تاریخ درج خبر : 1392/10/05
کد خبر : ۱۶۸۵۷۲
+ تغییر اندازه نوشته -

حماسه 9 دی؛ انقلاب سوم در درون انقلاب اسلامی

از انقلاب اول تا انقلاب سوم انقلاب به مثابه دگرگونی در همه ساختارها و شیوه زندگی و نگاه به عالم و آدم در تفکرات اسلامی،راه حل قاطعی برای حل مشکلات و پاسخ به آرمانهای مطرح شده و دقیقا برنامه ریزی شده است، به همین اعتبار بود که امام عظیم الشان در نامه معروف سالگرد کشتار خونین خونین مکه و قبول قطعنامه 598 به ملت ایران سفارش میکند که بغض و کینه انقلابی را در سینه نگه دارید و با خشم و غضب بر دشمنان بنگرید چون شراره کینه انقلابی تان جهانخواران چپ و راست را به وحشت انداخته است .

امام معتقد است: جنگ امروز ما جنگ عراق با اسراییل نیست،جنگ ما جنگ با عربستان و شیوخ خلیج فارس نیست، جنگ ما جنگ با مصر و اردن نیست، جنگ ما جنگ با ابرقدرت های شرق و غرب نیست،جنگ ما جنگ مکتب ماست علیه تمامی ظلم و جور،جنگ ما جنگ علیه تمامی نابرابری های دنیای سرمایه داری و کمونیزم، جنگ ما جنگ پابرهنگی علیه خوشگذرانی های مرفهین و حاکمان بی درد کشورهای اسلامی است.این جنگ سلاح نمی شناسد این جنگ محصور در مرز و بوم نیست، این جنگ خانه و کاشانه و شکست و تلخی،کمبود و فقر و گرسنگی نمیداند.این جنگ، جنگ اعتقاد است،جنگ ارزش های اعتقادی-انقلابی علیه دنیای کثیف زور و پول و خوشگذرانی است جنگ ما جنگ قداست عزت شرف و استقامت علیه نامردمی هاست …و مسلمین جهان هم میدانند جنگ بین بین استکبار و اسلام است.

حماسه 9 دی یک انقلاب سوم در درون انقلاب اسلامی و حرکتی در تداوم مکتب و انقلاب علیه کسانی بود که به هسته انقلاب اسلامی نفوذ کرده بودند و به دنبال پوچ کردن مغز انقلاب از درون انقلاب و عبور وعدول از آرمان های امام بودند. تردید در رکن انقلابی بودن، مردمی بودن و مکتبی بودن انقلاب اسلامی از طریق فعال کردن شکاف های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و شکاف های نسلی، تردید در رکن رهبری از طریق تشکیک در اصل ولایت فقیه و کارآمدی نظام ولایت فقیه و از همه مهمتر، تردید در کار آمدی اسلام از طریق فعال کردن شکاف های مذهبی و تحمیل قرائت های سکولاریستی، لیبرالیستی، سوسیالیستی و بازگشت به اندیشه های گذشته و … و پروژه هایی بودند که در دو دهه گذشته توسط حلقه های مشکوک و مذبذبی چون حلقه کیان، حلقه دوم خرداد، حلقه مشارکت، حلقه مجاهدین انقلاب(منافقین جدید) و از همه جدیدتر حلقه نهضت جهانی مسلمانان میانه به رهبری جبهه توحید و تعاون در ایران- که در فتنه 88 رهبری فتنه را سازماندهی میکرد- به اجرا گذاشته شدند.

فهم عمق این فتنه ها در دل نظام انقلاب اسلامی به ما کمک میکند تا ارزش و اهمیت 9 دی 1388 در تثبیت آرمان های انقلاب اسلامی و تصفیه منافقین جدید از درون هسته انقلاب را به درستی تحلیل کنیم. تقارن این واقعه با سالروز قیام 19 دی 1388 و شباهت عجیب عوامل پیدایی آن قیام با عوامل پیدایی حماسه 9 دی و بصیرت جانانه ملت ایران در شناسایی عوامل اصلی این دو رخداد نشان میدهد که زمینه کردن دستاوردهای این دو رخداد برای تداوم آرمان های انقلاب و بصیرت داشتن و انقلابی ماندن چقدر حیاتی است. بدرستی اگر این دهه یعنی(فاصله 9 دی1388 و 16 دی 1356) را دهه بصیرت ملت ایران بنامیم، فرایند تاریخ سه دهه انقلاب اسلامی و تمامی رخدادهایی که به معارضه با انقلاب اسلامی و ملت ایران آمد و تنها با بصیرت حل و فصل شد را به هم پیوند خواهیم زد.

