تاریخ درج خبر : 1392/02/10
کد خبر : ۱۷۲۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -

تاجگردون: خاتمی باید در مقابل تاریخ پاسخگو باشد

سایت استانهرچه 24 خرداد نزدیک می‌شود و هر روز رخ می‌نماید، اصولگرایان اما از هم دور می‌شوند و جبهه و ائتلاف تازه‌ای تشکیل می‌دهند و نامزدی برای خود دست و پا می‌کنند. آن‌قدر نامزدهایشان پرشمار شده‌ که داد همه دلبستگان اصولگرایی را درآورده است. غلامرضا تاج‌گردون، نماینده گچساران و باشت در گفتگو با روزنامه بهار به برخی از این ابهامات پاسخ داده است .

142

ارزیابی‌ای درباره انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم دارید؟

ارزیابی دقیقی نمی‌توان داشت، چون فضا چندان شفاف نیست. درواقع همه منتظر‌ند ببینند چه کسی می‌آید و چه کسی نمی‌آید.

دلیل این بلاتکلیفی چیست؟

درواقع نبود احزاب قوی در کشور یکی از عوامل اصلی در وضعیت موجود است. دوره‌های گذشته می‌توان گفت احزاب بیش از 50‌درصد در فضای انتخابات فعال بودند و به همین دلیل نامزدهای هر حزبی مشخص بود که در این دوره به دلیل نبود همان احزاب فضای انتخابات نامعلوم شده است.

علت حضور پرشمار نامزدهای جریان اصولگرا هم به‌دلیــل نبود احزاب است؟

بله، اگر احزاب قدرتمند در کشور وجود داشت امروز این تعداد نامزد از یک جریان خود را شایسته ریاست‌جمهوری نمی‌دانستند، همچنین جریان اصلاح‌طلب تکلیفش مشخص بود. از طرفی هم چون اصلاح‌طلبان وضعیت مشخصی برای شرکت در انتخابات ندارند همین موضوع باعث انشقاق در جبهه اصولگرایی شده است، چون می‌پندارند رقابت برای پست ریاست‌جمهوری درون‌گروهی است و از رقیب خبری نیست؛ به همین دلیل هر شخص و گروهی می‌خواهد قدرت را در دست بگیرد.

دقیقـا دارد چه اتفاقـی می‌افتد؟

به‌اعتقاد من‌جریـان اصولگرایی دنبال‌این است که جریان اصلاح‌طلبی را در درون خود شکل بدهد تا با این بازسازی خلاء حضور اصلاح‌طلبان را پر کند. اگر این دوره هم موفق نشوند سعی می‌کنند دوره بعد این کار را بکنند.

یعنی به دنبال حذف اصلاح‌طلبان حقیقی از میدان هستند؟

بله، اصولگرایان دنبال حذف کامل اصلاح‌طلبان هستند، در واقع در یک فرآیند بلندمدت گروه‌های تندرو و کندرو جریان اصولگرا از هم فاصله می‌گیرند و نهایتا اصلاح‌طلبان جدیدی را شکل می‌دهند، در واقع جریان اصلاح‌طلبی را از درون خود بازسازی می‌کنند. این فرآیند در تاریخ پس از انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است. هر چند اصلاح‌طلبی همیشه وجود داشته و دارد، یعنی همیشه نخبگان در اجرا به سمت اصلاح‌طلبی پیش می‌روند. درواقع اصولگرایان می‌خواهند در قدرت تعریف جدیدی برای اصلاح‌طلبی ارائه دهند تا ابزاری برای پیشبرد اهدافشان باشد و این موضوع بسیار خطرناک است و ایجاد خفگی در نخبگان سیاسی می‌کند.

آیا اتفاقات سال 88 را هم در بلاتکلیفی اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات موثر می‌دانید؟

بله، تقریبا به همین دلیل است. به اعتقاد من باید حکومت در نگاه خود یک بازبینی انجام دهد و فضا را برای اصلاح‌طلبان باز کند تا انگیزه مردمی برای شرکت در انتخابات را افزایش دهد؛ چون اصلاح‌طلبان در جامعه طرفدار و پایگاه دارند و نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت.

در حال حاضر بسیاری از اصلاح‌طلبان هستند که به قانون اساسی معتقدند.

به تازگی رییس‌جمهوری دوره اصلاحات از نگرانی‌هایش برای حضور در انتخابات گفته است. فکر می‌کنید تا چه اندازه مشکلاتی که عنوان کرده پیش‌روی او است؟

البته مشکلاتی بعد از انتخاب ایشان وجود خواهد داشت و همان‌طور که آقای خاتمی خودشان گفتند نمی‌خواهند هزینه جدیدی را برای نظام ایجاد کنند، اما این‌که برخی می‌گویند آقای خاتمی رد صلاحیت می‌شود به اعتقاد من این طور نیست و مشکلی برای حضور ایشان در انتخابات وجود ندارد.

