تاریخ درج خبر : 1392/10/12
کد خبر : ۱۷۵۴۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -

دکتر وکیلی: قوه قضاییه با ویژه‌خواران با اقتدار برخورد کند

سایت  استان: مدیر مسوول روزنامه ابتکار با اشاره به دستور رییس جمهور مبنی بر لزوم برخورد با ویژه‌خواران اظهار کرد: در کشور ما یکی از راه‌های مصونیت‌ساز برای ویژه‌خواران پیوند نامبارک میان اقتصاد و سیاست است.

محمدعلی وکیلی با بیان این که ویژه‌خوار اقتصادی کسی است که با استفاده از رانت های اطلاعاتی به رانت‌های دیگر از جمله رانت منابع ارزان قیمت بانکی،‌رانت تسهیلات و رانت بخشودگی‌های مالیاتی دست پیدا می‌کنند افزود: این مجموعه رانت‌ها امکان ویژه‌ای برای برخی افراد به وجود می‌آورند.

9424f36cff2c55a2906cdf8476ef4f18_XL

وی با بیان این‌که در سال‌های اخیر ما شاهد حضور و طلوع تک ستاره‌های بسیاری از حوزه‌ اقتصادی بوده‌ایم خاطرنشان کرد: ما در همه برهه های زمان شاهد ظهور و طلوع تک ستاره های در حوزه اقتصاد هستیم که این تک ستاره‌ها با ظهور خود بهت و حیرت ملت را بر می‌انگیزد.

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: این تک ستاره‌ها کسانی هستند که اعداد و ارقام نجومی که به عنوان دارایی دارند در مقیاس با سن و تجربه‌شان با هیج محاسبه اقتصادی سازگار نیست.

وکیلی با تاکید بر این‌که چنین اقتصاد ستاره‌پروری،‌اقتصادی رانتی و ویژه‌خوار پرور است، گفت: انتظار ما از دولت تدبیر و اعتدال این است که با شفاف‌سازی مناسبات اقتصادی بستن راه‌های سو استفاده، جلوی ویژه خواری‌ها بیایستد.

وی با بیان این‌که هر کجا یک چهره سیاسی و یا تعدادی از سیاستمداران پشت یک چهره اقتصادی قرار گرفته‌اند راه را برای ویژه‌خواری هموار کردند، به حاشیه امنی که ویژه‌خواران در آن قرار دارند اشاره و اظهار کرد: یکی از راه‌هایی که موجب ایجاد مصونیت برای ویژه‌خواران در داخل کشور شده است، پیوند نامبارک اقتصاد وسیاست است.

مدیر مسوول روزنامه ابتکار در ادامه تصریح کرد: از آنجایی که در مملکت ما پول و ثروت ، قدرت به همراه دارد قدرت نیز برای ثروتمندان مصونیت می‌سازد به این دلیل است ما مشاهده می‌کنیم که برخی ویژه‌خواران در یک حاشیه امنی قرار دارد.

وکیلی با اشاره به تاریخچه ویژه‌خواری در کشور گفت: هرگاه به سیر تاریخی و تحولات ویژه‌خواری در کشور توجه می‌کنیم مشاهده می‌کنیم هر چه جلوتر آمده‌ایم دامنه این ویژه‌خواری‌ها گسترش یافته است به طور مثال ما در دهه ۶۰ نسبت به دهه‌های بعدی شاهد تعداد کمتری ستاره‌ها در حوزه اقتصادی بودیم، ولی در سال ۷۰ ما چهره‌های بیشتری همچون خداداد و مرتضی رفیق دوست را به عنوان تک‌ستاره‌ها اقتصادی کشور مشاهده می‌کنیم.

وی با بیان این‌که در دهه هشتاد با پدیده به نام شهرام جزایری مواجه شدیم مدعی شد: در دهه نود ما شاهد افزایش کمی و تنوعی در دامنه ویژه خواری هستیم به طوری که ما در این دهه هم با پدیده سه هزار میلیارد دلار مواجه هستیم و هم با مطرح شدن نام‌های پدیده‌های چون بابک زنجانی مواجه هستیم.

این فعال رسانه‌ای اظهار کرد: این روند نشان‌دهنده این است که مسیر اقتصادی کشور به سمت تکثیر ستاره‌های اقتصادی در حال حرکت است.

وکیلی با اشاره به دستور رییس جمهور مبنی بر لزوم رسیدگی به پرونده ویژه‌خواران در کشور اظهار کرد: شاید آقای روحانی در ابتدای دولت خود قصد دارد که این اراده دولت را به نمایش بگذارد به همین جهت با صدور دستوری به معاون اول خود به درستی بر لزوم برخورد با ویژه‌خواران تاکید و تصریح کرد.

وی در پایان با تاکید بر این‌که قوه مجریه نباید هیچگاه بسترساز شرایط برای پرورش ستاره‌های اقتصادی و ویژه‌خواران در کشور باشد، اظهار کرد: قوه قضاییه باید با تنبیه این افراد اقتدار خود را به نمایش بگذارد.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • رحیمی گفت:

  جناب دکتر وکیلی ویژه خواری و رانت خواری از ویژگیهای حکومت های غیردموکراتیک و توتالیتر میباشد. و با حبس کردن چند نفر مفسد و ویژه خوار جلوی این فساد اقتصادی گرفته نخواهد شد بهتر است چرخه و روند یا فرایندی که باعث بوجودآمدن این قساد میشوند را اصلاح کرد که این کار از دست نماینده های این نظام همچون روحانی و سایر افراد مشابه خارج می باشد. نهایتا رانت خواری و ویژه خواری و رشوه خواری و سایر امثال مفسد در این قوم ریشه تاریخی دارند که اصلی ترین دلیل عقب ماندگی و توسعه نیافتگی کشور در تمام طول ادوار و بویژه در حال حاضر میباشد . به نظر اینجانب معرفی یک یا چند نفر به عنوان مفسد اقتصادی امری نخ نما شده است که دیگر کارایی ندارد لطف نمایید افراد شاخص حکومتی و سازمانهاس نظامی و سایر ارگانهایی که نزدیک شدن به آنها خطوط قرمز بحساب می ایند را به اطلاع عموم رسانده وبا آنها برخورد مناسب صورت گیرد.

 • یاسوجی گفت:

  با سلام فراوان خدمت دکتر وکیلی
  متاسفانه مفاسد اقتصادی آنقدر ریشه دوانده که در همه جا ریشه های آن حضور دارند وهیچکس نمی تواند با آن مبارزه کند وهمانطور که شاهد هستیم قوای سه گانه توان مبارزه با آنها راندارند

 • ناشناس گفت:

  دولت تدبیر وامید به تنهایی از پس مبارزه با و یژ ه
  خواران فربه اقتصادی بر نمی آید وهمت واراده سایر قوا وعالیجنابان پشت پرده نشین را می طلبدکه آن هم بعید به نظر می رسد…

 • کبگیان گفت:

  برادر وکیلی ضمن تشکر از قلمزنی وشفاف سازی هر دولتی برای این که خوشنام بماند نزد مردم باید مفسدان اقتصادی را از جامعه پاک و معنوی بر چیند تا درس عبرتی باشد برای همه ما انزجار خود را از ویزه خواران و رانت خواران اعلام میکنیم اینها همانند خره به جان درخت تنومند انقلاب افتاده اند که با رشادت سربازان گمنام امام زمان دستگیر و توسط قوه محترم قضاییه مجازات خواهند شد درود بر شما وانسانهای پاک

پربازديد