرکن برخی از مدیران استانی و فعالان سیاسی داشتند را فراموش کرد.

گاه عدم تحمل و سعه صدر مسئولان استانی و دوستان خبری نیز کار دست سایت استان می‌داد. بحث و جدل مفصل بود ولی باز قانع نمی‌شدند و تکذیبه‌های “مثنوی صد من کاغذ” می‌فرستادند که اگر خطی از آن جا می‌‌ماند، سراغ قصه “حسین کرد شبستری می‌‌رفتند.” اعتراف می‌کنیم اشتباها و نارسایی‌هایی نیز داشتیم که ناشی از جوانی و بی‌تجربه بودن و عدم تمکن مالی بود ولی نمی‌گذاشتیم در روند رو به رشد سایت تأثیری بگذارد. برای مشکلات مالی به جای آنکه از فضای سایت برای تبلیغات استفاده کنیم که آن دوران هم میان فعالان صنعتی و مدیران استانی مرسوم نشده بود به سراغ فعالیتهای دیگری به غیر از سایت چون کارهای تبلیغاتی و چاپ می‌رفتیم.

تأثیرگذاری سایت استان نه به زعم دست‌اندرکاران آن بلکه به گواه چاپ و درج اخبار این سایت در هفته‌نامه‌ها و نشریه‌های استانی و گاه خط خبری خبرگزاری‌های رسمی چون ایرنا، ایسنا و فارس بود که بُعدی منطقه‌ای و ملی داشت.

هر وقت خبری از سایت استان در میان کورسوی رسانه‌ای به قول رسانه‌‌ای‌ها تاپ می‌شد و زمانی که نه تنها زیرنویس برنامه‌های عادی بلکه حتی اخبار شبکه‌های ملی صدا و سیما، نام استان کهگیلویه و بویراحمد را به اشتباه چهارمحال و بختیاری زیرنویس می‌کرد؛ به معرفی هر چه بیشتر استان و توانمندی‌های آن امیدوارتر می‌شدیم.

اگر چه با عنایت دوستان خنجری از پشت خوردیم و ‌گفتیم “ما ز دوستان چشم یاری داشتیم خود غلط بود آنچه می‌پنداشتیم” و رفتیم. ولی باز دوباره با کنکاش و بازنگری در گذشته و با تجربه‌ای اندوخته؛ برگشتیم تا دوباره طرحی نو را آغاز کنیم.

تدوین استراتژی و برنامه‌ریزی، خط خبری منظم و مستند، فعالیتهای جدید، ارتباط مستمر با کاربران و مردم جامعه، عملکرد مستقل، پیگیری سوژه‌های خبری، استفاده از ترکیب نیروهای جوان (دانشجو) و تجربه باتجربه‌ها، بکارگیری تکنولوژیهای نوین و روز تنها گوشه‌ای از قاب تصویری دلایلی برای ماندگاری و البته آغاز دوباره برای سایت جامعه استان کهگیلویه و بویراحمد یا همان k-b.ir‌ است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ح .ت گفت:

  این سایت میتوانست و میبایست پربیننده ترین سایت در استان باشد.چون نامش شناسنامه استان است. ولی دریغا که نیست.امیدوارم دلایلش را بر رسی کنید.یک رسانه خبری باید حرفه ای عمل کند.باید پایگاه خبر و تحلیل و تفسیر باشد نه بلندگوی تبلیغاتی.اندیشه های مختلف را انعکاس دهد و از سانسور بیهوده بپرهیزد.ظرفیت بالایی از خود در جذب و هضم افکار و آرای مختلف نشان دهد.و…………

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   فکر کنم تا حدودی اندیشه های مختلف را انعکاس دادیم. و سعی کرده ایم به سمت کیفی تر شدن گام بردارم و اخلاق را هم مراعات کنیم.ممنون از شما بابت تذکرتان.
   موفق باشید.

 • سيد يوسف مرادي گفت:

  گرچه ما اکنون سپر انداختیم
  غمزه ابرو کمانان یاد باد
  یاد باد آن روزگاران یاد باد
  سراغی نمی گیری ذکاوت
  قلمت خیلی زیباست
  ک-ب رو هیچ وقت نمیشه فراموش کرد
  مهم نیست شما کی هستید مهم اینه که شما چه می کنید

 • عرصه خبر، رسانه ، اغلب عرصه ی سطحی ای ست.
  ولی ظاهرا کار شما رو به به.بوده
  از این بابت خوشحالم

 • امید داورپناه گفت:

  درود بر محمد ذکاوت (پاندا) خیلی خاطرات خوبی با ک.ب دارم امیدوارم باز هم مثل گذشته شه

 • فلاحی گفت:

  واقعا کار شایسته ای هست
  قبلا در حد خودش کار خیلی خوبی بود در آن شرایط. الانم که حرف نداره
  خسته نباشید

 • سریال تکراری راه انداختن رسانه قبل از انتخابات ریاست جمهوری و درآمد زایی نامی و مالی ازش! سال 84 هم همین داستان بود! م. این داستانت هم راه به هیچ جایی نمیبره! اینو به پ. خان هم بگو.داستان تالار و پ. به آ. و استفاده ابزاری از بچه های برای اهداف امثال پ. تو خاطر خیلی ها مونده! البته خوبه ها! اون موقع ع. هم باتون بود.اساسی هم بهتون بعدش حال داد الانم عصر ع. شده …

  پاسخ مدیر سایت: سلام دوست عزیز
  سایت استان در فعالیت جدیدش به هیچ وجه برنامه تجاری و سیاسی ندارد.
  بر اساس نظر بینندگان فرهیخته(نظرسنجی) تلاش می کنیم ذائقه مطالعه مردم استان را از موضوعات سیاسی و مدیریتی به مطالب فرهنگی ، هنری ، تاریخی، ورزشی و گردشگری و علمی تغییر دهیم.
  جز این نکته دلایل دیگری در برنامه هایی که در نظر داریم وجود دارد که نشان می دهد با نیت خیر قصد یک کار فرهنگی عام المفعه در سایت استان داریم.
  درباره گذشته ما هم حرفی داریم که بسیاری از تلاشی که در گذشته شده بود سو استفاده کردند که شاید دلیل این تصور شما به آن مجموعه همین باشد ولی با اطمینان عرض می کنم هیچگاه سایت استان جز هزینه و دردسر سود شخصی عاید گردانندگان آن نداشت.

  • هرچند یقین کامل دارم که تداوم همون راهه و جای یک نفر در عناوین مدیر مسئول و سردبیر این وب سایت خالی است و اساس و پایه این سایت روز 20 بهمن 1390 توسط ایشون و شما پایه ریزی شد اما به هر حال براتون آرزوی موفقیت میکنم.

   راستی خیلی تغییر نکرده صورت و ظاهرت مثل همون وقت مونده!

پربازديد