نامزد شدن رییس‌جمهوری دوران اصلاحات چه هزینه‌ای برای نظام می‌تواند ایجاد کند؟

بسیاری از این‌که آقای خاتمی رییس‌جمهوری باشد خوشحال نمی‌شوند و به همین دلیل ممکن است با ایشان تقابل یا در مقابلشان ایستادگی کنند.

از طرفی حتی رای آوردن آقای خاتمی ممکن است مشکلاتی ایجاد کند؛ یعنی ایشان پیروز انتخابات شوند و بعد مشکلاتی پیش بیاید به همین دلیل آقای خاتمی مصلحت نظام را در نظر گرفته و این حرف‌ها را زده است.

اما یک بحث اقبال عمومی برای حضور ایشان در انتخابات است؟

بله، اما من فکر می‌کنم ابتدا ایشان مصلحت نظام را در نظر بگیرند.

و با افکار عمومی و مردمی که محمد خاتمی را راه برون‌رفت از شرایط موجود می‌دانند چه می‌کند؟

نمی‌دانم، اما حتما آقای خاتمی باید در مقابل تاریخ پاسخگو باشند.

منبع:عصردنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  بیاییم به شهرستانمان برسیم

 • سجاد گفت:

  تاجگردون =قلب اقتصاد ایران

 • تاته گفت:

  تاجگردون با انتخاب میران مقتدری چون ………. و پیشنهاد ……….. برای چند پست کلیدی آبروی اصلاح طلبها را برده که دلقک ها را مدیر می کند برای زنگ تفریح و خنده ی جلسات شورای اداری..

 • شرکتی گفت:

  خود را تطهیر نکنیم.

 • باوی گفت:

  جناب تاجگردون این حرفها از جنابعالی بعید هست به خصوص با رویکردی که از قبل عید آغاز کردید. سابقه و تجربه این رو جور دیگه ای نشون میده. جنابعالی که سکان قدرت برایتان اینقدر مهم است غیر ممکن هست که به دنبال تغییرات، اون هم غیر بومی ها نباشید.
  جدیدا شنیده ایم دارید نون خیلی ها رو در شرکت نفت می برید. چرا که از خط شما نیستند و چون پیمانکاری بودن رها شدن و نیروهای هم خط خودتون رو جایگزین کردید. در ضمن ماشین هایی که در اختیار شرکت نفت بودند هم قراردادهایشان رافسخ کرده و از خط خودتان جایگزینشان کردید. چه سرعتی….

 • ناشناس گفت:

  آقای تاج گردون بسیار متاسفمبراتون من هم فکر شما بودم واصلاح طلب ونگران مملکت ولی مثل شما صلاح طلب نیستم ولی که کارگرادان این فاجعه است که جریان اصلاح طلبی دازد در شکم اصول گریان هضم می شود؟بردار جان امثال شما بگذارید خاتمی جاودانه در تاریخ بماند نگران حاشا کردن تان در جریان حاشا کردن در انتخابات باش ؟عزیزجانمن نمی دانم اگر احمدی نژاد نبود که بر آن بتازی چطوری میخواستی خودت به تاریخ قبل از خودت پاسخ دهی ؟بهتر است شفاف بشی وازهمین حالا یکی را ببوسی وبگذاری کنار تا خودت پیش تاریخ شرمنده نشوی ؟خود دانی یا پند گیر یا ملال /// عزت زیاد وخورده فرمایشاتت برای ملت آگاه بی ملال

 • mbi گفت:

  آقای احمدی نژاد اینجانب بعنوان یکی از کارمندان قدیمی بانکملی از شما میخواهیم از آقای ع……… بعنوان یکی از چهره های ماندگار اختلاس بانک ملی قدردانی شود آقای ع……….. با خلق چهره های مثل شهرام جزایری و مه آفرید و همینطور گروه آریا و تاسیس بانک تات و اختلاس شعبه دبی بانکملی و فراری دادن خاوری و حواشی چون اینترپل و مهرگان کارستان کرده اند آقای ع………..ری با مدرک دیپلمه ادبی به غضویت و ریاست هیات مدیره بانکملی و تات رسیده اند لذا نشان درجه سی سومی پاکدستی دولت را به این استاد اعظم و معمار بزرگ اختلاس بانکملی که کلمه اعتماد بانکم را حذف نمود بدهید.

پربازديد