دهه بصیرت از حماسه 9دی تا قیام 19دی: یکشنبه اول آبان 1356 آیت الله حاج سید مصطفی خمینی فرزند رهبر نهضت اسلامی ملت ایران به طرز مشکوکی دار فانی را در عراق وداع گفت. متعاقب این واقعه خشمی نفرت انگیز نسبت به رژیم شاه همراه با غمی جانکاه سراسر ایران را فراگرفت. مراسم چهلم ایشان در مسجد اعظم قم با حضور دهها هزار نفر از مردم و با سخنرانی مرحوم ربانی املشی و در نهایت با قرائت قطعنامه ای 13 ماده ای برگزار شد. این سخنرانی که در آن نکات خوبی از ظلم های رژیم پهلوی به ملت ایران و وابستگی این رژیم به اسرائیل داشت، نمایش تازه ای از شروع یک حرکت بزرگ اجتماعی به رهبری امام خمینی بود. شاید همین همایش بزرگ و همایش های شبیه آن بود که شاه را در توهم قداست زدایی از امام در روز 17 دی 1356 و درج مقاله معروف (استعمار سرخ و سیاه)به قلم احمد رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات گرفتار کرد؛ مقاله ای که اوج نماد بلاهت شاه و کارگذاران حکومتی وی و بلندای بصیرت مردم ایران در شناخت دشمنان دین ومملکت شد.

متعاقب درج این مقاله وهن آلود و توهین ناجوانمردانه به ساحت مرجعیت امام آن هم در عزای حسینی موجی موجی از قیام، شهر قم و سایر شهرهای ایران را فراگرفت. در روز 19 دی 1356 مردم قم یکپارچه به خیابان ریختند و رژیم شاه را با یزید همسان کردند.بصیرت ملت ایران اگرچه با گلوله ها و پایکوبی ماموران شاه پاسخ داده شد اما قیام آن روز نقطه عزیمت بصیرت مردمی در انقلاب اسلامی شد.برای ملت ایران شناخت بسترها، جریان ها و شرایطی که قیام 19 دی 1356 و حماسه 9 دی 1388 را فراهم ساخت بسیار اهمیت دارد. باید پیوندهای تاریخی این دو رخداد بزرگ را به عنوان نقطه عزیمت آغاز دور جدیدی از تحولات سیاسی و اجتماعی ایران تحلیل کرد؛زیرا همان طور که قیام 19 دی 56 جرقه خرمن سوز انقلاب اسلامی در تار پود خشک، شکننده و فرسوده رژیم شاهنشاهی شد حماسه 9دی88 نیز خرمن خشک و فرسوده فتنه منافقین جدید را به آتش کشید و خاکستر کرد. -از دیکتاتوری تجدد تا دیکتاتوری اصلاحات این واقعیت را نمیتوان نادیده گرفت که در غرب همیشه حقیقت و سیاست رابطه ای ناسازگار داشته اند؛ در نتیجه همه آنهایی که در ایران در حوزه تحولات فکری، فرهنگی و اجتماعی دل در گرو آرمان های غربی داده اند به نوعی گرفتار ناسازگاری حقیقت و سیاست هستند.

نیکولو ماکیاولی پدر فلسفه سیاسی جدید غرب که غربگرایان ایران نیز سرسپرده او در حوزه سیاست هستند، در کتاب معروف خود شهریار، صفحه 94 میگوید:ناچار باید تصدیق کرد که طریق عمل بیش از دو راه ممکن نیست:یکی مطابق قوانین؛دیگری زور. طریق اولی مخصوص انسان است؛دومی مخصوص حیوان. اما چون طریق اولی تقریبا غیر موثر است پس ناچار از روی احتیاج باید به طریق دومی متوسل شد. تعریف سیاست به مثابه علم قدرت، ناظر به این دیدگاه است. بنابراین آنهایی که با پشتوانه های فلسفه غرب وارد حوزه سیاست می شوند همیشه خود را در تضاد با حقیقت می بینند و انکار حقیقت و مقابله با حقیقت را بخشی از وظایف سیاست و رقابت های سیاسی برای کسب قدرت، حفظ قدرت و بسط قدرت میدانند. درست از همین زاویه است که نویسندگان مقاله(استعمار سرخ و سیاه) و فراهم کنندگان قیام 19 دی 56 با فتنه افروزان 88 و فراهم کنندگان زمینه حماسه 9 دی 88 با هم پیوند برقرار کنند. ه

