تاریخ درج خبر : 1392/10/08
کد خبر : ۱۷۱۸۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

وظیفه مددکاران شناسایی ظرفیت ها و توانمندی های مفقود شده در ذهن مراجعین است

سایت استان: سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور اظهار داشت: مددکاران باید ظرفیت ها و توانمندی های مفقود شده در ذهن مراجعین را شناسایی نموده و از صحبت ها و رفتار و گفتار آنها مسائل خفته و پنهان را کشف نموده و زنده کنند.

IMG_1852 [640x480]

به گزارش سایت استان به نق از روابط عمومی و اطلاع رسانی کمیته امداد امام خمینی(ره)‌ استان کهگیلویه و بویراحمد، حسین انواری در گردهمایی مددکاران و مشاوران کمیته امداد در یاسوج، ضمن عرض تسلیت دهه آخر ماه صفر بیان داشت: انسجام و یکپارچگی که در حوزه های فرهنگی، حمایت و اشتغال ایجاد شده را به فال نیک می گیریم و این کار ارزشمندی است چون ما خدمتی را که عرضه می کنیم در واقع یک خدمت واحد برای یک مراجعه واحد دریک خانواده واحد است.
وی اظهار داشت: هدف اصلی ما این است که خدمات ما خانواده محور باشد و اگر روی اعضای خانواده کار می کنیم به این معنا نیست که مجموعه فعل و انفعالاتی که در خانواده است مورد غفلت قرار گیرد بنابراین رویکرد ما خانواده محوری است و این خانواده باید سلامت باشد تا توانمند باشد و اگر سلامتی را نتوانیم بدهیم توانمندی را هم حاصل نکردیم.
انواری با بیان اینکه خدماتی که ما در حوزه مشاوره و مددکاری داریم بایستی مبتنی بر یک مبانی باشد، گفت: مبانی که در این دو حوزه در دنیا هست از دو منبع تغذیه می شود یکسری مکاتب مادی هستند که در آنها از معاد و توحید خبری نیست و براساس نظریاتی که دانشمندان این نوع تفکر ارائه می دادند مبانی علوم انسانی و اجتماعی را شکل داده اند.
وی افزود: گروه دیگر مبنای کارشان را از مبانی دینی می گیرند یعنی معتقد به خدا، معاد و پیغمبر هستند و اینها هم طرز تفکری دارند.
سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) اظهار داشت: اگر همه گفته های پیامبران الهی را با هم جمع کنند همه یک حرف زده اند و در زمانهای مختلف تکمیل کرده اند تا بدانجا که پیامبر ما خاتم الانبیاء یعنی جامع پیامبران دینی عرضه کرده و دستوراتی که داده برای تا انتهای دنیا، جزوه این پیامبر قرآن است و هر چه گفته وحی بوده و کلام وحی، آن چیزی بوده که در قرآن جمع آوری شده است.
وی با اشاره به اینکه قرآن مبنای کار ما هست، اظهار داشت: یک مبنای دیگری هم داریم و آن الگوهایی است که قرآن را پیاده کرده اند یعنی خداوند هم تئوری هدایت و نظریات هدایت را نازل کرده وهم انسانهایی را انتخاب کرده که این الگوها را پیاده کنند که آنها عترت و اهل بیت هستند.
انواری بیان کرد: ما اگر بخواهیم بگوییم انسانها خوشبخت شوند و چکار کنیم تا انسانها توانمند شوند و سلامت باشند و خانواده ها از آرامش، طمأنینه و ظرفیت های بالایی برخوردار شوند برمی گردیم به این مبانی دینی که از آنان استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه در مبانی دینی، خداوند، انسان را اشرف مخلوقات خلق کرده و زیباترین خلق خداوند، انسان است که این زیبایی به قدری درخشش دارد که خداوند به خودش هم احسن و تبریک گفته، افزود: این هدیه الهی اگر از فرامین الهی تبعیت نماید می تواند به سلامتی، توانمندی و سرآمدی نائل شود و در صورت فراموشی فرامین الهی به همان مقدار به ضعف کشیده می شود.
انواری ادامه داد: اگر کسی هوای نفس را در زندگی مبنا قرار داد نمی تواند از عنایات الهی بهره مند شود یا اگر اعراض کرد از روش الهی به یک زندگی آلوده و غیرسالم مبتلا می شود.
سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) در ادامه صحبت هایش اشاره کرد: خداوند دو ویژگی را در انسان به ودیعه نهاد یکی فطرت انسان که انسان را به خود فرامی خواند و هدایتگر داخلی که انسان را به سمت خوشبختی می برد به شرط اینکه این هدیه و فطرت میکروبی و ویروسی و آلوده نشده باشد.
وی افزود: اگر فطرت پاک و سالم بماند تحت مراقبت خودش انسان را به یک حوزه سلامت و در مقابل این، طبیعت انسان است که انسان را به سمت خودخواهی،‌لذت طلبی و خوشی ها هدایت می کند و این فطرت و طبیعت دائماً‌ می جنگند و این مبارزه ای است که تا آخر عمر ادامه دارد، اگر طبیعت بر فطرت غلبه کرد انسان در حوزه غیرسلامت قرار میگیردوتوانمندی را از دست می دهد و عدم سلامت حاصل می شود و اگر فطرت برنده شد به حوزه سلامت نزدیک می شود.
