تاریخ درج خبر : 1392/10/09
کد خبر : ۱۷۲۳۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

«دی» هویت می‌بخشد

1) عوامل مختلفی در هویت­بخشی به جامعه دخیل­اند. از جمله­ی این عوامل «ایّام» هستند. روزها و ماه­های خاصی که به واسطه­ی معنای آن­ها، هویتِ جامعه، ایجاد، بقا و تداوم می­یابد. «ایام» جنبه­ی «سلبی» و «ایجابی» دارند. آن­ها همچنین حاوی دو بعد «نوستالژیک» و «آرمانی» هستند. البته روزهای خاص جنبه­ی «حماسی» و «اسطوره­ای» نیز دارند. افراد جامعه هر ساله با قرار گرفتن در «روزهای خاص»، معنای مشترکی را بین هم، به اشتراک گذاشته و از این طریق «هویتِ» خویش را قوام می­بخشند. «اعیاد» و «سوگ سالگرد»ها بیشترین سهم را در «ایّام هویت­بخش» دارند. هویت­بخشیِ روزها ضرایب متفاوتی دارد. مثلاً 2خرداد و 22 خرداد به واسطه­ی تداعیِ فرهنگ سیاسیِ خاص خود، میزانی از هویت­بخشی را برای جامعه ایجاد می­کند، اما هویت­بخشیِ هیچ یک به پای هویت­بخشی 14خرداد و 15 خرداد نمی­رسد. در 14 خرداد که سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) است ازهمه­ی نقاط ایران، زائران بسیاری راهی مرقد امام خمینی می­شوند تا معنای واحدی را با هم به اشتراک بگذارند. در هیچ از روزهای عنوان شده چنین امر یا چیزی شبیه به آن رخ نمی­دهد.

2) ماه رمضان، ماه محرم، عید نوروز و «روز عاشورا»، همه در دایره ایام هویت­بخش با ضرایب متفاوتی قرار می­گیرند. ایام هویت بخش هم برآمده از فرهنگ و شرایط اجتماعی خاصی هستند و هم در ایجاد فرهنگ و شرایط خاصِ اجتماعی نقش جدی دارند. ایران معاصر ایام هویت بخش متعددی را به خود دیده که مهم­ترین آن 22 بهمن است. اساساً ماه بهمن در قاموس انقلاب اسلامی، ماه خاص و هویت­بخشی است. سرشار از امید و آرمان و نوستالژی.

3) در سال­های اخیر، یک ماه و روز خاص دیگر به ایام هویت­بخش جامعه­­ی ایرانی افزوده شده­است. 9دی چنین مهمی را رقم زده است. این روز به واسطه­ی هویت­بخش­اش، فرهنگ خاصی را در عرصه­ی فرهنگ و سیاست(حیات اجتماعی) ایجاد کرده است. هویت مورد نظر بازتولید فرهنگ شهادت، ولایت مداری، اقدام عملی در حمایت از جمهوری و انقلاب اسلامی است. دی ماه و 9 دی از این مقوله هم فراتر رفته و با ایجاد «غیریت» و «دیگری» گروه و جریان مخالف هویت خود را نفی و رسوا کرد تا جنبه­ی سلبیِ هویت خویش را نیز آشکار کرده باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بلوط گفت:

  هویتی که با اتوبوس و ساندیس شکل بگیره چیزی ازش نمی مونه !

  • محمود گفت:

   باشه بلوط عزیز باشه
   همینه که می گیم شماها این هویت رو نمی شناسید.
   دلتون رو خوش کنید به 4تا فحش این طوری .
   البته ماها که به ساندیس خوردن افخارم می کنم، تازه پزش رو هم می دیم. نوش دارویی است برایمان.
   شما از کدام سرچشمه می نوشید؟

 • ناشناس گفت:

  چرا اینجوری خم شده .زیر بار هویت خم شده؟

 • سیدعبدالحمیدموسوی گفت:

  با ایجاد «غیریت» و «دیگری» گروه و جریان مخالف هویت خود را نفی و رسوا کرد تا جنبه­ی سلبیِ هویت خویش را نیز آشکار کرده باشد…..
  بسیار کوتاه اما گیرا ممنونیم آقای ذکاوت

  • صابر گفت:

   به نظرم نکته اساسی و خوبه این مطلب هم همینه که به جنبیه سلبی و نفهی 9 دی توجه داشته است.

 • ممم گفت:

  هویت هویت بخش هویت هویت بخش هویت پهش هویت پخش هویت هویت ….چه خبرته بابا تو 4 سطر مطلب که سی بار هویت نمی نویسن

پربازديد