ر دو جریان در حوزه سیاست ناظر به کسب قدرت بوده و از درک حقیقت باورها و اعتقادات مردم ناتوان بودند.ظهور اشکال جدید جریان های سیاسی و فکری در سه دهه گذشته در ایران مبین فهم جدیدی از صف آرایی نیروهای منازعه گر ضد انقلاب علیه انقلاب ایران نیست. با اندکی تحمل می توان دریافت که ضد انقلاب وابسته به استبداد نظام شاهنشاهی از همان نظریه ها و ویژگی هایی ارتزاق میکردند که ضد انقلاب وابسته به استکبار آمریکا و انگلیس در عصر انقلاب اسلامی ارتزاق می کنند.بر همین باور، روش ها، بینش ها و گرایش های این دو گونه از ضد انقلاب چندان تفاوتی با هم ندارد.

همسانی فتنه 88 و حماسه 9 دی با فتنه 56 و قیام 19 دی از همین زاویه محل بررسی های جامعه شناختی است؛ به عبارت دیگر فهم پیوند مبانی این دو رخداد از این جهت اهمیت دارد که نشان می دهد جریان های ستیزه جو و حقیقت گریز ضد انقلاب در دوران معاصر در یک فرایند خاص، صلاحیت فکری و سیاسی خود را از دست داده اند و انقلاب ملت ایران تاثیری در روش ها و استراتژی آنها به شکل بنیادی نداشته است. از همین رو زاویه درک سخنان امام امت که فرمودند: ما از شر رضا خان و محمدرضا خلاص شدیم لکن از شر تربیت یافتگان غرب و شرق به این زودی نجات نخواهیم یافت. اینان بر پا دارندگان سلطه غرب و شرق هستند و هم اکنون با تمام ورشکستگی ها دست از توطئه علیه جمهوری اسلامی و شکستن این سد عظیم الهی بر نمیدارند.(صحیفه امام جلد 15 ص477.)

فتنه 88 ومبارزه جیو- جیستوی سیاسی اصلاح طلبان علیه انقلاب جیو جیستو اصطلاحی است در ورزش جودو به معنی بر هم زدن تعادل حریف با استفاده از نقاط قوت او؛بنابراین تمام نقاط قوت حریف با برهم زدن تعادل او،تبدیل به نقاط ضعف می شود و از این طریق میتوان بر حریف پیروز شد.سیاست این عمل فرایند خاصی است که طی آن جنبش های کاذب اجتماعی تمام نقاط قوت حریف را با شگردهای خاصی تبدیل به نقاط ضعف میسازد و از آن برای تضعیف حاکمیت و تقویت نیروهای خود استفاده میکند.به عنوان نمونه حضور حداکثری مردم در صحنه انتخابات یکی از نقاط قوت جمهوری اسلامی است که در سه دهه گذشته بسیاری از دشمنان انقلاب اسلامی و نظام هایی را که به ظاهر داعیه دموکراسی دارند را به تعجب واداشته است.

تشویق نظام سیاسی ایران برای حضور حداکثری مردم در همه انتخابات از جنبه مبانی فلسفه سیاسی غرب،اقدامی خلاف عقل سیاسی در مدل های دموکراسی است؛زیرا حضور حداکثری مردم به مثابه افزایش تقاضا از سیستم سیاسی است و کمتر نظامی خود را در معرض چنین تقاضایی قرار میدهد.بر همین اساس بیشتر نظام های سیاسی حتی نظام های مدعی دموکراسی دوست ندارند در فضاهای انتخاباتی چنین شرایطی را برای خود فراهم سازند.اصلاح طلبان و نیروهای چپ درون نظام از دهه دوم انقلاب اسلامی، جیو جیستوی سیاسی خود را برای تبدیل نقاط قوت جمهوری اسلامی به نقاط ضعف آغاز کردند تا نشان دهند که مجاری عرفی مشارکت و مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی دچار بحران مقبولیت شده است.ویژگی های مشترک این دو دهه، استفاده از تاکتیک چانه زنی در بالا و فشار از پایین برای باج خواهی از نظام جمهوری اسلامی بود. به طور طبیعی اگر برای این باج خواهی پاسخ مثبتی از ناحیه سیستم سیاسی دریافت نمیشد از تاکتیک بسیج رادیکال هواداران در ایجاد ناآرامی و مقاومت به زانو در آوردن نظام بهره برداری می شد.اگرچه شعار جنبش های اجتماعی کاذب در دهه دوم و سوم انقلاب اسلامی استفاده از بسیج سیاسی مبتنی بر عدم خشونت و نافرمانی مدنی بود اما فتنه قتل های زنجیره ای و فتنه 18تیر در ساختار رسمی دولت خاتمی و از همه مهم تر فتنه88 نشان داد که این تاکتیک،شعاری بیش نبوده است و با رفتارهای رهبران و سردمداران این فتنه سازگاری ندارد.

فتنه افروزان یعنی ضد انقلابیون جدید تصور میکردند در پایان دهه سوم عمر خود دیگر نشان از یک ایرانی انقلابی نخواهد دید اما با حماسه 9 دی جامعه ایران کاملا انقلابی به نظر می رسید و بحث درباره ی اصلاح ناپذیری انقلاب اسلامی و استحاله نشدن آرمان های امام خمینی در قرائت های انحرافی و فریبنده چپ و راست به صورت کابوسی مستمر و پایان ناپذیر برای ضد انقلاب در آمده است.اکنون بدبینی در تمامی جریان های چپ و راستی که در طول سه دهه مبارزه با ملت ایران و استحاله آرمانهای انقلاب اسلامی تجهیز شده بودند نهادینه شده است ضد انقلاب درون انقلاب اسلامی از دو دهه گذشته برای انقلاب اسلامی آینده ای جز زوال تدریجی پیش بینی نمیکرد و برای آن از آغاز دهه 1370 تا پایان دوره به ظاهر اصلاحات،برنامه ریزی دقیقی انجام داده و گروه های سیاسی جدیدی را در دل ساختار جمهوری اسلامی سازماندهی کرده بود؛اما با انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری این حال و هوا به سرعت دگرگون شد.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری و موفقیت دولت عدالت و مهرورزی به ریاست اسطوره انقلابی دکتر محمود احمدی نژاد کارشناسان غربی و غرب گراهایی که تا دیروز از پایان خط امام و انقلاب و ولایت فقیه در ایران می گفتند، دچار احساسات انقلابی و امام سرایی شدند و مطبوعات غربی و رسانه های زنجیره ای چپ و راست با اشتیاق بی سابقه ای به نگارش مقالاتی درباره از دست رفتن آرمانهای انقلاب اسلامی و آرمانهای امام خمینی زدند؛ گویی هیچ کدام از مشکلات کشور به دوره سازندگی و اصلاحات در دولت آقای هاشمی و خاتمی مربوط نیست؛به ویژه با وجودی که دستگاه بوروکراتیک و دیوانسالاری ویرانگر دولت سازندگی و اصلاحات انکار نمیشد اما هیچ منطقی نمیتوانست این حال و هوای ناکامی و بدبینی جریان اصلاحات را که طی سه دهه حاکمیت بر ساختار دولت موسوی، هاشمی و خاتمی بر کشور گسترده بود و کشور را به سمت بحران های ساختگی جنبش های کاذب اجتماعی سوق میداد به خوش بینی برای یک رقابت سالم درون نظام جمهوری اسلامی تبدیل نماید.