حسین انواری اضافه کرد: در مبارزه بین فطرت و طبیعت اینکه چگونه مبارزه کنیم که بتوانیم برنده میدان باشیم سبک زندگی و روش زندگی ما را تعیین می کند.
وی بیان داشت: اکثر مددجویانی که مراجعین ما هستند در این سبک و شیوه اشکال دارند چون نمی توانند خودشان را تنظیم کنند و آن فطرت پاک دستخوش آسیب می شود یا به سمت اعتیاد و فساد و غیره می روند و باید در حوزه مددکاری و مشاوره شکل زندگی آنان و نگاه آنان را عوض کنیم و اگر ما بخواهیم تأثیرگذار باشیم باید اول فکرشان را عوض کنیم تا خودشان را باور کنند.
انواری تأکید کرد: ما بایستی ظرفیت ها و توانمندی های مفقودشده در ذهن مراجعین را شناسایی کنیم و از صحبت ها و رفتار و گفتار آنها مسائل خفته و پنهان را کشف نموده و زنده کنیم و نگاهشان را به زندگی تغییر داده و مسیر درست را به آنها نشان دهیم و کمک کنیم تا به جای تکیه بر ما به خودشان تکیه کنند.
وی اظهار داشت: چیزی که مددجویان را آزار می دهد، اول، گذشته دردناک و دردآور و ناهنجاری های گذشته است که او را دائم شکنجه می دهد و دیگری آینده تاریک و ناامیدی است که زندگی آنان را از هم می پاشد.
انواری افزود: کاری که مددکاران در این رابطه باید انجام دهند با روش های مشاوره و مددکاری، یکی اینکه بار گذشته را از دوش آنها بردارند و این گذشته دردناک را از ذهن آنها پاک نموده و افقی روشن از آینده به روی آنان بگشایند.
برای حل مشکل دیگران اول باید خودمان تعادل فکری داشته باشیم
سرپرست کمیته امداد امام خمینی افزود: در راستای حل مشکلات مراجعین، اول باید خودمان آمادگی داشته باشیم زیرا ما اگر ندانیم خودمان کجا می رویم خطرناکترین کار این است که بخواهیم دست کسی دیگر را بگیریم چون ممکن است دیگران را به بیراهه ببریم و هر وقت آمادگی برای راهنمایی، مشاوره و مددکاری نداریم نباید این کار را انجام دهیم .
وی تصریح کرد: نگاه مدیران باید عوض شود اگر مشاور یا مددکار یا مدیر از تعادل خارج یا ذهن مشغول و رفتار خاص دارد باید از این کار معاف شود و در زمان آشفتگی نباید هیچ خدمتی انجام دهیم.
انواری تأکید کرد: ما زمانی می توانیم موثر باشیم که خودمان تعادل خودمان را حفظ کنیم و خودمان در حوزه سلامت باشیم اگر ما دچار افسردگی باشیم هرگز نمی توانیم افسردگی دیگران را برطرف کنیم.
وی با اشاره به اینکه در جلسات مددکاری و مشاوره اولین رکن این است که با نشاط وارد شوید و اصرار بر سرمایه گذاری روی خانواده است، بیان نمود: در خانواده هایی که تعادل از دست داده اند توانمندی ممکن نیست و ما زمانی می توانیم خانواده ها را توانمند کنیم که اجزاء فکری و رفتاری آنها را به همدیگر متصل کنیم تا سلامت حاصل شود.
انواری اضافه کرد: تلاش ما این است که خانواده نسبت به آسیب پذیری و آشفتگی های فکری واکسینه شود و به ساحل آرامش تبدیل شود و می خواهیم احساس درماندگی را از او بگیریم و عزت نفس و کرامت انسانی را به او برگردانیم.
سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره)‌ با تأکید مجدد بر تقویت عزت نفس و کرامت انسانی مددجویان گفت: این یک هدیه الهی است و می تواند انسان را از آلودگی نجات دهد.
همچنین سرپرست کمیته امداد کشور در این سفر در نشست شورای اداری استان شرکت و بعد از آن با نمایندگان شهرستانهای بویراحمد و دنا، کهگیلویه بهمئی چرام و لنده دیدار کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • شهروند گفت:

    جناب انواری یکی از مهمترین مشکلات نهادها وسازمانهایی که با مردم محروم ومعلول سر وکار دارد بخصوص در این استان این است که به دلیل داشتن جمعیت کثیر جامعه ی هدفتان ونیاز ساسیون به ارای انان در پای صندوق های رای ……دخالت افراد بیرونی از جمله نمایندگان و لیدرهای انان ونیز دیگر سیاسیون در عزل ونصب مدیران استانی وشهرستانی باعث گردیده تا مطالب ارزنده و کرامت و عزت بخش انسانها بر زمین بماند و عملیاتی شدن ان یک ارزوی دست نیافتی به نظر اید چرا چون شایسته سالاری در چنین فضایی گم میشود ؟؟؟/چرا اگر خواهان عزت نفس مردم بخصوص اقشار اسیب پذیر هستیم نهاد شما ودیگر نهادهای موازیتان باید به نماینده ها وجوه نقدی پرداخت نمایند ؟؟؟؟

پربازديد