تاریخ درج خبر : 1392/10/11
کد خبر : ۱۷۴۳۱۹
+ تغییر اندازه نوشته -

زخم معده را بشناسیم/ سیگار و نارسایی کلیه از جمله عوامل زخم گوارش

پزشک متخصص داخلی بیمارستان امام سجاد (ع) گفت: دردسوزشی قسمت فوقانی شکم (اپیگاستر)که باغذا خوردن بهتر و با گرسنگی بدتر می شود، می تواند ناشی از زخم گوارشی باشد.

دکترمسلم صداقت طلب افزود: زخم معده یا زخم اثنی عشر، به ایجاد خراش مخاطی بالای 5 میلی متر در مخاط معده و دوازدهه اطلاق می شود.

tm.aspx

میکروب هلیکوباکترپیلوری عامل ایجاد زخم گوارشی

وی تصریح کرد: دراکثر موارد، زخم گوارشی به علت میکروب هلیکوباکترپیلوری و داروهای مسکن (ایبو بروفن – ایندومتاسین -دیلکلوفناک – ناپروکسن -پیروکسیکام ) ایجاد می شود که در کشورهای در حال توسعه 80 درصد جامعه در سن 20 سالگی توسط میکروب هلیکوباکترپیلوری آلوده می شود.

این پزشک متخصص افزود: از سایر عوامل موثر در ایجاد زخم گوارشی می توان به سیگار و بیماری ریوی مضمن،نارسایی کلیه،نارسایی کبدی و عوامل ژنتیک اشاره کرد.

وی یادآور شد: با توجه به شیوع بالای عفونت هلیکوباکترپیلوری در کشور ایران توصیه می شود که فقط در افراد با زخم گوارشی ثابت شده حین انجام اندوسکوپی درمان آنتی بیوتیکی برای عفونت هلیوکوباکترپیلوری انجام شود و در صورت تجویز آنتی بیوتیک به همه افرادی که ناراحتی گوارشی (دیس پپسی)و عفونت هلیکوباکترپیلوری دارند موجب ایجاد مقاومت میکروب ها و آنتی بیوتیک خواهد شد.

منبع:وب دا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد