تاریخ درج خبر : 1392/10/14
کد خبر : ۱۷۶۸۹۳
+ تغییر اندازه نوشته -

در ستایش تحلیل طوفانی دوستان !

سایت استان: یوسف صفدری

(تحلیل انتخابات آتی مجلس)

چند روزی است یکی از سایتهای محلی که تا امروز به صورت کاملا حرفه ای ماهیتش را پنهان نموده ومنابعش را مخفی نگه داشته است، دست به ابتکاری جدید زده و دراقدامی متفاوت ظاهرا یکی دیگر از استعدادهای نهانش را به منصه ظهور نهاده است.

analysis

ظاهرا تعطیلات چند روزه آخر هفته گذشته و نیز برف زیبای زمستانی مزید بر علت شد تا دوستان ما در سایت مزبورتولد قدرت تحلیل های بی نظیرشان را جشن بگیرندو ظرف چند ساعت مردم استان را با استعدادی جدید آشنا نمود… یکی از سردبیران این سایت محلی این باراقدام به انتشار تحلیلی نمود و صحنه سیاسی استان راچنان به چالش کشید تا ثابت کند تحلیل نزد ایشان است و بس… این تحلیل گر لژیونر به رصددقیق انتخابات آتی مجلس در حوزه بویراحمد پرداخته واز صفر تا صد انتخابات پیش رورا مو شکافی کرده ،باید ها و نباید ها را تبیین نموده و حتی غراتر از آن ،خیلی خاضعانه مردم و سیاسیون حوزه یاد شده را رهنمود فرموده است. سید باقر موسوی و دکتر مندنی پور را خطاب قرار داده وایشان را به تامل در اقدامات سیاسی آتی دعوت نموده است وبا قلم دلسوزانه اش سعی کرده هر دورا متقاعد سازد که: وا اسفا ،علیرغم میل باطنی ام شما دو بزرگوار در انتخابات آینده تحقیقا حضور نخواهید داشت ودرادامه آورده که: گیریم در انتخابات هم حضور داشته باشید با توجه به قدرت رقبا جناح مخالف شانسی برای ادامه نخواهید داشت . البته تحلیل گر دوست داشتنی ما این دوعزیز با سابقه را که حالا متحیر مانده اند به حال خود وا نگذاشته است و با ترسیم فضای جدید پیش روسعی کرده متقاعدشان کند که برای ایفای نقش در سیاست استان با همان منش قدیمی از این به بعد یک راه بیشتر باقی نمی ماند و آن حمایت از یکی از چهره های منسوب به جریان منتسب به شماست و با اندکی درنگ آقایان بهرامی و وکیلی را معرفی نموده است. و در وصف این دو آورده است : بهرامی، بهرامی که به واسطه تجربه اولین حضورش و خدمات نه چندان قابل توجه اش در شهرداری تکلیفش مشخص است!!! این دوره هم که چون هیچ فعالیتی نکرده و اصلا حرکتی نداشته!!! فلذا از دور خارج است. وکیلی را هم که گویا کلا نمی شناسم ، شما می شناسی سید؟! اصلاح طلب است آیا؟! سید راجع به کتابش چیزی شنیدی؟ همان که استاد در مناظره گفت، باید پاسخگو باشد. من که نه دیده ام و نخوانده ام ولی استاد که نیتش خیر است از همیشه تا امروز… سردبیر تحلیگر سایت مذبور که تا اینجا خوب پیش رفته بود زمانی که تاثیر شگرف تحلیلش را روی مخاطب حس کرد تصمیم گرفت حرکت آخر را با کارت برنده اش به اتمام برساند واینجا بود که گریزی زد به روی دیگر سکه انتخابات که از قضا این روزها بسیار هم پر رنگ و با قدرت جلوه می دهد. از هدایتخواه گفت و به محبوبیت بی نظیرش بین مردم اشاره کرد ، از اثر گذاریش در انتخابات ریاست جمهوری و حمایت بی چو ن و چرای مردم حوزه اش از کاندید مورد علاقه اش گفت و همچنین یادی کرد از جبهه پایداری و مقبولیت غیر قابل وصفش بین مردم. و نیزاز نماینده پر قدرت فعلی گفت،از نفوذ مثال زدنی اش بردولت،از سکوت آزار دهنده مجلس در غیاب زارع گفت و نیز از افزایش قابل توجه هوادارانش در این مدت یاد کرد. و البته بماند که نماینده دیار خود را فراموش نکرد و تلویحا اذعان داشته است که علیرغم ویژگی های مردان بویراحمد ولی قیاسشان با نماینده کاربلد شهر من قیاس مع الفارق است و قصه تاجگردون جداست. و خلاصه اینکه این تحلیلگرطوفانی فارغ از واقعیت های امروز بویراحمد ودنا و بدون در نظر گرفتن شور و حال مردم برای بازگشت به روزهای پر غرور گذشته ،جبهه اصلاحات را علیرغم تیتر واقعی اش از پیش باخته دانسته و سرنوشت انتخابات آتی مجلس را در این حوزه دو قطبی ای دانسته بین حاج زارع و دکترهدایتخواه.

و اما تحلیل انتخابات آتی به قلم اینجانب:

انتخابات پیش رودر حوزه انتخابیه بویرحمد دنا این بار بر خلاف دوره های اخیر که تقریبا تک حزبی برگزار می شد ،جولانگاه رقابت دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا خواهد بود . در این انتخابات آقایان هدایت خواه -زارع ویکی از 4 ضلعی موسوی ،غریب پور ،وکیلی و بهرامی (شواهد حاکی از اجماع این گروه بر گزینه وکیلی است ) مثلث انتخابات دور بعد درحوزه بویراحمد را رقم خواهند زد .با توجه به نشانه های محسوس ریزش رای نماینده فعلی از سوی اصلاح طلبان و نیز دوری بالفطره این مجموعه ازستارهدایت خواه فلذا آرا این حوزه به صورت نسبی بین رقبا سه گانه تقسیم خواهد شد وبا توجه به قوانین جاری انتخابات وتفکیک سه گانه آرا علی الظاهر هیچ کدام از گزینه های موجود در شرایط فعلی توان کسب آرا لازم جهت پیروزی در مرحله اول انتخابات را نخواهند داشت، در نتیجه به احتمال فراوان مردم شریف حوزه انتخاباتی بویراحمد ودنا در انتخابات پیش رو ،انتخابات دو مرحله ای را تجربه خواهند کرد. دور دوم واما در دور دوم قطع به یقین ،نیروی معرفی شده به عنوان برایند اصلاح طلبان یکی از دو قطب موجود خواهد بود. در این مرحله فارغ از اینکه کدام یک از آقایان هدایتخواه یا زارع به عنوان قطب دوم به دور بعد وارد شود باید به این نکته اشاره نمود که مسلما اکثریت آرا نامزد حذف شده به سبد کاندیدای اصلاح طلبان واریز خواهد شد چراکه حس رقابت میان حزبی بین آقایان مسلما باعث تقویت رقیب مقابل خواهد بود وتجربه دور گذشته نیز مهر تاییدی است بر این ادعا در پایان نکته حایز اهمیت اینکه اتحاد ووفاق نسبی میان اصلاح طلبان تا این لحظه نوید دهنده روزهای خوب و حسایب شده آینده است فلذا نگارنده به عنوان یکی از علاقمندان به جریان اصلاحات در استان صمیمانه از دوستان اصلاح طلب تقاضا دارم با ادامه این مسیر پر برکت آینده را با صلابت تر از گذشته ترسیم نمایید و همچنین با پرهیز از آفت های احتمالی مانند حس رقابت درون سازمانی یا تاخیر وتعلل در برنامه ریزی به موقع ،آب به آسیاب رقیب نریزید و موجبات از دست رفتن فرصتها وناامید شدن مردم وهوادارانتان را فراهم ننمایید.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  چرا رجایی نسب کنار کشید؟

 • ..... گفت:

  به نظر بنده هم در کهگیلویه هم بویر احمد از هر دو جناح دو نفر ثبت نام می نمایند که پیروز هر دو اصلاح طلبانند.ولی تا ببینیم چه اصلاح طلبانی و با چه مشی.چون خود اصلاح طلبان هم دو دسته اند.
  – تحلیل شما هم مشکل دارد در وحله ی اول رعایت بی طرفی نکردید و به دلایلی که مشخص است اسم آقای وکیلی را از هم اکنون جار می زنید تا فردا روزی اگر ایشان در مقابل هر کدام از اسامی که فرمودید(موسوی-غریب پور-بهرامی) ثبت نام فرمودند توان تخریب رسانه ای شدید و بهانه های لازم را داشته باشید.از جمله تیترهاتون(مثلا بهرامی ثبت نام کرد: بهرامی مردی که اجماع را نپذیرفت) همانگونه که در دهدشت سال ها اینگونه عمل کردند….
  در وحله ی دوم: جوری تحلیل می کنید انگار در یک کشور و شهرستانی هستیم که سال هاست نماینده های حزبی با رای های حزبی به مجلس می فرستیم.( کاریزما.سخنرانی پرشور و بویر احمد بالا و پایین بودن.حوزه ثلاث و سید و بویر احمدی بودن.خانواده.جایگاه اجتماعی شخص و خانواده اش.از چه تیره ای بودن.کردار پدارن و هم طایفه های کاندیدا و خصومت های منطقه ای و فامیلی و قبیله ای .وضعیت مالی انتخاباتی اش.قدرت لیدرها.میزان رای آوری اش.توان کار شخصی.اشخاص نزدیک در پست های خاص(فرمانداری-آموزش پرورش-هلال احمر- کمیته امداد) اینها تعیین کننده انتخابات در استان ما هستند شاید شاید شاید 20 درصد از رای کل استان بر اساس تفکر حزبی و جناحی باشد نه بیشتر و بقیه رای ها به این مولفه ها بستگی دارد.
  – رقابت درون سازمانی چیز بدی نیست حتی اگر یک دوره یک آدم قوی و با صداقت و تفکر واقعی اصلاحاتی قبول بشه بعد از چند شکست و رقابت داخلی که خروجی اش راست نماینده بشه بهتر از همیشه پیروز شدن آدم های به اصطلاح اصلاح طلب(منافع طلب.جعلی و بی هویت )

پربازديد