هریک از جریان های چپ و راست در سه دهه گذشته از بافت معینی از دستگاه دولت حمایت میکردند و متاسفانه حافظ منافع آنها بودن بی ایمانی توده های وسیعی از مردم به برنامه های سازندگی هاشمی و اصلاحات خاتمی به دلیل پایبند نبودن آنها به آرمانهای امام خمینی و انقلاب اسلامی و اصل ولایت فقیه بود؛ این مسئله در دولت خاتمی به نقطه جوش خود رسید. هنگام به قدرت رسیدن خاتمی،جناح اصلاح طلب که از باورهای مردم به روحانیت به قدرت رسیده بود عملا از جایگاه مذهبی و عقیدتی قابل اعتنا و اعتمادی برخوردار نبود.مردم به هر دلیلی به خاتمی به عنوان فردی از روحانیت که وفادار به آرمانهای انقلاب اسلامی و امام خمینی خواهد ماند،رای دادند و انتظار داشتند در دولت وی از انقلاب در دوره سازندگی اعاده حیثیت شود.

کارگزاران افراطی دولت خاتمی اصولا با شعار اعاده حیثیت انقلاب، به تخریب آقای هاشمی پرداختند و شرایط را به گونه ای فراهم کردند که وی مجبور شد برای حفظ حیثیت انقلابی خود از نمایندگی مجلس ششم استعفا دهد اما دولت اصلاحات و اصلاح طلبان بی ریشه و تازه به دوران رسیده با تضعیف موقعیت اسلام در جمهوری و نقش امام و روحانیت در حکومت اسلامی،به بهانه تضعیف موقعیت یک جناح و تقویت موقعیت اصلاحات سراسیمه به تحولاتی رادیکال دست زدند و عجیب تر اینکه خود کارگزاران رسمی دولت نقش اپوزوسیون را در مبارزه با آرمانهای انقلاب اسلامی به عهده گرفتند. طراحی قتل های زنجیره ای، واقعه کوی دانشگاه، وترور مشکوک سعیدحجاریان در درون ساختار رسمی دولت خاتمی به فاصله کوتاه،بیش از همه ترور سه رکن امنیت جمهوری اسلامی برای مقابله های بعدی با انقلاب اسلامی بودن دولت در قبال حفظ حیثیت نظام جمهوری اسلامی و غلبه بی حد و حصر سازمان سرکوب و کنترل حزبی بر ارکان امنیت کشور پرده برداشت.

دولت خاتمی صرف نظر از مشکلات فکری و ساختاری، گرفتار دو معضل بزرگ بود؛یکی اینکه می خواست با بدنه از کارگزاران بی اعتقاد به نظام دست به اصلاحات قانونی در کشور بزند؛ دوم اینکه جریان اصلاحات به گونه ای غیر عقلانی و کودکانه انتظار داشت جهان خارج از ذهن آنها بدون تغییر و دست نخورده به انتظار اقدامات نامشخص آنها بشیند و احتمال تغییر کیفی وجود نداشته باشد.اصلاح طلبان در ایران گرفتار این توهم بودند که اگر قدرت را در ایران بدست بگیرند این امر تحولی برگشت ناپذیر است.یکی از بزرگترین دلایلی که چپ های به ظاهر اصلاح طلب را با رهبری خاتمی،موسوی و کروبی به مواضع ضد انقلابی سوق داد و آنها را کنار منافقین، بهاییت،سلطنت طلب ها، آمریکا،انگلیس،اسراییل و سایر ضد انقلاب های قسم خورده نشاند این بود که به هیچ عنوان آمادگی کامل برای پذیرش ناکامی در جذب آرای مردم در انتخابات نهم و دهم نداشتند. حماسه 9 دی 1388 حماسه 9 دی نشان داد عمر نقل و انتقالات قدرت از طریق دامن زدن به جنبش های کاذب اجتماعی به سر رسیده است.حماسه 9 دی نشان داد هنوز ظرفیت های مردمی جمهوری اسلامی برای توسعه ایران عزیز و خلق حماسه ماندگار چقدر کارآمد و راهگشاست.

حماسه 9 دی خط بطلانی بود بر تمامی جنبش های کاذب اجتماعی در دو دهه گذشته و در راس آن فتنه سبز که آمده بودند با نفوذ در هسته انقلاب اسلامی از درون انقلاب را گرفتار آفت استحاله سازند. حماسه 9 دی نماد دیگری از تجلی روح انقلابی خمینی در کالبد ملت مقاوم ایران بود و ایستایی و سستی و باج دادن به دشمنان را از جامعه زدود. حماسه 9 دی یعنی از بین بردن گرایش های انحصارطلبانه و رانت خوار دوران سازندگی و اصلاحات. حماسه 9 دی نشان داد که ملت ایران خیلی زودتر از اینها باید خط بطلان بر سیاست های دو قطبی چپ و راست در حوزه اقتصاد سیاست و فرهنگ میکشید؛ از سال 84 ایران انتظار چنین رویکردی داشت.وقتی چپ و راست در فتنه 88 به مرز خودزنی رسید دوستداران انقلاب اسلامی نتوانستند خوشحالی خود را پنهان کنند و بالاخره حماسه 9 دیماه1388 ظرفی ساخت که نه در آن چپ جای ماندن داشت و نه راست و تنها در این ظرف انقلابی بودن معنا داشت.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  آقای موسوی معانی قیام و انقلاب چه تناسبی با یک تظاهرات دارد؟که شما این تظاهرات حکومتی را انقلاب سوم و قیام نامیدید؟؟

 • مشتی ماشالله گفت:

  تظاهرات 88 اعتراض سیاسی و مدنی یک ملت بود.9 دی راهپیمائی حکومتی با پشتوانه کیک و ساندیس بود.این کجا و آن کجا؟؟!!

 • ممبي گفت:

  ﺍﻗﺎﻱ ﻣﻮﺳﻮﻱ ﻣﻦ ﺑﻪ ﻭﻟﺎﻳﺘﻤﺪﺍﺭﻱ ﺷﻤﺎ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩ ﻛﺎﻣﻞ ﺩﺍﺭﻡ.
  ﺩﻋﺎ ﻣﻴﻜﻨﻢ ﺑﺎ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺩﻧﻴﺎ ﻭﺩﺍﻉ ﻛﻨﻴﺪ.

 • نوروز گفت:

  یه سوال ساده! اگر 9 دی به مردم عزادار حمله کردن! و ماشین پلیس رو دزدیدن و از روی مردم رد شدن! و ایستگاه صلواتی مشروب درست کردن! چرا این راه‌پیمایی خودجوش مردمی ۳ روز بعد٬ برگزار شد.چرا فردای روز عاشورا-یا حتی دو روز بعد از عاشورا – کسی به خیابان نیامد و فریادی سر نداد؟

 • نوید گفت:

  جالب بود ،اما حیف که سیاسیون ما خواب زده شدن .

 • حرف حق گفت:

  جناب موسوی خدایی در کلام ساده اما راست بگو. این وقتی که گذاشتی و این همه …………….را نوشتی از وقت استراحت خودت بود یا از زیر کار درروییی که معمولا خصلت آدمهای حرف مفت زن هست بود؟؟؟ناراحت نشو . جواب بده باورش بامن.

 • ناشناس گفت:

  اگه به حرفات ایمان داری چرا با اسم مستعار نوشتی ؟

 • ناشناس گفت:

  اگه به حرفات ایمان داری چرا با اسم مستعار نوشتی ؟چراعکست را منتشرنمیکنی؟

 • دنا گفت:

  بهرام پرتوی

  به دنبال توافق مقدماتی اتمی در ژنو، موجی از مخالفت‌ها و مقابله از جانب تندروهای افراطی داخلی و خارجی شکل گرفته تا شاید بتوانند در روند تحقق کامل توافق صورت گرفته خلل ایجاد کرده و منافع و مقاصد خود را تداوم بخشند.

  در آمریکا لابی قدرتمند اسراییل و کمپانی‌های بزرگ تسلیحاتی میکوشند (علیرغم تهدید اوباما به وتوی تحریم‌های جدید) فضا را آشفته کرده تا با بهره برداری از لولوی اتمی ایران مقادیربیشتری تسلیحات جدید را در منطقه ی آشوب زده ی ما بفروش رسانند و سایه ی شوم جنگ و خونریزی را تداوم بخشند و عوامل منطقه ای نظیر عربستان نیز در این زمینه فعالانه تلاش مینمایند.

  در کشورمان ایران عوامل افراطی تندرو، چه در مجلس …… “با طرح غنی سازی شصت درصد در صورت بن بست مذاکرات” و چه در قوه به اصطلاح عدلیه و اقمار آن بر همان طبلی میکوبند که سناتورهای افراطی در آمریکا.

  سران نظامی در کشور نیز با چنگ و دندان نشان دادن و تهدیدات تو خالی با همراهی بلندگو‌های تبلیغاتی خود “کیهان حسین ……و …” تلاش وافر دارند تا نقش لابی گری اسراییل را ایفا نمایند.

  براستی آنها از چه می هراسند؟ سالهای متمادی است که آنها از شرایط بحرانی بوجود آمده بهره گرفته و سود‌های کلان به جیب زده و با تملک بنگاههای بزرگ مالی زیر ساخت‌های کشور را تخریب نموده اند. طبیعی است که روند تنش زدایی میتواند منافع آنان را با مخاطرات جدی مواجه نماید.

  فضای خفقان آور داخلی نیزنتیجه کوشش برای حفظ منافع افراطیونی است که برای سودجویی بیشتر دست به هر جنایت و خیانتی زده و میزنند.

  تشدید روند…………… پس از روی کار آمدن دولت روحانی، موج جدید حملات تبلیغاتی بر علیه جنبش سبز مردمی و رهبران در حصرآن و اعتراضات جنون آمیز به ملاقات نسرین ستوده و جعفر پناهی با نمایندگان اروپایی ، از جمله تلاشهای افراطیون تندرو است که منافع مادی و فکری خود را در مخاطره می بینند.

  آنها خواستار تداوم شرایط بحرانی هستند، چرا که منافع و مصالح خویش را در گرو ادامه ی شرایط جنگی و تشنج می دانند. آنها به خوبی میدانند پس از رفع تنش با دنیای خارج ، نوبت رسیدگی به گزینه‌های حقوق بشری و احتمالا چپاول‌های بزرگ داخلی خواهد بود.

  مردم کشورمان از خواستهای قانونی خود که بخشی از آنها در شعارهای انتخاباتی روحانی تبلور یافت و بر همان اساس او را بر گزیدند کوتاه نخواهند آمد و امید است که روحانی نیزبه وعده‌های خود عمل نماید و از توان و قدرت مردم برای غلبه بر اقلیتی ناچیز و تندرو سود جوید.

 • دوست گفت:

  متشکرم از اقای رسایی نسب واین دفاعیه جانانه ومنطقی ایشان واقعا لذت بردیم از این نثرادیبانه وزیبا که مملو بود از اندرزها و کوشزدها و بیانات واقعی اکر اقتدارطلبان ومرتجعین وکاسبان فتنه عبرت بکیرند

 • کنگ خواب دیده گفت:

  خدا وکیلی جواب آقای رسایی کامل بود ،اما آقای عبالحمید موسوی نمی دانم از کجا می خوری،انصاف داشته باشید ,فتنه چیست ؟فتنه گرکیست؟مگر مناظر ها یادتان نمی آید ،همه آن چیزهای که گفتند به وقوع پیوست ،خزانه خالی شد ،سرمایه مملکت از بین رفت ،کارخانه وصنایع تعطیل بیکاری افزایش ،جایگاه مان در دنیا متذذل ،بازار تهمت رونق ،……اما مدیریت جهانی و2/5میلیون شغل سالانه وهر ایرانی 1000مترمربع زمین وپول نفت سر سفره مردم وبرای تولد هر نوزاد یک میلیون تومان چه شد……؟چه کسانی شرکتها وکارخانجات رابااستفاده از رانت تملک کردن ؟وهزاران مورد دیگر که جای گفتنش نیست ،سر از زیر برف دربیار…..

 • بلوط گفت:

  درود بر اقای رسایی نسب عزیز

 • ناشناس گفت:

  درود بر موسوی

 • فتنه كر گفت:

  توکه اینقدر بلدی عکستو هم بذار ببینیم بهت میاد .شرط میبندم به یه اخوری سرت بنده

 • سيسخت گفت:

  تماما اراجیفه

 • محمد گفت:

  درود بر سید عزیز انصافا به نکات خوبی اشاره کردی عوامل فتنه انقلاب وارزشهای ان را دو دستی تقدیم دشمنان انقلاب نموده بودند که بصیرت ملت بزرگ ایران این اجازه را به انها نداد ما تا اخرین قطره خون خود از ارزشهای امام وانقلاب دفاع میکنیم وگوش به فرمان رهبرمان خواهیم بود

 • بهلول گفت:

  حرف مفت ، زحمت نداره

 • ناشناس گفت:

  احسنت

پربازديد